free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්බෙල්ලේ සහ පිටුපසට ඇතිවන වේදනාවලින් මිදීමට අති විශිෂ්ට ක්‍රම...

බෙල්ලේ සහ පිටුපසට ඇතිවන වේදනාවලින් මිදීමට අති විශිෂ්ට ක්‍රම 08 ක්

-

- Advertisment -spot_img

මාංශ පේශි රක්තහීනතාවය බොහෝ විට අපගේ ශරීරයේ මෙන්ම අපගේ ජීවන රටාවේ යම්කිසි වැරැද්දක් ඇති බව අපට දැන ගැනීමට සලස්වයි. සමහර විට ඔබ ව්‍යායාම් ශාලාවේදී ඔබේ පිටුපස මාංශ පේශි උදෙසා වැඩිපුර ව්‍යායාම කර ඇති අතර, හෝ පරිගණකයේ වැඩ කරන දිනය තුළ ඉරියව් හොඳම නොවූවා විය හැකිය. නැතහොත් ඔබ පෙර දිනයේ සෝෆා එකක සිරවී සිටි රූපවාහිනී වැඩසටහනක් නැරඹූ අවස්තාවක් නැතිනම් ගේම් ගැසීම අවස්ථාවක් වෙන්නට පුළුවනි. වාසනාවකට මෙන් එම වේදනාව සමනය කර ගැනීමට මෙන්ම අනාගතයේදී වේදනාව පැමිණිම වළක්වා ගැනීමට බොහෝ ක්‍රම තිබේ.
I Love You අපිට අවශ්‍ය වන්නේ අපගේ පාඨකයන්ට උපරිම සහනය දැනෙන ලෙසය දේවල් එකතු කිරීමටයි. මේ නිසා බෙල්ලේ සහ පිටුපස ඇති වේදනාවෙන් මිදීමට ඔබට මෙම උපදෙස් අපි ඔබට ලබා දෙන්නෙමු.

1. තාප හා අයිස් චිකිත්සාව


පළමු පැය 48 සිට 72 දක්වා වෛද්‍යවරුන් නිර්දේශ කරන්නේ වේදනාකාරී ප්‍රදේශයට අයිස් ආලේප කිරීමයි (වරකට විනාඩි 10-20 අතර කාලයක්). අයිස් ඇසුරුම් මගින් දැවිල්ල වළක්වා ගත හැකි අතර මන්දගාමී ස්නායු ආවේගයන් වේදනාව දැනීමට උපකාරී වේ. මාංශ පේශි තවමත් තද වී ඇත්නම්, උණුසුම් වතුරෙන් ස්නානය කිරීම හෝ උණුසුම් වතුරෙන් තැවීම ආදී ආධාරයෙන් රත් කිරීම කරන්න. මෙය රුධිර ප්‍රවාහය වැඩි කරන අතර මාංශ පේශි තද බව ලිහිල් කරයි.

2. සම්බාහනය


වෘත්තීය සම්බාහන චිකිත්සකයෙකුගෙන් උපකාර පැතීම සැමවිටම හොඳ අදහසකි. නමුත් ඔබේ ගැටලුව එතරම් බැරෑරුම් නොවේ නම් ඔබට ඔබේ සහකරුගෙන් හෝ නිවසේ සිටින අයෙකුගෙන් විමසීමට කළ හැකිය. පළමුවෙන්ම, මාංශ පේශි සැහැල්ලුවෙන් අතුල්ලමින් වේදනාකාරී ප්‍රදේශය මෘදු ලෙස තද කරන්න. මෙයින් යම් කිසිදෙයක් සිදු නොකරන්නේ නම්, ප්‍රදේශය තදින් අල්ලාගෙන සිටීමට උත්සාහ කරන්න.

3. නිතරම ජලය පානය කරන්න.


වෛද්‍ය විශේෂඥයින් අනතුරු අඟවන්නේ දවස පුරා ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය නොලැබීම නිසා ඇති වන අප්‍රසන්න ප්‍රතිපල අතරින් ඔබට මාංශ පේශි කැක්කුම හා කැක්කුම ඇතිවිය හැකි බවයි. එබැවින් නිතිපතා ජලය පානය කිරීමට වග බලා ගන්න. ඔබට අවශ්‍ය ජල ප්‍රමාණය ගණනය කිරීම සඳහා ඔබට අපගේ ලිපිය කියවිය හැකිය.

4. ව්‍යායාම කරන්න, නමුත් ඉක්මනින් නොවේ


ඔබේ බෙල්ලේ හෝ පිටුපස මාංශ පේශි ආබාධ ඇතිවීමේ ගැටලුවට ඔබ මුහුණ දුන්නේ නම්, එය ඔබගේ ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් නිසා විය හැකිය. විශේෂඥයින් නිර්දේශ කරන්නේ ඔබ පළමු දින කිහිපය සඳහා පමණක් ක්‍රියාකාරී වීම නවත්වන්න, පසුව මෘදු ව්‍යායාම කිරීම සහ stretching කිරීම ආරම්භ කරන්න. මෙම කාලය තුළ ඔබ වැළකී සිටිය යුතු අභ්‍යාසවලට ඇතුළත් වන්නේ: • ජෝගිං • නැටුම් • වාඩි වීම • ගොල්ෆ් • සම්බන්ධතා ක්‍රීඩා ආදිය. stretching ගැන සැලකිලිමත් වන විට, ඔබට සැහැල්ලුවෙන් ඔබේ උරහිස් ඔසවා ඒවා පහත් කර, උරහිස් ඉදිරියට සහ පසුපසට පෙරළන්න. ඔබේ තත්වය තුළ ආරක්ෂිත වෙනත් ව්‍යායාම පිළිබඳව ඔබේ වෛද්‍යවරයාගෙන් හෝ භෞත චිකිත්සකවරයාගෙන් විමසීම හොඳ අදහසකි.
සති 2-3 කට පසු ඔබේ දෛනික චර්යාවට ආපසු යන්න.

5. කොට්ට පරීක්ෂාව


පිටුපස සහ බෙල්ලේ වේදනාවට පොදු හේතුවක් නම්, ඔබ නිදාගෙන සිටින කොට්ටය සහ මෙට්ටය ඔබගේ බෙල්ලට නිසි ආකාරව සහය නොදක්වන නිසායි. විශේෂයෙන් බෙල්ල කොට්ටයක් මත තබා නිදාගැනීමට උත්සාහ කිරීම වැදගත් වේ. මෙය ඔබේ හිසට සහ බෙල්ලේ හැඩයට ගැලපෙන පිහාටු හෝ කොට්න් කොට්ටයක් විය හැකිනම් බොහෝම යහපත්. කොට්ටය තද එකක් නොවිය යුතුයි.

6. බෙල්ලට මෘදු කරපටියක් භාවිතා කරන්න.


බෙල්ලට මෘදු කරපටි පැළඳීමෙන් ඔබේ චලනයන් සැලකිය යුතු ලෙස සීමා වන අතර මෙම මිනුම ඔබේ වෛද්‍යවරයා සමඟ සාකච්ඡා කළ යුතුයි.

7. නිදාගැනීමෙන් විවේකීව සිටින්න.


මාංශ පේශි රක්තහීනතාවය ඔබට විවේකයක් අවශ්‍ය බවට පැහැදිලි දර්ශකයක් වන අතර, මෙම මිනුම මේ මොහොතේ වේදනාව සන්සුන් කිරීම සඳහා ක්‍රියා කරයි. වෛද්‍ය විශේෂඥයින් තම රෝගීන්ට උපදෙස් දෙන්නේ ඔවුන්ගේ ඇදක උඩුබැලි අතට හාන්සිව ගැබ්ගෙලට වගේම හිස යට කොට්ටයක් තබා තවත් කොට්ටයක් දණහිසට යටින් තබනා ලෙසයි. මේ සඳහා ඔබේ ප්‍රියතම සංගීතයට සවන් දීම තුලින් තවත් විවේකී ගතිය වැඩි කරගැනීමට හැකිවේ.

8. අනාගතය ගැන සිතන්න.


බෙල්ලේ සහ පිටුපස ඇති වේදනාව වළක්වා ගැනීමට ක්‍රම රාශියක් ඇත – වෛද්‍යවරුන් විසින් නිර්දේශ කර ඇති සමහරක් දේවල් මෙසේය: • ඔබේ සේවා ස්ථානයේ ඔබ පරිගණකයක පැය ගණනක් වැඩ කරන්නේ නම්, (සෑම පැයකටම වරක්) නිතිපතා ව්‍යායාම කරන්න. • ඔබේ බෙල්ල කෙළින් තබා ගැනීම සඳහා ඔබ කියවන ලිපි අක්ෂි මට්ටමේ තබා ගැනීමට විශේෂ රඳවනයක් භාවිතා කරන්න. • උස සපත්තු පළඳින්න එපා. • මීට අමතරව, ඔබේ ආහාර වේලෙහි ප්‍රමාණවත් විටමින් ඩී සහ කැල්සියම් ලබා ගැනීම වැදගත්ය. මෙම ඉඟි ඔබට මාංශ පේශි කැක්කුමෙන් මිදීමට සහ වේදනා රහිත ජීවිතයක් සම්පූර්ණයෙන්ම භුක්ති විඳීමට උපකාරී වනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු! අත්හදා බැලීමට වටින වෙනත් ඉඟි ගැන ඔබ දන්නවාද? එසේනම් කරුණාකර, අදහස් දැක්වීමේදී ඒවා අපත් සමග බෙදා ගන්න!

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you