free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්වැළද ගැනීමක් තුළින් ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යයට ලැබෙන දේවල්ගැන ඔබ...

වැළද ගැනීමක් තුළින් ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යයට ලැබෙන දේවල්ගැන ඔබ දැනුවත්ද ?

-

- Advertisment -spot_img

සමහර අවස්ථාවල පුද්ගලයෙකුගේ සැනසීම  වෙනුවෙන් ඔබට කළ හැකි හොදම දේ නම් වැළද ගැනීමකින් ලබාදෙන උණුසුම සහ ආදරය පිරිනැමීමයි. තවද ඔබ ශාරීරික ස්පර්ශ කිරීම පිළිබදව රසිකයෙක් නොවේ නම්, ඒවා අපගේ මානසික සහ ශාරීරික සෞඛ්‍යයට කෙතරම් බලගතු විය හැකිද යන්න පිළිබඳව ඔබ ඉගෙන ගන්නා විට ඔබේ අදහස වෙනස් කළ හැකිය. වැළඳ ගැනීම ඔබේ ආදරණීයයන්ට ඔවුන් ආරක්ෂිත බවත් තමන් තනියම නොවන බවත් සන්නිවේදනය කරනු ඇත.

I Love You අප නිතර ඔබ ගැන සිතන බැවින් මෙය කියවන සෑම දෙනාටම ප්‍රීතිමත් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කිරීමට අපට අවශ්‍ය බැවින් වැළඳ ගැනීම ඊට දායක වීමට පහසු සහ ඉතා ප්‍රයෝජනවත් දෙයකි.

1. මිනිස් ස්පර්ශය එතරම් වැදගත් වන්නේ ඇයි?

මානව ස්පර්ශය සන්නිවේදනයේ වඩාත්ම සමීප ආකාරය වන අතර එය ස්වභාවිකවම වඩාත්ම ප්රතිලාභ ගෙන එයි. හුදකලා බවක් දැනෙන අය බොහෝ විට යමක් අතුරුදහන් වී ඇති බව වටහා ගනී, නමුත් එය වැළඳ ගැනීමක් තරම් සරල දෙයක් බව අපි නොදනිමු. පුද්ගලයන් 40,000ක් සහභාගී වූ සමීක්ෂණයකට අනුව, ස්පර්ශය හා සම්බන්ධ වඩාත් පොදු වචන වූයේ “සැනසීම”, “උණුසුම” සහ “ආදරය” යන්නයි.

2. දිගු වැළඳ ගැනීම්  අපට බෙහෙවින් වැදගත්වෙන්නේ ඇයි ?

මිනිසුන් කෙටි වැළඳගැනීම් වලට පුරුදු වී ඇත, නමුත් අපි මෙය දැනගත් පසු එම කෙටි වැළදගැනීම විශාල කිරීමේ හේතුවක් තිබේ. වැළඳගැනීම් වල කාලසීමාව පිළිබඳව අධ්‍යයනයක් සිදු කරන ලද අතර එහිදී සහභාගිවන්නන්ට තත්පර 1- 5 සහ 10 ක් අතර ප්‍රමාණයක්  වැළඳ ගැනීමට සිදු විය. ප්‍රතිඵලවලින් පෙන්නුම් කළේ තත්පර 1ක වැළඳගැනීම් අවම වශයෙන් ප්‍රසන්න වූ අතර තත්පර 10ක වැළඳගැනීම් වඩාත් සතුටට පත් වූ බවයි. සරල වැළඳගැනීමකින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ අති විශාල වන අතර, ස්පර්ශය සමග එය විශාල ලෙස ප්‍රතිඵල ලබා දෙයි.

3. වැළඳගැනීම් මගින් ආතතිය අඩු කර ගත හැකි අතර, එය සතුට වැඩි කරයි

වැළඳගැනීම් මගින් “ප්‍රීතිමත් හෝමෝන” හෝ ඔක්සිටොසින් නිපදවන අතර එය බොහෝ විට “හුරතල් කිරීම” හෝ “ආදරය” හෝමෝන ලෙස හැඳින්වේ. අපි වැඩි වැඩියෙන් ස්පර්ශ කරන විට හෝ වැළඳ ගන්නා තරමට, එය වැඩි වැඩියෙන් නිපදවන අතර අපට වඩා හොඳින් දැනේ.

4. වැළඳගැනීමේ බලය සාං සහ බිය සමඟ සටන් කරයි.

සාංකාව, අඩු ආත්ම අභිමානය සහ මරණවලට බියෙන් සිටින පුද්ගලයින්ට වැළඳගැනීමෙන් සැලකිය යුතු ප්‍රතිලාභ ලැබිය හැකිය. මෙම පර්යේෂණයෙන් පෙනී යන්නේ එම හැඟීම් අත්විඳින පුද්ගලයින්ට සැනසීමක් දැනීමේ මාර්ගයක් ලෙස ස්පර්ශ කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකි බවයි. ප්‍රතිඵලවලින් පෙනී ගියේ ස්පර්ශයට ලක් වූ අය වෙනත් පුද්ගලයෙකු සමඟ ශාරීරික සම්බන්ධතා නොපැවැත්වූ අනෙක් අයට වඩා අඩු පැවැත්මේ කාංසාවක් අත්විඳින බවයි.

5. වැළඳගැනීමෙන් ඔබට අසනීප වීමේ අවස්ථාව අඩු විය හැක.

අධ්‍යයනයකින් පෙනී යන්නේ සමාජ සහයෝගය සහ වැළඳගැනීම් ලබන පුද්ගලයින්ට ආසාදනවලින් තරමක් ආරක්ෂා විය හැකි බවයි. සෞඛ්‍ය සම්පන්න වැඩිහිටියන් 404 දෙනෙකු එයට සහභාගී වූ අතර, වැළඳගැනීම් ලැබීමෙන් පසු ඔවුන් සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වෛරසයකට නිරාවරණය වූ අතර පසුව අසනීපයේ සලකුණු නිරීක්ෂණය කරන ලදී. ප්‍රතිඵලවලින් පෙනී ගියේ සහාය සහ වැළඳගැනීම් ආසාදනය වීමේ අවදානම අඩු කරන බවයි.

6. ශාරීරික ස්පර්ශය ඔබේ හෘද සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කළ හැකිය.

මෙම අධ්‍යයනයට අනුව, වැළඳගැනීම් මගින් මිනිසුන් තුළ සැලකිය යුතු හෘද ප්‍රතිලාභ අත්කර ගත හැකිය. පර්යේෂකයන් 200 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් කණ්ඩායම් 2 කට බෙදී  පළමු එකේදී ජෝඩුවලට රොමැන්ටික් වීඩියෝවක් නරඹන අතරතුර විනාඩි 10ක් අත් අල්ලාගෙන තත්පර 20ක් වැළඳ ගැනීමට සිදු වූ අතර දෙවැනි කණ්ඩායමට විනාඩි 10 තත්පර 20ක් ස්පර්ශ නොකර නිහඬව හිඳීමට සිදු විය. ප්රතිඵල පෙන්නුම් කළේ වඩාත් “ආදරණීය කණ්ඩායමේ” පුද්ගලයින් හෘද ස්පන්දන වේගය සහ රුධිර පීඩනය අඩු වීමක් පෙන්නුම් කරන බවයි.

7. ස්පර්ශ කිරීමෙන් ඔබේ ශාරීරික වේදනාව අඩු කර ගත හැක.

ආදරය කරන කෙනෙකු විසින් ස්පර්ශ කිරීම හෝ අල්ලා ගැනීම ඔබට මානසික ප්‍රතිලාභ පමණක් නොව, භෞතික විද්‍යාත්මක ප්‍රතිලාභ ද ලබා දෙනු ඇත. අධ්‍යයනයකට අනුව, ඔබ ආදරය කරන කෙනෙකුගේ ස්පර්ශය වේදනාව සමනය කළ හැකිය. දරු ප්‍රසූතියේ කාමරයක සිටීමේ අත්දැකීම ප්‍රතිනිර්මාණය කරමින් පරීක්‍ෂණවලට සහභාගි වෙමින් ජෝඩු 22ක් නිරීක්ෂණය කරන ලදී. වේදනාවට ලක් වූ සහ හවුල්කරුවන් ස්පර්ශ නොකළ කාන්තාවන්ට එය දැනුනි. කෙසේ වෙතත්, පිරිමි හවුල්කරුවන් තම අත් අල්ලා ගත් විට, කාන්තාවන්ගේ වේදනාව අඩු විය.

8. සතුටින් සහ නිරෝගීව සිටීමට අපට අවශ්‍ය වැළඳගැනීම් ගණන

පවුල් චිකිත්සකවරියක් වන වර්ජිනියා සැටිර් පවසන පරිදි සරල සූත්‍රයක් තිබේ. දිනකට වැළඳ ගැනීම් 4 ක් පැවැත්ම සඳහා ය. දිනකට වැළඳගැනීම් 8 ක් නඩත්තු කිරීම සඳහා වේ. සහ දිනකට වැළඳගැනීම් 12 ක් වර්ධනවීම සඳහා වේ. සත්‍යය නම්, අපට ලබා ගත හැකි තරම් ප්‍රමාණයක් අවශ්‍යයි. වැළඳගැනීම් වලට අවාසි නැත, නමුත් වාසි නොසලකා හැරිය නොහැකි තරම් වැදගත් වේ.

ඔබ කොපමණ වාරයක් ඔබේ ආදරණීයයන් වැළඳ ගන්නේද? ඔබ දැන් ඔවුන්ව නිතර වැළඳ ගැනීමට පටන් ගන්නවාද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you