free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ කාරණා 06 ඔබට පෙන්වන සෞඛ්‍ය ගැටලු වියහැකි බව...

මේ කාරණා 06 ඔබට පෙන්වන සෞඛ්‍ය ගැටලු වියහැකි බව ඔබ සිතුවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

යහපත් සෞඛ්‍යයක් පවත්වා ගැනීමට සහ ඇතිවිය හැකි රෝග වළක්වා ගැනීමට තමන් නිසි සැලකිල්ලක් දැක්විය යුතු බවට අපි කවුරුත් දනිමු. අපි ශරීරයේ කොටස් කෙරෙහි ප්‍රමාණවත් අවධානයක් යොමු කරන නමුත් බොහෝ විට අපට කුඩා ප්‍රදේශ මග හැරෙනු ඇත. කෙසේ වෙතත් ඒවායේ වැදගත්කම අවතක්සේරු නොකළ යුතුය. නිදසුනක් වශයෙන් කිහිලි ප්රදේශය ඇතැම් රෝග ඇති බවට ඉඟි කළ හැකිය.
I Love You හි අපි අපගේ සෞඛ්‍යය ගැන සැලකිලිමත් වන අතර නොසලකා නොහැරිය යුතු කිහිලි කලාපයේ දිස්විය හැකි රෝග ලක්ෂණ ලැයිස්තුවක් ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට තීරණය කලේ එබැවිනි.

1. සුවඳ

කිහිලි ප්‍රදේශයේ ඇඹුල් ගන්ධයක් ඇතිවීම ස්වභාවික සිදුවීමකි. එය සිදුවන්නේ දහඩිය ගොඩක් ඇති කලාපවල නිදහසේ සහ සුවපහසු ලෙස වර්ධනය වන බැක්ටීරියා නිසාය. කෙසේ වෙතත් එවැනි සුවඳකට එරෙහිව සටන් කිරීම තරමක් පහසු බව අපි කවුරුත් දනී. ස්නානය කර ඩියෝඩ්‍රන්ට් භාවිතා කිරීම ඒ සදහා අපට කළ හැකිය. නමුත් ඔබේ කිහිලිවල ගන්ඳය ස්ථාවර සහ ශක්තිමත් නම් එය විය හැකි සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති වීමේ පළමු ලකුණයි.
ස්නානය කිරීමෙන් පසුව පවා ඉවත් කළ නොහැකි අසාමාන්ය සුවඳක් දැනීම හෝර්මෝන ආබාධයක් සහ තයිරොයිඩ් අක්රිය වීම පිළිබඳ සංඥාවක් විය හැකිය. මෙම සුවඳ “කුණු වූ පළතුරු” හෝ “නිය ආලේපන” සුවඳට සමාන නම් එය ketoacidosis සංඥාවක් විය හැකිය.

2. කැසීම


කිහිලි ප්‍රදේශයේ කෙස් බෑමෙන් පසු එම ප්‍රදේශයේ කැසීම ඇතිවීම සාමාන්‍ය දෙයක් වන්නේ නව කෙස් වර්ධනය නිසා ය. නමුත් කැසීම නතර නොවන්නේ නම් එය ඔබේ ශරීරය තුළ යම් වරදක් ඇති බවට තවත් සංඥාවකි.
රේසරය, ඇඳුම් රෙදි සහ ක්‍රීම් හෝ ඩියෝඩ්‍රන්ට් අඩංගු ද්‍රව්‍ය වලට සමේ ප්‍රතික්‍රියාව හේතුවෙන් දැඩි අපහසුතාවයක් ඇති විය හැක. රතු ලප සහ මිය ගිය සෛල සාමාන්යයෙන් එවැනි කැසීමක් සමඟ එකට පෙනේ. මෙය සිදුවුවහොත් ඔබේ සමේ දිලීරයක් ඇති අතර එය වෛද්යවරයෙකු විසින් ප්රතිකාර කළ යුතුය.

3. කුෂ්ඨ


එය සෑම විටම කිහිලි ප්‍රදේශයේ තරමක් උණුසුම් හා තෙතමනය සහිත වන අතර විවිධ යීස්ට් ආසාදන ප්‍රතිනිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා පරිපූර්ණ පරිසරයක් නිර්මාණය කරයි. විශේෂඥයෙකු හමුවීමකින් තොරව ඔබ කුමන ආසාදනයකින් පෙළෙනවාද යන්න දැනගත නොහැකි බැවින් ඔබට හදිසියේම කැසීම, රතු පැහැය සහ සමේ කුඩා කැසීම දැනේ නම් ඔබ වෛද්යවරයෙකු හමුවිය යුතුය. එවැනි සමේ ප්රතික්රියා ඇඳුම්, දේශගුණය හෝ අසාත්මිකතාවන්ගෙන් ගැටීම නිසා ද ඇති විය හැක.

4. වේදනාව


කිහිල්ලේ දිස්වන වේදනාකාරී හැඟීම් වහාම වෛද්යවරයා වෙත යාම කිරීමට හේතුවක් නොවේ. දැඩි පුහුණුවකින් පසු හෝ බර දේවල් රැගෙන යාමෙන් පසු දැඩි ශාරීරික ශ්රමය හේතුවෙන් මෙම වේදනාව පෙනෙන්නට පුළුවන. මෙම අවස්ථා වලදී එය තාවකාලික වේ.
කෙසේ වෙතත් ඔබේ වේදනාකාරී හැඟීම් සෑහෙන කාලයක් (උදාහරණයක් ලෙස දින කිහිපයක්) පවතී නම් ඔබ වෛද්යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගත යුතුය. එය කලාතුරකින් සිදු වුවද, මෙම වේදනාව වසා ගැටිති වල ගැටිති ඇතිවීම ගැන සංඥා කළ හැකිය.

5. මුද්රා සහ ගැටිති


කිහිලි වල පිහිටා ඇති වසා ගැටිති සම්පූර්ණයෙන්ම පෙනෙන්නේ නැත. නමුත් ඔබ යම් ආකාරයක මුද්‍රා තැබීමක් සහ ඉදිමීමක් හඳුනා ගන්නේ නම් එය ඔබේ වසා ගැටිති අලුතින් දිස් වූ ආසාදන වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට උත්සාහ කරන බව පෙන්නුම් කරන නිසාවෙනුයි. ටික වේලාවකට පසු බාහිර මැදිහත් වීමකින් තොරව තත්වය සාමාන්ය තත්වයට පත් වනු ඇත.
කෙසේ වෙතත් සතියක් ඇතුළත දැවිල්ල ඉබේම පහව ගොස් නොමැති නම් ඔබ වෛද්යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගත යුතුය. ඉදිමුණු වසා ගැටිති බරපතල ආසාදනයක සංඥාවක් වන අතර සමහර විට පිළිකා පවා ඇති බැවින් එය කනස්සල්ලට පත් විය හැකිය.

6. අධික ලෙස දහඩිය දැමීම


ඔබ දැඩි ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදෙන්නේ නම් අධික ලෙස දහඩිය දැමීම සාමාන්‍ය දෙයකි. නමුත් ඔබ වාඩි වී සිටින විට, ඇවිදින විට හෝ නිදාගෙන සිටින විට දහඩිය දමනවානම් මෙම සලකුණු ගැන ඔබ ඉතා ඉක්මනින් දැනුවත් විය යුතුයි. Hyperhidrosis ආර්තවහරණයේ ආරම්භය සංඥා කළ හැකි හෝමෝන මට්ටම්වල අක්රිය වීමක් පෙන්නුම් කළ හැකිය. එපමණක්ද නොව අධික ලෙස දහඩිය දැමීම දියවැඩියාව හා රක්තවාතය යන රෝග ලක්ෂණ වලින් එකකි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you