free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ දත් පැල්ලම් කරන දෛනික පුරුදු 7ක්

ඔබේ දත් පැල්ලම් කරන දෛනික පුරුදු 7ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ සිනහවෙන් ඔබව ඇති කිරීමට හෝ බිඳ දැමීමට හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම, මිනිසුන්ගෙන් 94% ක් පැවසුවේ සිනහවක් යනු යමෙකු හමුවීමේදී ඔවුන් දකින පළමු දෙය බවයි. අපෙන් බොහෝ දෙනෙක් හොලිවුඩයට සුදුසු සිනහවක් ලබා ගැනීමට සිහින දකින නමුත්, අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් එය ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය දේ කරන්නේ නැත. කෝපි සහ අඳුරු යුෂ පානය කිරීමට අමතරව, ඔබ නොදැනුවත්වම ඔබේ දත් පැල්ලම් කළ හැකි තවත් අනපේක්ෂිත ක්රම තිබේ.

  1. ඔබ පිළිස්සීමේදී බෙරි භාවිතා කරයි.

නැවුම් බෙරි ඔබේ සෞඛ්‍යයට බොහෝ ආකාරවලින් ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි වුවද, ඒවා දන්ත පැල්ලම් ඇති කිරීම සඳහා ද ප්‍රසිද්ධය. අඳුරු බෙරි ආහාරයට ගැනීම ඔබේ දත්වල දීප්තියට බලපාන බව බොහෝ අය දනිති, නමුත් ඒවා කේක්, ජෑම් සහ ජෙලි වල ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබේ දත් අඳුරු විය හැකිය. ස්ට්‍රෝබෙරි සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ඔවුන්ගේ දත් සුදු කිරීමේ බලපෑම් සිත් ඇදගන්නා සුළු ය: මෙම රසවත් බෙරි වලට එනමලයට හානි නොකර ඔබේ සිනහව දීප්තිමත් කළ හැකිය.

  1. ඔබ අයිස් තේ බොන්නේ නැත.

සීනි සහිත සෝඩා සහ සිසිල් බීම ඔබේ දත් මත ඇති එනමලය බිඳ දැමිය හැක, නමුත් අයිස් තේ ඔබේ මුතු සුදු ජාතිකයින් රැකබලා ගැනීමට උපකාරී වේ. බොහෝ අයිස් තේ වල මැලික් අම්ලය අඩංගු වන අතර එය ස්ට්‍රෝබෙරි වල ඇති කාබනික සංයෝගයක් වන අතර එය ශක්තිමත් විරංජන ගුණ ඇත. එය කෙල නිෂ්පාදනය වැඩි කරන අතර, එය දත් දිරායාමට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ දුර්වර්ණ වීම වැළැක්වීමට උපකාරී වේ.

  1. ඔබ ගොඩක් පිහිනනවා.

ඔබ කැපවූ පිහිනුම් ක්‍රීඩකයෙක් නම් සහ සතියකට පැය 6කට වඩා වැඩි කාලයක් තටාකයක ගත කරන්නේ නම්, ඔබේ දත් මත දුඹුරු පැහැ ගැන්වීමක් ඔබට දැකගත හැකිය. ඔබ පිහිනන විට, ඔබ නොදැනුවත්වම ඔබේ මුඛයට ජලය ලබා දිය හැකි අතර, තටාකයේ ඇති සියලුම රසායනික ද්‍රව්‍ය ඔබේ දත්වල පැල්ලම් ඇති කළ හැකිය. ක්ලෝරීන් ජලයේ ඇති බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීමට උපකාරී වන අතර, එය ඔබේ දත් කහ හෝ දුඹුරු බවට පත් කළ හැකි අතර එනමලය දුර්වල කරයි, ඔබේ දත් අධික ලෙස සංවේදී කරයි.

  1. ඔබ මුඛය සේදීම භාවිතා කරයි.

මුඛ සේදීම ඔබට නැවුම් හුස්මක් ලබා දීමට නියමිතයි, නමුත් ඔබේ ඊළඟ බෝතලය මිලදී ගැනීමට පෙර ඔබේ ලේබල් පරීක්ෂා කිරීම වටී. මුඛය සේදීමේ ඇති සමහර අමුද්‍රව්‍ය ආහාරවල ඇති පැල්ලම් සංයෝග සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කළ හැකි අතර, ඔබේ දත් දීප්තිමත් කරනවා වෙනුවට, එය ඔවුන්ගේ මුතු-සුදු සෙවන අඳුරු කළ හැකිය. මුඛ සේදීමකින් තොරව ඔබේ මුඛ සෞඛ්‍යය ගැන සිතාගත නොහැකි නම්, ක්ලෝරෙක්සයිඩින් හෝ යුකැලිප්ටෝල් අමුද්‍රව්‍ය අඩංගු නොවන වර්ග තෝරා ගන්න, නින්දට යාමට පෙර පමණක් ඔබේ මුඛය සේදීම.

  1. ඔබ දැඩි දත් බුරුසුවක් භාවිතා කරයි.

තද දත් බුරුසුවක් භාවිතා කිරීමෙන් ඔබේ දත් වැඩිපුර සුදු වන්නේ නැත – ඇත්ත වශයෙන්ම, ඉතා ආක්‍රමණශීලී ලෙස දත්මැදීමෙන් ඔබේ දන්ත එනමලය නැති විය හැක. මෙය අනෙක් අතට, ඔබේ දත් දිරාපත් වීමට සහ පැල්ලම් වලට ගොදුරු වීමට ඉඩ සලසයි. දන්ත වෛද්‍යවරුන් නිර්දේශ කරන්නේ මෘදු හෝ අමතර මෘදු දත් බුරුසුවක් භාවිතා කරන අතර කෙඳි පැතිර ගිය වහාම එය ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමයි.

  1. ඔබ සමහර කුළුබඩු සමඟ උයන්න.

ඔබේ ආහාර පදම් කිරීම ඔබේ කෑමවලට රසය සහ විවිධ සුවඳ එකතු කරයි, නමුත් ඔබට ඔබේ දත් සුදුව තබා ගැනීමට අවශ්‍ය නම් සමහර කුළුබඩු සීමා කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකිය. කරපිංචා වැනි සමහර අධික වර්ණක කුළුබඩු ඔබේ දත් පැල්ලම් කර ඒවා කහ පැහැයට හැරිය හැක. ඔබ සාමාන්‍ය ආහාරවල රසයට අකමැති නම්, ඔබේ දන්ත සෞඛ්‍යයට ප්‍රයෝජනවත් වන මාර්ග වර්ණනය, කහ, හෝ කුරුඳු වැනි ඖෂධ පැළෑටි සමඟ ඔබේ ආහාරය කුළුබඩු කර ගන්න.

  1. ඔබ ආතතියට පත් වී ඇත.

අපි දැඩි පීඩනයකින් සිටින විට, ආතතිය මුදා හැරීම සඳහා සහජයෙන්ම දත් ඇඹරීමට අපට හැකිය. එසේ නිතර නිතර කරන විට අපි නොදැනුවත්වම අපේ දත්වලට හානි වෙන්න පුළුවන්. ඔබට හිසරදය සහ හකු කැක්කුම ලබා දීමට අමතරව, ඇඹරීමෙන් දත් එනමලය දුර්වල කළ හැකි අතර, ඔබේ දත් කහ පැහැයට හා බිඳෙනසුලු වීමට හේතු වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you