free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ පුරුදු ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබට වඩා හානියක් කරන බව...

මේ පුරුදු ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබට වඩා හානියක් කරන බව දැන සිටියාද?

-

- Advertisment -spot_img

බර අඩු කර ගැනීම අභියෝගාත්මක විය හැකිය. ඔබ අන්තර්ජාලය හරහා ඒ ගැන බොහෝ දේ කියවන්නේ නම්, එය ව්‍යාකූල විය හැකිය. සෞඛ්‍ය සහ බර අඩු කර ගැනීමේ ඉඟි වලින් පිරුණු වෙබ් අඩවි සහ බ්ලොග් බොහොමයක් ඇති අතර බොහෝ ඒවා නීත්‍යානුකූල බව පෙනේ.

වෛද්‍යවරයෙකු හෝ පෝෂණවේදියෙකු සමඟ කතා කිරීම සැමවිටම වැදගත් වන අතර, සමහර විට ඉක්මන් දෙවරක් පරීක්ෂා කිරීම මෙම දේවල් සම්පූර්ණයෙන්ම නව ආලෝකයකට ගෙන එයි.

1. උදෑසන ව්‍යායාම කිරීමට ටිකක් අඩුවෙන් නිදා ගැනීම

උදෑසන වැඩ කිරීම විශිෂ්ට විකල්පයක් ලෙස සැලකේ. එය ශරීරයේ ස්වාභාවික හෝර්මෝන උච්චාවචනයන්ට ගැලපේ, දවස පුරා අවධානය සහ මනෝභාවයට උපකාර වන අතර ආහාර රුචිය නියාමනය කිරීමට උපකාරී වේ. කෙසේ වෙතත්, ඔබ නිදා සිටිය යුතු හොඳම පැය ගණන සම්මුතියකට පත් කළහොත්, එය ආපසු හැරවිය හැක. බර වැඩිවීමේ හා තරබාරුකමේ වැඩි අවදානමක් සහිතව, නින්ද සීමා කිරීම් කුසගින්න වැඩිවීම හා ආහාර ගැනීම සමඟ සම්බන්ධ වේ.

2. සෑම දිනකම වැඩ කිරීම

ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ ජීවිතයේ වෙනසක් කිරීමට නම්, නිතිපතා ව්‍යායාම සැලැස්මක් අනිවාර්යයෙන්ම ඔබට ආහාර ගැනීම හෝ නිදා ගැනීම වැනි පුරුද්දක් විය යුතුය. නමුත් ඔබ සෑම දින 7 සිට 10 දක්වා සෑම විටම විවේක ගැනීමට එක් දිනක් වෙන් කර ගත යුතුය. මක්නිසාද යත් ශරීරයට මාංශ පේශි පටක වල අන්වීක්ෂීය කඳුළු අලුත්වැඩියා කිරීමට සහ ලැක්ටික් අම්ලය සහ ග්ලයිකෝජන් මට්ටම නැවත සමතුලිත කිරීමට අවශ්‍ය වන බැවිනි. මෙය ඔබේ මාංශ පේශි ශක්තිමත් කිරීමට සහ තුවාල වීමේ අවදානම අඩු කිරීමට කාලය ලබා දෙයි. වැඩිපුර වැඩ කිරීම අධිවෘක්ක තෙහෙට්ටුවට හේතු විය හැකි අතර ඇත්ත වශයෙන්ම බර වැඩිවීම වැඩි කරයි, විශේෂයෙන් බඩ වටා. එය ඔබගේ පරිවෘත්තීය නියාමනය සඳහා වගකිව යුතු ස්වාභාවික ආතති හෝමෝනයක් වන කෝටිසෝල් ගිණුම මත ය. මෙන්න ගැති ඉඟියක්: කෝටිසෝල් ආතතියට කෙලින්ම සම්බන්ධයි, එබැවින් ශාරීරිකව හා මානසිකව ප්‍රමාණවත් විවේකයක් ගැනීමට වග බලා ගන්න!

3. ඕනෑවට වඩා නිදාගැනීම

ප්‍රතිවිරුද්ධ දේ ඇසීමට අප වඩාත් පුරුදු වී සිටිය හැකි නමුත් මෙයද සත්‍යයකි. ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබීම ඔබට නරකක් සේම, අධික නින්ද වැඩිහිටියන්ගේ කිරීටක හෘද රෝග, දියවැඩියාව, කාංසාව සහ තරබාරුකම වැනි නිදන්ගත රෝග වර්ධනය වීමේ අවදානම ද වැඩි කරයි. රාත්‍රියකට පැය 7 සිට 8 දක්වා නින්ද “ප්‍රමාණවත් නොවන” බව ඔබට හැඟේ නම්, හෝ රාත්‍රියක් හොඳ නින්දකින් පසු ඔබට වෙහෙසක් දැනේ නම්, ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවීමට සලකා බලන්න.

4. ප්‍රමාණවත් මේදය ආහාරයට නොගැනීම.

මෙය ඇත්ත වශයෙන්ම සෞඛ්‍ය සම්පන්න මේද සඳහා යොමු වේ. මේද නරක රැප් ලබාගෙන ඇත, නමුත් ඒවා සමබර සෞඛ්ය සම්පන්න ආහාර වේලක් වන අතර, අපගේ ශරීරයට ඒවා අවශ්ය වේ. ඒවා විටමින් අවශෝෂණය කර ගැනීමට, සෛල වර්ධනයට, මොළයේ සහ අක්ෂි සෞඛ්‍යයට, සුව කිරීමට සහ හෝමෝන නිෂ්පාදනයට උපකාර කරයි. තවද ඒවා අපගේ ශරීරයට හොඳම ශක්ති ප්‍රභවයයි.

5. සීනි සමඟ ශුන්‍ය ඉවසීමේ ප්‍රතිපත්තියක් තිබීම.

දියවැඩියා අවදානම අඩු කිරීම සහ වයසට යෑම මන්දගාමී වීමේ සිට හොඳින් නිදා ගැනීම සහ බර අඩු කර ගැනීම දක්වා සීනි අඩු කිරීමේ ප්‍රතිලාභ අතිමහත් ය. කෙසේ වෙතත්, සීනිවල ශුන්‍ය ඉවසීම කෘත්‍රිම රසකාරක සමඟ ආහාරවලට එකතු කිරීමට හේතු විය හැකි අතර, මෙම නිෂ්පාදන සීනි තරම්ම නරක විය හැකි අතර, දියවැඩියාව සහ තරබාරුකම ඇති කරයි. සීනි සමබර ආහාර වේලක කොටසක් විය හැකිය, යුෂ හෝ කුකීස් වෙනුවට සම්පූර්ණ පලතුරු තෝරන්න. එමගින් ශරීරයට උපරිම ප්‍රයෝජන ගැනීමට උපකාර වන ස්වභාවික තන්තු ද ඔබ පරිභෝජනය කරනු ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you