free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ශරීරයට ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබුණහොත් සිදුවනදේ දැනගත් පසු ඔබ කිසි...

ශරීරයට ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබුණහොත් සිදුවනදේ දැනගත් පසු ඔබ කිසි දිනක එය නොකරාවි.

-

- Advertisment -spot_img

මෙම පර්යේෂණයට අනුව, සාමාන්‍ය ඇමරිකානුවෙකු පවසන්නේ “හොඳින් නිදා නොගැනීම” නිසා සතියකට දින 3 ක් නිදිමත දැනෙන අතර අනෙක් අයට සතියකට දින 5 සිට 7 දක්වා මෙය දැනෙන බවයි. මනෝභාවය ඉහළ නැංවීම සහ ඵලදායිතාව ඉහළ නැංවීමේ සිට ශක්තිමත් හදවතක් බලගැන්වීම දක්වා නින්දෙහි ප්‍රතිලාභ ඇත. කෙසේ වෙතත් මෙයින් අදහස් කරන්නේ නින්ද නොමැතිකම මෙම දේවල් ආපසු හැරවිය හැකි අතර අපට ශාරීරික හා මානසික සෞඛ්‍ය ගැටලු රාශියක් ඇති කළ හැකි බවයි.

I Love You හි අපහට අවශ්‍ය වන්නේ ඔබ මෙම නින්ද නොයාමේ අතුරු ආබාධවලින් කවරදාක හෝ අත්විඳීමට පටන් ගන්නේ නම් ඔබට පැවසීමට හැකි වන පරිදි මෙම ගැටලු පිළිබඳව ඔබ දැනුවත්ව සිටීමයි.

1. එය “ක්ෂනික නින්දකට” හේතු විය හැක.

නින්ද නොයාමේ සැබෑ සහ අනතුරුදායක බලපෑමක් වන්නේ ඊනියා “ක්ෂනික නින්ද” ය. වැදගත් කාර්යයක් හෝ ක්‍රියාකාරකමකදී පවා අපට නොදැනුවත්වම මෙම ස්වේච්ඡා නින්ද අහඹු ලෙස සිදුවිය හැක. එය පාසැලේදී, රැකියාවේදී හෝ රිය පැදවීමේදී පවා ඇතිවිය හැකි අතර, එය ඉතා බරපතල තත්ත්වයකි.

2. ඒ මගින් ඔබේ සම වයසට යා හැක.

නින්ද නොමැතිකම නිසා අපගේ සම “තරුණ” ලෙස තබා ගන්නා ප්‍රෝටීනය වන කොලජන් බිඳ දැමිය හැකි කෝටිසෝල් නිපදවයි. මෙම අධ්‍යයනයට අනුව, හොඳ නිදාගන්නා අයගේ සම නිසිලෙස නිදානොගන්නා අයගේ සමේ වයසට යාමේ ලකුණු අඩුයි.

3. එය පුද්ගලයෙකුගේ විනිශ්චයට බලපායි.

අධ්‍යයනයක දී, විෂයයන් 26 දෙනෙකුට දින 2ක් පමණක් නින්ද අහිමි වූ අතර, විවිධ සදාචාර උභතෝකෝටික පිළිබඳ ඔවුන්ගේ විනිශ්චයන් ලබා දීමට ඔවුන්ට පැවරී තිබේ. ප්රතිඵල යෝජනා කළේ, නින්ද නොලැබීම නිසා, සංකීර්ණ සදාචාරාත්මක ප්රශ්නවලට පිළිතුරු දීමට මිනිසුන්ට අපහසු වන බවයි.

4. එය අපගේ චිත්තවේගයන්ට අහිතකර ලෙස බලපායි.

මහාචාර්ය ඩේවිඩ් ඩිංගේස් පවසන පරිදි, නින්ද නොයාම පුද්ගලයෙකුට විවිධ අහිතකර චිත්තවේගීය බලපෑම් ඇති කළ හැකිය. එය අපව උමතු සහ කෝපයට පත් කරන බව අපි දනිමු, නමුත් එය අපගේ මුහුණුවල ධනාත්මක හැඟීම් පෙන්වීමට අපහසු වන අතර වෙනත් කෙනෙකු සතුටු වන විට අපට පැවසීම දුෂ්කර වනු ඇත. මක්නිසාද යත් එය අපගේ මුහුණේ හෝ වෙනත් කෙනෙකුගේ මුහුණේ වේවා, ධනාත්මක ප්‍රකාශනයක් සාමාන්‍ය නින්දෙන් පෙළෙන පුද්ගලයෙකුට මධ්‍යස්ථව පෙනෙන්නට පුළුවන.

5. එය මායාවන් සහ මනෝවිකාර ඇතිවීමට හේතු විය හැක.

දිගු කලක් නින්ද නොයාමෙන් සංජානන විකෘති කිරීම් සහ මායාවන් ඇතුළු අත්දැකීම් රාශියක් ඇති කළ හැකිය. අප අවදියෙන් සිටින තරමට මානසික රෝග ලක්ෂණ වර්ධනය වේ. ඒවා සරල දෘශ්‍ය වැරදි වැටහීම්වල සිට මායාවන් සහ මායාවන් දක්වා විහිදෙන අතර උග්‍ර මනෝ ව්‍යාධියකට සමාන තත්ත්වයකින් අවසන් විය හැකිය. ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ගැනීමෙන් මෙය විසඳිය හැක.

6. එය ඔබේ මොළයට හානි කළ හැකිය.

නින්ද නොයාමේ දිගුකාලීන බලපෑම් සදාචාරාත්මක හේතූන් මත මිනිසුන් තුළ අධ්‍යයනය කිරීම දුෂ්කර නමුත් නින්ද නොමැතිකම භින්නෝන්මාදය සහ ඩිමෙන්ශියාවට සම්බන්ධ වී ඇත. ඒ විතරක් නෙවෙයි, මේ අධ්‍යයනයට අනුව නින්ද නොයාම නිසා මොළය හැකිලෙන්න පුළුවන්. හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන මොළයක් ඇති කර ගැනීම සඳහා නිරෝගී නින්ද ඉතා වැදගත් වේ.

7. ඔබගේ බර වැඩි කර ගත හැක.

චිකාගෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍යවරුන් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් තහවුරු වූයේ ආහාර රුචිය වැඩිවීම සහ නින්ද නොයාම අතර සම්බන්ධයක් ඇති බවයි. නින්ද නොයන විට මිනිසුන් වැඩිපුර කුණු කෑම සහ සෞඛ්‍යයට අහිතකර කෙටි ආහාර අනුභව කරන බව ඔවුන් සොයා ගත්හ. එක් පර්යේෂකයෙකු වන ආචාර්ය හැන්ලෝන් පැහැදිලි කළේ ඔබ ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ඇත්නම්, විශේෂයෙන් ඔබ කුණු කෑම දකින විට ඔබේ කුසගින්න පාලනය කිරීමට වඩා හොඳ විය හැකි බවයි. නමුත් අපට නින්ද අහිමි වුවහොත්, සමහර ආහාර සඳහා අපගේ තල්ලුව ශක්තිමත් වන අතර ඒවාට ප්‍රතිරෝධය දැක්වීමේ අපගේ හැකියාව දුර්වල විය හැකි බව ද ඔහු පැවසීය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you