free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්අපේ සෞඛ්‍යට භයානක ලෙස හානි කරවන අපි කරන නරක...

අපේ සෞඛ්‍යට භයානක ලෙස හානි කරවන අපි කරන නරක පුරුදු 08 ක්

-

- Advertisment -spot_img

හානිකර පුරුදු අත්හැරීම දුෂ්කර විය හැකිය. සාමාන්‍යයෙන් අපට ප්‍රයෝජනවත් යැයි සිතන ඒවා ඇත්ත වශයෙන්ම අපගේ ශරීරයට හානි කළ හැකි බව සිතීම ද දුෂ්කර විය හැකි වේ.
I Love You අප විසින් අප යහපත් යැයි සිතන නමුත් අපට වඩාත් හානියක් සිදු කළ හැකි එදිනෙදා පුරුදු ලැයිස්තුවක් සකස් කර ගන්නට යෙදුනා.

1. කිවිසුම් යාමෙන් ඔබව වළක්වා ගැනීම


කිවිසුම් යාමක් වැලැක්වීම සඳහා අපි අපගේ මුඛය වසාගෙන නාසය මිරිකන විට අපගේ අභ්‍යන්තර පීඩනය සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි වේ. අපගේ මොළයට රුධිර ප්රවාහය බාධා ඇති වන අතර අපගේ රුධිර වාහිනී සහ ස්නායු පටක සම්පීඩිත වේ. මේ නිසා හිසරදය සහ ශ්රවණ ගැටළු පවා ඇති විය හැක. කිවිසුම් යාමෙන් කිසිවිටෙක ඔබව නවත්වන්න එපා.

2. සුවඳ විලවුන් භාවිතා කිරීම


කෘත්‍රිම ද්‍රව්‍ය බොහෝ විට සුවඳ විලවුන් නිෂ්පාදනය සඳහා භාවිතා කරනුයේ ඒවායේ ප්‍රබල සුවඳක් නිපදවන බැවින් සහ ස්වභාවික තෙල්වලට වඩා ලාභදායී බැවිනි. මෙම ද්රව්යයන් භාවිතය නිසා කරකැවිල්ල, ඔක්කාරය හා නිදිමත ඇති විය හැක. ඒවා ඇස්, උගුර සහ සම ද කුපිත කරයි. අවශ්‍ය තාවය අනුව සුවඳ විලවුන් මාරු කිරීම හෝ හොඳින් වාතය සහිත කාමරයක පමණක් ඒවා යෙදීම වඩා හොඳ අදහසකි.

3. නින්දට යාමට පෙර ජංගම දුරකතනයක් භාවිතා කිරීම


රාත්‍රියේදී කෘත්‍රිම ආලෝකය නින්ද සහ අවදිවීම පාලනය කරන මෙලටොනින් හෝමෝනය නිපදවීම වළක්වයි. අඩු මෙලටොනින් මානසික අවපීඩනය, පිළිකා, තරබාරුකම, හෘද රෝග සහ දුර්වල ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට හේතු විය හැක. එබැවින් ඉක්මනින් නින්දට යාම ඔබේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීම සදහා මෙයින් වැළකී සිටීම වඩාත් සුදුසුයි.

4. ප්ලාස්ටික් බහාලුම්වල ආහාර ගබඩා කිරීම


බොහෝ ප්ලාස්ටික් පෙට්ටිවල නම්‍යශීලී බව පවත්වා ගැනීමට උපකාර වන phthalate සහ bisphenol වැනි කෘතිම රසායනික ද්‍රව්‍ය අඩංගු වේ. ප්ලාස්ටික් පෙට්ටිවල දිගු කාලයක් තබා ඇත්නම් එවැනි ද්රව්ය ආහාර වලට කාන්දු විය හැකිය. ඒවා අවශෝෂණය කිරීමෙන් අන්තරාසර්ග පද්ධතියට බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය.
වීදුරු, මල නොබැඳෙන වානේ හෝ සෙරමික් ද්‍රව්‍ය වලින් සාදන ලද බහාලුම්වල ආහාර ගබඩා කිරීම වඩාත් සුදුසු වේ.

5. ආහාර ගත් වහාම දත් මදින්න

ආහාර ගැනීමෙන් පසු අවම වශයෙන් විනාඩි 30 කට පසුව ඔබේ දත් මදින ලෙස දන්ත වෛද්යවරුන් දිගු කලක් නිර්දේශ කර ඇත. හැකි නම් පැයක් හෝ ඊටත් වඩා කාලයක් සිටීම ඊට වඩා ප්‍රමාණවත් වේ. ආහාර පාන – විශේෂයෙන් අධික ආම්ලික – දතෙහි එනමලයට මෙන්ම ඊට පහළින් ඇති ස්ථරයට (ඩෙන්ටින්) බලපෑමක් ඇති කරයි. ඔබේ දත් බුරුසුවෙහි චලනය අම්ලය ගැඹුරට තල්ලු කර දන්තයට සමීප කරයි. මෙය අතිශය සංවේදීතාවයක් හා එනමලයට හානි කිරීමට හේතු විය හැක.

6. බැක්ටීරියා නාශක සබන් නිතර භාවිතා කිරීම


ප්‍රයෝජනවත් බැක්ටීරියා විශාල ප්‍රමාණයක් අපගේ සම මතුපිට ජීවත් වන අතර අපගේ ශරීරය ආරක්ෂා කිරීමේ කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. අපි නිතරම ප්‍රතිබැක්ටීරීය සබන් භාවිතා කරන්නේ නම් අපි අපගේ දෑත් විෂබීජහරණය කර අවසන් වන අතර එමඟින් හානිකර බැක්ටීරියා අපගේ ශරීරයට ඇතුළු වීමට අවස්ථාවන් නිර්මාණය කරයි. චර්ම රෝග විශේෂඥයින් විසින් කැපුම්, සීරීම් සහ තෘණ සඳහා ප්රතිබැක්ටීරීය සබන් භාවිතා කිරීම නිර්දේශ කරයි. සතියකට දෙවරකට වඩා ඔබේ අත් සේදීමට එය භාවිතා නොකරන්න.

7. තද ජීන්ස් පැලදීම


තද ජීන්ස් විලාසිතාවක් විය හැකි වුවද ඔබේ සම සහ ස්නායු නිරන්තරයෙන් තද කරයි. මෙය ස්නායු පද්ධතියේ ගැටළු වලට තුඩු දිය හැකිහේතුවකි. ඔබේ පාදවලට ප්‍රමාණවත් පරිදි වාතය ගලායාම අඩුවීම කැසීම සහ හිරි වැටීමට ද එය හේතු විය හැකි අතර අවසානයේ ඔබේ කකුල් හිරිවැටීමට හේතු වේ.

8. මිරිකා ගත් නැවුම් යුෂ පානය කිරීම


නැවුම් පළතුරු මිරිකා යුෂ පානය කිරීම ඔබට හොඳ කුඩා ප්‍රමාණයක් බව සියලු දෙනා නොදනී. ඇතැම් රෝගාබාධවලදී මෙම යුෂ ඔබේ ශරීරයට පවා බරපතල හානියක් කළ හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන් අධික බර ඇති අයට හෝ දියවැඩියාව ඇති අයට මිදි යුෂ නිර්දේශ නොකරයි. නැවුම් යුෂ ඔබ ඔබේ දරුවන්ට ලබා දීම ගැන ද සැලකිලිමත් විය යුතුයි. කුඩා ප්රමාණවලින් පමණක් ලබා දෙන්න, හැකි නම්, කලින් වෛද්යවරයෙකුගෙන් විමසන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you