මේ කොණ්ඩා මෝස්තර 4 ඔබ භාවිතා කරන්න කලින් මේ ගැන හිතන්න

හිසරදය විවිධ හේතු නිසා ඇතිවිය හැකිය: ආතතිය, අධි රුධිර පීඩනය, තුවාලයක් හෝ කාලගුණය පවා හිස රදය සෑදිමට හේතුවක්ය. ඔබේ හිසකෙස් ඇඳීමට ඔබ තෝරා ගන්නා ආකාරයද ඔබට හිසරදයක් ලබා දෙන ප්‍රධාන සාධකයක් විය හැකිය. ඔබේ කොණ්ඩය මත පීඩනය යෙදෙන සමහර කොණ්ඩා මෝස්තර වේදනාකාරී හැඟීමක් ඇති කරයි.

කොණ්ඩා මෝස්තර වලට හිසරදයක් ඇතිවිය හැකිදැයි සොයා බැලීමට අපි “Bright sides” බ්‍රයිට් සයිඩ් හි අපගේ පර්යේෂණ සිදු කර ඇත. ලිපිය සමඟ ගනුදෙනු කරන්නේ කෙසේද සහ කොණ්ඩා මෝස්තර ආරක්ෂිතද යන්න පිළිබඳ අමතර උපදෙස් පරීක්ෂා කිරීමට අමතක නොකරන්න.

පොනිටේල්

IMG_0958.jpeg

ඔබේ කෙස්වල යටින් සහ ඔබේ හිස්කබලේ වේදනාව දැනිය හැකි ඉතා සංවේදී ස්නායු ඇත. Ponytail එකවර බොහෝ ස්නායු වල තද බවක් දැනෙන අතර එය හිසරදයක් විය හැකිය. මෙම තත්වය බෙහෙවින් පොදු වන අතර එය පොනිටේල් හිසරදය සින්ඩ්‍රෝමය “syndrome”  ලෙස හැඳින්වේ.

හෙට්බෑන්ඩ්

IMG_0962.jpeg

තද හිස්වැසුම් පැළඳ සිටින අයටද හිසරදයක් ඇතිවිය හැකිය. මෙය බාහිර සම්පීඩන හිසරදයක් ලෙස සලකනු ලබන අතර ඔබේ හිස මත පැළඳ සිටින දෙයක් ඔබේ නළල හෝ හිස්කබල මත අඛණ්ඩ පීඩනයක් ඇති කළ හැකිය. මෙම වර්ගයේ හිසරදය බොහෝ විට මධ්‍යස්ථ, නිරන්තර පීඩනය ලෙස විස්තර කෙරෙන අතර එය ඔබේ හිස මත වස්තුව තද කරන ප්‍රදේශයට බොහෝ සෙයින් රිදවයි. ඔබ දිගු කලක් තද හිස් ආවරණ පැළඳ සිටී නම්, වේදනාව තවත් උග්‍ර විය හැකිය..

බ්‍ර්රයිට්

IMG_0967.jpeg

ඕනෑවට වඩා තදට ගෙතිමෙන් බාහිර සම්පීඩන හිසරදයක් ද ඇති කළ හැකිය. ඔබේ කොණ්ඩය තදින් තද කර ඇති විට, එය ඔබේ හිස්කබලට අමතර පීඩනයක් ගෙන දෙන අතර ඔබේ කොණ්ඩයට හානි කිරීමට අමතරව හිසරදයක් ඇති කරයි. වෛද්‍ය විශේෂඥයන් විශ්වාස කරන්නේ යටින් පවතින සාධක නිසා සමහර පුද්ගලයින් අනෙක් අයට වඩා බාහිර සම්පීඩන හිසරදයට ගොදුරු වන බවයි. නිදසුනක් වශයෙන්, සමහර කාන්තාවන්ට ඔවුන්ගේ ඔසප් චක්‍රය තුළ වඩාත් සංවේදී හිස්කබලක් තිබිය හැක.

හිසකෙස්

IMG_0966.jpeg

තදින් ගෙතිම් කරන ලද හිසකෙස් දිගු කිරීම ඔබට අලංකාර මානයක් ලබා දිය හැකි නමුත් ඒවා ශක්තිමත් හිසරදයක් ඇති කරයි. ඔබේ කොණ්ඩයට එතරම් බරක් එකතු කිරීමෙන් ඔබේ හිස මත ආතතියක් ඇති වන අතර හිස්කබලේ හා කෙස්වල අධික ලෙස ඇදීම හිස්කබලේ ස්නායු සංවේදී වීමට හේතු වේ. වෙනත් කොණ්ඩා මෝස්තර මෙන් නොව, හිසකෙස් දිගු කිරීම නිරන්තරයෙන් පැළඳීම නිසා ඔබේ හිස්කබලේ අඛණ්ඩ පීඩනය ඇති වේ.

බාහිර සම්පීඩන හිසරදයෙන්මි දෙන්නේ කෙසේද

ඔබට වේදනාව දැනෙන ප්‍රදේශයේ ඔබේ හිස්කබල මෘදු ලෙස සම්බාහනය කර ගැඹුරු හුස්මක් ගන්න

අනවශ්‍ය හිස් ආවරණ වලින් වළකින්න.
ඔබේ හිස්කබලට වැඩි පීඩනයක් නොදක්වන කොණ්ඩා මෝස්තර සලකා බලන්න: ලිහිල් බනිස්, අඩු පොන්ටේල් හෝ ලිහිල් ගෙතිම්, හෝ කෙටි කොණ්ඩා මෝස්තරයක්.ප්‍රරමාණවත් නින්දක් ලබාගන්න.


විශේෂිත කොණ්ඩා මෝස්තරයක් නිසා ඇති වූ හිසරදයක් ඔබ කවදා හෝ අත්විඳ තිබේද? හිසරදයක් විය හැකි වෙනත් කොණ්ඩා මෝස්තර ඔබ දන්නවාද?

මේ ලිපිය මිතුරන්ටත් වැදගත් වෙයි කියලා හිතෙනවා නම් ෂෙයා කරන්න

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *