free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මෙම අනතුරු ඇගවීම් ගැන ඔබ මීට පෙර දැනසිටියේ නැතිනම් වහාම...

මෙම අනතුරු ඇගවීම් ගැන ඔබ මීට පෙර දැනසිටියේ නැතිනම් වහාම කියවා දැනගන්න.

-

- Advertisment -spot_img

අපගේ ශරීරය සෑම දෙයක්ම යම් ආකාරයකින් සම්බන්ධවන ඉතා සංකීර්ණ පද්ධතියකි. ඒ නිසාම යමක් සිදුවිය යුතු පරිදි සිදු නොවන විට එය අනතුරු ඇඟවීමේ ලකුණක් ලෙස ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස් වෙත පණිවිඩ යවයි. මෙම සලකුණු හඳුනා ගැනීමට සහ නිවැරදි කිරීමට අවශ්‍ය දේ නිවැරදි කිරීමට වග බලා ගැනීමට හැකි වීම අපගේ බලය සහ දැනුම තුළ පවතී. I Love You අපි ඔබට මෙම සරල ක්‍රම හරහා විය හැකි සෞඛ්‍ය ගැටලු හඳුනා ගැනීමට උපකාරීවෙන තොරතුරු කිහිපයක් එක්රැස් කලා.

1. හිසකෙස් වල අඩු සිදුරු

ඔබට අඩු හිසකෙස් සිදුරු ඇත්දැයි පරීක්ෂා කර ගත හැකි ක්‍රමය නම් ඔබේ සෝදා වියළන ලද හිසකෙස් වල තනි පොටක් වතුර වීදුරුවකට දැමීමයි. කස් ගස වීදුරුවේ පතුලට ගිලී ගියහොත් ඔබේ සිදුරු ඉතා ඉහළ ය. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ හිසකෙස් ඔබ භාවිතා කරන සෑම නිෂ්පාදනයක්ම ඉතා ඉක්මනින් අවශෝෂණය කර ක්ෂණයකින් වාතය වියළී යන බවයි. ඉහළ සිදුරු සඳහා හිසකෙස් සදහා ප්රතිකාර කිරීමට ඔබට හැකි හොඳම නිෂ්පාදන සොයා ගැනීමට සිදු වේ. තෙල් සහ බටර් වැනි “බර” අමුද්රව්ය ඇති නිෂ්පාදන ඔබ සෙවිය යුතුයි. ඔබේ සතිපතා චර්යාවට ගැඹුරු සමීකරණකර  ප්‍රතිකාරයක් ද ඔබට එක් කළ හැකිය.

2. ඔබේ බෙල්ලේ තිරස් රේඛා

ආර්තවහරණයට පත් කාන්තාවන් අස්ථිවල කල්පැවැත්ම පවත්වා ගැනීම සඳහා ඔවුන්ගේ ශරීරයට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා අඩු එස්ටජන් නිපදවයි. ගැඹුරු බෙල්ලේ රැලි වැටීම අස්ථි වඩාත් බිඳෙනසුලු හා ඝනත්වය අඩු වන බවට ලකුණකි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ අස්ථි බිඳීමේ අවදානම බෙහෙවින් වැඩි බවයි. ඔස්ටියෝපොරෝසිස් වළක්වා ගැනීම සඳහා කැල්සියම් සහ විටමින් ඩී අතිරේක ඉතා සුදුසුයි. ඔබේ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ ක්‍රියාකාරිත්වය පරීක්ෂා කළ යුතු බව මෙම රැලි ඔබට කියයි. තත්වය නරක අතට හැරෙමින් පවතින අතර ප්‍රතිකාර නොකළහොත් එය වෙනත් ප්‍රදේශ අතර ද දැකිය හැකිවේ.

3. ඔබේ මුඛයේ සහ දිවේ වණ

වණ පෙනුම සඳහා වඩාත් පොදු හේතු වන්නේ දුම්පානය, අසාත්මිකතා, අහම්බෙන් ඔබේ දිව සපා කෑම සහ දැවිල්ල ගැනීමයි. කෙසේ වෙතත් ඉහත කිසිවක් ඔබට අදාළ නොවේ නම් ඔබට විටමින්-බී 12, යකඩ හෝ ෆෝලේට් හි ඌනතාවයක් තිබිය හැකිය. මෙම අඩුපාඩු එක රැයකින් වර්ධනය නොවන නමුත් දිගු කාලයක් පුරා ක්‍රමානුකූලව වර්ධනය වේ. තෙහෙට්ටුව, කරකැවිල්ල, අක්‍රමවත් හෘද ස්පන්දනය සහ මාංශ පේශි දුර්වලතාවය තවත් සමහර අනතුරු ඇඟවීමේ සලකුණු විය හැකිය. ඔබ මේ සියල්ල අත්විඳින්නේ නම් ඔබේ ආහාර වේලෙහි දැඩි වෙනස්කම් කිහිපයක් සිදු කර අවශ්‍ය අතිරේක ආහාර ගැනීම ආරම්භ කිරීමට ඔබට සිදුවනු ඇත.

4. ඔබේ නියපොතු මත කැපුම් සහ සුදු ලප

නියපොතු සුදුවීම සහ කැපුම්වල පීල් වීමට වඩාත් පොදු හේතු වන්නේ යකඩ ඌනතාවය සහ විජලනය වීමයි. යකඩ ඌනතාවයට නියමිත වේලාවට ප්‍රතිකාර නොකළහොත් එය රක්තහීනතාවයට හේතු විය හැක. එය පපුවේ වේදනාව වැනි විවිධ සෞඛ්‍ය ගැටළු වලටද හේතු විය හැකිවේ. ඔබේ නරක නියපොතු සඳහා ඔබේ ක්‍රියාකාරී තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය, පෙනහළු රෝග හෝ වකුගඩු රෝග විය හැක. නිවසේදී ඔබේ නියපොතු වලට ප්‍රතිකාර කිරීමට හොඳම ක්‍රමය වන්නේ යකඩ බහුල ආහාර ගැනීම සහ ඔබේ නියපොතු තෙතමනය තබා ගැනීමයි. ඔබ ඔබේ නියපොතු මත සුදු ලප දැකීමට පටන් ගන්නේ නම්, හේතු 4 ක් ඇත: අසාත්මිකතා, දිලීර ආසාදනය, තුවාලයක් හෝ ඛනිජ ඌනතාවය. අමතර සැලකිල්ලක් දැක්වීමට අවශ්‍ය වන බැවින් ඔබ අවසාන එක කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කළ යුතුය. සින්ක් සහ කැල්සියම් මෙම ඌනතාවය සඳහා වඩාත් පොදු හේතූන් වන අතර, රුධිර පරීක්ෂාව සිදු කිරීම ඔබ කළ යුතු පළමු දෙය විය යුතුය.

5. විලුඹ පැලිලා

වියළි සම, සීතල කාලගුණය හෝ ඔබ දිනපතා පැය ගණනාවක් සිටගෙන සිටීම නිසා විලුඹ පැලීමට හේතු විය හැක. කෙසේ වෙතත් ඒවා දද, හයිපෝතයිරොයිඩ්වාදය සහ දියවැඩියාව වැනි වඩාත් බරපතල ගැටළු වල දර්ශක විය හැකිය. ඔබේ විලුඹ විනාඩි 20ක් සබන් වතුරේ පොඟවා පුමිස් ගලකින් ස්ක්‍රබ් කිරීමෙන් ඔබට ප්‍රතිකාර කළ හැකියි. එවිට ඔබට ලැක්ටික් අම්ලය, ජොජෝබා තෙල් හෝ ෂී බටර් ඇතුළත් ඝණ මොයිස්චරයිසර් ආලේප කිරීමට අවශ්ය වනු ඇත. ඔබේ නිවසේ ප්‍රතිකාරවලින් ඔබේ විලුඹ කිසිසේත්ම වැඩිදියුණු නොවන්නේ නම් ඔබ වෛද්‍යවරයකු හමුවීමට අවශ්‍ය යි.

6. නාසය, කම්මුල් සහ නළල වටා රතු පැහැය

මෙම ප්‍රදේශ අවට රතු වීමට පළමු හේතුව Rosacea වන අතර එය එක්සත් ජනපදයේ පමණක් මිලියන 14 කට පමණ බලපාතිබේ. රෝසසියා දරුවන්ට කලාතුරකින් බලපාන බැවින් වයස අවුරුදු 30 ට වැඩි සහ පැහැපත් සමක් ඇති පුද්ගලයින්ට එය වර්ධනය වීමට ඉඩ ඇත. වඩාත් සුලභ ලක්ෂණ ලෙස රතු පැහැය, නොනැසී පවතින රතු පැහැය, ගැටිති සහ කුරුලෑ සහ දෘශ්‍ය රුධිර නාල වේ. අනෙකුත්‍ෙපොදු ලක්ෂණ වන්නේ ඇස්වල කෝපය, සම ඝණ වීම සහ ඉදිමීමයි. රෝසසියා රෝගයට සාමාන්‍යයෙන් ප්‍රතිකාර කරනු ලබන්නේ ඔබේ වෛද්‍යවරයා විසින් ඔබට නිර්දේශ කරනු ලබන දේශීය හා මුඛ ඖෂධ සමඟිනි. වඩාත් බරපතල අවස්ථාවන්හිද දෘශ්‍යමාන රුධිර නාල ඉවත් කිරීම සඳහා වෛද්‍යවරුන් ලේසර් ප්‍රතිකාර භාවිතා කළ හැකිය.

7. ඉදිමුණු ඇස්

ඔබට ආසාදනයක් නොමැති නම් සහ කිසිවක් අසාත්මික නොවන අතර ඔබට තවමත් ඉදිමුණු ඇසක් තිබේ නම්, වඩාත් පොදු හේතුව පැහැදිලිය. ලුණු අධික ලෙස පරිභෝජනය කිරීම ඔබේ ඇස් යට ප්‍රදේශය ඇතුළුව ඔබේ ශරීරයේ සහ ඔබේ මුහුණේ වැඩිපුර ජලය සිරවීමට හේතු වේ. ඔබ පරිභෝජනය කරන ලුණු ප්‍රමාණය අඩු කිරීමටත්, පොටෑසියම් ප්‍රමාණය වැඩි කිරීමටත් ඔබට අවශ්‍ය වනු ඇත. ග්රේව්ස් රෝගය, අවහිර වූ කඳුළු නලයක්, දුම්පානය සහ ප්රමාණවත් නින්දක් නොලැබීම වෙනත් හේතු විය හැක. ඔබේ ගැටලුවේ මූලාශ්රය ඔබ දැනගත් පසු, ඔබ එය ප්රතිකාර කිරීම ආරම්භ කළ යුතුය. සීතල සම්පීඩනය, තේ බෑග් සහ මුහුණු සම්බාහනය ඔබට තනිවම කළ හැකි පහසුම දේවල් වේ. කෙසේ වෙතත්, ඔබ කුමක් කළත් ඉදිමීම පහව නොයන්නේ නම් ඔබ වෛද්යවරයෙකු හමුවිය යුතුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you