free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්රාත්‍රියේදී ඔබේ දත් ඇඹරීම නවත්වන්නේ කෙසේද?

රාත්‍රියේදී ඔබේ දත් ඇඹරීම නවත්වන්නේ කෙසේද?

-

- Advertisment -spot_img

සෑම උදෑසනකම ඔබ උගුරේ හකු හෝ හිසරදයක් සමඟ අවදි වන්නේ මන්දැයි කල්පනා කිරීම දැන් නතර වේ. අවස්ථා නම්, ඔබ නිදා සිටියදී ඔබේ දත්මිටි කන බව දෙකම සම්බන්ධ වේ. Bruxism ලෙස හැඳින්වෙන මෙම තත්වය මෑතකදී නින්දේ apnea නම් තවත් අප්රසන්න තත්වයකට සම්බන්ධ වී ඇත. එය සිදුවන්නේ රාත්‍රියේදී උගුරේ මාංශ පේශි ලිහිල් වන විට සහ ශ්වසන මාර්ගය අවහිර කරමින් හුස්ම ගැනීමට බාධා කරන විටය.

බෲක්ස්වාදය

ඔබේ දත් ඇඹරීම වැනි එවැනි නරක පුරුද්දකට බෲක්ස්වාදය වැනි ලස්සන නමක් තිබීම අසාධාරණ බව පෙනේ. බෲක්සිසම් යනු අපගේ දත්වල ක්‍රියාකාරී ක්‍රියාකාරිත්වයයි, එයින් අදහස් කරන්නේ එය ඇත්ත වශයෙන්ම කළ යුතු දේ නොවන බවයි. නමුත් බොහෝ මිනිසුන් (සාමාන්‍ය ජනගහනයෙන් 8-31%) එයින් පීඩා විඳිති.

බෲක්ස්වාදයේ වර්ග 2 ක් ඇත: රාත්‍රියේදී සිදු වන නිශාචර සහ දිවා කාලයේදී අවදි වීම. පුද්ගලයෙකුට බෲක්ස්වාදය ඇතිවීමට හේතු වෙනස් විය හැකිය. මනෝවිද්‍යාත්මක සහ ප්‍රවේණික සාධක, පහළ දත්වලට සාපේක්ෂව ඉහළ දත්වල පිහිටීම මඳක් අඩු වීම හෝ ඇතැම් ද්‍රව්‍ය මෙම තත්ත්වයට හේතු විය හැක. ඍණාත්මක ප්රතිවිපාක ගැන කතා කිරීම, ඒවා ඕනෑ තරම් තිබේ. ඔබේ දත් වඩාත් සංවේදී වී ඇඳීමට පටන් ගත හැකිය, හකු මාංශ පේශි රිදවිය හැකිය, ඔබට හිසරදයෙන්ද පීඩා විඳිය හැකිය. මෙම තත්වයට ප්‍රතිකාර කිරීම බෙහෙවින් නිර්දේශ කරනුයේ එබැවිනි.

  1. කැෆේන් වලින් වළකින්න

ඔබට ගත හැකි පළමු ඉතා සරල පියවර වන්නේ ඔබේ ආහාර වේල නිවැරදි කිරීමයි. අප කන දේ අපගේ යහපැවැත්මේ සෑම අංශයකටම බෙහෙවින් බලපායි – සහ දත් ව්යතිරේකයක් නොවේ.

කැෆේන් යනු අප කවුරුත් අවශ්‍ය විටෙක භාවිතා කරන සුප්‍රසිද්ධ උත්තේජකයකි. නමුත් ඔබ කෝපි, කෝලා සහ ශක්තිජනක බීම වර්ගවල කැෆේන් අධික ප්‍රමාණයක් අඩංගු වන බැවින් ඒවා අත්හැරීමට උත්සාහ කළ යුතුය. ඔබ ඒවා නිතර පානය කරන්නේ නම්, ඔබ දිවා කාලයේදී ඕනෑවට වඩා කලබල වී ක්‍රියාශීලී වන අතර, ඔබට නින්දට යන විට විවේකීව සිටීම සහ විවේක ගැනීමද අපහසු වේ.

  1. ඔබේ ජීවිතයේ ආතති මට්ටම් අඩු කරන්න.

ආතතිය බෲක්ස්වාදයට පොදු හේතුවකි – එය දිවා කාලයේදී ඔබව කලබලයට පත් කරන අතර රාත්‍රියේදී නොසන්සුන් කරයි. ඔබේ ජීවිතයට (මිනිසුන්, දේවල් සහ සිදුවීම්) ආතතිය ගෙන එන්නේ කුමක් දැයි ඔබ මුලින්ම සිතා බැලිය යුතු අතර, එම දේවල්වලින් මිදෙන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ ඵලදායී සැලැස්මක් ඉදිරිපත් කරන්න. අපි සියල්ලෝම විවිධ ආතතියෙන් මිදීමේ ක්‍රියාකාරකම් වලට ප්‍රිය වෙමු, නමුත් මෙහි අනිවාර්යයෙන්ම වෙනසක් සිදු වනු ඇත: උපදේශනය, ව්‍යායාම කිරීම සහ භාවනා කිරීම.

සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් ගැන අමතක නොකරන්න – ක්ෂණික ආහාර, සෝඩා බීම සහ රසකැවිලි ගොඩක් දත් දිරායාමට හේතු වේ. අමු පලතුරු, එළවළු, ඇට වර්ග සහ බෙරි වර්ග ඔබටත් ඔබේ දත්වලටත් හොඳයි.

  1. ආහාර නොවන දේවල් හපන එක නවත්වන්න.

මෙය අප බොහෝ දෙනෙකුට ළමා කාලයේ තිබූ පුරුද්දකි, නමුත් සමහර වැඩිහිටියන් තවමත් ඔවුන්ගේ වැඩිහිටි ජීවිතයේදී ද එය කරති. පැන්සලක්, පෑනක් හෝ ඕනෑම ආකාරයක ආහාර නොවන ද්‍රව්‍යයක් හපන විට ඔබේ මුඛය තුළට බැක්ටීරියා වැඩි කර ඔබේ සාමාන්‍ය ක්‍රියාකාරිත්වය අවුල් කරයි. මෙම පුරුද්ද ඔබේ දත් ඇඹරීමට කෙලින්ම සම්බන්ධ වන අතර පාලනය කළ නොහැකි හපන ආතතියේ ප්‍රතිඵලයකි.

ඔබට ආහාර නොගන්නා අතරතුර විවිධ දේ හපන එක සම්පූර්ණයෙන්ම නතර කළ නොහැකි නම්, වෙනසක් කිරීමෙන් ඔබේ මොළය රැවටීමට උත්සාහ කරන්න. චුවිංගම්, මින්ට් හෝ කුඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් සඳහා ලිවීමේ උපකරණ මාරු කරන්න.

  1. ඔබේ ආහාර වේලට කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම් ඇතුළත් කරන්න.

අපි දැනටමත් හරිතයන් සඳහා රසකැවිලි සහ පැන්සල් මාරු කිරීම ආවරණය කර ඇත, නමුත් ඔබේ දත් ඇඹරීමෙන් අදහස් වන්නේ ඔබට අතිරේක ආහාර නොමැති බවයි. නිසැකවම, ඔබ මුලින්ම පරීක්ෂණ කිහිපයක් පවත්වා එය සත්‍ය දැයි බලන්න. විටමින් සහ අතිරේක ස්වයං-නිර්දේශ නොකරන්න.

එය එසේ නම් සහ ඔබේ කැල්සියම් සහ මැග්නීසියම් මට්ටම ඉතා අඩු නම්, ඒවා ගැනීම ආරම්භ කරන්න. මෙම මූලද්රව්ය මාංශ පේශි ක්රියාකාරිත්වය සහ ස්නායු පද්ධතියේ සෞඛ්යය සඳහා වැදගත් වේ. ඔබ රාත්‍රියේදී ද කැක්කුමකින් පෙළෙනවා නම්, මෙම අතිරේක උපකාර විය හැක.

  1. Clenching වෙත අවධානය යොමු කරන්න.

මෙන්න අදහසක්: දිවා කාලයේදී ඔබේ හකු සහ දත් හැසිරෙන ආකාරය ගැන අවධානය යොමු කරන්න. වැඩි කල් යන්නට මත්තෙන් ඔවුන් ඔවුන්ගේම ජීවිතයක් ගත කරන බව ඔබට පෙනෙනු ඇත!

ඔබ ඕනෑවට වඩා සිතන විට හෝ ක්‍රියාකාරකමකට ඉතා ගැඹුරින් සම්බන්ධ වූ විට සිහිසුන්ව ගැටගැසීම බොහෝ විට සිදු වේ. ඔබ එය නොදකිනු ඇත, නමුත් එවැනි අවස්ථාවන්හිදී ඔබේ හකු නොසන්සුන් වන අතර ඔබේ දත් මිරිකයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you