free page hit counter
Healthබ්ලැක් හෙඩ්ස් හරි විදිහට ඉවත් කිරීමට හා වළක්වා ගැනීමට...

බ්ලැක් හෙඩ්ස් හරි විදිහට ඉවත් කිරීමට හා වළක්වා ගැනීමට ක්‍රම 4 ක්.

-

- Advertisment -spot_img

බ්ලැක් හෙඩ්ස් යනු ඔබේ ශරීරයේ ඕනෑම ප්‍රදේශයක දිස්විය හැකි බොහෝ විට මුහුණේ දක්නට ලැබෙන කැළැල් ය. ඒවා ඔබේ සම අපිරිසිදු වී ඇති බවක් පෙනෙන්නට තිබුණත් ඔබ සිතනවාට වඩා වැඩි යමක් ඒවාට තිබේ. ඔක්සිකරණය හේතුවෙන් ඒවා කළු පැහැයක් ගනී. මෙම ක්‍රියාවලිය සමේ සිදුරු වලිට කුණු සහ අපිරිසිදු වාතයට එක් වූ විට සිදු වේ.

ඔබේ සමෙන් මෙම අශෝභන කුඩා ලප පහසුවෙන් ඉවත් කර ගැනීමට සහ ඔබට සැමවිටම අවශ්‍ය වූ කැළැල් රහිත පෙනුම ලබා ගත හැකි ආකාරය පිළිබඳ මාර්ගෝපදේශයක් I Love You හි අප විසින් නිර්මාණය කරන්නට යෙදුනා. ඔබට මෙම බ්ලැක් හෙඩ්ස් වළක්වා ගත හැකි ආකාරය දැන ගැනීමට අවසානය දක්වා කියවන්න.

පිරිසිදු කිරීම

 • බිත්තර සුදු මද භාවිතා කරන්න: බිත්තර 2 කින් කහ මදය ඉවත් කර සිහින් තට්ටුවක් සෑදෙන ආකාරයට සුදු මදය මුහුණ මත ගල්වන්න. පැක් එක මිනිත්තු 2 ක් පමණ වියළන තෙක් තබන්න. එය සිදු වූ පසු, බිත්තර සුදු මදවලින් තවත් එක් පැක් එකක් යොදන්න.  මාස්ක් එක ඔබේ මුහුණේ විනාඩි 20 ක් තබන්න. ඔබේ මුහුණෙන් සුදු මද ඉවත්කිරීම සදහා සේදීමට උණුසුම් ජලය භාවිතා කරන්න. බිත්තර සුදු මද සිදුරු සම මත කැටි ගැසුණු අපිරිසිදු දෑ ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.
 • මී පැණි සහ කුරුඳු භාවිතා කරන්න: කුරුඳු තේ හැදි භාගයක් මී පැණි තේ හැදි සමඟ මිශ්‍ර කරන්න. මෙම මිශ්‍රණය ඔබේ මුහුණට රවුමට ආලේප කරන්න. මිනිත්තු 3 ක් පමණ හොදින් අතුල්ලන්න. කුරුඳු ස්ක්‍රබ් එකක් ලෙස ක්‍රියා කරන අතර මී පැණි විවෘත සිදුරු වලින් අපිරිසිදුකම ඉවත් කිරීමට ක්‍රියා කරන අතර ස්වාභාවික ප්‍රතිජීවකයක් ලෙසද ක්‍රියා කරයි.
 • මහදුරු පේස්ට් භාවිතා කරන්න: මහදුරු වතුර සමග මිශ්‍ර කර පේස්ට් එකක් සාදා ඔබේ මුහුණට උඩින් තවරා ගන්න. සීතල වතුරෙන් පිසදැමීමට පෙර විනාඩි 10 ක් පමණ එය ඔබේ මව මත තබාගන්න.

ඉවත් කිරීම

 • ලෙමන්, යෝගට්, මී පැණි සහ ලුණු මගින් ඉවත් කිරීම: ලෙමන් යුෂ, ලුණු තේ හැන්දක්, යෝගට් තේ හැන්දක් සහ මී පැණි ස්වල්පයක් මිශ්‍ර කර ස්ක්‍රබ් එකක් සාදන්න. ඔබේ මුහුණේ බ්ලැක් හෙඩ් ඇති ප්‍රදේශවලට ඉහළින් රවුමට අතුල්ලමින්මෙම ස්ක්‍රබ් එක යොදන්න. මිනිත්තු 3 ක් පමණ අතුල්ලා ඉන් පසු නිවාගත් වතුරෙන් මෙය සොදා ඉවත් කරගන්න.
 • කිරි සහ සාදික්කා ස්ක්‍රබ්: පේස්ට් එකක් සෑදීමට අවශ්‍ය තරම් සාදික්කා කුඩු සමග කිරි තේ හැදි (විශේෂයෙන් බටර්) මිශ්‍ර කරන්න. ඔබේ සිදුරු වල ගැඹුරට වළලා ඇති සියලු අපිරිසිදු දෑ ඉවත් කිරීම සඳහා මෘදු ලෙස මෙම මිශ්‍රණය ඔබේ මුහුණට ආලේප කරන්න. උණුසුම් ජලය සමග සේදීමට පෙර මිනිත්තු 3 ක් තබා ගන්න. සමට පෝෂ්‍යදායී කිරි සමඟ සාදික්කා කැටිති වල සීරීම් බලපෑම් නිසා අපිරිසිදු දෑ ඉවත්ව  පෝෂ්‍යදායී සමක් ඔබට ලැබෙනු ඇත.
 • බේකිං සෝඩා භාවිතා කරන්න: බේකිං සෝඩා බොහෝ මුළුතැන්ගෙයි පහසුවෙන් ලබාගත හැකිය. මෙම ඉවත් කිරීම සඳහා පේස්ට් එකක් සෑදීමට වතුරට බේකිං සෝඩා එක් කරන්න. මිනිත්තු 5 ක් පමණ මෙම පේස්ට් එකෙන් ඔබේ මුහුණ රවුමට මෘදු ලෙස අතුල්ලාගන්න. ඔබේ මුහුණ ස්ක්‍රබ් වූ පසු, විනාඩි 10 ක් පමණ ඔබේ මුහුණ පුරා තබා වතුරෙන් සෝදා හරින්න. බේකිං සෝඩා ස්වාභාවික සමේ මියගිය සෛල ඉවත් කරයි.

රසායනික ප්‍රතිකාර

 • රෙටිනොයිඩ් ක්‍රීම් භාවිතා කරන්න: මෙම ක්‍රීම් විටමින් A වලින් පොහොසත් වන අතර එමඟින් සමේ වර්ධනයට සහ සම මත තෙල් සෑදීම වළක්වයි. සතියකට 2-3 වතාවක් එය භාවිතා කිරීම වඩාත් සුදුසුයි.
 • බ්ලැක්හෙඩ් ඉවත් කිරීමේ තීරු භාවිතා කරන්න: බ්ලැක් හෙඩ්ස් ඉවත් කිරීමට පහසුම ක්‍රමයක් නම් මෙම තීරු භාවිතා කිරීමයි. මුහුලේ අලවන තීරු වියළී යන තෙක් මිනිත්තු 15 ක් රැඳී සිටින්න, ඉන්පසු ඔබේ බ්ලැක් හෙඩ්ස් පිටතට ගැනීමට එය ඉක්මනින් අදින්න. මෙම තීරු භාවිතා කිරීමට පෙර ඉහත සඳහන් පිරිසිදු කිරීමේ ක්‍රමයක් අනුගමනය කිරීම නිර්දේශ කරනු ලැබේ.
 • සාලිසිලික් අම්ලය පදනම් කරගත් ජෙල් උත්සාහ කරන්න: බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශයට ඉහළින් ජෙල් තුනී පැක් එකක් යොදන්න. මිනිත්තු 30 ක් වියළීමට ඉඩ දෙන්න. උනුකර නිවාගත් ජලය භාවිතයෙන් එය සෝදා හරින්න. සාලිසිලික් අම්ලය මිය ගිය සම, තෙල් සහ අපිරිසිදු ද්‍රාවණය ඉවත්කර කළු පැහැයෙන් තොර සමක් ලබා දෙයි.

වෙනත් ක්‍රම

 • කොමඩෝන් නිස්සාරකයක් භාවිතා කරන්න: ඔබේ මුහුණ පිරිසිදු කිරීමෙන් පසු, කොමඩෝන් නිස්සාරකයේ හිල බ්ලැක් හෙඩ් එකට උඩින් තබන්න. ටිකක් පීඩනය යොසා එය පහළට අදින්න. මෙමඟින් බ්ලැක්හෙඩ් සිදුරෙන් පිටතට පැමිණිය යුතුයි. ඔබේ සමට හානි විය හැකි බැවින් අධික ලෙස තද නොකිරීමට මතක තබා ගන්න. බ්ලැක් හෙඩ්ස් ඉවත් කිරීමෙන් පසු, ඔබේ මුහුණ සහ මෙවලම හොඳින් පිරිසිදු කිරීමට මතක තබා ගන්න.
 • ඔබේ බ්ලැක් හෙඩ්ස් පොප් කරන්න: ඔබේ සම පිරිසිදු කර අපිරිසිදු දෑ පිටකිරීමෙන් පසු ආරම්භ කරන්න. බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශයට ඇස්ට්‍රිජන්ට් එකක් යොදන්න. කපු පුළුන් බෝලයක් භාවිතා කර බ්ලැක් හෙඩ්ස් දෙපස මෘදු ලෙස මිරිකා ගන්න. බ්ලැක් හෙඩ්ස් ඉවතටගත් පසු, ඔබේ සම වතුරෙන් සෝදා, ඇස්ට්‍රිජන්ට් නැවත වරක් භාවිතා කරන්න.

පාරිතෝෂිකය: බ්ලැක් හෙඩ්ස් වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?

ඔබේ සම පිරිසිදුව තබා ගන්න: අතිරික්ත අපිරිසිදු තෙල් ඉවත් කිරීම සඳහා ඇල්මැරුණු ජලය භාවිතයෙන් ඔබේ සම නිතරම සෝදන්න. සිදුරු කැටි ගැසීම වැළැක්වීමට මෙය උපකාරී වේ. සිදුරු පිරිසිදුව තබා ගැනීමට සහ කැඩී යාම වැළැක්වීමට උපකාරී වන උදාසීන pH අගය සහිත සාලිසිලික් අම්ලය හෝ ක්ලෙන්සර් මේ සදහා භාවිතා කළ යුතුයි.

නින්දට යාමට පෙර මේකප් ඉවත් කරන්න: මේකප් සමඟ නින්දට යාම ඔබේ සමේ ඇති සිදුරු අවහිර වීමට හේතු වේ. නින්දට යාමට පෙර මෘදු ක්ලෙන්සර් භාවිතයෙන් ඔබේ මේකප් ඉවත් කරන්න.

ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් කිරීමෙන් පසු ස්නානය කරන්න: දහඩිය දැමීම මඟින් ඔබේ සම මත අතිරික්ත බැක්ටීරියා සහ තෙල් ඇති විය හැක. ඕනෑම වෙහෙසකර ක්‍රියාවක් සිදු කිරීමෙන් පසු සෑම විටම ස්නානය කරන්න.

බ්ලැක් හෙඩ්ස් ඉවත් කිරීම සඳහා වෙනත් උපක්‍රම ගැන ඔබ දන්නවාද? පහත දැක්වෙන අදහස් වලින් අපට දන්වන්න!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

මගේ වටිනාකමට හරියන්නයි මම ගනන් උස්සන්නෙ,වටිනාකම දන්න අය මාව වැඩ වලට ගන්නවා,දුශේනිගේ කතාව

ලංකාවේ නිරූපන ක්ශේත්‍රයේ මෙන්ම රංගන කේශේත්‍රයේද නැගී එන දක්ශ යුවතියක් තමයි දුශේනි මියුරංගි.ඇය වඩාත් ජනාදරයට පත්වන්නෙ හිරු ගෝල්ඩන් සිනමා...

ජනප්‍රිය මෙන්ම දක්ශ නිලි තරින්දි හදිසියේම ඉසුරු ගැන කියු කතාව.

“ඉසුරු සහෝදරයෙක්, තාත්තා කෙනේක් වගේම හොද යාළුවෙක් වෙනවා.” තරින්දි ප්‍රනාන්දු කියලා කියන්නේ අතිශය දක්ශ රංගන ශිල්පිනිවකි. ඒ වගේම ඇය...

පාලමකින් පනින්න ගිය කෙනෙකුට සිදුවූ අදහා ගන්න බැරි සිදුවීම මෙන්න..

මේ ඉන්නේ ජෙමී හැරින්ටන් කියන දහසය හැවිරිදි පිරිමි දරුවා. දවසක් මෙයා දකිනවා මිනිහෙක් මේ පාලම අද්දර වාඩිවෙලා ඉතාමත් කනස්සල්ලෙන්...

නාඩගම්කරයො සරා හදිසියේම live ඇවිත් කිව්ව සංවේදී කතාව මෙන්න..

නාඩගම්කාරයෝ කියන්නේ මේ දිනවල ලංකාවේ ජනප්‍රියම ටෙලිනාට්‍ය කිව්වොත් වරදක් නැහැ. ඉතින් මේ නාඩගම්කාරයෝ ටෙලිනාට්‍යයේ සරා ලෙස රංගනයෙන් දායක වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රටම සංවේදී කල ඡායාරූපයත් සමග අසන්නට ලැබුනු අතීතයේ සංවේදී කතාව..

මගේ තාත්තා පන්සල් ඇවිදින් මාව දැක ගන්න.. එක පිම්මේ මම දුවන් ආවේ ඔහුව දැක ගන්න.. ඉනට දෑතම දැම්මේ මාගේ...

රටම හොල්මන් කරමින් බදුර්දීන්ගේ බිරිදගේ පැටිකිරිය එලියට.

සිංහලේ ජාතික සංවිධානයේ පසුගිය දින මාධ්‍ය සාකච්ඡාවක් පවත්වා ලංකාවම මවිත වන විශේෂ හෙලි දරව්වක් කර තිබුනා. බදුර්දීන් අවතැන් කදවුරක සිට...

Must read

අපේ ඇස් කළුපාට නොවන්නේ ඇයි?

අපේ ඇස්වල වර්ණය ඇත්ත වශයෙන්ම අප අවුරුදු 3 ක්...

මේ තෙල් වර්ග 6 ඔබේ සමෙහි රැලි නැති කරන බව ඔබ දැන සිටියාද ?

අපි වයසට යනවිට අපේ සම තෙරපීමට පටන් ගනී. අද...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you