free page hit counter
Articleමේ දේවල් 05 ගැන ඔබ සැලකිල්ලක් දැක්වූවාද ?

මේ දේවල් 05 ගැන ඔබ සැලකිල්ලක් දැක්වූවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

අද වනවිට අපි බොහෝ විට අපගේ කාර්යාලවල වැඩ පල කිරීම කල්දමයි,  නෙට්ෆ්ලික්ස් එක දිගට බැලීමට සැලසුම් කරයි. බඩු භාන්ඩ ගැනීමට සාප්පු යෑමට අපි කම්මැලි යි එබැවින් අපි අන්තර්ජාලය හරහා ඇණවුම් කරගනී. මේ සියලු නවීන උපකරණ සමඟ අපි ඇදහිය නොහැකි තරම් කම්මැලි වි ඇති බව සැබෑ කරුණක්. අපගේ ශරීර අබලන්වීමට පටන් ගැනීම පුදුමයක් නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම අප ගැනම සැලකිලිමත් විය යුතු කාලය මෙයයි.

ඔබේ ජීවිතය ටිකක් පහසු කරගැනීමට සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න කිරීමට උත්සාහ කිරීමේදී ඔබේ ශරීර විසින් සිදු කරන සංඥා තේරුම් කරදීමට I Love You අපිට අවශ්‍යයි.

1. ඔබේ ඇස් සුදුමැලි වී ඇත.

උදාසීන ජීවන රටාවක් යනු ජලය රඳවා තබා ගැනීමේ ප්‍රධාන ප්‍රේරකයකි. තිරස් ස්ථානයක දීර්ඝ කාලයක් රැඳී සිටීම නිසා සුදුමැලි වූ ඇස් දැකගත හැකි වේ.  නිදාගැනීම එතරම් හානිකර නොවේ. යෝගා කිරීම මේ සදහා හොදම විසදුම ලෙස සැලකිය හැකිය. යෝගා ආසන හිසට පීඩනය දෙන අතර රුධිර සංසරණය වැඩි කරයි. ඔබ ඔබේ දෛනික චර්යාවට යම් චලනයන් ඇතුළත් කිරීමට පටන් ගත් පසු, සුදුමැලි ඇස් තවදුරටත් ගැටලුවක් නොවේ.

2. මලබද්ධය.

නිතිපතා බඩවැල් චලනය සඳහා ව්යායාම වැදගත් වේ. ඔබ වැඩි කාලයක් වාඩි වී සිටින්නේ නම්, ඔබේ විශාල අන්ත්රය හරහා ආහාර ගමන් කිරීමට වැඩි කාලයක් ගත වේ. එහි ප්‍රතිපලයක් වශයෙන් ඔබේ ශරීරයමළපහෙන් උරා ගන්නා ජල ප්‍රමාණය සීමිත වන අතර එමඟින් මල බද්ධය ඇති වේ. නිතිපතා ගමන් කිරීමෙන් ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ කාර්යක්ෂමතාව වැඩි වේ. දිනකට මිනිත්තු 05 ක් ව්‍යායාම කිරීමෙන් මෙය වලක්වා ගත හැක.

3. අමතකවීම.

වෙනත් සිතුවිල්ලක් ඔබේ මනස ගිලිහී ගොස් ඇති බවක් ඔබට බොහෝ විට දැනේ නම්, ඔබට ඔබේ ගමන ගැන මදකට සලකා බැලීමට සිදුවේ. එක් අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේඋදාසීන ජීවන රටාවකට නායකත්වය දෙන පුද්ගලයින්, මධ්‍ය කාලීන තාවකාලික තලයේ ප්‍රදේශය තුළ මොළයේ ව්‍යුහාත්මක වෙනස්කම් පෙන්වන බවයි. දේවල් කටපාඩම් කිරීමේ අපගේ හැකියාව සඳහා මෙම තට්ටුව වගකිව යුතුයි. ශාරීරික ව්යායාම මතකය වැඩි කරන බව පෙන්වා දී ඇත.

4. දණහිස් රිදෙනවා.

තද සන්ධි ලිහිල් කිරීමේ රහස චලනය කිරීමයි. ව්‍යායාම කිරීමෙන් ආතරයිටිස් සහ ඔස්ටියෝ ආතරයිටිස් රෝග ලක්ෂණ සමනය කළ හැකිය. නිදන්ගත දණහිසේ වේදනාවෙන් පෙළෙන රෝගීන්ට ව්‍යායාම වැඩසටහනක් කිරීමට උපදෙස් දෙනු ලැබයි. නිතිපතා වැඩ කිරීමෙන් ඔබේ මාංශ පේශි ශක්තිමත් වන අතර වඩාත් නම්‍යශීලී වේ.

5. සීනි ආශාවන් ඇති වේ.

ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් සීනි ආශාවන් වලට පරිපූර්ණ ලෙස සටන් කරයි. එය ඔබේ ශක්තිය වැඩි කරන අතර එන්ඩොර්ෆින් නිකුත් කරයි. ප්‍රීතිමත් හෝමෝන, සීනි ආශාවන් සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කරයි. දිවා කාලයේදී ප්‍රමාණවත් චලනයන් ලබා ගැනීම මානසික අවපීඩනයෙන් ඉවත් වේ. ඉතින්, මානසික අවපීඩනයක් හෝ නරක මනෝභාවයක් නැතිනම් අයිස්ක්‍රීම්, චොකලට් වැනි දේවල් ආහාරයට ගැනීමට අවශ්‍ය නොවේ!

ඔබ දිනපතා ව්‍යායාම කරනවාද? මෙම සලකුණු කිසිවක් ඔබ තුළ දැක තිබේද? අපට අදහස් දක්වන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

මගේ වටිනාකමට හරියන්නයි මම ගනන් උස්සන්නෙ,වටිනාකම දන්න අය මාව වැඩ වලට ගන්නවා,දුශේනිගේ කතාව

ලංකාවේ නිරූපන ක්ශේත්‍රයේ මෙන්ම රංගන කේශේත්‍රයේද නැගී එන දක්ශ යුවතියක් තමයි දුශේනි මියුරංගි.ඇය වඩාත් ජනාදරයට පත්වන්නෙ හිරු ගෝල්ඩන් සිනමා...

ජනප්‍රිය මෙන්ම දක්ශ නිලි තරින්දි හදිසියේම ඉසුරු ගැන කියු කතාව.

“ඉසුරු සහෝදරයෙක්, තාත්තා කෙනේක් වගේම හොද යාළුවෙක් වෙනවා.” තරින්දි ප්‍රනාන්දු කියලා කියන්නේ අතිශය දක්ශ රංගන ශිල්පිනිවකි. ඒ වගේම ඇය...

පාලමකින් පනින්න ගිය කෙනෙකුට සිදුවූ අදහා ගන්න බැරි සිදුවීම මෙන්න..

මේ ඉන්නේ ජෙමී හැරින්ටන් කියන දහසය හැවිරිදි පිරිමි දරුවා. දවසක් මෙයා දකිනවා මිනිහෙක් මේ පාලම අද්දර වාඩිවෙලා ඉතාමත් කනස්සල්ලෙන්...

නාඩගම්කරයො සරා හදිසියේම live ඇවිත් කිව්ව සංවේදී කතාව මෙන්න..

නාඩගම්කාරයෝ කියන්නේ මේ දිනවල ලංකාවේ ජනප්‍රියම ටෙලිනාට්‍ය කිව්වොත් වරදක් නැහැ. ඉතින් මේ නාඩගම්කාරයෝ ටෙලිනාට්‍යයේ සරා ලෙස රංගනයෙන් දායක වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රටම සංවේදී කල ඡායාරූපයත් සමග අසන්නට ලැබුනු අතීතයේ සංවේදී කතාව..

මගේ තාත්තා පන්සල් ඇවිදින් මාව දැක ගන්න.. එක පිම්මේ මම දුවන් ආවේ ඔහුව දැක ගන්න.. ඉනට දෑතම දැම්මේ මාගේ...

රටම හොල්මන් කරමින් බදුර්දීන්ගේ බිරිදගේ පැටිකිරිය එලියට.

සිංහලේ ජාතික සංවිධානයේ පසුගිය දින මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක් පවත්වා ලංකාවම මවිත වන විශේෂ හෙලි දරව්වක් කර තිබුනා. බදුර්දීන් අවතැන් කදවුරක සිට...

Must read

අපේ ඇස් කළුපාට නොවන්නේ ඇයි?

අපේ ඇස්වල වර්ණය ඇත්ත වශයෙන්ම අප අවුරුදු 3 ක්...

මේ තෙල් වර්ග 6 ඔබේ සමෙහි රැලි නැති කරන බව ඔබ දැන සිටියාද ?

අපි වයසට යනවිට අපේ සම තෙරපීමට පටන් ගනී. අද...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you