Make up දාන්නේ නැතුව ලස්සන වෙන්න පුළුවන් කවුරුත් නොදන්න ක්‍රම 10 ක් මෙන්න

දෛනිකව වේශ නිරූපණය ( Make up) කිරීමේ කලාව සැබවින්ම විනෝදජනක හා ඉටු කළ හැකි නමුත් සමහර විට එය වෙහෙසකර හා කාලය ගත කළ හැකිය. මෙම අවස්ථා වලදී වඩාත් ස්වාභාවික පෙනුමක් හොඳ විකල්පයක් විය හැකි අතර අපට තවමත් අපගේ මුහුණු ලස්සන කළ හැක. Make up නැතුව ඔබට විශිෂ්ට පෙනුමක් ලබා දිය හැකි සහ ඔබේ ස්වාභාවික ලක්ෂණ වැලඳ ගත හැකි අත්‍යවශ්‍ය පුරුදු 10ක් අපි බෙදා ගමු.

1. ඔබේ නින්දේ කාලය සඳහා සිල්ක් කොට්ට ආවරණ භාවිතා කරන්න.

ඔබ නිදා සිටියදී ඔබේ පෙනුම වැඩි දියුණු කළ හැකිය. ඔබේ කොට්ටය සිල්ක් කොට්ටයකින් ආවරණය කිරීමට උත්සාහ කරන්න. මෙය ඔබේ සම සහ හිසකෙස් වලට අඩු iction ර්ෂණයක් ඇති කරන අතර එමඟින් හානිය හා කෝපවීම වළක්වයි. එය සම සහ හිසකෙස් පිරිසිදුව තබා ගැනීමට උපකාරී වන අතර අධික ලෙස වියළීම වළක්වයි. ඊට වෙනස්ව, කපු වලට ඔබේ ස්වාභාවික තෙල් අවශෝෂණය කරගත හැකිය. කුරුලෑ සමඟ කටයුතු කිරීමේදී මෙම උපක්‍රමය විශේෂයෙන් උපකාරී වේ.

2. සාලිසිලික් (salicylic acid ) අම්ලය භාවිතා කරන්න.

මිය ගිය සෛල වලට ඔබේ සිදුරු අවහිර වන අතර තදබදය, රතු පැහැය සහ කැළැල් ඇති වේ. සාලිසිලික් අම්ලය සිදුරේ ඇතුළත පිටාර ගැලීම හා සෛල පිරිවැටුම ප්‍රවර්ධනය කිරීම මගින් පිරිසිදු සමක් සහ තද පැහැයක් ගනී. ඔබේ සම මත ඇසිඩ් භාවිතා කිරීමේ අදහස බියජනක විය හැකි නමුත් ඔබ එය මධ්‍යස්ථව භාවිතා කළ යුතුය. නිසි ලෙස භාවිතා කරන විට, එය ඇත්ත වශයෙන්ම බෙන්සොයිල් පෙරොක්සයිඩ් වලට වඩා අඩු කෝපයක් ඇති කරයි. සෙරම් (Serums) , ටෝනර් (Toner) හෝ මුහුණු ආවරණ වැනි සාලිසිලික් අම්ලයේ අඩු සාන්ද්‍රණයක් (මුහුණේ භාවිතා කරන්නේ නම් 0.5% සිට 2% පමණ) සොයා ගන්න.

3. ඔබේ මුහුණ සම්බාහනය. (Face massage ) කරන්න.

ඔබේ සමේ පෙනුමට සැබෑ ව්‍යායාමයක් ලබා දීමෙන් ඔබට උදව් කළ හැකිය: සම්බාහනය… ඔබට ස්පා එකකට යාමට පවා අවශ්‍ය නොවේ. සමේ ස්ථායිතාව වැඩි කිරීමට ඔබට අවශ්‍ය නම් ස්ථිරභාවය, ගැඹුරු, උත්තේජක චලන ඔබේ මුහුණට යොදන්න. සංවේදී සම සඳහා සැහැල්ලු ස්පර්ශයක් භාවිතා කරන්න. අවසානයේදී හොඳ සම්බාහනයකින් විෂ හා අතිරික්ත අපද්‍රව්‍ය ඉවත් කළ හැකිය. ඇස් වටා සම වළක්වා ගැනීමට මතක තබා ගන්න, එය පීඩනයට වඩා මෘදු බැවින්.

4. ඔබේ ඇහිබැම හැඩගස්වන්න

ඔබේ ඇහිබැම මෝස්තර කිරීමේ විවිධ ක්‍රම ඇති අතර ඔබට වඩාත් ගැලපෙන විලාසිතාව සොයා ගන්නා තෙක් ඔබට විවිධ පෙනුමෙන් අත්හදා බැලිය හැකිය. හොඳම කොටස මෙන්න: ඔබට සැබවින්ම කරකැවිල්ල අවශ්‍ය නොවේ. ඕනෑම දෙයක් නම්, ඒවා ඔබේ ඇහිබැම අධික ලෙස උදුරා ගැනීමට හේතු වේ. පැන්සල් හෝ කුඩු භාවිතයෙන් ඔබට හොඳ හැඩයක් නිර්මාණය කළ හැකිවා පමණක් නොව, ඔබේ ඉණ කපා ගැනීමට අවශ්‍ය වූ විට, කතුර භාවිතා කිරීම සෑම විටම පාහේ effective ලදායී වේ.

5. ඔබේ ඇහිබැමිවලට එඬරු තෙල් (castor oil) ආලේප කරන්න.

අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ එ castor oil එඬරු තෙල් “දීප්තිය” හෝ හිසකෙස් පිටතට ගෙන ඒමට උපකාරී වන බවයි, එබැවින් ඔබේ ඇහිබැමි වඩාත් හොඳ පෙනුමක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කිරීමේදී එය විශේෂයෙන් උපකාරී වේ.

6. පෝෂක තල්ලුවක් (Nutrient boost) සඳහා සෙරම් (serums) භාවිතා කරන්න.

ඔබ එයට ඉහළින් කිසිවක් එකතු කිරීමට පෙර, ඔබට ලැබුණු සම සමඟ වැඩ කරන්න! සම නිරෝගීව තබා ගැනීම සඳහා, රැළි, අඳුරු පැල්ලම් හෝ අඳුරු බව සමඟ සටන් කළ හැකි සමේ සෙරුමය යෙදිය හැකිය. සාමාන්‍යයෙන් එය ගත වන්නේ බින්දු කිහිපයක් පමණි. මතක තබා ගන්න, සෙරම් දෙකක් සමාන නොවන අතර, ඔවුන් ඔබට කළ හැකි දේ සක්‍රීය අමුද්‍රව්‍ය මත රඳා පවතී, එබැවින් ඔබට අවශ්‍ය දේ සොයා ගැනීමට සාප්පු යන්න.

අමතර තල්ලුවක් සඳහා, දිනපතා මුහුණු ආවරණයක් මඟින් ඔබේ සමට පෝෂ්‍යදායී ප්‍රතිකාරයක් ලබා දිය හැක්කේ ඉතා සුළු පරිශ්‍රමයකින් වන අතර සමහර ඒවා විනාඩියක් පමණි.

7. ලෙමන් වතුර බොන්න.

සම සෞඛ්‍ය සම්පන්නව හා අලංකාරව තබා ගැනීමට එක් ක්‍රමයකට වඩා තිබේ. වැඩිහිටි කාන්තාවන්ට විටමින් සී ගැනීමෙන් සමේ දීප්තිමත් බව මෙන්ම අඳුරු කව, ලප සහ රතු පැහැය අඩු කර ගත හැකි බව අධ්‍යයනවලින් පෙනී යයි. ඔබේ දෛනික විටමින් සී ලබා ගැනීම පහසු කිරීම සඳහා නැවුම් ලෙමන් සමඟ උණුසුම් වතුර කෝප්පයක් සමඟ අවදි වන්න.

8. සන්ස්ක්‍රීන් භාවිතා කරන්න (පිටත සීතල වුවත්).

සන්ස්ක්‍රීන් (Sunscreen) වේදනාකාරී අව් රශ්මියෙන් ඔබව ගලවා ගන්නා බව ඔබ දැනටමත් දන්නවා, රතු, බිබිලි සම ගැන සඳහන් නොකරන්න, නමුත් එය තවත් බොහෝ දේ කරයි. එය නොමේරූ වයසට යාමේ හැකියාව වලක්වන අතර, ඔබේ පැහැය පවා රඳවා තබා ගන්නා අතර ඔබේ සමට අත්‍යවශ්‍ය ප්‍රෝටීන් වන කෙරටින් වැනි ආහාර සපයයි. එය සමේ පිළිකා අවදානම පවා අඩු කළ හැකිය. මතක තබා ගන්න, එය සීතල නිසා හානිකර (uv rays) පාරජම්බුල කිරණ නොමැති බව නොවේ … ඇත්ත වශයෙන්ම, ශීත ඉර්තුවේ දී පෘථිවිය සූර්යයාට සමීප වන අතර හිම මගින් පාරජම්බුල කිරණවල (uv rays) බලපෑම දෙගුණ කරයි.

9. ඔබේ රුධිර සංසරණය ලබා ගන්න.

හොඳ රුධිර සංසරණය ඔබේ සම තරුණ හා සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට උපකාරී වේ. බොහෝ කුඩා දේවලට ඔබට අවශ්‍ය ආකාරයට රුධිරය පොම්ප කළ හැකිය: අත් පටි, වායුගෝලීය ව්‍යායාම ලබා ගැනීම, මුහුණේ ප්‍රතිකාර ලබා ගැනීම, සජලීකරණයෙන් සිටීම සහ ඇල්මැරුණු වැසි (lukewarm showers) පවා උපක්‍රමය කිරීමට උපකාරී වේ.

10. ඔබේ ශෛලියට ආවේනික විලාසිතාවක් උත්සාහ කරන්න.

මතක තබා ගන්න, ඔබේ හොඳම පෙනුම දෙස බලන විට, සෑම කෙනෙකුටම තමන්ගේම විලාසිතාවක් ඇත. සමහර විට, ඔබට අවශ්‍ය ප්‍රකාශය කිරීමට ඔබ ගෙන යන ආකාරය පමණක් අවශ්‍ය වේ. වැදගත්ම දෙය නම් ඔබට වඩාත් ගැලපෙන දේ සොයා ගැනීම සහ මෙම රටාවන් ඉදිරියට ගෙන යාමට උත්සාහ කිරීමයි.

වේශ නිරූපණයකින් (Make up) තොරව ඔබේ පෙනුම වැඩි දියුණු කිරීමට ඔබ උපකාරී වන ක්‍රම මොනවාද? කරුණාකර අදහස් දැක්වීමේදී අප සමඟ බෙදා ගන්න!මෙම ලිපිය වැදගත් යයි සිතෙනවා නම් යාලුවන්ටත් බලන්න ශෙයා කරන්න.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *