හැමදාම නානකොට ඔලුව සෝදද්දී ඔයාල කරන මේ දේවල් 10 ගැන සැලකිලිමත්ද

බොස්ටන් වෛද්‍ය මධ්‍යස්ථානයේ කෙස් සායනයේ අධ්‍යක්ෂ ලින් ගෝල්ඩ්බර්ග් පවසන පරිදි ඔබේ හිසකෙස් නිතර සේදීම හොඳ දෙයට වඩා හානිකාරය දෙයක් වියහැකි. නිරන්තරයෙන් සේදීමෙන් ඔබේ සෙබස් ග්‍රන්ථියේ වැඩි මේද ප්‍රමාණයක් නිපදවයි.
මෙම ගැටලුව ගැන උනන්දුවක් දැක්වූ අපි අද ඔබේ කොණ්ඩය අඩුවෙන් සේදීමට සහ තවමත් අලංකාර පෙනුමක් ලබා ගැනීමට ඔබට ඉඩ සලසන කරුණු 10 ක් ගැන සොයා බලමු.

1.ඔබගේ මෙනුව නරඹන්න

ඔබේ හිසකෙස් වැඩි කාලයක් පිරිසිදුව තබා ගැනීම සඳහා මේදය හෝ බැදපු කෑම ඔබේ ආහාර වේලෙන් ඉවත් කරන්න. සීනි, සුදු පාන් සහ ටින් කළ ආහාර ඉවත් කරන්න. ඒ වෙනුවට පලතුරු සහ එළවළු, කිරි, මස් සහ ඇට වර්ග ආදේශ කරන්න. මෙය සෙබස් ග්‍රන්ථි වල ක්‍රියාකාරිත්වය අඩු කිරීමට උපකාරී වේ.්‍

2.වියළි ෂැම්පූ භාවිතා කරන්න.

හිසකෙස් බැබලීම වැලකී කෙදි වලට බෙදී ඇතිනම් ඔබ භාවිතා කරන ෂැම්පූ වර්ගය වියලි ෂැම්පූ වර්ගයකට මාරුවෙන්න. එසේම එය භාවිතයේදී හෙයා ස්ප්රේ එකක් භාවිතා කරන ආකාරයෙන් හිසකෙස් මුල් වලට යොදයන්න. ෂැම්පූ හි ටැල්කම් කුඩු ස්වරූපයක් තිබේනම් එය හොදින් හිසකෙස් මුල් වලට කාවදින සේ යොදන්න. වියළි ෂැම්පූ ආලේප කිරීම මගින් කෙඳි වටා කවචයක් නිර්මාණය වන අතර එමඟින් ඔබේ හිසකෙස් පිරිසිදුව පෙනේ.

3.හිසකෙස් සදහා යොදාගන්නා උපකරණ.

ඔබ හිස සෝදන විට, ඔබට ඔබේ හිසකෙස් ඉදිරියෙන් නලලට වැටෙන පරිදි කොටකර තිබේ නම් හිස් ආවරණයක් මගින් සිත් ඇදගන්නාසුළු කොණ්ඩා මෝස්තර විකල්ප ලබා දිය හැකි. ඔබ කළයුත්තේ මුලින්ම එම කොටස සොයා යම්කිසි හිස් ආවරණයකින් එය ඉහලට කොට සකසා ගැනීම පමණයි. ස්කාර්ෆ් එකක්නම් ලිහිල් කෙස්කළඹක් එකට කර තබාගැනීමට ඉතා ප්‍රයෝජනවත් වේ. කෙටි කෙස්කළඹක් ඇති අයටනම් වෙනත් යමක් භාවිතා කරගැනීමට හැකිවේ.

4.ජල උෂ්ණත්වය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න

ඔබේ හිසකෙස් සේදීමේදී උණුසුම් හෝ සිසිල් ජලය භාවිතා කරන්න. උණු ජලය මගින් හිස මත ඇති සමෙහි පිටිටන මේද ප්‍රමාණය අඩු කරයි. ඔබ ඔබේ හිසකෙස් සෝදාගත් පසු, ස්වභාවිකව වියළීමට ඉඩ දීම වඩාත් සුදුසුයි.

5.ඔබේ කොණ්ඩය ගොතාගන්න

ඔබේ කෝණ්ඩය යම් මෝස්තරයක් මගින් ගොතාගැනීමෙන් ඔබේ හිසෙහි ඇති කැඩිගිය කෙස් සැගවීමට එය උපකාරී වේ. සමහර අවස්ථාවන් වල එම කැඩීගිය කෙස් ඔබට බාධාවක් විය හැකී. එම කරදරයෙන් බේරීමට මෙම ක්‍රමය වඩාත් උපකාරී වනු ඇත.

6.නිදාගැනීමට ප්‍රථමයෙන් හිසකෙස් පීරන්න.

ඔබ නිදාගන්නා විට ඔබ නොහිතන ආකාරයෙන් ඔබේ හිසකෙස්වල පිහිටීම ඇතිකරයි. ඒ මගින් හිසකෙස් පැටලීම, කැඩීයාම සිදුවිය හැකී. ඔබ උදෑසන අවදිවන විට එම අත්දැකීම කෙලෙසකට යන්න ඔබටම තේරුම් ගැනීමට හැකිවනු ඇත. එනිසා නින්දට පෙර සැමවිටම හිසකෙස් පිරයන්න.

7.කොණ්ඩය දෙකට බෙදන්න.

ඔබේ කොටස එක් පැත්තක සිට අනෙක් පැත්තට මාරු කරන්න. මෙය කිරීමට හේතුව ඉතා සරලයි. අපේ කොණ්ඩය යම් ආකාරයකින් පිළිවෙලට පිහිටයි එය වෙනස් නොකිරීමෙන් කොණ්ඩය එම රේඛාව දිගේ අපිරිසිදු බවට පත්වේ. හිසකෙස් වෙන්කිරීමෙන් වෙනස් කිරීමෙන් හිසකෙස් පරිමාව සහ එයට නව පෙනුමක්, පිරිසිදු බවක් ලබා දෙයි.

8.පැතලි කොණ්ඩා මෝස්තර වලින් වළකින්න

සිනිඳු හා සිනිඳු කොණ්ඩා මෝස්තර වලට මනාප ලබා නොදීමට උත්සාහ කරන්න. ඒවා ඔබේ කොණ්ඩය වඩාත් අවුල් සහගත හා ආලේප සහිත පෙනුමක් ලබා දෙනු ඇත. හොඳම විකල්පය වනුයේ මුලින්ම කොණ්ඩය දිගට ඇද පසුව ටිකක් පසුපසට තල්ලු කර පිම්බෙනා ආකාරයට සැකසීමයි.

9.ඔබේ පණාව නිතර පිරිසිදු කරන්න.

ඔබ නිතර භාවිතා කරන පණා පවා නිරන්තරයෙන් සතියට වරක් හෝ දෙවරක් උණු වතුරේ බහා ෂැම්පූ හෝ සමබන් භාවිතා කොට පිරිසිදු කිරීම ඉතා වැදගත් වෙනවා. කුමක් නිසාවෙන්ද, ඒ ඔබ හිසට භාවිතා කරන සෑමදෙයක්ම හිසකෙස් මගින් පණාවට දැවටී නැවත භාවිතයේදී ඒව නැවත නැවතත් හිසට එකතුවෙන නිසාවෙනුයි.

10.ඔබේ හිසකෙස් සෝදා ගැනීමට නිවැරදි ක්‍රමය

1.ඔබේ සිනිදු හිසකෙස් නිතර සේදීමෙන් පසු තුවායක් වෙනුවට ටී-ෂර්ට් එකක් මගින් තෙතමනය ඉවත් කරන්න.
2.හිසකෙස් එකට අතුල්වනවා වෙනුවට ෂැම්පු හෝ කණ්ඩිෂනර් භාවිතයේදී ඇගිලි තුඩු මතින් හිස පුරා සම්භාහනය කරන්න.
3.හිසකෙස් අගිස්වල කන්ඩිෂනර් භාවිතා නොකරන්න.
4.කන්ඩිෂනර් භාවිතා නොකරන්න ප්‍රථමයෙන් හිසකෙස් හිත මතින් පසෙකට ගන්න.

මෙම ලිපිය ඔබට වැදගත් උනානම් යාලුවන්ටත් බලන්න ශෙයා කරගන යන්න…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *