free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ කාරණා 06 ඔබට තිබෙනවානම් ඔබ සිටින්නෙත් මානසික ආතතියකින්...

මේ කාරණා 06 ඔබට තිබෙනවානම් ඔබ සිටින්නෙත් මානසික ආතතියකින් බව ඔබ දැනුවත් ද?

-

- Advertisment -spot_img

ඔබට කරදර වෙන දේවල් ගැන සිත සිතා සිටීම පහසු දෙයක් නොවේ. ඒ පිළිබදව විසද ගැනීම සඳහා කාලය ඔබට  නොමැති විය හැකී. නැතහොත් ඔබේ ජීවිතයේ සෑම දෙයක්ම පරිපූර්ණ යැයි ඔබ සිතිය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, ඔබේ ශරීරය කිසි විටෙකත් බොරු නොකියන අතර ඔබ එයට සවන් දීමට අපොහොසත් වූ විට, ඔබට ශරීරය තුලින් “පණිවිඩ” ලැබේ. I Love You අපි ඔබේ ශරීරය ඔබට මංමුලා සහගත ලෙස එවන ආතති සංඥා කිහිපයක් ගැන සදහන් කරන්නට තීරණය කළා.

1. ඔබ දත්මිටි කනවා.

දත් ඇඹරීමට විශාලතම හේතුව ආතතියයි. දිවා කාලයේදී හෝ නිදා සිටියදී යටි සිතින් ඔබේ දත් සපා කෑම හෝ මිරිකීම ඔබට පෙනී යා හැකි. ඔබ මෙසේ කරන බව පැවසෙන එක් ලකුණක් වන්නේ පසුදා උදෑසන හකු තුවාල වීමයි. ඔබේ දත් වෙනදාට වඩා කෙටි බව ඔබට පෙනෙනු ඇත. ඔබේ දත් ආරක්ෂා කිරීමට හෝ චිකිත්සාවට සහභාගී වීමට මුඛ ආරක්ෂකයක් භාවිතා කිරීම හොඳ අදහසක් වෙන්නට පුළුවන්.

2. ඔබට නිතරම අධික ලෙස දහඩිය දමනවා.

දහඩිය දැමීම බොහෝ හේතු නිසා සිදු වේ: ව්‍යායාම කිරීම, අධික උෂ්ණත්වය, හෝ ඔබේ මොළය තර්ජනයක් ඇති විට. කෙසේ වෙතත්, ඔබ නිරන්තරයෙන් දහඩිය දමන්නේ නම්, එය ඔබ ඕනෑවට වඩා කනස්සල්ලෙන් සිටින බවට ලකුණක් විය හැකිය. අපගේ ශරීරයට අපගේ ආරක්ෂාව මධ්‍යයේ විවේකාගාරය භාවිතා නොකිරීමට සම හරහා, පසුව වකුගඩු හරහා ජලය ඉවත් කළ යුතුය.

3. ඔබට වෙනදාට වඩා හිසකෙස් ගැලවීයාමක් සිදුවේ.

නානකාමරයේ හෝ ඔබේ පනාව මත වැඩිපුර හිසකෙස් සොයා ගැනීම සැඟවුණු ආතතියක ලකුණක් විය හැකිය. ඔබ එය නොදැනුවත්වම කඩා වැටීමට හෝ ඉරා දැමීමට පවා පුළුවන. චිත්තවේගීය කැළඹීම් හිසකෙස් චක්රයේ වර්ධන අවධිය කඩාකප්පල් කළ හැකිය. මෑතදී භයානක කිසිවක් සිදු නොවූවත්, හිසකෙස් අහිමි වීම සාමාන්යයෙන් ප්රමාද වී ඇති බව මතක තබා ගන්න. එමනිසා, ආතතියෙන් පෙළෙන සිදුවීමකින් සති 6-12 කට පසු ඔබට හිසකෙස් නැතිවීම අත්විඳිය හැකිය.

4. ඔබේ ශරීරයේරතු ලප හෝ පැල්ලම් තිබේ.

ඔබ අසාත්මිකතාවන්ගෙන් පෙළෙන්නේ නැති නමුත් තවමත් කැඩී ගියහොත්, ඔබ චිත්තවේගීය රෝලර් කෝස්ටරයක් ​​හරහා ගොස් ඇත. එපමණක්ද නොව, ආතතිය හේතුවෙන් ඔබේ මුඛයේ රතු ලප පවා ලබා ගත හැකිය. ඔබ කෙතරම් චිත්තවේගීය බලපෑම්වලට ලක් වී ඇතිද කියනවානම් ඔබේ ශරීරය එහි අනෙකුත් ක්‍රියාකාරකම් සඳහා ඔබේ ශරීරයේ ප්‍රතිචාරය වෙනස් කරන රසායනික ද්‍රව්‍ය කිහිපයක් මුදා හරිනු ඇත.

5. ඔබේ ඇස නිතරම ඇඹරෙනවා.

ආතතිය ඔබේ මොළයට සහ මුහුණේ මාංශ පේශිවලට අසාමාන්‍ය සංඥා ලබා දිය හැක. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඔබේ ඇස පාලනය කරගත නොහැකි ලෙස ඇඹරෙනවා. ඔබේ පහළ ඇසිපියෙහි ස්වේච්ඡාවෙන් චලනය වීම හෝ, දුර්ලභ අවස්ථාවන්හිදී, ඉහළ එක ඔබට දැකිය හැකිය. සමහර අවස්ථාවලදී, ඇඹරීම සති හෝ මාස ගණනක් පවතී.

6. ඔබේ මුඛය නිතරම වියළියි.

ඔබ නිරන්තරයෙන් පිපාසයෙන් සිටින අතර ලුණු කිසිවක් අනුභව නොකළේ නම්, ඔබේ චිත්තවේගීය සෞඛ්යය ගැන අවධානය යොමු කරන්න. දිගු කාලීන ආතතියෙන් ඔබේ ඛේට ග්‍රන්ථි අවහිර වන අතර, ඔබට වියළි මුඛයක් ඇති තත්වයක් හටගත හැකිවේ. ඔබ කෙතරම් විජලනය වී ඇත්ද යන්න නිසා ඔබට ගිලීමේ අපහසුතාවයක් ද ඇති විය හැකිය.

ඔබ ආතතියෙන් සිටින බව ඔබ දකින්නේ කෙසේද? එයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඔබට උපකාරවත් වන්නේ කුමක්ද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you