free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්බර අඩු කර ගැනීමට ජලය උපකාර වන ක්‍රම 4ක්...

බර අඩු කර ගැනීමට ජලය උපකාර වන ක්‍රම 4ක් ඔබ වෙතට

-

- Advertisment -spot_img

අපගේ ශරීරයෙන් 70% ක් පමණ සමන්විත වන්නේ ජලයෙන්. ඉතින් ඒ නිසාම ජලය කියන්නේ ශරීරයේ පරිවෘත්තීය ප්‍රතික්‍රියා නිසි පරිදි සිදුවීමට අත්‍යාවශ්‍ය සංඝටකයක් කිව්වොත් නිවැරදියි. සාමාන්‍යයෙන්, වැඩිහිටියෙක් දිනකට ජලය වීදුරු 6-8 ක් (ලීටර් 1.5-2 ක්) පමණ පානය කරනවා නම් වඩා හොඳයි.

ඇත්තෙන්ම ඔබ දන්නවා ද?, එමඟින් අපට සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ රැසක් ලබා ගැනීමේ හැකියාව පවතිනවා. විශේෂයෙන් එය ඔබේ සිරුරේ ඇති අතිරික්ත බර ඉවත් කර ගැනීමට උපකාරී වෙනවා.එම නිසා ජලය පානය කිරීමට පිපාසය දැනෙන තුරු නොසිට, දවස පුරා වරින් වර ජලය පානය කිරීමට කටයුතු කරනවා නම් වඩා හොඳයි.ඒ වගේම අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ සෑම ආහාර වේලකටම පැය භාගයකට පමණ පෙර ජලය ලීටර් භාගයකට වඩා මඳක් අඩුවෙන් පානය කිරීම මාසයක කාලයක් තුළ කිලෝග්‍රෑම් 4 කට වඩා අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන බවයි. ඉතින් බර අඩු කර ගැනීම සඳහා ජලය පානය කිරීම උපකාර වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව අද අප ඔබව දැනුවත් කරන්නන සූදානම්.

1. පූර්ණ හැඟීමක් ඇති කරයි.

ආහාර වේලකට මිනිත්තු 30 කට පමණ පෙර වතුර වීදුරුවක් පානය කිරීමට කටයුතු කරන්න. එය අපට පූර්ණ බවක් දැනීමට උපකාරී වෙනවා. ඒ විතරක්ම නෙවෙයි අධික ලෙස ආහාර ගැනීමෙන් වැළකී සිටීමට එය අපට උපකාරී වෙනවා.ඉතින් මේ තත්ත්වය අපට බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වෙනවා.

2. පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කරයි.

පරිවෘත්තීය යනු ශරීරය, ආහාර ශක්තිය බවට පරිවර්තනය කරන වේගයයි. ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය නොමැතිකම පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය 3% කින් පමණ මන්දගාමී වීමට හේතු වෙනවා. මේ අනුව, ජලය පානය කිරීම සහ බර අඩු වීම සමීපව සම්බන්ධ වෙනවා.මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ සිරුර විජලනය වී ඇති විට එහි උපරිමය කිරීමට නොහැකි නිසා බර අඩු කර ගැනීමට ඔබ දරන වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කිරීම 3% කින් අඩු වන බවයි.කෙසේ වෙතත් ප්‍රමාණවත් ලෙස සජලනය වීමෙන් පරිවෘත්තීය 30% ක් පමණ ඉහළ නංවා ගන්න ඔබට පුලුවන්.ඉතින් ඔබ නිරත වන ව්‍යායාම වල ප්‍රතිලාභ උපරිම කර ගැනීම සඳහා ඔබ ව්‍යායාම් ශාලාවට හෝ ධාවන පථයට යාමට පැය භාගයකට පමණ පෙර වතුර ලීටර් භාගයක් පමණ පානය කරන්න.

3. කුසගින්න පාලනය කරයි.

බොහෝ විට ඔබට දහවල් කාලයේ විටින් විට ආහාර ගැනීමට ඇතිවන තෘෂ්ණාව කිසිසේත්ම කුසගින්න නොවිය හැක. එය කුසගින්න ලෙස වරදවා වටහාගත් ශරීරයේ විජලනය සංඥාව පමණි.එබැවින් ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය පානය කිරීම වැරදි කුසගින්න පාලනය කර බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වෙනවා.

4. තෙහෙට්ටුවට සමනය කරයි.

විජලනය, තෙහෙට්ටුව ඇති වීමට හේතු වෙනවා. බොහෝ දෙනෙක් සිතන්නේ තෙහෙට්ටුව පිළිබඳ නිරන්තර හැඟීම ඇති වන්නේ ප්‍රමාණවත් තරම් පෝෂණයක් නොමැති වූ විට බවයි.එය හේතු කරගෙන බර වැඩිවීමට තුඩු දෙන අනවශ්‍ය අමතර කැලරි වලින් අපගේ ශරීරය පුරවා ගැනීමට අපි නැඹුරු වෙනවා. නමුත් ඒ වෙනුවට ඔබ දිනපතා ප්‍රමාණවත් ලෙස ජලය පානය කරන්න.ඉතින් ජලය පානය කිරීම මඟින් ඉහත ආකාරයට ඔබේ අතිරික්ත බර අඩු කර ගැනීමට ඔබත් කටයුතු කරන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

සම්පූර්ණයෙන්ම නව තලයකට ගෙන ගිය නිර්මාණාත්මක දේවල් 8ක් මෙන්න.

නිර්මාණකරුවෙකුගේ කාර්යය පහසු නැත. සාමාන්‍ය යැයි පෙනෙන වස්තූන් තුළට නව ජීවයක් ලබා දී “මට මෙය ඉක්මනින් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍යයි!”...

Must read

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත්...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you