free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්උදෑසන සිදුකරන මේ පුරුදු 08ට ඔබ දැන්ම වහාම නැවැත්විය...

උදෑසන සිදුකරන මේ පුරුදු 08ට ඔබ දැන්ම වහාම නැවැත්විය යුතුයි.

-

- Advertisment -spot_img

ඔබ සෑම උදෑසනකම කෝපි කෝප්පයක් බොනවාද නැතිනම් උදේ ආහාරය සඳහා කිරි සමග ධාන්ය වර්ග ගන්නවාද? ඔබේ උදෑසන ආරම්භ කිරීමට හොඳම ක්‍රම මේවා යැයි කියා සිතුවාට සමහර විට මේවා නොවිය හැකියි. I Love You හි අපටහට අවශ්‍ය වන්නේ අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සෑම උදෑසනකම කරන සත්‍ය වශයෙන්ම අපට හානිකර දේවල් අටක් ගැන කතා කිරීමටයි. මෙම ලිපිය කියවීමෙන් පසු ඔබ ඔබේ උදෑසන සහ ඊළඟ දවස වෙන කවරදාටත් වඩා හොඳ කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙනගැනීමට පහසු වනු ඇත.

1. ස්නානයකින් දවස ආරම්භ නොකිරීම


සෑම දිනකම අපි ප්‍රශ්න මාලාවකට මුහුණ දෙන අතර (වැඩ සම්බන්ධ හෝ අනෙකුත්) දවස පුරා පිළිතුරු දීමට අපට බල කෙරෙයි. හාවර්ඩ් හි වෛද්‍යවරයෙකුට අනුව උදෑසන ස්නානය කිරීමෙන් මොළය ක්‍රියාශීලී වීමට සහ බාහිර සාධකවලින් අවධානය වෙනතකට යොමු වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩු නිසා විසඳුම් සෙවීමට අපට පහසු වේ. ස්නානය කිරීමෙන් මොළයට නව සහ අසාමාන්ය අදහස් ජනනය කිරීමට ඉඩ සලසයි. ඔබ අවදි වූ විට ස්නානය කිරීමේ අවස්ථාව කිසි විටෙකත් අතපසු නොකළ යුත්තේ එබැවිනුයි.

2. උණුසුම් වතුර


උණු වතුරට විවේකී බලපෑමක් ඇති බැවින් උදෑසන උණුසුම් ස්නානය කිරීමෙන් ඔබට නැවත ඇඳට රිංගා ගැනීමට අවශ්‍යතාවයක් ඇතිවිය හැක. සීතල ජලයෙන් උදෑසන ස්නානය කිරීමෙන් වාසි කිහිපයක් ඇත. එය ඔබට ප්‍රබෝධමත් බවක් දැනීමට උපකාරී වේ. එය මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය උත්තේජනය කරන අතර ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දැඩි ලෙස ක්‍රියා කරයි. සීතල වතුර උණු වතුර මෙන් නොව, සම වියළී නොසිටින අතර, විද්යාඥයින් පවසන පරිදි නිතිපතා සීතල ජලයෙන් ස්නානය කරන පුද්ගලයින්ට වසරකට රාත්තල් 9 ක් පමණ අහිමි විය හැකිය.

3. ඔබගේ දුරකථනය දිගු වේලාවක් පරීක්ෂා කිරීම


ගොඩක් අය උදේට මුලින්ම ෆෝන් එකට ලොග් වෙන්න ප්‍රධාන හේතුව සමාජ මාධ්‍ය. අපි දවස ගත කරන ආකාරය රඳා පවතින්නේ අපි අපේ උදෑසන ගත කරන ආකාරය මතයි. එසේ පැවසුවහොත් අන් අයගේ ජීවිත පරීක්ෂා කිරීම, ඔවුන්ගේ අදහස් සහ අදහස් කියවීම ඔබේ කාලය නාස්ති කිරීම නවත්වන්න. ඒ වෙනුවට මෙම කාලය ඔබ වෙනුවෙන්ම ගත කරන්න. ඔබ ඔබේ ප්‍රියතම සංගීතය ක්‍රියාත්මක කිරීම, ඔබ ආදරය කරන අය සමඟ කාලය ගත කිරීම හෝ රසවත් හා සෞඛ්‍ය සම්පන්න උදෑසන ආහාරයක් පිසීම ඊට වඩා සුදුසුයි.

4. ඔබේ ඇඳුම මත කාලය නාස්ති කිරීම


“මම අඳින්නේ කුමක් ද?” කියා සිතමින් ඔබ කවදා හෝ උදෑසන පැය ගණනක් ගත කර තිබෙනවාද ? ඔබට උදෑසන ප්රමාණවත් තරම් කාලය නොමැති වීම නිසා අවුල් සහගත වේ. ඒ නිසා ඇඳුම් සොයමින් තත්ත්වය නරක අතට හැරෙන්න එපා. ඔබේ තේරීම සරල කිරීම සඳහා ඔබගාව ඇති විවිධ ඇඳුම් අඩු කරන්න. ඇපල්හි ස්ටීව් ජොබ්ස් ජනප්‍රිය ජීන්ස් සහ කළු කමිසය පැළඳ සිටියේ මුදල් ඉතිරි කරන නිසා නොව ඔහුගේ කාලය වටිනා බව ඔහු දන්නා බැවිනුයි. ඔබ වැඩ කිරීමට අඳින ඇඳුම් පමණක් තැබීමට ඔබේ අල්මාරියේ විශේෂ ස්ථානයක් සාදන්න. ඔබේ ඇඳුම් ආයිත්තම් කට්ටලය නිතිපතා පරීක්ෂා කර ඔබ තවදුරටත් අඳින්නේ නැති දේවල් ඉවත් කරන්න. අවාරයේ ඇති ඕනෑම ඇඳුමක් වෙනත් ස්ථානයක තබා ගන්න.

5. ධාන්ය ආහාරයට ගැනීම


ධාන්ය වල සාමාන්ය කොටසක (ග්රෑම් 50) සීනි තේ හැදි 4 ක් පමණ අඩංගු වේ. උදෑසන සීනි විශාල ප්‍රමාණයක් රුධිරයට ඉන්සියුලින් කාන්දු වීමට හේතු වන අතර එහි බලපෑම අවසන් වූ විට ඔබ වෙහෙසට පත්ව ලැතර්ජික් බවට පත්වේ. කිරි, යෝගට් සහ නැවුම් පලතුරු ධාන්‍යවලට එකතු කරන විට උදේ ආහාරයට ගැනීම සෞඛ්‍යයට අහිතකර බැවින් ඒවායින් ඈත්ව සිටීම වඩාත් සුදුසුයි. සුප්‍රසිද්ධ පෝෂණවේදියෙකු වන Chelsey Amer මෑතකදී ප්‍රකාශ කළේ ධාන්‍ය බඳුනකට වඩා උදෑසන පීසා පෙත්තක් අනුභව කිරීම සෞඛ්‍ය සම්පන්න බවයි. පීසා වල ප්‍රෝටීන, මේද සහ කාබෝහයිඩ්‍රේට් අඩංගු වන අතර එය සමබර උදෑසන ආහාරයක් බවට පත් කරයි. කෙසේ වෙතත් එක් පෙති එකකට වඩා අනුභව නොකළ යුතු බව මතක තබා ගැනීම අනිවාර්යෙන් වැදගත්ය.

6. ආහාර ගැනීමෙන් පසු දත් මැදීම


ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබේ දත්වල එනමලය අවදානමට ලක් වේ. විශේෂයෙන් ඔබ පලතුරු, පැඟිරි, හෝ සෝඩා පානය කළේ නම් ඒවායේ සිට්‍රික් අම්ලය සහ පොස්පරික් අම්ලය අඩංගු වන බැවිනුයි. ඒ වෙනුවට ඔබ කළ යුත්තේ ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදා ගැනීම සහ ආහාරවල ඉතිරි කොටස් දන්ත ෆ්ලෝස් සමඟ ඉවත් කිරීමයි. ඕනෑම ආහාරයක් අනුභව කිරීමෙන් විනාඩි 30 කට පසුව පමණක් ඔබේ දත් මදීම වඩාත් සුදුසුයි.

7. කළු කෝපි පානය කිරීම


අවදි වූ වහාම කළු කෝපි ඔබේ කෝටිසෝල් මට්ටම ඉහළ නංවන අතර එය සාංකාව ඇති කරයි. ඔබ බඩගිනි වූ විට කෝපි පානය කරන්නේ නම් ඔබට ගැස්ට්රයිටිස් ඇතිවිය හැකියි. පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ ඔබේ පළමු කෝපි කෝප්පය පානය කිරීමට හොඳම කාලය අවදි වී පැය තුනක් හෝ හතරක් වන බවයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ උදෑසන කෝපි පානයට විරුද්ධ විය නොහැකි නම් එය ටිකක් කිරි හෝ ක්රීම් එකතු කරන්න. මේ ආකාරයෙන් ඔබ බඩට පානයෙහි දරුණු බලපෑම් අඩු කරනු ඇත.

8. ඇඳ වහාම පිරිසිදු කිරීම


ඔබ නැඟිටීමෙන් පසු ඔබේ ඇඳ සාදන විට ඔබ දූවිලි මයිටාවන්ට හොඳ පරිසරයක් නිර්මාණය කරයි. මන්ද ඔබේ ශරීරය රාත්‍රියේදී ඇඳ ඇතිරිලි මත ඉතිරි වූ තෙතමනය වාෂ්ප වීමට අවස්ථාවක් නොමැති බැවිනි. ඔබ අවදි වූ පසු ඇඳ ඇතිරිලි වියළීමට මෙට්ටයෙන් බ්ලැන්කට්ටුව සම්පූර්ණයෙන්ම ගෙනයාමට විද්‍යාඥයින් නිර්දේශ කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you