free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්උදෑසන සිදුකරන මේ පුරුදු 08ට ඔබ දැන්ම වහාම නැවැත්විය...

උදෑසන සිදුකරන මේ පුරුදු 08ට ඔබ දැන්ම වහාම නැවැත්විය යුතුයි.

-

- Advertisment -spot_img

ඔබ සෑම උදෑසනකම කෝපි කෝප්පයක් බොනවාද නැතිනම් උදේ ආහාරය සඳහා කිරි සමග ධාන්ය වර්ග ගන්නවාද? ඔබේ උදෑසන ආරම්භ කිරීමට හොඳම ක්‍රම මේවා යැයි කියා සිතුවාට සමහර විට මේවා නොවිය හැකියි. I Love You හි අපටහට අවශ්‍ය වන්නේ අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සෑම උදෑසනකම කරන සත්‍ය වශයෙන්ම අපට හානිකර දේවල් අටක් ගැන කතා කිරීමටයි. මෙම ලිපිය කියවීමෙන් පසු ඔබ ඔබේ උදෑසන සහ ඊළඟ දවස වෙන කවරදාටත් වඩා හොඳ කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙනගැනීමට පහසු වනු ඇත.

1. ස්නානයකින් දවස ආරම්භ නොකිරීම


සෑම දිනකම අපි ප්‍රශ්න මාලාවකට මුහුණ දෙන අතර (වැඩ සම්බන්ධ හෝ අනෙකුත්) දවස පුරා පිළිතුරු දීමට අපට බල කෙරෙයි. හාවර්ඩ් හි වෛද්‍යවරයෙකුට අනුව උදෑසන ස්නානය කිරීමෙන් මොළය ක්‍රියාශීලී වීමට සහ බාහිර සාධකවලින් අවධානය වෙනතකට යොමු වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩු නිසා විසඳුම් සෙවීමට අපට පහසු වේ. ස්නානය කිරීමෙන් මොළයට නව සහ අසාමාන්ය අදහස් ජනනය කිරීමට ඉඩ සලසයි. ඔබ අවදි වූ විට ස්නානය කිරීමේ අවස්ථාව කිසි විටෙකත් අතපසු නොකළ යුත්තේ එබැවිනුයි.

2. උණුසුම් වතුර


උණු වතුරට විවේකී බලපෑමක් ඇති බැවින් උදෑසන උණුසුම් ස්නානය කිරීමෙන් ඔබට නැවත ඇඳට රිංගා ගැනීමට අවශ්‍යතාවයක් ඇතිවිය හැක. සීතල ජලයෙන් උදෑසන ස්නානය කිරීමෙන් වාසි කිහිපයක් ඇත. එය ඔබට ප්‍රබෝධමත් බවක් දැනීමට උපකාරී වේ. එය මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය උත්තේජනය කරන අතර ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දැඩි ලෙස ක්‍රියා කරයි. සීතල වතුර උණු වතුර මෙන් නොව, සම වියළී නොසිටින අතර, විද්යාඥයින් පවසන පරිදි නිතිපතා සීතල ජලයෙන් ස්නානය කරන පුද්ගලයින්ට වසරකට රාත්තල් 9 ක් පමණ අහිමි විය හැකිය.

3. ඔබගේ දුරකථනය දිගු වේලාවක් පරීක්ෂා කිරීම


ගොඩක් අය උදේට මුලින්ම ෆෝන් එකට ලොග් වෙන්න ප්‍රධාන හේතුව සමාජ මාධ්‍ය. අපි දවස ගත කරන ආකාරය රඳා පවතින්නේ අපි අපේ උදෑසන ගත කරන ආකාරය මතයි. එසේ පැවසුවහොත් අන් අයගේ ජීවිත පරීක්ෂා කිරීම, ඔවුන්ගේ අදහස් සහ අදහස් කියවීම ඔබේ කාලය නාස්ති කිරීම නවත්වන්න. ඒ වෙනුවට මෙම කාලය ඔබ වෙනුවෙන්ම ගත කරන්න. ඔබ ඔබේ ප්‍රියතම සංගීතය ක්‍රියාත්මක කිරීම, ඔබ ආදරය කරන අය සමඟ කාලය ගත කිරීම හෝ රසවත් හා සෞඛ්‍ය සම්පන්න උදෑසන ආහාරයක් පිසීම ඊට වඩා සුදුසුයි.

4. ඔබේ ඇඳුම මත කාලය නාස්ති කිරීම


“මම අඳින්නේ කුමක් ද?” කියා සිතමින් ඔබ කවදා හෝ උදෑසන පැය ගණනක් ගත කර තිබෙනවාද ? ඔබට උදෑසන ප්රමාණවත් තරම් කාලය නොමැති වීම නිසා අවුල් සහගත වේ. ඒ නිසා ඇඳුම් සොයමින් තත්ත්වය නරක අතට හැරෙන්න එපා. ඔබේ තේරීම සරල කිරීම සඳහා ඔබගාව ඇති විවිධ ඇඳුම් අඩු කරන්න. ඇපල්හි ස්ටීව් ජොබ්ස් ජනප්‍රිය ජීන්ස් සහ කළු කමිසය පැළඳ සිටියේ මුදල් ඉතිරි කරන නිසා නොව ඔහුගේ කාලය වටිනා බව ඔහු දන්නා බැවිනුයි. ඔබ වැඩ කිරීමට අඳින ඇඳුම් පමණක් තැබීමට ඔබේ අල්මාරියේ විශේෂ ස්ථානයක් සාදන්න. ඔබේ ඇඳුම් ආයිත්තම් කට්ටලය නිතිපතා පරීක්ෂා කර ඔබ තවදුරටත් අඳින්නේ නැති දේවල් ඉවත් කරන්න. අවාරයේ ඇති ඕනෑම ඇඳුමක් වෙනත් ස්ථානයක තබා ගන්න.

5. ධාන්ය ආහාරයට ගැනීම


ධාන්ය වල සාමාන්ය කොටසක (ග්රෑම් 50) සීනි තේ හැදි 4 ක් පමණ අඩංගු වේ. උදෑසන සීනි විශාල ප්‍රමාණයක් රුධිරයට ඉන්සියුලින් කාන්දු වීමට හේතු වන අතර එහි බලපෑම අවසන් වූ විට ඔබ වෙහෙසට පත්ව ලැතර්ජික් බවට පත්වේ. කිරි, යෝගට් සහ නැවුම් පලතුරු ධාන්‍යවලට එකතු කරන විට උදේ ආහාරයට ගැනීම සෞඛ්‍යයට අහිතකර බැවින් ඒවායින් ඈත්ව සිටීම වඩාත් සුදුසුයි. සුප්‍රසිද්ධ පෝෂණවේදියෙකු වන Chelsey Amer මෑතකදී ප්‍රකාශ කළේ ධාන්‍ය බඳුනකට වඩා උදෑසන පීසා පෙත්තක් අනුභව කිරීම සෞඛ්‍ය සම්පන්න බවයි. පීසා වල ප්‍රෝටීන, මේද සහ කාබෝහයිඩ්‍රේට් අඩංගු වන අතර එය සමබර උදෑසන ආහාරයක් බවට පත් කරයි. කෙසේ වෙතත් එක් පෙති එකකට වඩා අනුභව නොකළ යුතු බව මතක තබා ගැනීම අනිවාර්යෙන් වැදගත්ය.

6. ආහාර ගැනීමෙන් පසු දත් මැදීම


ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබේ දත්වල එනමලය අවදානමට ලක් වේ. විශේෂයෙන් ඔබ පලතුරු, පැඟිරි, හෝ සෝඩා පානය කළේ නම් ඒවායේ සිට්‍රික් අම්ලය සහ පොස්පරික් අම්ලය අඩංගු වන බැවිනුයි. ඒ වෙනුවට ඔබ කළ යුත්තේ ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදා ගැනීම සහ ආහාරවල ඉතිරි කොටස් දන්ත ෆ්ලෝස් සමඟ ඉවත් කිරීමයි. ඕනෑම ආහාරයක් අනුභව කිරීමෙන් විනාඩි 30 කට පසුව පමණක් ඔබේ දත් මදීම වඩාත් සුදුසුයි.

7. කළු කෝපි පානය කිරීම


අවදි වූ වහාම කළු කෝපි ඔබේ කෝටිසෝල් මට්ටම ඉහළ නංවන අතර එය සාංකාව ඇති කරයි. ඔබ බඩගිනි වූ විට කෝපි පානය කරන්නේ නම් ඔබට ගැස්ට්රයිටිස් ඇතිවිය හැකියි. පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ ඔබේ පළමු කෝපි කෝප්පය පානය කිරීමට හොඳම කාලය අවදි වී පැය තුනක් හෝ හතරක් වන බවයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ උදෑසන කෝපි පානයට විරුද්ධ විය නොහැකි නම් එය ටිකක් කිරි හෝ ක්රීම් එකතු කරන්න. මේ ආකාරයෙන් ඔබ බඩට පානයෙහි දරුණු බලපෑම් අඩු කරනු ඇත.

8. ඇඳ වහාම පිරිසිදු කිරීම


ඔබ නැඟිටීමෙන් පසු ඔබේ ඇඳ සාදන විට ඔබ දූවිලි මයිටාවන්ට හොඳ පරිසරයක් නිර්මාණය කරයි. මන්ද ඔබේ ශරීරය රාත්‍රියේදී ඇඳ ඇතිරිලි මත ඉතිරි වූ තෙතමනය වාෂ්ප වීමට අවස්ථාවක් නොමැති බැවිනි. ඔබ අවදි වූ පසු ඇඳ ඇතිරිලි වියළීමට මෙට්ටයෙන් බ්ලැන්කට්ටුව සම්පූර්ණයෙන්ම ගෙනයාමට විද්‍යාඥයින් නිර්දේශ කරයි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

ඔබට අඩු කාලයකින් හොද නින්දක් ලබා ගැනීමට උපකාර වන සාක්ෂි සහිත උපදෙස් 6ක්

මෙ පසුගිය මාස 6 තුළ පැය 03 කට වඩැ අඩු කාලයක් නිදාගත් කෙනෙකුන් විසින් කළ ප්‍රකාශයකි. ඔහුගේ අම කාලය...

අපි අපේ දරුවන්ට නිතර දෙන ඒ අයට අහිතකර ආහාර වර්ග 7ක්

බොහෝ දරුවන් ඉතා කුඩා අවධියේදී සීනි ගොඩක් අඩංගු ආහාර අනුභව කිරීමට පටන් ගනී. මෙය දරුවාගේ රස අංකුර ඔවුන්ගේ සංවේදීතාව...

ඔබේ ඇස් කොතරම් හොඳදැයි පරීක්ෂා කරන්න දෘෂ්ටි පරීක්ෂණ කිහිපයක්.

වර්තමානයේ අප අවට ගැජට් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. අපි දවස පුරා සෑම දිනකම අපගේ පරිගණක සහ ජංගම දුරකථන දෙස බලා...

හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට හේතු 07 ක්

ආචාර්ය ජෝස් කොලොන්ට අනුව සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට නිශාචර අවදිවීම් 4-6ක් පමණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. මෙය අපගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම...
- Advertisement -spot_imgspot_img

ඔබේ මුහුණ ටෝනර් කිරීම පිළිබද සියලු දේ දැන ගමු.

සෑම කාන්තාවක්ම කැමැතියි තවත් කෙනෙක් තමන්ව වර්ණනා කරනවා නම්. එහෙම වර්ණනා කරන තත්ත්වයට ලස්සන වෙන්න තමයි හැම කෙනෙක්ම උත්සාහ...

ඔබගේ සමට සුදුසු රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදන තෝරාගනිමු.

අපි ලස්සන වෙන්න කියලා බලාපොරොත්තුවෙන් විවිධ රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදනයන් එදිනෙදා ජීවිතේ දී භාවිතා කරනවා. අද අප මෙම ලිපියෙන් ඔබ වෙත...

Must read

- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you