free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනකතන්දර කියාදීම දරුවෙකුගේ වර්ධනයට උපකාරී වන ආකාරය ගැන ඔබ...

කතන්දර කියාදීම දරුවෙකුගේ වර්ධනයට උපකාරී වන ආකාරය ගැන ඔබ දැන සිටියාද ?

-

- Advertisment -spot_img

ළමයින් ඔවුන්ගේ මුල් අවදියේදී සෑම දෙයක්ම හොදින් වටාහාගනී, එබැවින් ඒය ප්‍රයෝජනයට ගෙන කියවීම වැනි විශිෂ්ට පුරුදු කිහිපයක් ඔවුන්ට ඉගැන්වීම හොඳ අදහසකි. වයස කුමක් වුවත්, ඔබේ දරුවාට කියවීම ඔවුන්ගේ මොළයේ වර්ධනයට මෙන්ම  ඔවුන්ගේ ජීවිත කාලය පුරාවටම ඔවුන් සේවය කරන තවත් වැදගත් කුසලතා රාශියක් ඉහළ නංවයි. සෑම රාත්‍රියකම කුඩා පොත් කියවීමේ චාරිත්‍රයක් නිර්මාණය කිරීම දිගු කාලීනව ඔබේ දරුවන්ට අරුමපුදුම දේ කරනු ඇති.

I Love You අපිත් කියවීමට ප්‍රිය කරන අතර දරුවන්ට ද පොත පත කියවීමට ඉගැන්විය යුතු බව අපි දැඩි ලෙස විශ්වාස කරන්නෙමු, එබැවින් ඔවුන්ට නිදහස් කාලය පිරවීමට වඩා බොහෝ දේ කළ හැකි බව ඔබට පෙන්වීමට අපට අවශ්‍ය විය.

1. ඔබේ දරුවාට ඉවසීම ඉගැන්විය හැකී.

ඉවසිලිවන්තව සිටීම ජීවිතයේ වටිනා කුසලතාවයක් වන අතර එය බොහෝ දෙනෙකුට නොතිබිය හැකිය. වාසනාවකට මෙන්, ඒවා කුඩා කල සිටම අපගේ දරුවන්ට ඉගැන්විය හැකිය, මන්ද ඔවුන් කියවන කතන්දරවලට සවන් දීමෙන් ළදරුවන් වඩාත් ඉවසිලිවන්ත වේ. ඉවසීමේ කුසලතාව වර්ධනය කිරීම ඔබේ දරුවා ක්‍රියාශීලීව සවන් දීමට වගේම ඒ අනුව ගමන් කරයි. ඒ ආකාරයෙන්, අනාගතයේදී, ඔබේ දරුවා මිනිසුන්ට ඇහුම්කන් දෙන සහ අගය කරන බව දැනෙන හොඳ සවන්දෙන්නෙකු වනු ඇත.

2. ඔබේ දරුවාගේ වචන මාලාව පොහොසත් කරයි.

කියවීම අපට පමණක් නොව, එය අපගේ ළදරුවන්ටද විශිෂ්ට විය හැකිය. රෝඩ් අයිලන්ඩ් රෝහලේ සිදු කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, කියවීම පුරුදු කරන ලද ළදරුවන්ට ඒසේ නොකළ දරුවන්ට වඩා වචන තේරුම් ගැනීමට හැකි විය. ප්‍රතිඵලවලින් පෙන්නුම් කළේ ළමයින්ගේ ප්‍රතිග්‍රාහක වචන මාලාව 40% කින් වැඩි වී ඇති අතර, කියවා නැති කණ්ඩායම සඳහා එය 16% ක් පමණි.

3. ඔවුන්ගේ පරිකල්පනය වර්ධනය කරයි.

කියවීම අපගේ පරිකල්පනය පුළුල් කරයි, එබැවින් ස්වභාවිකවම කියවීම ඔබේ දරුවාගේ පරිකල්පනය අවුස්සනු ඇත. අපි අපේ දරුවන්ට වැඩි වැඩියෙන් කියවන තරමට, එම වචන සහ කථා ඔවුන්ගේ මනසින් මවා ගැනීම ඔවුන්ට පෙළඹේ. මොළයේ ඒසේ නිරන්තර පුහුණු කළ දරුවෙකුට පරිකල්පනය කිරීමට, වඩාත් නිර්මාණශීලී වීමට සහ නව අදහස් සඳහා විවෘත වීමට ඇති හැකියාව වැඩි දියුණු කරයි.

4. ඔවුන්ට වඩාත් සංවේදී විය යුතු ආකාරය උගන්වයි.

පොත් සහ සංවේදනය එකට යන බව ඔබ නොසිතන්නට ඇති.  නමුත් ඒවා එසේ වන අතර ඉතා වැදගත් ජීවන කුසලතා කුඩා කාලයේ සිටම ඔබේ දරුවාට ඉගැන්විය හැකිය. ළමයින්ට කතන්දර කියවන විට එම කතාව චරිතයේ දෘෂ්ටි කෝණයෙන් දැකීමට සහ අත්දැකීමට ඔවුන්ට අවස්ථාව තිබේ. එමගින්, එම චරිතවලට සිදුවන්නේ කුමක්ද යන්න තේරුම් ගැනීමට, ඔවුන්ගේ අත්දැකීම් අත්විඳීමට සහ ඔවුන්ගේ හැඟීම් තේරුම් ගැනීමට ඔවුන්ට හැකියාව ලැබේ.

5. නියැලීම දිරිමත් කරන අතර සංවාද කුසලතා වැඩි දියුණු කරයි.

කියවීම දරුවා යම් දෙයකට නිරත වීම සහ සන්නිවේදනය කිරීමට ඇති හැකියාව වැඩි දියුණු කරයි. ඔබ ඔවුන්ට කතන්දරයක් කියවන විට ඔවුන් ඔබට දිගින් දිගටම බාධා කරන්නේ නම් ඕනෑවට වඩා අමනාප නොවන්න. එය ඇත්තෙන්ම ඉතා හොඳ දෙයකි. ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්නවලට පිළිතුරු දෙන්න. දේවල් පැහැදිලි කරන්න සහ ඔබ කියවන කතාවේ සිදුවන දේ සැබෑ ජීවිතයේ ඔබට සිදුවන්නට ඇති දෙයකට සම්බන්ධ කරන්න. චරිතවලට හැඟෙන්නේ කෙසේද සහ ඊළඟට කුමක් සිදුවේදැයි ඔවුන්ගෙන් විමසීමෙන් ඔවුන්ට නිරත වීමට උදව් කරන්න.

6. එය ඔවුන්ට අවධානය යොමු කිරීමට උගන්වයි.

ළමයින් විශේෂයෙන් කුඩා අය ඉතා පහසුවෙන් අවධානය වෙනතකට යොමු කරයි. එබැවින් ඔවුන්ට කියවීමෙන් ඔවුන්ගේ අවධානය යොමු කිරීමේ හැකියාව පිළිබදව ඉගැන්විය හැකිය. කතාව තේරුම් ගැනීම සඳහා ඔවුන්ට සවන් දී නිශ්චලව සිටීමට සිදු වේ. එය කෝපය අඩු කිරීමට හේතු විය හැක. එයට අමතර ප්‍රතිලාභ වන්නේ වඩා හොඳ කියවීමේ අවබෝධය, වඩා හොඳ ස්වයං විනය, වැඩි අවධානයක් සහ වඩා හොඳ මතකය රඳවා තබා ගැනීමයි. ඒ සියල්ල ඔබේ දරුවන්ට පාසලේදී සහ වැඩිහිටියන් ලෙස ජීවිතයේ බොහෝ සෙයින් ප්‍රයෝජනවත් වන කුසලතා වේ.

7. ඔබේ දරුවාට කියවීම සඳහා ඇල්මක් ඇති කරයි.

ඔබේ දරුවන් කුඩා කාලයේදීම කියවීමට පටන් ගැනීමෙන්, ඔවුන්ට පොත්පත් සහ කියවීම සඳහා ආශාවක් වර්ධනය කිරීමට ක්‍රමානුකූලව උපකාර කරයි. ළමයින් පොත්වලට නිරාවරණය වන විට ඔවුන් වැඩිහිටියන් වූ විට පවා, වීඩියෝ ක්‍රීඩා, රූපවාහිනිය සහ වෙනත් විනෝදාස්වාද ක්‍රම වෙනුවට ඒවා තෝරා ගැනීමට වැඩි ඉඩක් ඇත.

ඔබ ඔබේ දරුවන්ට කියවනවාද? ඔවුන්ගේ ප්රියතම පොත කුමක්ද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you