free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ දිව සුදු වීමට හේතුව සහ එයින් මිදීමට ඔබට...

ඔබේ දිව සුදු වීමට හේතුව සහ එයින් මිදීමට ඔබට සිදු කළ හැකි විශිෂ්ට ක්‍රම 8ක්

-

- Advertisment -spot_img

අපගේ සිරුරේ සිදුවන අත්‍යවශ්‍ය ක්‍රියාකාරකම්වල නිෂ්පාදන මුත්‍රා, අසූචි, දහදිය පමණක් නොව දිව හරහාද ලබා ගනී. දිවේ මතුපිට පැපිලේ නම් කුඩා ගැටිති ඇති අතර එහි සමහර ආහාර අංශු, බැක්ටීරියා සහ මිය ගිය සෛල ගබඩා වේ. මේ දේවල් එකතු වීම නිසා සුදු පැහැයක් ගන්න පුළුවන්. අපගේ දිවෙන් අපද්‍රව්‍ය නිතිපතා ඉවත් කිරීමෙන් ඔබට “පිරිසිදු” කර ශරීරයේ නිරන්තර ඩෙටොක්සිකරණය සිදු කළ හැකියි. දිව පිරිසිදු කිරීම රස අංකුරවල සංවේදීතාව වැඩි දියුණු කරයි. ඔබේ හුස්ම නැවුම් කරයි. තවද එය කුහර, සමරු ඵලකය සහ විදුරුමස් රෝග ඇතිවීම වළක්වයි. සුදු දිවට ප්‍රතිකාර කිරීමට සහ ඔබේ මුඛය සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට උපකාරී වන පහසු ක්‍රම I Love You හි අපි එකතු කළේ එබැවිනුයි.

ඔබේ දිව සුදු විය හැක්කේ ඇයි?


සුදු පැහැති දිව විවිධ රෝග පිළිබඳ දර්ශකයක් හෝ වෛද්ය ප්රතිකාරයක් අවසන් කිරීමේ ප්රතිඵලය විය හැකිය. දිවේ තත්වය සෑම විටම ශරීරයේ රෝග විනිශ්චය කිරීමට භාවිතා කරන හෙයින් වේදනාව ආරම්භ වීමට පෙර ශරීරයේ යම් දෙයක් වැරදි බව දිව අපට පෙන්වා දෙන අතර අසනීපයක් ඇති බව හෙළි කළ හැකිය. අතීතයේ දී පුරාණ සුව කරන්නන් විශ්වාස කළේ යටින් පවතින රෝගයේ සියලුම රෝග ලක්ෂණ දැනටමත් පහව ගොස් තිබුණත් දිව නිරෝගී වන තුරු රෝගියෙකු සම්පූර්ණයෙන්ම සුව නොවන බවයි.


දිවේ සුදු හෝ වෙනත් සමරු ඵලකය සෑදීම බොහෝ දේ නිසා ඇති විය හැකි නමුත් එය සාමාන්‍යයෙන් අපගේ දන්ත සනීපාරක්ෂාව හා සම්බන්ධ වේ. මුඛය වියළීම, උණ, දුම්පානය, මත්පැන්, මුඛයෙන් හුස්ම ගැනීම, ප්‍රතිජීවක ඖෂධ වැනි තවත් සමහර දේවල් දිව සුදු වීමට හේතු විය හැකිය. එය දුර්වල ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක ලකුණක් හෝ ඔබේ ශරීරයේ විටමින් සහ ඛනිජ ලවණ කිහිපයක් නොමැතිකම විය හැකිය. ඔබට වේදනාව සහ දැවෙන හැඟීම වැනි වෙනත් රෝග ලක්ෂණ තිබේ නම් ඔබට අමතර ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය දැයි බැලීමට ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවී පරීක්ෂා කර බැලීම වඩා සුදුසුයි. දිව සුදු වීමට හේතු විය හැකි තවත් තත්වයක් වන්නේ මුඛ කුහරයයි. එය මුඛ කැන්ඩිඩියාසිස් ලෙසද හැඳින්වේ. එයට හේතුව කැන්ඩීඩා දිලීර නිසායි. කැන්ඩීඩා යනු ඔබේ ශරීරයේ ස්වභාවිකව ඇති වන ජීවියෙකි. නමුත් එය ඔබේ දිවේ විශාල ප්‍රමාණවලින් එකතු වන විට එය ඔබේ මුඛය පුරා සුදු ලප ඇති කරයි.

දිව පිරිසිදු කිරීමට සහ විෂබීජහරණය කිරීමට ඔබට උපකාර කළ හැකි ස්වභාවික උපක්රම කිහිපයක් තිබේ. එය ඔබේ විදුරුමස් සහ ඔබේ දත්වල සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ.

1. සුදුළූණු


සුදුළූණු මුඛයෙන් නරක හුස්ම ගැනීමට හේතුව මිස මුඛය පිරිසිදු කිරීමට ක්රමයක් නොවන බව අපි පුරුදු වී සිටී. සුදුළූණු පිළිබඳ පෙර විශ්වාසයන් නොසලකා හරින්න. එය අමුවෙන් අනුභව කිරීමට බිය නොවන්න. එය බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමට සහ සුදු දිව ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.

2. කෝමාරිකා


කෝමාරිකා ප්රති-ගිනි අවුලුවන සහ සුව ගුණ ඇති විශිෂ්ට ඖෂධයකි. දිවේ සහ විදුරුමස්වල ඇති විෂබීජ විනාශ කිරීම සඳහා ඔබට කෝමාරිකා ඇතුළත් දන්තාලේප සහ මුඛ සේදුම් වැනි නිෂ්පාදන භාවිතා කළ හැකිය. නැතහොත් කෝමාරිකා යුෂ පානය කළ හැකිය.

3. ලුණු.


දිව පිරිසිදු කිරීම සඳහා ලුණු හොඳම උපකාරකයකි. උල්ලේඛ ලුණු අංශු දිවෙන් දූෂණය සහ මිය ගිය සෛල ඉවත් කරනු ඇත. දිවට ලුණු ස්වල්පයක් ඉස විනාඩියක් දත් බුරුසුවකින් සැහැල්ලුවෙන් මදින්න. ඉන්පසු ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදන්න. දිනකට දෙවරක් නැවත නැවත කරන්න.

4. කහ


කහ යනු කුළුබඩුවක් පමණක් නොව මුඛය සඳහා විෂබීජ නාශක ඖෂධ සඳහා විශිෂ්ට විකල්පයක් ද වේ. ඔබ පේස්ට් එකක අනුකූලතාවයක් ලබා ගන්නා තෙක් කහ සහ පැඟිරි යුෂ ඒකාබද්ධ කරන්න. මිනිත්තු 2 ක් දිව මත පේස්ට් එක අතුල්ලමින් පසුව උණුසුම් ජලය සමග හොඳින් සෝදා හරින්න.

5. දත් බුරුසුවක්


ඔබට සුදු දිවක් ඇති කරන මිය ගිය සෛල සහ බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීම සඳහා දත් බුරුසුවකින් හෝ විශේෂ බුරුසුවකින් දිව පාදමේ සිට අග දක්වා මෘදු ලෙස මදින්න. දැඩි ලෙස තද කරන්න සහ ඔබේ කාලය ගත නොකරන්න. ඔබ දත් මදින අතරතුර ඔබේ දිව මදින්න මතක තබා ගන්න. එය ඔබේ මුඛය සෞඛ්‍යයට මෙන්ම වැදගත් වේ.

නිරෝගී දිවක් සඳහා කළ යුතු සහ නොකළ යුතු දේ


අපගේ දිව අපගේ මුඛයේ තීරණාත්මක කොටසකි. එය නොමැතිව අපට ගැටලුවකින් තොරව කතා කිරීමට, ආහාර රස බැලීමට හෝ ගිල දැමීමට නොහැකි වනු ඇත. දිවේ ඇත්ත වශයෙන්ම සිසිල් ගති ලක්ෂණයක් වන්නේ එය මාංශ පේශි සමූහයකින් සමන්විත වන නිසා එය චලනය කිරීමට සහ ස්වරූප වෙනස් කිරීමට හැකි වීමයි. ඔබේ දිව ටැකෝ එකක් මෙන් පෙරළීමට හේතුව එයයි. අපගේ දිව අපට ඉතා වැදගත් සහ ප්‍රයෝජනවත් වන බැවින්ය. අපි එය පිරිසිදුව හා නැවුම්ව තබා ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකිය. එබැවින් ඊළඟට අපි එය සාක්ෂාත් කර ගැනීමට ඔබට කළ හැකි දේවල් කිහිපයක් ඔබ සමග බෙදාගැනීමට කැමතියි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you