free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ දින 3ක් නිරාහාරව සිටියහොත් ඔබේ ශරීරයට සිදු විය...

ඔබ දින 3ක් නිරාහාරව සිටියහොත් ඔබේ ශරීරයට සිදු විය හැකි දේ ගැන අසුවොත් ඔබ පුදුමවේවි.

-

- Advertisment -spot_img

සමහර විද්‍යාඥයන් දිනකට ආහාර වේල් 3ක් සහ කෙටි ආහාර වේල් 3ක් අනුභව කිරීම නිර්දේශ කරන අතර තවත් අය කිසිවක් අනුභව නොකිරීමට නිර්දේශ කරති. කලබල වීමට පෙර  අපට සවන් දෙන්න: මෙය සාගින්නි මෙහෙයුමක් නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම නිරාහාරව සිටීම මානව ඉතිහාසයේ පැරණිතම පිළිවෙත්වලින් එකකි. නිදසුනක් වශයෙන්, නිරාහාරව සිටීමේ චිකිත්සක භාවිතය අවම වශයෙන් ක්‍රි.පූ. පස්වන සියවස දක්වා දිව යයි. ග්‍රීක වෛද්‍ය හිපොක්‍රටීස් එය රෝගාබාධවල ඇතැම් රෝග ලක්ෂණ ප්‍රදර්ශනය කරන රෝගීන් සඳහා නිර්දේශ කරන ලදී.

නිශ්චිත කාලයක් සඳහා ජලය හැර වෙනත් කිසිවක් අනුභව කිරීමෙන් හා පානය කිරීමෙන් වැළකී සිටින බවට ප්‍රචාරය කරන බොහෝ ආහාර වේල් තිබේ. I Love You හි අපට අවශ්‍ය වූයේ දින 3 ක උපවාසයකින් පසු ශරීරයට සිදුවන්නේ කුමක්ද යන්න සොයා බැලීමටයි.

1. ඔබේ සෛල වේගයෙන් ස්වයංව-අලුත් විය හැක.

වැඩිහිටියෙකුගේ සම මතුපිට වර්ග මීටර් 2 ක් පමණ ආවරණය වන අතර මුළු සිරුරේ බරෙන් 20% ක් පමණ නියෝජනය කරයි. ජල-නිරාහාරය සමේ සෛල ස්වයං-අලුත් කිරීම අවුලුවයි. පර්යේෂකයන් යෝජනා කරන්නේ මෙම ක්‍රියාවලිය නිරාහාරව සිට පැය 18-20 කට පසුව ආරම්භ වන අතර පැය 48-72 කට පසුව උපරිමයට පැමිණෙන බවයි. තවද, සෛල අලුත් කිරීමේ ක්‍රියාවලිය මගින් ඇල්සයිමර් සහ හෘද රෝග වලින්ද ආරක්ෂා විය හැක.

2. එය ඔබගේ රුධිර පීඩනය අඩු කළ හැක.

නූතන ලෝකය දුක් විඳින බරපතලම රෝගවලින් එකක් වන රුධිර පීඩනය අඩු කිරීමට ජලය පමණක් නිරාහාරව සිටීම උපකාරී වේ. මායිම් අධි රුධිර පීඩනය ඇති පුද්ගලයින් වෛද්‍ය අධීක්ෂණය යටතේ නිරාහාරව සිටියදී පවා නිරාහාරව සිටීම හොඳ ප්‍රතිඵල පෙන්වයි.

3. එය ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කළ හැක.

ඉන්සියුලින් සහ ලෙප්ටින් යන හෝමෝන ශරීරයේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියේදී තීරණාත්මක කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. ඉන්සියුලින් රුධිර ප්‍රවාහයෙන් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ගබඩා කිරීමට උපකාරී වන අතර ලෙප්ටින් පූර්ණ හෝමෝනයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි. පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ ජලය නිරාහාරව සිටීම ඔබේ ශරීරය මෙම හෝමෝන වලට වඩා සංවේදී විය හැකි බවයි. ඉහළ මට්ටමේ සංවේදීතාවයක් මෙම හෝමෝනවල කාර්යක්ෂමතාව වැඩි කරයි, එනම් ඔබේ ශරීරයට රුධිරයේ සීනි අඩු කිරීමට සහ තරබාරුකම වළක්වා ගැනීමට හැකි වනු ඇත.

4. සමහර නිදන්ගත රෝග වළක්වා ගත හැකිය.

දියවැඩියා සහ හෘද රෝග ඇතුළු නිදන්ගත රෝග ඇතිවීමේ අවදානම ජල නිරාහාරය අඩු කරයි. මීට අමතරව, සතුන් පිළිබඳ පර්යේෂණ යෝජනා කරන්නේ ජල නිරාහාරය පිළිකා සෛල වර්ධනයට සම්බන්ධ ජාන මර්දනය කළ හැකි බවයි. මෙය රසායනික චිකිත්සාව ද වඩාත් ඵලදායී බවට පත් කළ හැකිය.

5. එය මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය ඉහළ නැංවිය හැක.

අපස්මාරය සඳහා ප්‍රතිකාරයක් ලෙස නිරාහාරව සිටීම ප්‍රථම වරට නිර්දේශ කරනු ලැබුවේ වසර 2,000 කට පෙරය. එපමණක් නොව, නිරාහාරව සිටීම මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය උත්තේජනය කරන අතරම මනස පිරිසිදු කිරීමට සහ ඉන්ද්‍රියයන් පුනර්ජීවනය කිරීමට උපකාරී වන බව පර්යේෂණ පෙන්වා දෙයි. එසේම, නිරාහාරව සිටීමෙන් සංජානන ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීමට, වයසට සම්බන්ධ සංජානන පරිහානිය නැවැත්වීමට, ස්නායු පරිහානිය අඩු කිරීමට, මොළයට සිදුවන හානිය අවම කිරීමට සහ ආඝාතයෙන් පසු ක්‍රියාකාරී ප්‍රකෘතිය වැඩි දියුණු කිරීමට හැකි වේ.

6. ඔබට පවුම් කිහිපයක් ඉවත් කළ හැකිය.

නිරාහාරව සිටීමේ ප්‍රතිලාභය වන්නේ බර අඩු කර ගැනීමයි. ඔබේ ශරීරය පෝෂණ තත්ත්වයක සිට නිරාහාර තත්ත්වයට ගිය පසු බර අඩු වීම සිදුවේ. ශක්තිය සඳහා දහනය කිරීමට ආහාර නොමැතිව, ඔබේ ශරීරය දිගටම ධාවනය කිරීම සඳහා ශරීරයේ මේදය (ගබඩා කරන ලද ඉන්ධන) දහනය කිරීමට පටන් ගනී. පැය 24ක නිරාහාර දිනකදී, ඔබට මේදය බර රාත්තල් තුනෙන් එකක් හෝ අඩක් පමණ අහිමි වනු ඇත, ජල බර නොවේ.

ඔබ මීට පෙර ජල නිරාහාරව උත්සාහ කර තිබේද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you