free page hit counter
කියවන්නකරදකාරී කෘමීන් ඉවත් කිරීමට ලේසිම ක්‍රම

කරදකාරී කෘමීන් ඉවත් කිරීමට ලේසිම ක්‍රම

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ නිවසේ වෙසෙන කරදරකාරී දෝෂ ඉවත් කරන්නේ කෙසේදැයි ඔබ කවදා හෝ කල්පනා කර තිබේද? අප සැමට අවශ්‍ය වන්නේ අපගේ නිවෙස් පළිබෝධ රහිතව තබා ගැනීමටයි, නමුත් අපට ගබඩාවලින් ලබා ගත හැකි රසායනික පළිබෝධනාශක ඔබේ නිවස, පවුල සහ සුරතල් සතුන් අසල ඕනෑම තැනක භාවිතා කිරීමට තරම් විෂ සහිත වන අතර හානිකර වේ. මෙම රසායනික ද්‍රව්‍යවලට කෘමීන් විනාශ කළ හැකි නම්, නිසැකවම ඒවා අපට හොඳ විය නොහැකි අතර, හැකි සෑම විටම දෝෂ සහ කෘමීන් පලවා හැරීම සඳහා ස්වාභාවික හා ආරක්ෂිත දෙයක් භාවිතා කිරීම වඩා හොඳය.

  1. කැරපොත්තන්.

කැරපොත්තන් ඔබේ නිවස තුළ දැකීමට පිළිකුල් සහගත කෘමීන් පමණක් නොව, E.coli වැනි ඉතා හානිකර රෝග රැගෙන ඇදුම සහ අසාත්මිකතා ඇති කරයි. මෙම දෝෂයට ඕනෑම දෙයක් නොනැසී පැවතිය හැකි බව විශ්වාස කෙරෙන අතර, අපි ඔවුන්ව අපගේ නිවෙස්වලින් තුරන් නොකළහොත් එය ඉක්මනින් පළිබෝධකයන් බවට පත්විය හැකිය. මෙම කෘමීන් ඉතා අනුවර්තනය වන අතර උෂ්ණත්වය 32 ° F වැනි ආන්තික අවස්ථාවන්හිදී නොනැසී සිටීමට සමත් වේ, ඔවුන්ට විනාඩි 40 ක් දක්වා හුස්ම තබා ගත හැකි අතර පිපාසයෙන් මිය යන තුරු හිස නොමැතිව ජීවත් විය හැකිය. බොහෝ මිනිසුන් ඔවුන්ට බිය වන්නේ මන්දැයි පුදුමයක් නොවේ, එබැවින් ඒවා ඉවත් කිරීම සඳහා, ඔබට ගබඩාවෙන් මිලදී ගත හැකි බොහෝ නිෂ්පාදන ඇත, නමුත් ඒවා සාමාන්යයෙන් ඉතා විෂ සහිත වේ. හානිකර නිෂ්පාදන භාවිතා නොකර ඔබේ නිවසට ඒවා පැමිණීම වැළැක්වීමට ඔබට භාවිතා කළ හැකි ක්‍රම කිහිපයක් අපි සොයා ගත්තෙමු. කුඩා සිදුරු වසා ඔබේ නිවස පිරිසිදුව තබා ගන්න. ඉරිතැලීම් සහ කාණු හරහා කැරපොත්තන් ඔබේ නිවසට ඇතුළු විය හැකිය; ඔබ බිම හෝ කුස්සියේ ඕනෑම කොටසක තැබූ ආහාරවල ගඳ සුවඳ දැනෙන සෑම විටම ඔවුන්ට ඇතුළු විය හැකිය. ඕනෑම ඉරිතැලීම් මුද්‍රා තැබීම සහ ඒවා ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කිරීම සඳහා පිරිසිදුකම ඉතා වැදගත් වන්නේ එබැවිනි. ඔබේ නිවසේ දැනටමත් මෙම දෝෂ කිහිපයක් තිබේ නම්, මෙම උපක්‍රමය ඉතා ලාභදායී සහ ආරක්ෂිත වන අතර වඩාත්ම වැදගත් දෙය නම්, ඒවායින් මිදීමට එය ක්‍රියා කරයි. ළූණු එකක් කපා එයට ෙබ්කිං සෝඩා තේ හැන්දක් එකතු කර මෙම මිශ්‍රණය ඔබේ නිවසේ කොන් වල දමන්න. දිනපතා එය නැවත යොදන්න, ඔබේ නිවස ඉතා ඉක්මනින් කැරපොත්තන්ගෙන් තොර විය යුතුය.

  1. කිනිතුල්ලන්.

කිනිතුල්ලන් ප්රමාණයෙන් හා වර්ණයෙන් බෙහෙවින් වෙනස් විය හැකිය. ඔබ, ඔබේ පවුලේ අය සහ ඔබේ සුරතල් සතුන් මෙම කුඩා නපුරු සතුන්ගෙන් ආරක්ෂා කර ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ, මන්ද ඒවා ඉතා හානිකර සහ සමහර විට මාරාන්තික විය හැකිය. ඔබේ සමට හෝ ඔබේ සුරතල් සතුන්ගේ ලොම් මත රසායනික පළිබෝධනාශක යෙදීමට ඔබ එතරම් කැමැත්තක් නොදක්වන්නේ නම්, මෙම කරදරකාරී ජීවීන් ඔබේ නිවසට ඇතුළු වීම වැළැක්වීම සඳහා මෙම ස්වාභාවික සහ ආරක්ෂිත මිශ්‍රණ උත්සාහ කරන්න. මිනිසුන් සඳහා කිනිතුල්ලන් විකර්ෂක රෝස ගෙරානියම් අත්යවශ්ය තෙල් බින්දු 20 ක්, ස්වීට්ග්රාස් අත්යවශ්ය තෙල් බින්දු 10 ක්, ලැවෙන්ඩර් අත්යවශ්ය තෙල් බින්දු 5 ක්, පැඟිරි හෝ ලෙමන් අත්යවශ්ය තෙල් බින්දු 5 ක් සහ මද්යසාරය තේ හැදි එකක් මිශ්ර කර විනාකිරි හෝ ජලය සමග මිලි ලීටර් 100 ක් තනුක කරන්න. ඉන්පසු එය ඉසින බෝතලයකට මාරු කරන්න. ඔබේ නිවසින් පිටවීමට පෙර හොඳින් සොලවා ඔබේ ඇඳුම් මත ඉසින්න. බල්ලන් සඳහා කිනිතුල්ලන් විකර්ෂක බල්ලන් සෑම විටම කිනිතුල්ලන් විසින් ඉලක්ක කර ඇති බව පෙනේ, එබැවින් ඔබේ ලොම් සහිත මිතුරා නිතර නිතර පරීක්ෂා කරන්න, විශේෂයෙන් උද්‍යානයේ ඇවිදීමෙන් පසු. මෙම දෝෂ කිසිවක් ඔබේ නිවස ආක්‍රමණය කිරීමට ඔබට අවශ්‍ය නැත. රෝස ගෙරානියම් සහ පෙනිරෝයල් අත්යවශ්ය තෙල් බින්දු 20 ක් ආමන්ඩ් තෙල් මේස හැඳි 2 ක් සමඟ මිශ්ර කර, එයින් බින්දු කිහිපයක් ඔබේ බල්ලා මත හෝ ඔවුන්ගේ කරපටි මත තබන්න. බළලුන් හෝ ගර්භනී සතුන් සඳහා එය භාවිතා නොකරන්න.

  1. උද්යාන පලිබෝධ.

ඔබේ නිවසෙහි ගෙවත්තක් සිටුවීමට මෙතරම් වෙහෙසක් දැරූ අතර සමහර මකුණන් එය ඇසිපිය හෙළන සැණින් විනාශ කර දමනු ඇතැයි සිතන්න. නිසැකවම, ඔබේ නිවසේ වගා කරන ප්‍රදේශය නොවෙනස්ව තබා ගැනීමට බොහෝ පළිබෝධනාශක තිබේ, නමුත් ඒවා භාවිතා කිරීමෙන් පලතුරු සහ එළවළු ආහාරයට ගත නොහැකි විය හැකිය. විවිධ වර්ගයේ ගෙවතු පළිබෝධකයන් එහි ඇත, එබැවින් ඒවා ඔබේ නිෂ්පාදන සඳහා පැමිණෙන විට සූදානම් විය යුතු වඩාත් පොදු ඒවා පිළිබඳව පර්යේෂණ කිරීම වඩා හොඳය. ඔබ ඔබේම වත්තක් ආරම්භ කිරීමට තීරණය කරන විට අපට උපදෙස් කිහිපයක් තිබේ. උණුසුම් ගම්මිරිස් කෝප්ප 1/2 ක් සුදුළූනු හෝ ළූණු කෝප්ප 1/2 ක් සමඟ මිශ්‍ර කරන්න, ඉන්පසු එය පේස්ට් එකක් බවට පත් වන තෙක් බ්ලෙන්ඩර් කරන්න. උණුසුම් ජලය මිලි ලීටර් 500 ක් සමඟ පේස්ට් මිශ්ර කරන්න. එය උණුසුම් ස්ථානයක පැය 24 ක් රැඳී සිටීමට ඉඩ දෙන්න, එය පෙරා, අප්රසන්න දෝෂ වළක්වා ගැනීම සඳහා මෙම දියරයෙන් ඔබේ ශාක ඉසින්න. ඔබේ ගෙවත්ත නිතිපතා පරීක්ෂා කර ස්වභාවික දෝෂ-විලෝපික වාසස්ථානයක් ගොඩනඟන්න. ස්වභාවධර්මය ඔබට වාසිදායක ලෙස භාවිතා කිරීම ඔබට කළ හැකි හොඳම දෙයයි. එසේ පැවසුවහොත්, ස්වභාවික ආහාර දාමය සැලකිල්ලට ගෙන, ගෙම්බන්, සර්පයන්, කුරුල්ලන්, මැඩියන් වැනි පළිබෝධකයන්ගේ විලෝපිකයන් ඔබේ බෝග අසල තබා ගන්න. එසේම, ඕනෑම “නරක දෝෂ” හෝ බිත්තර ඉවත් කිරීම නව කෘමීන් පෙනී සිටීම නතර කළ හැකිය.

  1. මකුළුවන්.

ඔබ ඔබේ ප්රදේශයේ විෂ සහිත මකුළුවන් නොලැබුණත්, ඔවුන් ඔබේ නිවස තුළට පැමිණිය නොහැකි බව දැන සිටීම ඔබ බොහෝ විට අගය කරනු ඇත. ඔවුන්ට ඕනෑම තැනකට පැමිණිය හැකි අතර කුඩාම ඒවා පවා ඇත්තෙන්ම බියජනක ය. කෙසේ වෙතත්, මකුළුවන් කෘමීන්ගේ ස්වභාවික විලෝපිකයන් බව දැන ගැනීම වැදගත්ය, එබැවින් සමහර විට ඔබේ නිවසේ හෝ ගෙවත්තේ සිටීම ඔබට සහ ඔබේ ශාක සඳහා ප්රයෝජනවත් විය හැකිය. බොහෝ මකුළුවන් මිනිසුන්ට තර්ජනයක් නොවේ, මන්ද ඔවුන්ගේ කටගැස්ම මදුරුවෙකුගේ දෂ්ට කිරීමකට සමාන වේ, නමුත් සැබෑ ජීවිතයේ දී, අපට මකුළුවෙකු දෂ්ට කළහොත්, අපි සුපිරි වීරයෙකු බවට පත් නොවනු ඇත. මකුළුවෙකු දෂ්ට කිරීමෙන් මිය යාම ඉතා දුර්ලභ සිදුවීමකි, නමුත් ඔබට ඔවුන්ව ඔබෙන් ඈත් කිරීමට අවශ්‍ය නම්, මෙම කකුල් 8 ක මිතුරන් අපගේ නිවෙස්වලට ඇතුළු වීම සහ ජීවත් වීම වැළැක්වීමට අපට භාවිතා කළ හැකි විෂ නොවන උපක්‍රම තිබේ. මෙම ස්වාභාවික විකර්ෂකය මකුළුවන් මරා නොදමනු ඇත, නමුත් මෙම භයානක කෘමීන් දැඩි සුවඳට කැමති නැති නිසා එය ඔවුන්ව ඈත් කරනු ඇත. ජලය මිලි ලීටර් 200 ක් සහ දියර ඩිටර්ජන්ට් තේ හැන්දක 1/4 ක මිශ්‍රණයකට ගම්මිරිස් තෙල් බින්දු 5-10 ක් එකතු කර හොඳින් සොලවා ඔබ සියලු මකුළුවන් ඉවත් කරන තෙක් සතියකට වරක් බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශවලට ඉසින්න. ගම්මිරිස් තෙල් යුකැලිප්ටස්, පැඟිරි, ලැවෙන්ඩර් හෝ තේ ගස් තෙල් සමඟ ආදේශ කළ හැකිය.

  1. කුහුඹුවන්.

කුහුඹුවන් ඉතා කරදරකාරී විය හැකි අතර හදිසියේම කොතැනක හෝ පෙනී සිටිය හැකිය, බොහෝ විට ඔවුන්ගේ මිතුරන්ට ඔබේ නිවසට මාර්ගයක් තබමින් ඔබේ මුළුතැන්ගෙයෙහි හෝ පැන්ට්රියේ ස්ථානවලට රිංගයි. කුහුඹුවන් මිනිසුන්ට බරපතල තර්ජනයක් නොපෙන්වන නමුත්, ඔවුන් ආහාර දූෂණය කළ හැකි අතර දේපල හානි කළ හැකි අතර, විශේෂය අනුව, ඔවුන්ගේ කටගැස්ම අසාත්මිකතා ප්රතික්රියාවක් ඇති කළ හැකිය. ඔබේ අලංකාර කුස්සියට කුහුඹුවන් ආකර්ෂණය වන්නේ නම්, ඔබේ නිවසේ කුහුඹුවන් සාදයක් නොපැවැත්වීම සඳහා එය ඔවුන්ට අඩු ආකර්ෂණයක් ඇති කිරීමට ක්‍රමයක් තිබේ. පෙනෙන විදිහට, කුහුඹුවන් කුරුඳු සුවඳට සම්පූර්ණයෙන්ම වෛර කරයි. ඔබේ නිවසේ කුහුඹුවන් ඇතුළු වන බව ඔබ සිතන ප්‍රදේශවලට කුරුඳු කුඩු ස්වල්පයක් දමන්න. වඩාත් ඵලදායී ප්රතිඵල සඳහා, ඔබට අත්යවශ්ය තෙල් ටිකක් ලබා ගත හැකි අතර එය කුරුඳු කුඩු වලට එකතු කරන්න. අතුරු ආබාධයක් ලෙස, ඔබට වාතය තුළ ඉතා ලස්සන පස් සුවඳක් ලැබෙනු ඇත. ඔබට කුරුඳු කුඩු විසි කර බිම අවුල් කිරීමට අවශ්‍ය නැතිනම්, සරල රේඛාවක් සලකුණු කිරීමට කපු ස්වැප් එකක් භාවිතා කිරීම හෝ කුරුඳු පොල්ලක් භාවිතා කිරීමද උපකාරී වේ.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

ඔබට තරුණ සමක් ලබා ගැනීමට ගෙදරදීම සකසාගත හැකි පිපිඤ්ඤා සත්කාරායක් මෙන්න.

අවුරුදු 10කින් තරුණ වෙන්න කැමති ඔයාලට තමා අද මං කියලා දෙන ප්‍රතිකර්මය සුදුසු වෙන්නේ. Wrinkles,Eye Bags,Fine Lines තියන අයට...

කාලය ඉතිරි කරන පරිගණක ෂෝට් කට් කිහිපයක් මෙන්න.

පරිගණක භාවිතා කරන්නන් වර්ග 3 ක් ඇත: ඔවුන්ගේ මූසිකය භාවිතා කරන අය, ඔවුන්ගේ යතුරු පුවරුව භාවිතා කරන අය සහ...

පැරණි දේ අලුත් ලෙසම පෙනෙන්න සාදා ගත හැකි විශිෂ්ට ක්‍රම 6ක්.

ඔබට පැරණි හෝ හොඳින් ආදරය කරන දේවල් නැවත අලුත් ලෙස පෙනෙන පරිදි සහ හොඳ හැඟීමක් ඇති කිරීමට නොහැකි වීම...

මාස 2 කින් දත් නැවත වර්ධනය කිරීමට විද්‍යාඥයින් සොයාගෙන ඇති ක්‍රමයක්

වැඩිහිටියෙකු ලෙස දත් නැතිවීම ගැන සිතීමට බිය විය හැකි නමුත් එය බොහෝ අය මුහුණ දෙන ගැටලුවකි. වැඩිහිටියන්ගෙන් හතරෙන් එකකට...
- Advertisement -spot_imgspot_img

පැහැදිලි පෙනීමක් ලබා ගැනීම සදහා ඔබට කළ හැකි සරල අක්ෂි අභ්යාස 11

සෑම දිනකම අපි බොහෝ තොරතුරු කියවා දකිනවා. මෙය අපගේ ඇස් මත නිරන්තර ආතතියක් ඇති කරයි. ඇස් වෙහෙසට පත් වන්නේ...

ඔබේ පපුවේ රැලි මකා දැමීමට පහසු ක්‍රම 7ක්

ඔබේ පපුවේ සම ඔබේ මුහුණේ සම තරම්ම සංවේදී වන නමුත් බොහෝ කාන්තාවන් සාමාන්‍යයෙන් ඒ ගැන එතරම් අවධානයක් යොමු නොකරයි....

Must read

කාලය ඉතිරි කරන පරිගණක ෂෝට් කට් කිහිපයක් මෙන්න.

පරිගණක භාවිතා කරන්නන් වර්ග 3 ක් ඇත: ඔවුන්ගේ මූසිකය...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you