free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්දත්වල ඇති කුහර ස්වාභාවිකවම නැතිකිරීම සහ දත් දිරායාම සුව...

දත්වල ඇති කුහර ස්වාභාවිකවම නැතිකිරීම සහ දත් දිරායාම සුව කිරීමට සරල ක්‍රම 8ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ දත් ඔබේ ශරීරයේ අනෙකුත් ඕනෑම කොටසක් මෙන් ඔබේ අවධානය සහ නිසි සැලකිල්ල අවශ්ය වේ. ඔබ දන්ත වෛද්‍යවරයා හමුවීමට අකමැති නම් ඔබට තනිවම දත් දිරායාම වැළැක්වීමට උත්සාහ කළ හැකිය. සමහර සරල ආහාර වෙනස්කම් සමඟ විශිෂ්ට දන්ත සනීපාරක්ෂාව ඒකාබද්ධ කිරීමට වෛද්යවරු උපදෙස් දෙති. I Love You හි අපි දත් දිරායාම සහ කුහර ආපසු හැරවීම සඳහා ඔබට තනිවම කළ හැකි සරල සහ ස්වභාවික උපක්‍රම ලැයිස්තුවක් නිර්මාණය කළෙමු.

1. ඔබේ ආහාර පුරුදු වෙනස් කරන්න.


ඔබේ ආහාර පුරුදු වෙනස් කිරීම සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලකට මාරුවීම ඔබේ ඉලක්කය කුමක් වුවත් ඔබේ සෞඛ්‍යය ඉහළ නැංවීමට සැමවිටම උපකාරී වේ. බ්‍රිතාන්‍ය වෛද්‍ය සඟරාවේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් පෙනී යන්නේ ආහාර රටාව වෙනස් කිරීමෙන් දත් දිරායාම වෙනස් කළ හැකි බවයි. සීනි බහුල නිෂ්පාදන පරිභෝජනය දත් දිරායාමට හේතු වන බව අපි දැනටමත් දන්නා කරුණකි. කෙසේ වෙතත් ඔබ ඔබේ ආහාර පුරුදු වෙනස් කළහොත් ඔබට කිසි විටෙකත් එවැනි ගැටලුවකට මුහුණ දීමට සිදු නොවනු ඇත.
වැඩිපුර කැල්සියම් ලබා ගන්න. එය ඔබේ අස්ථි සහ දත් වල ප්‍රධාන ගොඩනැගීමේ අංගයකි. සෑම දිනකම කිරි නිෂ්පාදන (කිරි, යෝගට්, ඇඹුල් ක්රීම් සහ චීස්) අනුභව කරන්න.
පැණිරස නොකළ පාන වර්ග බොන්න. සෝඩා, ජූස් සහ ෆිසි බීම පානය කිරීමෙන් වළකින්න. ඔබට සරල ජලය, පළතුරු යුෂ සහ පැණිරස නොකළ තේ පානය කිරීමට උත්සාහ කළ හැකියි. සජලනය වැඩි කිරීම සහ කෙල වැඩි ප්‍රවාහයක් ඇතුළුව ජලය ඔබේ ශරීරයට බොහෝ යහපත් බලපෑම් ඇති කරයි.

2. සීනි රහිත බබල්ගම්.


එය උත්ප්‍රාසාත්මක බවක් පෙනෙන්නට තිබුණත් සීනි රහිත චුවිංගම් ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබට දත් දිරායාම වැළැක්වීමට උපකාරී වේ. ඔබ හපන විට ඔබේ මුඛය ස්වභාවිකවම ආහාර අවශේෂ සෝදා ඉවත් කිරීමට, අම්ල උදාසීන කිරීමට, දත් එනමලය ශක්තිමත් කිරීමට සහ රෝග වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට හැකි කෙල වලින් පිරී යයි.

3. ඔබේ දත් බුරුසුව නිතරම පිරිසිදු කරන්න සහ වෙනස් කරන්න.


අපගේ දත් පිරිසිදු කිරීමට අප භාවිතා කරන වැදගත්ම මෙවලම දත් බුරුසුවයි. කෙසේ වෙතත් නිවැරදි දත් බුරුසුවක් තෝරා ගැනීම කොතරම් වැදගත්ද යන්න ස්වල්ප දෙනෙක් දන්නා කරුණකි. සෑම විටම කුඩා හෝ මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ බුරුසුවක් තෝරා ගන්න. එහි කෙඳි ඔබේ දත්වල සිදුරුවලට ළඟා විය හැකි බවට වග බලා ගන්න. එහිදී ඔබ ආහාර ගැනීමෙන් පසු ආහාර ඉතිරිව සැඟවිය හැක. ඔබේ දත් බුරුසුව සඳහා ආවරණ භාවිතා නොකරන්න. මන්ද ඒවා ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් සහ බැක්ටීරියා ඇතිවීමට ඉඩ සලසයි. ඒ වෙනුවට එක් එක් භාවිතයෙන් පසු ඔබේ බුරුසුව වතුරෙන් සෝදා, වාතය වියළීමට තබන්න. ඔබේ බුරුසුව ඔබේ වැසිකිළිය ඇති කාමරයේම තබන්න එපා. මන්ද මල බැක්ටීරියා එහි ඇතුලත් විය හැක. ඔබේ දත් බුරුසුව කාලයට අනුව වෙනස් කරන්න. මන්ද එහි කෙඳි කාලය හා භාවිතයත් සමඟ නරක අතට හැරෙන නිසාවෙනුයි.

4. මූලික දන්ත සත්කාර ක්‍රමයක් අනුගමනය කරන්න.


එය හුරුපුරුදු උපදෙස් මෙන් පෙනෙන්නට පුළුවන් නමුත් එය සැබවින්ම ක්‍රියාත්මක වේ. පර්යේෂකයන්ට අනුව මිනිසුන්ගෙන් 58% ක් කිසිසේත්ම floss නොකරන අතර 38.1% ක් කිසි විටෙකත් මුඛ සේදීම් භාවිතා කරන්නේ නැත. සමහර විට අපගේ දන්ත සත්කාරය නිවැරදි නොවන බව හෝ එයට වෙනස්කම් අවශ්‍ය බව අපට වැටහෙන්නේ නැතිවීමට ඊට හේතුවයි. ඔබේ දත් ඉක්මනින් දිරායාමෙන් ආරක්ෂා කර ගැනීමට ඔබට අවශ්‍ය නම් උදෑසන සහ නින්දට යාමට පෙර ඔබේ දන්ත සත්කාර ක්‍රියාවලියට පහත පියවර ඇතුළත් කරන්න.
දිනකට දෙවරක් මිනිත්තු 2 ක් ඔබේ දත් මදින්න. ඔබේ දත්වල සියලුම මතුපිට මදින්න. දුරස්ථ කෙළවරට ළඟා වීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබේ දත් අතුල්ලන්න. සමහර විට දත්මැදීම පවා flossing ලෙස ක්රියා නොකරයි. ඔබේ විදුරුමසට යටින් ඉතිරිව ඇති ආහාර ඉවත් කිරීමට ෆ්ලෝස් භාවිතා කරන්න. එහි සිරවී ඇති විෂබීජ වෙත යාමට උත්සාහ කරන්න. මුඛ සේදීම් හොදින් භාවිතා කරන්න. ඕනෑම මුඛ සේදීම ප්‍රතිබැක්ටීරීය බලපෑමක් ඇති අතර ඔබේ මුඛයේ ඉතිරිව ඇති බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදන්න එපා.

5. නිතිපතා පිරිසිදු කිරීම සඳහා ඔබේ දන්ත වෛද්යවරයා හමුවන්න.


දන්ත වෛද්‍යවරයා වෙත නිතිපතා සංචාරය කිරීම අපි වඩාත්ම කැමති ක්‍රියා පටිපාටිය නොවන බව ඇත්තක් වන නමුත් ගැටලුවකට ප්‍රතිකාර කිරීමට වඩා එය වළක්වා ගැනීම සැමවිටම හොඳයි. ඔබ කෙතරම් හොඳින් දත් මැදීම කළත්, ෆ්‍ලෝස් කළත් ඔබට ළඟා වීමට අපහසු ප්‍රදේශ සෑම විටම දත් අතර පවතී. දන්ත වෛද්‍යවරයකු විසින් ඔබේ දත්වල පිටුපස සහ ඉදිරිපස ඇති විදුරුමස් රේඛාව අසල ඇති සෑම දෙයක්ම ඉවත් කොට පිරිසිදු කරයි. නිතිපතා පිරිසිදු කිරීම කුහර වලට එරෙහි සටනේ ඉතා වැදගත් පියවරකි. බොහෝ අය පවසන්නේ ඒවා පිරිසිදු කිරීමෙන් පසුව දත්වල සුන්දර සුමට හැඟීමක් භුක්ති විඳින බවයි. අවම වශයෙන් වසරකට වරක්වත් ඔබ දන්ත වෛද්‍යවරයා හමුවීමක් වෙන්කරවා ගැනීමට වග බලා ගන්න.

6. ඔබේ ආහාර වේලට අතිරේක සහ විටමින් එකතු කරන්න.


අපි දැනටමත් ඔබේ ආහාර වේලෙන් රසකැවිලි සහ කැන්ඩි ඉවත් කිරීම ගැන සාකච්ඡා කර ඇති නමුත් ඔබේ කෙල දන්ත ඵලකය සමඟ සටන් කිරීමට ඔබට කළ හැකි තවත් දෙයක් තිබේ. ඔබේ දත්වල යහපත් සෞඛ්‍ය තහවුරු කිරීම සඳහා විටමින් අත්‍යවශ්‍ය වේ. සම්පූර්ණ ධාන්ය ආහාර අනුභව කරන්න. ඒවායේ විටමින් බී සහ යකඩ විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු වේ. ඊට අමතරව සම්පූර්ණ ධාන්ය වල මැග්නීසියම් අඩංගු වන අතර එය කැල්සියම් අවශෝෂණය කර ඔබේ දත් ශක්තිමත් කිරීමට උපකාරී වේ.
ඔබේ ආහාර වේලෙන් වැඩිපුර විටමින් D ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය නම් මුහුදු ආහාර නිතර අනුභව කරන්න. සැමන්, හුරුල්ලන්, ටූනා සහ මැකරල් විටමින් ඩී හි විශිෂ්ට මූලාශ්‍ර වේ.

7. පොල් තෙල් උත්සාහ කරන්න.


පොල්තෙල් භාවිතා කිරීමට තවත් හොඳ ක්‍රමයක් වන්නේ කෙසේද කියා දැන ගැනීමට ඔබට අවශ්‍යද? ඔබේ දත් දිරායාමෙන් ස්වභාවිකව ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා ඔබට පොල්තෙල් ඇදීම උත්සාහ කළ හැකිය. තෙල් ඔබේ දත් වලින් බැක්ටීරියා ඉවත් කර ස්වභාවිකවම ඒවා සුව කරයි. පොල්තෙල් මේස හැන්දක් විනාඩි 20ක් කටේ තබා ගන්න. එය ගිල දමන්න එපා. එය ඉතා සරල නමුත් ඉතා ඵලදායී ක්‍රමයකි. තෙල් ඇදීම දත් දිරා යාමේ බලපෑම් ආපසු හැරවිය නොහැකි නමුත් එය කුහර ඇතිවීම වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

8. ඔබේම ඛනිජමය දන්තාලේපයක් සාදන්න.


මෙම සරල දන්තාලේප වට්ටෝරුව ඔබට ඕනෑම වෙළඳසැලකින් මිලදී ගත හැකි ස්වභාවික අමුද්රව්ය කිහිපයක් පමණක් අවශ්ය වේ. ඔබ එය ඔබම සාදන බැවින් සියලුම සංරචක ස්වභාවික වන අතර ඔබේ සෞඛ්යයට හානියක් නොවන බවට ඔබට සහතික විය හැකිය. දන්තාලේප සෑදීමට ඔබට මේ සඳහන් අමුද්‍රව්‍ය අවශ්‍ය වේ: *කැල්සියම් කුඩු හැදි 02 ක් *දියර ස්ටේවියා තේ හැදි ½ ක් *හැදි ලුණු තේ හැදි 1 ක් *බේකි සෝඩා කෝප්ප ½ ක් *පොල් තෙල් කෝප්ප 1 ගම්මිරිස් තේ හැදි 1 ක්.
ඔබට පේස්ට් එකක් ලැබෙන තුරු සියලුම අමුද්රව්ය එකට මිශ්ර කරන්න. එය කැබලි නොමැතිව විය යුතුයි. ඔබේ සාමාන්‍ය දන්තාලේප සඳහා ආදේශකයක් ලෙස මෙය භාවිතා කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you