free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ගෙදර ඉදන් නිකන්ම ශරීරයේ අමතර කැලරි නැති කර ගැනීමට...

ගෙදර ඉදන් නිකන්ම ශරීරයේ අමතර කැලරි නැති කර ගැනීමට ක්‍රම 07 ක්

-

- Advertisment -spot_img

“ආහාර” යන වචනය අප බොහෝ දෙනා යටපත් කළ හැකිය. නමුත් සෑම විටම එය වටා මාර්ගයක් තිබේ. ඔබේ තන්ත්‍රය ගැන කිසිවක් වෙනස් නොකර බර අඩු කර ගැනීමට ඔබට උදව් කිරීමට බොහෝ ක්‍රම තිබේ. ඔව්, ඔබට සිහින් වීමට උපකාර වන විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කරන ලද ක්‍රම ඕනෑ තරම් ඇති බැවින් මෙය සැබවින්ම කළ හැකිය.

I Love you හි අපි අපගේ ගෙදර වැඩ කළ අතර කිසිදු පැහැදිලි උත්සාහයකින් තොරව බර අඩු කර ගැනීම සඳහා හොඳම පර්යේෂණ පිටුබලය සහිත ක්‍රම සොයා ගත්තෙමු.

1. වැඩිපුර ප්‍රෝටීන් ආහාර ගැනීම

ඔබ ප්‍රෝටීන් බහුල ආහාර අනුභව කරන විට, ඔබ ස්වයංක්‍රීයව අධික ලෙස ආහාර ගැනීමෙන් වළකින්න, එමඟින් කැලරි ගණන් නොගෙන රාත්තල් කිහිපයක් ඉවත් කරයි. ඉහළ ප්‍රෝටීන් ආහාර වේලක්, ව්‍යායාම සමඟ ඒකාබද්ධ වූ විට, ඔබට වැඩි කෙට්ටු මාංශ පේශි ලබා ගැනීමට ද උපකාරී වන අතර එමඟින් බර අඩු කර ගත හැකිය.

2. බන්ධනය කර ආහාර ගැනීම

ජර්මානු අධ්‍යයනයකින් නිගමනය වූයේ ඇස් බැඳ සිටීමේදී පුද්ගලයන් ඔවුන්ගේගේ පිඟාන දැකීමට හැකි වූ ආහාරවලින් අඩු ආහාර ප්‍රමාණයක් අනුභව කරන බවයි. මෙම සංසිද්ධිය පිළිබඳ පැහැදිලි කිරීම නම්, පෙනීම නැතිවීම කුසගින්න අඩු කරයි – එනම්, කුසගින්න ආහාර සඳහා අවශ්‍යතාවයක් නිසා නොව ආහාර රුචිය නිසා ඇති වන බවයි. එවිට වෙනස් ආහාර අත්දැකීමක් උත්සාහ කිරීමට අප විසින් උත්සාහ කරයි.

3. කෑමට පෙර ජලය පානය කිරීම

මෑත කාලීන පර්යේෂණ වලට අනුව, ආහාර වේලකට මිනිත්තු 30 කට පෙර ජලය අවුන්ස 16 ක් පමණ පානය කිරීමෙන් ඔබට සිහින් වීමට උපකාරී වේ. මෙම පර්යේෂණයට සහභාගී වූවන් ඔවුන්ගේ ජීවන රටාව කිසිසේත් වෙනස් නොකළ නමුත් ඔවුන් ආසන්න වශයෙන් 2 kg (4.4 lb) අඩු කර ගත්හ. මේ අනුව, හැඩය ලබා ගැනීම සඳහා, දිනපතා ජලය ලීටර් 1-1.5 (අවුන්ස 34-50) පානය කිරීම සලකා බලන්න.

4. වැඩිපුර කෝපි පානය කිරීම

ඔබ කෝපි ලෝලියෙක් නම්, මෙන්න ඔබට හොඳ ආරංචියක්: ඔබේ කෝපි සහ තේ පරිභෝජනය වැඩි කිරීමෙන් ඔබේ ආහාර රුචිය මැඩපැවැත්වීමට සහ තෘෂ්ණාව පාලනය කිරීමට, ඔබේ පරිවෘත්තීය වේගවත් කිරීමට සහ ව්‍යායාම කිරීමේදී මේදය දහනය වැඩි කිරීමට උපකාරී වන බව විද්‍යාවෙන් හෙළි වී තිබේ.

5. සීතල ජලයෙන් ස්නානය කිරීම

ඔබට දිදුලන සමක් ලබා දීමට සහ දැඩි ව්‍යායාමයකින් පසු ඔබව ඉක්මනින් යථා තත්ත්වයට පත් කිරීමට අමතරව, බෙල්ලේ සහ උරහිස් ප්‍රදේශයේ අඟල් කිහිපයක් අහිමි වීමට සීතල වතුර ඔබට උපකාර කරයි. පැහැදිලි කිරීම සඳහා, ශරීරය ස්නානය කිරීමේදී සීතල පරිසරයකට නිරාවරණය වන විට, සමහර මේද සෛල තාපය ජනනය කිරීම සඳහා දැවී යාමට පටන් ගනී, එය බර අඩු වීමට හේතු වේ. ඒ නිසා සමහර විට sudsing විට ඔබේ ජල උෂ්ණත්වය අඩු කිරීමට කාලයයි.

6. ඔබ ආහාර ගැනීම ආරම්භ කිරීමට පෙර වාඩි වී සිටීම

අපි හැමෝම කාර්යබහුල දවස්වලින් පීඩා විඳින්නේ අපි හිටගෙන හෝ ඇවිදින විට කල්පනාකාරීව ආහාර ගන්නා විටය. කනගාටුවට කරුණක් නම් එවැනි පුරුදු නැවත නැවතත්, සෙමින් නමුත් නිසැකවම, බර වැඩිවීමට හේතු වේ. හානිය ඉවත් කිරීම සඳහා, පෝෂණවේදීන් විශ්වාස කරන්නේ ආහාර වේලක් සඳහා වාඩි වී සිටීම ඔබේ මොළයට ඔබ නිසි ආහාර වේලක් ගෙන ඇති බව හඳුනා ගැනීමට උපකාර වන බවත්, දවස පුරා අධික ලෙස ආහාර ගැනීමේ අවස්ථාව අඩු කර, එම නිසා, ඔබේ හැඩය තබා ගැනීමටත් හැකි බවයි.

7. කුළුබඩු සහිත ආහාර ගැනීම

කුළුබඩු සහිත ආහාර රුචිය අඩු කර බලශක්ති වියදම් වැඩි කරන බැවින් බර අඩු කර ගත හැකි බව විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කර ඇත. මිරිස් ආහාරයට ගැනීමෙන් මිනිසුන් සාමාන්‍යයෙන් පරිභෝජනය කරන කැලරි ප්‍රමාණයට වඩා අඩු කැලරි ප්‍රමාණයක් පරිභෝජනය කළ හැකි බව තවත් පර්යේෂණ මගින් පෙන්නුම් කෙරේ. එබැවින් ඔබේ ආහාර වේලට චිලී සෝස් ටිකක් එකතු කර ගැනීමෙන් ඔබට අනවශ්‍ය බරින් මිදෙන්නට පුළුවන්.

හැඩය පවත්වා ගැනීමට ඔබට උපදෙස් තිබේද? අදහස් දැක්වීමේදී අපට දන්වන්න!

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you