free page hit counter
Technologyඔබේ නිවස කොල්ලකරුවන්ගෙන් ආරක්ෂා කර ගැනීමට පලදායී ක්‍රම 10...

ඔබේ නිවස කොල්ලකරුවන්ගෙන් ආරක්ෂා කර ගැනීමට පලදායී ක්‍රම 10 ක්.

-

- Advertisment -spot_img

සෑම වසරකම සොරකම් විශාල ප්‍රමාණයක් සිදුවන අතර ඉන් 65% කට වැඩි ප්‍රමාණයක් නිවාස ආක්‍රමණ වේ. සමීක්ෂණයකින් හෙළි වූයේ සහභාගිවන්නන්ගෙන් 46.9% කට ස්ථාපිත ආරක්ෂක පද්ධතියක් නොමැති බවයි. එසේම, විමසූ අයගෙන් 17.2% ක් කියා සිටියේ තම නිවෙස් තුළ සිටියදී ඔවුන් ඉදිරිපස දොරවල් අගුළු නොදමන බවයි. සොරුන්ගෙන් 34% ක් ඉදිරිපස දොරටුව පිවිසුම් ස්ථානයක් ලෙස තෝරාගෙන ඇති හෙයින් එය ඉතා භයානක යැයි සිතිය නොහැකි වුවත් එය ඉතා භයානක ය.

අනවසරයෙන් ඔබේ නිවසට ඇතුලුවෙන සොරුන්ගෙන් බේරීමට හැකි පහසු ක්‍රම සහ පුරුදු 12 ක් යෝජනා කිරීමට I  Love You අපි  කැමතියි.

1. ඔබ සිටින ස්ථානය ගැන සමාජ මාධ්‍යවල පළ නොකරන්න.

අපි සියලු දෙනාම අපගේ ජීවිතයේ බොහෝ දේවල් සමාජ මාධ්‍යවල බෙදා ගනී. නමුත් ඔබේ ස්ථානය ගැන පළ කිරීම ඉතා භයානක විය හැකියි. ඔබව ඉලක්ක කර සිටින කොල්ලකරුවන් බොහෝ විට ඔබගේ සටහන් නිරීක්ෂණය කරනු ලබයි. පින්තූරයක් පළ කිරීමේදී හෝ එළඹෙන ඕනෑම සංචාරයක් ගැන අන් අයට දැනගැනීමට සලස්වන විට ඔබ ස්ථානය හෙළි කිරීමෙන් වැළකී සිටිය යුත්තේ එබැවිනි. කොල්ලකරුවන්ට කවදා ඇතුල් විය යුතුද යන්න පිළිබඳ පැහැදිලි අනුමානයක් ඇති බැවින් ඔබේ දෛනික චර්යාව සමාජ මාධ්‍ය තුල පලකිරීමේදී ප්‍රවේශම් වන්න.

2. ඔබ නිවසින් බැහැරව සිටියදී ඔබේ ගුවන් විදුලිය සක්‍රීයව තබන්න.

බොහෝ කොල්ලකරුවන් නිවසකට කඩා වැදීමට තීරණය කිරීමට පෙර දොරට තට්ටු කරයි. ඔවුන්ට කිසිසේත්ම ශබ්දයක් ඇසුනේ නැත්නම්, ඔවුන් ඇතුළට යාමට තීරණය කරයි. කෙසේ වෙතත් නිවසේ ඔබ නැතිනම් රූපවාහිනියක් හෝ සංගීතයක් ඇසෙන්නට සලස්වන්නේ නම්, ඔවුන් ඔබ ගෙදර සිටින බව සිතමින් ඉවත්ව යනු ඇත. ඔබ නිවසින් පිටත සිටියදී ගුවන් විදුලිය සක්‍රීයව තැබීම හොඳ අදහසක් වන්නේ එබැවිනි.

ඔබ නිවාඩුවක් ගත කරන්නේ නම්, ඔබට ස්මාර්ට් ප්ලග් එකක් මිලදී ගත හැකි අතර දුරස්ථව ඔබේ රේඩියෝව සක්‍රිය හා අක්‍රිය කළ හැකිය. උදේ සහ දහවල් කාලයේදී සොරුන් තම විවේක කාලය තෝරා ගන්නා වඩාත් ජනප්‍රිය කාලයයි.

3. ඔබේ මෝටර් රථය ඔබේ ධාවන පථයේ ගාල් කරන්න.

ඔබ දින කිහිපයක් හෝ සති ගණනක් පිටත්ව යාමට අදහස් කරන්නේ නම් ඔබේ හිස් ධාවන පථය කොල්ලකරුවන්ට විවෘත ආරාධනයක් විය හැකිය. හැකිනම් ඔබේ අසල්වැසියන්ට ඔවුන්ගේ මෝටර් රථ ඔබේ ධාවන පථයේ ගාල් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටින්න. සෑම දිනකම හෝ වෙනත් දිනක ඔබේ නිවස අසල නතර වී ඔබේ දේපළ පරීක්ෂා කර බැලීමට ද පවුලේ සාමාජිකයෙකුගෙන් ඉල්ලා සිටිය හැකිය.

4. ඔබට අවශ්‍ය නොවන කඩදාසි කඩදාසි ඉරා දමන්න.

අනන්‍යතා සොරකම චිත්‍රපට වල පමණක් සිදුවන දෙයක් මෙන් පෙනෙන්නට පුළුවන්  නමුත් එය සැබෑ ජීවිතයේ බොහෝ සෙයින් පවතී. ඔබේ මූල්‍ය තොරතුරු, පුද්ගලික තොරතුරු පෙන්වන ලියකියවිලි සොරුන්ට ඉලක්ක කළ හැකිය. ඔබට තවදුරටත් අවශ්‍ය නොවන ලිපි ලේඛන බැහැර කළ යුත්තේ එබැවිනි. ඔබට ඒවා අවශ්‍ය නම්, කොල්ලකරුවන්ට ඒවා සොයා ගැනීමට අපහසු වන ආරක්ෂිත ස්ථානයක ඔබ තැබිය යුතුය.

5. ඔබේ කවුළුවලට ආරක්ෂක පටලයක් එක් කරන්න.

ඔබේ කවුලු වලින් නිවස පරික්ෂා කිරීමට සොරුන්ට හැකියාව ඇත. නැතිනම් ජනෙල් විවර කර ඇතුල් වීමටද ඔවුන්ට පුලුවන් කම ලැබේ. ආරක්ෂක පටල නැති සෑම ජනේලයක්ම ඔවුන්ගේ ක්‍රියාවට උපකාරී වේ. එම නිසා සෑම විටම කවුළු සදහා ආරක්ෂක පටලයක් භාවිතා කරන්න. විශේෂයෙන්ම ඇතුල බැලිය නොහැකි ලෙස.

6. වටිනා දෑ මෙන් පෙන්වන දේවල් ඒ ස්ථානවල තබන්න.

සමහර විට කොල්ලකරුවන් හට අනතුරු ඇඟවීමක් හෝ ආරක්ෂක කැමරාවක් ඔවුන්ව මේ සදහා අධෛර්යමත් නොකරනු ඇත. ඔවුන් හැකි ඉක්මණින් කඩාවැදෙන අතර පොලිසිය පැමිනීමට පෙර ඔවුන් සොයා ගන්නා ඕනෑම දෙයක් ගෙන යනු ඇත.  ඒ බැවින් පෙට්ටියක් ගෙන ව්‍යාජ මුදල්, ස්වර්ණාභරණ සහ අර්ථ විරහිත කඩදාසි කිහිපයක් එහි දමා ඔවුන් වටිනා දේවල් සොරකම් කළා යැයි සිතීමට ඉඩ දෙන්න.

7. ඔබේ නිවසේ අංකය විශාල සමරු පලකයක් මත එල්ලා තබන්න.

සොරුන් සාමාන්‍යයෙන් ලිපිනයන් සොයා ගැනීමට පහසු නොවන නිවාස තෝරා ගනී. ඔබගේ නිවසේ අංකය ඔබේ ඉදිරිපස බිත්තියේ විශාල තැපැල් පුවරුවක සහ තැපැල් පෙට්ටියේ එල්ලා තැබීම ප්‍රයෝජනවත් වන්නේ එබැවිනි. හදිසි අවස්ථාවකදී පොලිසිය ඔබේ දේපළ වඩාත් පහසුවෙන් හඳුනා ගනී. එබැවින් කොල්ලකරුවන් ශනිකව අල්ලා ගැනීමේ හැකියාව වැඩි ය.

8. භීතිකා බොත්තමක් ලබා ගන්න.

ඔබේ නිදන කාමරයේ සිටින අතරතුර, ඔබේ නිවස තුළට අනවසරයෙන් ඇතුල් වන්නෙකු පැමිණියේ යැයි සිතා බලන්න. ඔබ අසල භීතිකා බොත්තමක් තිබීම පොලිසියට හෝ ඔබ ගෙන ඇති වෙනත් ආරක්ෂක පියවරයන්ට දැනුම් දෙනු ඇත. අනතුරු ඇඟවීමේ බොත්තම බොහෝ අනතුරු ඇඟවීම් මෙන් ගෝෂාකාරී විය හැකි නමුත් එය සම්පූර්ණයෙන්ම නිහඩ විය හැකිය. අනතුරු ඇඟවීමේ මහ හඩක් ඇසීමෙන් පසු සොරෙකු වුවද පිටත් කර යැවීමට වඩා අල්ලා ගැනීමට බොහෝ සෙයින් උපකාරී වනු ඇත.

9. ඔබේ අසල්වැසියන් සමඟ දැන හඳුනා ගන්න.

ඔබේ අසල් වැසියන් දැන හදුනා ගැනීම ඔබට බොහෝ සෙයින් ප්‍රයෝජනවත් වේවි. ඔබ නිවසෙන් බැහැර වන විට ඔවුන්ට තමන් නිවසෙන් පිටවන බව මෙන්ම පැමිනෙන වෙලාව හෝ දිනය පවසන්නේනම් ඔබ නිවසේ නැති විට ඔවුන් නිරන්තරයෙන් විපරම් කර බලනු ඇත.

10. ඔබගේ යතුරු වල පින්තූරයක් සමාජ මාධ්‍යවල පළ නොකරන්න.

සමහර විට මිනිසුන් තම යතුරු නොදැනුවත්වම අන්තර්ජාලය පෙන්වයි, එය ඔවුන්ට අනතුරක් විය හැකි දෙයකි. වඩාත් නිශ්චිතවම, ඔබගේ සෑම පියවරක්ම අනුගමනය කරන කෙනෙකුට ඔබගේ යතුරු වල පිටපතක් ඡායාරූපයකින් සාදා ගත හැකිය.

ඔබත් සොරුන්ගෙන් බේරීමට මේ ක්‍රියාකාරකම් සිදු කරනවාද? තවත් දේවල් ඔබට පැවසීමට ඇතිනම් අදහස් ප්‍රකාශ කරන තැන භාවිතා කරන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

මගේ වටිනාකමට හරියන්නයි මම ගනන් උස්සන්නෙ,වටිනාකම දන්න අය මාව වැඩ වලට ගන්නවා,දුශේනිගේ කතාව

ලංකාවේ නිරූපන ක්ශේත්‍රයේ මෙන්ම රංගන කේශේත්‍රයේද නැගී එන දක්ශ යුවතියක් තමයි දුශේනි මියුරංගි.ඇය වඩාත් ජනාදරයට පත්වන්නෙ හිරු ගෝල්ඩන් සිනමා...

ජනප්‍රිය මෙන්ම දක්ශ නිලි තරින්දි හදිසියේම ඉසුරු ගැන කියු කතාව.

“ඉසුරු සහෝදරයෙක්, තාත්තා කෙනේක් වගේම හොද යාළුවෙක් වෙනවා.” තරින්දි ප්‍රනාන්දු කියලා කියන්නේ අතිශය දක්ශ රංගන ශිල්පිනිවකි. ඒ වගේම ඇය...

පාලමකින් පනින්න ගිය කෙනෙකුට සිදුවූ අදහා ගන්න බැරි සිදුවීම මෙන්න..

මේ ඉන්නේ ජෙමී හැරින්ටන් කියන දහසය හැවිරිදි පිරිමි දරුවා. දවසක් මෙයා දකිනවා මිනිහෙක් මේ පාලම අද්දර වාඩිවෙලා ඉතාමත් කනස්සල්ලෙන්...

නාඩගම්කරයො සරා හදිසියේම live ඇවිත් කිව්ව සංවේදී කතාව මෙන්න..

නාඩගම්කාරයෝ කියන්නේ මේ දිනවල ලංකාවේ ජනප්‍රියම ටෙලිනාට්‍ය කිව්වොත් වරදක් නැහැ. ඉතින් මේ නාඩගම්කාරයෝ ටෙලිනාට්‍යයේ සරා ලෙස රංගනයෙන් දායක වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රටම සංවේදී කල ඡායාරූපයත් සමග අසන්නට ලැබුනු අතීතයේ සංවේදී කතාව..

මගේ තාත්තා පන්සල් ඇවිදින් මාව දැක ගන්න.. එක පිම්මේ මම දුවන් ආවේ ඔහුව දැක ගන්න.. ඉනට දෑතම දැම්මේ මාගේ...

රටම හොල්මන් කරමින් බදුර්දීන්ගේ බිරිදගේ පැටිකිරිය එලියට.

සිංහලේ ජාතික සංවිධානයේ පසුගිය දින මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක් පවත්වා ලංකාවම මවිත වන විශේෂ හෙලි දරව්වක් කර තිබුනා. බදුර්දීන් අවතැන් කදවුරක සිට...

Must read

අපේ ඇස් කළුපාට නොවන්නේ ඇයි?

අපේ ඇස්වල වර්ණය ඇත්ත වශයෙන්ම අප අවුරුදු 3 ක්...

මේ තෙල් වර්ග 6 ඔබේ සමෙහි රැලි නැති කරන බව ඔබ දැන සිටියාද ?

අපි වයසට යනවිට අපේ සම තෙරපීමට පටන් ගනී. අද...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you