free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්අපි කන අතරේ වතුර පානය කිරීම ඇත්ත වශයෙන්ම සුදුසු...

අපි කන අතරේ වතුර පානය කිරීම ඇත්ත වශයෙන්ම සුදුසු ද නැද්ද ?

-

- Advertisment -spot_img

සෞඛ්‍ය ආහාර රූපවාහිනී වැඩසටහන් වල ඔවුන් බොහෝ විට පවසන්නේ එකවර කෑම බීම තහනම් බවයි. සමහර විද්වතුන් පැහැදිලි කරන්නේ ජලය අපගේ ආමාශයේ අම්ලය තනුක කරන බවයි. තවත් සමහරු හිතන්නේ එහෙම කිරීමෙන් අපි මහත වෙනවා කියලා. තවද සමහර අය සිතන්නේ ජලය ජීර්ණය නොකළ ආහාර ආමාශයෙන් පිටතට තල්ලු කරන බවයි. සාමාන්‍ය ජලය අපට එතරම් හානිකර විය හැකිද? I Love You හි අපි අවසානයේ තීරණය කළේ ආහාර ගන්නා අතරතුර ජලය පානය කිරීම සහ හුදෙක් මිථ්‍යාවක් යනු කුමක්ද යන්න පිළිබඳ සත්‍යය සොයා ගැනීමටයි.

ආමාශයේ ඇති ආහාර සහ ජලයට කුමක් සිදුවේද?


ආහාර දිරවීමේ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ වන්නේ අපගේ අනාගත ආහාර වේල ගැන සිතන විටයි. කෙල මුඛය තුළ නිපදවයි. අපි ආහාර හපන විට අපි එය ආහාර දිරවීමට අවශ්ය එන්සයිම අඩංගු කෙල සමග මිශ්ර කරයි. එවිට මෘදු වූ ආහාර අපගේ ආමාශයට ඇතුළු වන අතර එහිදී එය ආමාශයේ අම්ලය සමඟ මිශ්‍ර වේ. සාමාන්‍යයෙන් ආහාර ද්‍රව හෝ චයිම් බවට පත් කිරීමට පෙර ආමාශයට ආහාර දිරවීමට පැය 4ක් අවශ්‍ය වේ. චයිම් ශරීරයට සියලුම පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ලබා දෙන අන්ත්‍රය තුළට තවදුරටත් ගමන් කරයි. ආමාශයේ ජලය දිගු වේලාවක් පවතින්නේ නැහැ. ආමාශයට ජලය අවුන්ස 10ක් ගෙන යාමට විනාඩි 10ක් පමණ ගත වේ. ඉතින් කන ගමන් බිව්වොත් බඩේ වැව් හැදෙන්නෙ නෑ. එය ඉතා ඉක්මනින් හපන ලද ආහාර හරහා ගමන් කරයි. එය මොයිස්චරයිසින් කර ඉක්මනින් ආමාශයෙන් පිටවෙයි.

දියර ආම්ලිකතාවය අඩු නොකරයි.
අපගේ ශරීරය සංකීර්ණ නමුත් ඉතා හොඳින් සුසර කරන ලද පද්ධතියකි. ආමාශයට යමක් ජීර්ණය කළ නොහැකි බව දැනෙන්නේ නම් එය වැඩි එන්සයිම නිපදවන අතර ඇතුළත දියරයේ ආම්ලිකතාවය වැඩි කරයි. ඔබ වතුර ගැලුම් භාගයක් පානය කළත් එය ආම්ලිකතාවයට බලපාන්නේ නැහැ. මාර්ගය වන විට ආහාර සමඟ ජලය ද ආමාශයට ඇතුල් වේ. උදාහරණයක් ලෙස සාමාන්යයෙන් තැඹිලි ගෙඩියක ජලය 86% කින් සමන්විත වේ.

දියර ආහාර දිරවීමේ වේගයට බලපාන්නේ නැත.


ඝන ආහාර සම්පූර්ණයෙන්ම ජීර්ණය වීමට පෙර බඩවැල් තුළට දියර තල්ලු කරයි යන වැරදි මතය සනාථ කරන අධ්‍යයනයන් නොමැත. ඝන ආහාරවලට වඩා වේගයෙන් දියර ශරීරයෙන් පිටවන නමුත් එය ආහාර දිරවීමේ වේගයට බලපාන්නේ නැතැයි විද්‍යාඥයෝ පවසති.

ඉතින් අපිට කන අතරතුර බොන්න පුළුවන්ද?
කන ගමන් බිව්වොත් කිසිම හානියක් වෙන්නේ නෑ. ඊට පටහැනිව ජලය ඝන ආහාර මෘදු කිරීමට උපකාරී වේ. නමුත් ඔබ ආහාර ගිල දැමීමට පෙර බොන්න එපා. අවශ්ය එන්සයිම අඩංගු ආහාර ප්රමාණවත් තරම් කෙල තිබිය යුතුයි. ආහාර ගන්නා අතරතුර බීමට යම් යම් වාසි ඇත. පර්යේෂනවලින් පෙනී යන්නේ පුද්ගලයෙකු වතුර ටිකක් පානය කිරීම සඳහා කෙටි විරාමයක් ලබා දෙන විට එය ආහාර ගැනීමේ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

ඔබට අඩු කාලයකින් හොද නින්දක් ලබා ගැනීමට උපකාර වන සාක්ෂි සහිත උපදෙස් 6ක්

මෙ පසුගිය මාස 6 තුළ පැය 03 කට වඩැ අඩු කාලයක් නිදාගත් කෙනෙකුන් විසින් කළ ප්‍රකාශයකි. ඔහුගේ අම කාලය...

අපි අපේ දරුවන්ට නිතර දෙන ඒ අයට අහිතකර ආහාර වර්ග 7ක්

බොහෝ දරුවන් ඉතා කුඩා අවධියේදී සීනි ගොඩක් අඩංගු ආහාර අනුභව කිරීමට පටන් ගනී. මෙය දරුවාගේ රස අංකුර ඔවුන්ගේ සංවේදීතාව...

ඔබේ ඇස් කොතරම් හොඳදැයි පරීක්ෂා කරන්න දෘෂ්ටි පරීක්ෂණ කිහිපයක්.

වර්තමානයේ අප අවට ගැජට් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. අපි දවස පුරා සෑම දිනකම අපගේ පරිගණක සහ ජංගම දුරකථන දෙස බලා...

හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට හේතු 07 ක්

ආචාර්ය ජෝස් කොලොන්ට අනුව සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට නිශාචර අවදිවීම් 4-6ක් පමණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. මෙය අපගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම...
- Advertisement -spot_imgspot_img

ඔබේ මුහුණ ටෝනර් කිරීම පිළිබද සියලු දේ දැන ගමු.

සෑම කාන්තාවක්ම කැමැතියි තවත් කෙනෙක් තමන්ව වර්ණනා කරනවා නම්. එහෙම වර්ණනා කරන තත්ත්වයට ලස්සන වෙන්න තමයි හැම කෙනෙක්ම උත්සාහ...

ඔබගේ සමට සුදුසු රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදන තෝරාගනිමු.

අපි ලස්සන වෙන්න කියලා බලාපොරොත්තුවෙන් විවිධ රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදනයන් එදිනෙදා ජීවිතේ දී භාවිතා කරනවා. අද අප මෙම ලිපියෙන් ඔබ වෙත...

Must read

- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you