free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මුහුණෙන් ඔබේ සෞඛ්‍ය ගැන කිව හැකි දේවල් 11 ක්

මුහුණෙන් ඔබේ සෞඛ්‍ය ගැන කිව හැකි දේවල් 11 ක්

-

- Advertisment -spot_img

MRI සහ එක්ස් කිරණ ලොව පුරා සිටින වෛද්‍යවරුන් විසින් සියළුම ආකාරයේ රෝග සහ රෝග විනිශ්චය සඳහා යොදා ගනී. ඉක්මන් රෝග විනිශ්චය සඳහා පුරාණ කාලයේ භාවිතා කළ ක්‍රම මොනවාදැයි ඔබ කවදා හෝ කල්පනා කර තිබෙනවාද? රෝග හඳුනා ගැනීම සඳහා ඔවුන්ගේ ප්‍රධාන ප්‍රභවය ලෙස මුහුණ භාවිතා කරමින් රෝග ලක්ෂණ අඩු කිරීමට ඔවුහු පුරුදුව සිටියා. “ෆේස් සිතියම්කරණය” නම් චීන ඉගැන්වීම තුළින් ඔවුන් මුහුණේ සෑම කොටසක්ම විශ්ලේෂණය කරයි, මන්ද එහි සෑම කොටසක්ම ශරීරයේ එක්තරා ඉන්ද්‍රියකට සම්බන්ධ වේ. I Love You හි අපි මුහුණේ දිස්වන රෝග ලක්ෂණ කිහිපයක් මගින් විවිධ රෝග හඳුනාගත හැකි ආකාරය ගැන කුතුහලයට පත් වූ අතර ඒවා අපගේ පාඨකයන් සමග බෙදා ගැනීමට තීරණය කලා.අවසානයේ බෝනස් කිහිපයක් තිබේනබව මතක තබාගන්න.

1. නිකට පසුබෑම


පසුබෑමේ නිකට සාමාන්‍යයෙන් වයස්ගත වීමේ ක්‍රියාවලියේ කොටසක් ලෙස සැලකේ. කෙසේ වෙතත් වෛද්‍ය ක්‍ෂේත්‍රයේ පවසන්නේ නිකට හෝ රෙට්රොජීනියා නම් රෝගය ඔබේ ජාන විද්‍යාව නිසා ඇතිවිය හැකි බවයි. වෙනත් හේතු විය හැක්කේ කුඩා ළදරුවන් තුළ දක්නට ලැබෙන පියරේ රොබින් අනුක්‍රමය සහ ට්‍රෙචර් කොලින්ස් සින්ඩ්‍රෝමය නිසා ඔවුන්ගේ හුස්ම ගැනීම අඩපණ වීමයි. සමහර වෛද්‍යවරු පවසන්නේ නිකට යථා තත්වයට ගෙන ඒම සඳහා පේලේට් එකක් පැළඳීමයි. විශේෂයෙන් අධික ලෙස දත් ඇතිවීම නිසායි. (දත් වැරදි ලෙස සකස් වී ඇතිවීම).

2. අධික හිසකෙස් වර්ධනය


අනවශ්‍ය ස්ථානවල හිසකෙස් වසර ගණනාවක් තිස්සේ කාන්තාවන්ට කරදර කරයි. මුහුණේ හිසකෙස් අතිශයින්ම සැලකිලිමත් වන හෙයින් කාන්තාවන් බොහෝ විට ඔවුන්ගේ මුහුණෙන් අනවශ්‍ය හිසකෙස් ඉවත් කිරීමට බොහෝ කාලයක් හා මුදල් වැය කරයි. ඔබ මෙම කාන්තාවන්ගෙන් එක් අයෙක් නම්, එය සැබවින්ම රූපලාවණ්‍ය ශිල්පියෙකුගේ කාර්යයක් නොවිය හැකි බව මුලින්ම ඔබට දැනගත යුතුයි. ඇත්ත වශයෙන්ම මෙහි යටින් පවතින සෞඛ්‍ය ගැටලුවක් තිබිය හැකිය.
අඳුරු සහ ගොරෝසු ලෙස පෙනෙන ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස්වල මුහුණේ කෙස් ඇතිවිය හැක්කේ හර්සුටිස්වාදය නම් තත්වයෙනි. මෙම වර්ගයේ කෙස් සමහර පිරිමි හෝමෝන සමඟ සම්බන්ධතාවයක් ඇති අතර එය පාරම්පරික විය හැකිය. මෙම ගැටළුව බොහෝ දුරට සොයාගෙන ඇත්තේ මධ්‍යධරණි, දකුණු ආසියානු සහ මැද පෙරදිග සම්භවයක් ඇති කාන්තාවන්ගෙනුයි.

3. සුදුමැලි සම

සමේ පැහැය අසාමාන්‍ය ගැටළුවක් නොවේ. සුදුමැලි වීම ඇති බොහෝ දෙනෙකුට රක්තහීනතාවය පරීක්ෂා කර බැලීමට උපදෙස් දෙනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත් මෙම ගැටලුවට තව ටිකක් අවධානය යොමු කිරීම අවශ්‍යය විය හැකිය. සුදුමැලි වීම දේශීයකරණය වී ඇත්නම් එයින් අදහස් වන්නේ එය මුහුණේ හෝ අවයව වැනි ශරීරයේ එක්තරා කොටසක නම්, ඔබ වහාම ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවිය යුතුය. සුදුමැලි වීම සිදුවිය හැක්කේ රුධිර ප්‍රවාහය අඩුවීම, ශරීරයේ ඔක්සිජන් මට්ටම අඩු වීම හෝ රතු රුධිර සෛල අඩුවීම හේතුවෙනි. හිරු එළියට නිරාවරණය නොවීම, හිම කැට හෝ ඉතා අඩු රුධිර පීඩනය වැනි පාරිසරික සාධක නිසා ද සුදුමැලි වීමට හේතු වේ.

4. තොල් ඉරිතැලීම.


අධික ශීත සෘතුවේදී අධික වියළි බව හා විජලනය වීමේ ප්‍රතිපලයක් ලෙස අප සැමගේම වරින් වර තොල් වල පැලීම් සිදුවෙයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ සිතුවාට වඩා බරපතල සෞඛ්‍ය ගැටලුවක් විය හැකිය. ප්‍රතිකාර කිහිපයක් තිබියදීත් ඔබේ තොල් යතා තත්වයට පත්නොවන්නේ නම්, තත්වය වඩාත් බරපතල විය හැකිය. නොකඩවා ඉරිතැලුනු තොල් ද චිලයිටිස් නිසා ඇති විය හැක. චයිලයිටිස් ඇතිවන්නේ ආසාදන, විජලනය, වියළි වාතය, ස්පර්ශ සමේ රෝග, කටගැස්ම සහ සමහර ඖෂධ ගැනීම නිසා වැනි විවිධ හේතු නිසා ය. නිසි ලෙස ජලය පානය කිරීමෙන් හා මොයිස්චරයිසින් කිරීමෙන් පසු එය හොඳ නොවන්නේ නම් ඔබ සැමවිටම ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවිය යුතුයි. චෙලයිටිස් මඟින් ඔබට පිළිකාවක් ඇතිවිය හැකි බැවින් වඩාත් සැලකිලිමත් වන්න.

5. ලප.


ලප මිනිස් සිරුරට හානිකර නොවන වර්ධනයක් ලෙස සැලකේ. කෙසේ වෙතත්, ඊළඟ වතාවේ ලපයක් කොතැනකවත් නොපෙනී ඇති බව ඔබ දකින විට, ඒ දෙස සමීපව බලන්න. එයින් හිසකෙස් වැඩෙන සුළු බවක් හෝ වෙනත් වර්ණයක් ඇති වී ඇතිනම් සහ විෂ්කම්භය මිලිමීටර 6 ට වඩා වැඩි ලපයක් නම් ඔබ වෛද්‍යවරයෙකු ලවා එය පරීක්ෂා කර බැලිය යුතුය.
ශුභ ආරංචිය නම් ඔබ අමතර ලප සංඛ්‍යාවක් සොයා ගන්නේ නම් එය ඔබට වැඩි කාලයක් තරුණව සිටීමට හේතුවක්ද වේ.

6. තුවාල.


සාමාන්‍යයෙන් ඔබේ තොල් හෝ නාස්පුඩු වටා මෙම තුවාල ඇති වේ. මේවා සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වන අතර සාමාන්‍යයෙන් 1 වර්ගයේ හර්පීස් වෛරසය නිසා ඇතිවේ. මේවාට ප්‍රතිකාර කළ හැකි වුවද, ඒවා නැවත නැවතත් පැමිණිය හැකිය. වෛද්‍යවරුන්ට අනුව මෙම වෛරසය ඔබ සමඟ සදහටම රැඳී සිටින අතර සාමාන්‍යයෙන් උගුරේ අමාරුව, මානසික ආතතිය, අධික වෙහෙස හෝ හිරු එළියට නිරාවරණය වීම වැනි රෝග ඇති වේ. මෙම තුවාල තනිවම පහව ගියද, ඒවා අසාමාන්‍ය ලෙස විශාල නම් හෝ නිතර නිතර සිදුවන්නේ නම්, ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවීම නුවණට හුරුයි.

7. මුහුණේ අංශභාගය


“අංශභාගය” යන යෙදුම තරමක් බියජනක විය හැකි බව අපි දනිමු. එය සිදුවන්නේ මුහුණේ පමණක් නම් සහ ඔබේ ශරීරයේ ඉතිරි කොටස් සාමාන්‍යයෙන් චලනය කළ හැකි නම්, එය Bell’s palsy ලෙස හැඳින්විය හැක. මෙයින් පීඩා විඳින පුද්ගලයෙකුට සාමාන්‍යයෙන් ඔවුන්ගේ මුහුණේ එක් පැත්තක් චලනය කිරීමට නොහැකි වේ. ඔවුන් නිතරම හකු සහ කන් පිටුපස වේදනාව ගැනද පැමිණිලි කරයි. එයට හේතුව නොදන්නා නමුත් එය ඔබගේ මුහුණේ ස්නායු තද කරන වෛරස් ප්‍රතික්‍රියාවක් මගින් අවුලුවන අතර එමඟින් වේදනාව හා ඉදිමීම ඇති වේ. මෙය පැය කිහිපයක් හෝ සමහර විට දින කිහිපයක් තුළ වර්ධනය වීමට පටන් ගන්නා අතර මාස 3 සිට 6 දක්වා කාලය තුළ සුව කළ හැකියි

8. වියළි සම.


වියළි සමක් යනු පොදු ගැටළුවක් වන අතර එදිනෙදා සම රැකවරණ ක්‍රමයේදී ප්‍රතිකාර කිරීම සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. එය සෘතුමය ගැටළුවක් විය හැකිය. ප්‍රමාණවත් මොයිස්චරයිසින් කිරීම නිසා විය හැක. කෙසේ වෙතත්, ඔබට වියළි හා අස්ථාවර සමේ ගැටළුව නොසලකා හැරිය නොහැකිය. ඒවායින් සමහරක් දුර්වල ආහාර, විජලනය, තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය, ධමනි සිහින් වීම හෝ දියවැඩියාව නිසා විය හැකිය.
ඔබට ප්‍රමාණවත් මොයිස්චරයිසින් ලබා දීමට යහමින් වතුර බොන්න. ඔබේ මුහුණේ වියළි සම ඉවත් කිරීමට ඔබට තවමත් නොහැකි නම්, බොහෝ විට ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවීම සුදුසුයි.

9. අක්ෂි සහ ඒ ඇස් වටා සුදුමැලි වීම.


ඉදිමුණු හා සුදුමැලි ඇස් සාමාන්‍යයෙන් නින්ද නොයෑම හෝ රාත්‍රි කාලය සමඟ සම්බන්ධ වේ. සැහැල්ලු නින්දක් සහ දැඩි නින්දක් සදහා කාලසටහනක් ඇතිව නින්දට යාමට උත්සාහ කරන්න. ගැටලුව දිගටම පවතින්නේ නම්, ඊට අභ්‍යන්තරව පවතින ගැටලුවක් තිබිය හැකිය. ඔබේ ඇහිබැමට පහළින් තරල සෑදීමේ ප්‍රතිපලයක් ද විය හැකිය. මෙයට හේතුව අසාත්මිකතාවක් හෝ අඩීම නිසා ද විය හැකිය.

10. අඳුරු සහ පණ නැති හිසකෙස්.


හිසකෙස් ඕනෑම මුහුණක පෙනුම වෙනස් කළ හැකිය. කෙසේ වෙතත් එහි දීප්තිමත්, දිලිසෙන කෙස් ලබා ගැනීමට තරම් වාසනාවන්ත වන්නේ අපෙන් කිහිප දෙනෙකු පමණි. එය සැබවින්ම ජානමයද? එය සනාථ කිරීම සඳහා යම් තොරතුරු තිබේ.
අස්ථිර හා අඳුරු පෙනුමක් ඇති හිසකෙස් දුර්වල හා අසමතුලිත ආහාර වේලක, විජලනය හෝ රසායනික ද්‍රව්‍ය මගින් සිදුවන හානිය පිළිබඳ ඇඟවීමකි. හිසකෙස්වල ගුණාත්මකභාවය පිරිහීම තයිරොයිඩ් ප්‍රශ්නයක් වෙත යොමු විය හැකිය.

11. නළලේ තිරස් රේඛා


අපි හැමෝටම අපේ වයස අනුව අපේ මුහුණේ රේඛා සහ රැළි ලැබෙනවා. අපි ඒවාට අකමැති බව පිළිගත හැකි අතර බොහෝ විට ඒවායින් මිදීමට උත්සාහ කරයි. කෙසේ වෙතත්, අපි ඔබට පැවසුවොත් ඒවා වයසට යාමේ සලකුණු පමණක් නොවන අතර ඔබේ සමස්ත ශාරීරික සෞඛ්‍යය ගැන බොහෝ දේ පැවසිය හැකි බව?
මුහුණේ ඇති මෙම රේඛාවලින් විවිධ දේ නිරූපණය කළ හැකිය, විශේෂයෙන් තිරස් ඒවා. ඒවා ආතති රේඛා ලෙසද හැඳින්වේ. එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ බොහෝ ආතතියට ලක්ව ඇති බවයි. ඒවා දුර්වල ආහාර වේලක් සහ සුළු සජලනය පිළිබඳ ඇඟවීමක්ද විය හැකිය.

දුගද මුඛ සෞඛ්‍යාරක්ෂාව.


දුගද හමන මුඛ සෞඛ්‍යාරක්ෂාව හැරුණු විට තවත් කරුණු කිහිපයක් අදහස් කරයි. ඔබේ අස්ථි හා හෘදය නරක තත්ත්වයේ පවතින බව එයින් අදහස් විය හැකිය.
බ්‍රිතාන්‍ය වෛද්‍ය සඟරාවක් 2010 දී ස්කොට්ලන්ත පර්යේෂකයන් උපුටා දක්වමින් කියා සිටියේ දත් මැදීම මගින් හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරන බවයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, දිනකට දෙවරක් දත් මදින අයට සාපේක්ෂව අඩුවෙන් දත් මදින අයට හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම 70% කින් වැඩිය.

කන් කැසීම.


කන් කැසීම සඳහා බොහෝ හේතු තිබිය හැකිය. විවිධ නිෂ්පාදන නිසා ඇතිවන ඇතැම් ආසාදන හෝ අසාත්මිකතාවන් නිසා කැසීම ඇති විය හැක.
වඩාත් බරපතල තත්වයන් තුළ කන් වල කැසීම දද හෝ සමේ රෝගයේ ලක්ෂණයක් විය හැකි අතර ඒ සඳහා ක්ෂණික වෛද්‍යමය මැදිහත් වීමක් අවශ්‍ය වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you