free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ගුවන් ගමනකදී අනිවාර්යෙන්ම මේ විශේෂඥ උපදෙස් 09 පිළිපදින්න

ගුවන් ගමනකදී අනිවාර්යෙන්ම මේ විශේෂඥ උපදෙස් 09 පිළිපදින්න

-

- Advertisment -spot_img

ගුවන් ගමන ඔබේ ගමනාන්තයට ළඟා වීමට වේගවත්ම සහ පහසුම මාර්ගයකි. අපි ගොඩ වන සෑම අවස්ථාවකම පිළිවෙලට ආසන පේළි සහ සිනහවෙන් සිටින මැදිරි කාර්ය මණ්ඩලයක් අපට පෙනේ. නමුත් මෙම පරිපූර්ණ පරිසරය තුළ බරපතල රෝග ඇති කළ හැකි විෂබීජ සහ බැක්ටීරියා අල්ලා ගැනීමෙන් වෙනත් ඕනෑම ස්ථානයකට වඩා ඔබට අසනීප වීමේ සම්භාවිතාව වැඩිය.
I Love You හි සිටින අපට ගුවන් යානයක සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිටීමට සහ පරිපූර්ණ හැඩයකින් ඔබේ ගමනාන්තයට ළඟා වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ විශේෂඥ උපදෙස් ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට අප තීරණය කළා.

9. මෑතකදී කැඩුණු අතපය සහ වාත්තු සමඟ පියාසර කිරීමෙන් වළකින්න.


සාමාන්‍යයෙන් ගුවන් යානයක් අඩි 35,000ක් ඉහළට පියාසර කරන්නේ එහි වාතය සිහින් සහ සිනිඳු බැවින් වූ නමුත් වායු පීඩනය පොළව මට්ටමට වඩා බෙහෙවින් අඩුය. කුටියේ පීඩනය යටතේ ඔබේ අත් පා ප්‍රසාරණය විය හැකි අතර සංචලනය කපා හැරීමේ හැකියාවක් ඇත. ඒ තුළින් ස්ථිර හානියක් විය හැක.

Tip: ඔබට පියාසර කිරීමට සිදුවුවහොත් ඔබේ කස්ටියට අමතර ඉඩක් ලබා දෙන ලෙස ඔබේ වෛද්‍යවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටින්න. නැතහොත් ඔබට පුළුල් කළ හැකි කස්ටියක් තෝරා ගත හැකිය.

8. කොට්ට සහ බ්ලැන්කට් වල බැක්ටීරියා වලින් වළකින්න.


කොට්ට සහ බ්ලැන්කට් කිහිප වතාවක් භාවිතා කරන බැවින් ඒවා බැක්ටීරියා සහ විෂබීජ වලින් සමන්විත වනු ලැබේ. ඇසුරුම් කරන ලද ඒවාට ද එය අදාළ වේ. ගුවන් සමාගම් විසින් බ්ලැන්කට් සහ කොට්ට පිරිසිදු කිරීමකින් තොරව නැවත ඇසුරුම් කළ බවට හෝ සෑම දින 5 සිට 30 දක්වා පමණක් ඒවා පිරිසිදු කරන බවට අපි පෙර අසාතිබේ. අලුතින් සේදූ බ්ලැන්කට් පවා දවසේ පළමු ගුවන් ගමන සඳහා පමණක් සකසා ඇති අතර දවස අවසානයේදී ගොඩ වන අය අවදානමට ලක් වේ.

Tip: ඔබේම බ්ලැන්කට්ටුවක් හෝ බෙල්ලේ කොට්ටයක් රැගෙන එන්න. ලාභ වර්ගයට විෂබීජ සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකි බැවින් සේදීම කළ හැකි ඒවා තෝරා ගන්න.

7. ඔබේ මුඛය, නාසය හෝ ඇස් ස්පර්ශ නොකරන්න.


ඔබේ ශරීරයට ඇතුළු වීමට බලා සිටින ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් විසින් පහසුවෙන් ප්‍රවේශ විය හැකි ප්‍රදේශ (මුඛය, ඇස්, නාසය) ස්පර්ශ කිරීමෙන් වැළකී සිටීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබේ අත් සේදීම පවා ගුවන් යානයක ඔබ වටා ඇති විෂබීජ ගණන අඩු කිරීමට උපකාරී නොවේ.

Tip: ඔබට මෙම පුරුද්දට උදව් කළ නොහැකි නම් ඔබ අසල ඇල්කොහොල් මත පදනම් වූ අත් සනීපාරක්ෂකයක් තබා ගැනීමට වග බලා ගන්න.

6. ආම්ස්ට්‍රෙස්ට් සහ බන්දේසි හරහා උණ වැළඳීමේ ඔබේ සම්භාවිතාව අඩු කරන්න.


ගුවන් යානයක් සෑම දින 30කට වරක් සේවයෙන් පසු අතුගා පිරිසිදු කළ යුතුයි. එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ අලුතින් පිරිසිදු කළ එකකට ගොඩවන්නේද නැද්ද යන්න ඔබ කිසිදා දැන නොගන්නා බවයි. පෙර මගියාට උණ වැළඳී ඇත්නම් ඔබටත් එය වැළඳීමේ සම්භාවිතාව ඉහළ යි.
Tip: ඔබ සතුව ප්‍රතිබැක්ටීරීය තෙත් පිසදැමීම් ඇසුරුමක් තබා ගැනීමට බවට වග බලා ගන්න. ඔබේ තැටිය, අත්වාරු සහ වෙනත් දෘඩ පෘෂ්ඨයන් පිස දමන්න.

5. සයිනස් ආසාදන වැලැක්වීම සඳහා සජලනය වන්න.


වෙනත් සාමාන්‍ය ගෘහස්ථ ස්ථානයකට වඩා ගුවන් යානයක වාතය 55% වියළි විය හැක. ඔබේ ආරක්ෂිත පටල සහ කෝඨරක තියුනු ලෙස වියළී යා හැක. මෙය ඔබට සයිනස් ආසාදනයක් වර්ධනය වීමට හෝ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වැළඳීමට වැඩි අවදානමක් ඇති කරයි.

Tip: ගුවන් ගමනට පෙර සහ අතරතුර ජලය පානය කරන්න. මේදය සහ ලුණු අධික ආහාර ගැනීමෙන් වළකින්න. ඒවා විජලනය වීමට හේතු විය හැකි අතර ඔබේ ආහාර දිරවීමට වැඩි කාලයක් ගත වේ. අඩු මේද සහිත කෙටි ආහාර සහ ආහාර සඳහා යන්න. ඔබේම නැවුම් එළවළු කෙටි කෑම හෝ පලතුරු රැගෙන එන්න.

4. ඔබට දුර්වල ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක් තිබේ නම් ශල්‍ය ආවරණයක් පළඳින්න.


කෙටි ගුවන් ගමනකදී පවා ඔබ තවමත් සංවෘත අවකාශයක සිටින අතර එවැනි තත්වයන් තුළ බැක්ටීරියා වර්ධනය වේ. ඔබට දුර්වල ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක් තිබේ නම් සහ රෝගාබාධවලට ගොදුරු වේ නම් ඔබ ගැන සැලකිලිමත් වී වෙස්මුහුණක් පැළඳ ගන්න. මේ ආකාරයෙන් ඔබ ඔබ සහ අන් අය යන දෙකම ආරක්ෂා කරනු ඇත.

Tip: ඔබට ඕනෑම ෆාමසියකින් මිලදී ගත හැකි ඇසුරුම් කළ වෙස් මුහුණු තෝරන්න. ඔබේ වෙස්මුහුණ පැළඳීමට පෙර අත් සනීපාරක්ෂක යන්ත්‍රයකින් ඔබේ දෑත් පිරිසිදු කරන්න. නැතහොත් සබන් යොදා සෝදන්න. ඔබ වෙස්මුහුණ ඉවත් කරන විට එය දූෂණය වී ඇති බැවින් ඉදිරිපස ස්පර්ශ කිරීමෙන් වළකින්න.

3. ඔබේ නිදාගැනීමේ කාලසටහන වෙනස් කරන්න.


ඔබ නව වේලා කලාපයකට පියාසර කිරීමට අදහස් කරන්නේ නම් ඔබේ නිදාගැනීමේ සහ ආහාර ගැනීමේ කාලසටහන සකස් කිරීම නුවණට හුරුයි. නැගෙනහිරට ගමන් කරනවාද? ඔබගේ ගුවන් ගමනට දින 2ක් හෝ 3කට පෙර සෑම දිනකම පැයකට පෙර නින්දට යන්න. බටහිර? පැයකට පසුව. ඔබේ ශරීරය නව කාල කලාපයට සුමට සංක්‍රමණයක් ඇත.

Tip: ඔබගේ ගුවන් ගමනට දින කිහිපයකට පෙර ඔබගේ ඔරලෝසුව ගමනාන්ත වේලාවට සකසන්න. ඔබේ අනාගත ගමනාන්තයේ වේලා කලාපයට (හේතුවෙන්) ඔබේ ආහාර සහ නින්ද කාලසටහන සකසන්න.

2. දුර්වල රුධිර සංසරණය වැළැක්වීම.


එක ඉරියව්වකින් හිඳීමෙන් ගැඹුරු ශිරා thrombosis ඇති විය හැකි අතර ශිරා හරහා රුධිර ප්රවාහය මන්දගාමී විය හැකිය. එය ඉතා වේදනාකාරී කැටි ගැසීම් ඇති විය හැකී. දුර්වල සංසරණය නිසා ඔබේ පාද ඉදිමීම, හිරිවැටීම හෝ සීතල දැනේ. තද ජීන්ස් ඇඳීම ද රුධිර සංසරණයට බාධාවක් විය හැකිය. ඔබේ ඉඟටිය සහ පාද වටා තදින් සවි කර ඇති ඇඳුම් ඔබේ පාදවලට සහ ඉන් පිටතට රුධිරය පොම්ප කිරීමට ඔබේ හදවත වෙහෙසකරයි.

Tip: ඔබගේ ගුවන් ගමන සඳහා තරමක් ලිහිල් ඇඳුම් තෝරන්න. ඔබේ රුධිර ප්රවාහය පවත්වා ගැනීමට සහ සංසරණ ගැටළු වළක්වා ගැනීමට වැඩි චලනයක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබේ උරහිස් සහ බෙල්ල පෙරළීම සහ ඉදිරියට නැමීම අමතර උපකාරයක් වනු ඇත.

1. දූවිලි අංශු වළක්වා ගැනීම සඳහා වායු සංසරණය සක්රිය කරන්න.


ඔබට ඉහළින් වායු සංසරණය ඔබට සීතලක් දැනුණත් නිවා දමන්න එපා. වාතය ප්‍රවාහය ක්ෂය රෝගය සහ මෙනින්ජයිටිස් වැනි වාතයෙන් බෝවන රෝග සංසරණය වීම වළක්වයි. එය පැය 5 ක් දක්වා වාතයේ රැඳී තිබිය හැකිය. වායු විවරය තමන්ගේම වායු බාධකයක් නිර්මාණය කරයි. වෛරස් පොළව දෙසට තද කිරීමට බල කරන අතර මගියා වෙත ළඟා වීම අවහිර කරයි. එසේම, බොහෝ HEPA පෙරහන් දූවිලි අංශු වලින් 99.9% ක් පමණ ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.
Tip: සීතල දරාගත නොහැකි නම් එය සෘජුවම ඔබ වෙත නොපැමිණෙන පරිදි වායු සංසරණය වෙනත් පැත්තකට හරවන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you