free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ දිව සුදු වීමට හේතුව සහ එයින් මිදීමට ඔබට...

ඔබේ දිව සුදු වීමට හේතුව සහ එයින් මිදීමට ඔබට සිදු කළ හැකි විශිෂ්ට ක්‍රම 8ක්

-

- Advertisment -spot_img

අපගේ සිරුරේ සිදුවන අත්‍යවශ්‍ය ක්‍රියාකාරකම්වල නිෂ්පාදන මුත්‍රා, අසූචි, දහදිය පමණක් නොව දිව හරහාද ලබා ගනී. දිවේ මතුපිට පැපිලේ නම් කුඩා ගැටිති ඇති අතර එහි සමහර ආහාර අංශු, බැක්ටීරියා සහ මිය ගිය සෛල ගබඩා වේ. මේ දේවල් එකතු වීම නිසා සුදු පැහැයක් ගන්න පුළුවන්. අපගේ දිවෙන් අපද්‍රව්‍ය නිතිපතා ඉවත් කිරීමෙන් ඔබට “පිරිසිදු” කර ශරීරයේ නිරන්තර ඩෙටොක්සිකරණය සිදු කළ හැකියි. දිව පිරිසිදු කිරීම රස අංකුරවල සංවේදීතාව වැඩි දියුණු කරයි. ඔබේ හුස්ම නැවුම් කරයි. තවද එය කුහර, සමරු ඵලකය සහ විදුරුමස් රෝග ඇතිවීම වළක්වයි. සුදු දිවට ප්‍රතිකාර කිරීමට සහ ඔබේ මුඛය සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට උපකාරී වන පහසු ක්‍රම I Love You හි අපි එකතු කළේ එබැවිනුයි.

ඔබේ දිව සුදු විය හැක්කේ ඇයි?


සුදු පැහැති දිව විවිධ රෝග පිළිබඳ දර්ශකයක් හෝ වෛද්ය ප්රතිකාරයක් අවසන් කිරීමේ ප්රතිඵලය විය හැකිය. දිවේ තත්වය සෑම විටම ශරීරයේ රෝග විනිශ්චය කිරීමට භාවිතා කරන හෙයින් වේදනාව ආරම්භ වීමට පෙර ශරීරයේ යම් දෙයක් වැරදි බව දිව අපට පෙන්වා දෙන අතර අසනීපයක් ඇති බව හෙළි කළ හැකිය. අතීතයේ දී පුරාණ සුව කරන්නන් විශ්වාස කළේ යටින් පවතින රෝගයේ සියලුම රෝග ලක්ෂණ දැනටමත් පහව ගොස් තිබුණත් දිව නිරෝගී වන තුරු රෝගියෙකු සම්පූර්ණයෙන්ම සුව නොවන බවයි.


දිවේ සුදු හෝ වෙනත් සමරු ඵලකය සෑදීම බොහෝ දේ නිසා ඇති විය හැකි නමුත් එය සාමාන්‍යයෙන් අපගේ දන්ත සනීපාරක්ෂාව හා සම්බන්ධ වේ. මුඛය වියළීම, උණ, දුම්පානය, මත්පැන්, මුඛයෙන් හුස්ම ගැනීම, ප්‍රතිජීවක ඖෂධ වැනි තවත් සමහර දේවල් දිව සුදු වීමට හේතු විය හැකිය. එය දුර්වල ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක ලකුණක් හෝ ඔබේ ශරීරයේ විටමින් සහ ඛනිජ ලවණ කිහිපයක් නොමැතිකම විය හැකිය. ඔබට වේදනාව සහ දැවෙන හැඟීම වැනි වෙනත් රෝග ලක්ෂණ තිබේ නම් ඔබට අමතර ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය දැයි බැලීමට ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවී පරීක්ෂා කර බැලීම වඩා සුදුසුයි. දිව සුදු වීමට හේතු විය හැකි තවත් තත්වයක් වන්නේ මුඛ කුහරයයි. එය මුඛ කැන්ඩිඩියාසිස් ලෙසද හැඳින්වේ. එයට හේතුව කැන්ඩීඩා දිලීර නිසායි. කැන්ඩීඩා යනු ඔබේ ශරීරයේ ස්වභාවිකව ඇති වන ජීවියෙකි. නමුත් එය ඔබේ දිවේ විශාල ප්‍රමාණවලින් එකතු වන විට එය ඔබේ මුඛය පුරා සුදු ලප ඇති කරයි.

දිව පිරිසිදු කිරීමට සහ විෂබීජහරණය කිරීමට ඔබට උපකාර කළ හැකි ස්වභාවික උපක්රම කිහිපයක් තිබේ. එය ඔබේ විදුරුමස් සහ ඔබේ දත්වල සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ.

1. සුදුළූණු


සුදුළූණු මුඛයෙන් නරක හුස්ම ගැනීමට හේතුව මිස මුඛය පිරිසිදු කිරීමට ක්රමයක් නොවන බව අපි පුරුදු වී සිටී. සුදුළූණු පිළිබඳ පෙර විශ්වාසයන් නොසලකා හරින්න. එය අමුවෙන් අනුභව කිරීමට බිය නොවන්න. එය බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමට සහ සුදු දිව ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.

2. කෝමාරිකා


කෝමාරිකා ප්රති-ගිනි අවුලුවන සහ සුව ගුණ ඇති විශිෂ්ට ඖෂධයකි. දිවේ සහ විදුරුමස්වල ඇති විෂබීජ විනාශ කිරීම සඳහා ඔබට කෝමාරිකා ඇතුළත් දන්තාලේප සහ මුඛ සේදුම් වැනි නිෂ්පාදන භාවිතා කළ හැකිය. නැතහොත් කෝමාරිකා යුෂ පානය කළ හැකිය.

3. ලුණු.


දිව පිරිසිදු කිරීම සඳහා ලුණු හොඳම උපකාරකයකි. උල්ලේඛ ලුණු අංශු දිවෙන් දූෂණය සහ මිය ගිය සෛල ඉවත් කරනු ඇත. දිවට ලුණු ස්වල්පයක් ඉස විනාඩියක් දත් බුරුසුවකින් සැහැල්ලුවෙන් මදින්න. ඉන්පසු ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදන්න. දිනකට දෙවරක් නැවත නැවත කරන්න.

4. කහ


කහ යනු කුළුබඩුවක් පමණක් නොව මුඛය සඳහා විෂබීජ නාශක ඖෂධ සඳහා විශිෂ්ට විකල්පයක් ද වේ. ඔබ පේස්ට් එකක අනුකූලතාවයක් ලබා ගන්නා තෙක් කහ සහ පැඟිරි යුෂ ඒකාබද්ධ කරන්න. මිනිත්තු 2 ක් දිව මත පේස්ට් එක අතුල්ලමින් පසුව උණුසුම් ජලය සමග හොඳින් සෝදා හරින්න.

5. දත් බුරුසුවක්


ඔබට සුදු දිවක් ඇති කරන මිය ගිය සෛල සහ බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීම සඳහා දත් බුරුසුවකින් හෝ විශේෂ බුරුසුවකින් දිව පාදමේ සිට අග දක්වා මෘදු ලෙස මදින්න. දැඩි ලෙස තද කරන්න සහ ඔබේ කාලය ගත නොකරන්න. ඔබ දත් මදින අතරතුර ඔබේ දිව මදින්න මතක තබා ගන්න. එය ඔබේ මුඛය සෞඛ්‍යයට මෙන්ම වැදගත් වේ.

නිරෝගී දිවක් සඳහා කළ යුතු සහ නොකළ යුතු දේ


අපගේ දිව අපගේ මුඛයේ තීරණාත්මක කොටසකි. එය නොමැතිව අපට ගැටලුවකින් තොරව කතා කිරීමට, ආහාර රස බැලීමට හෝ ගිල දැමීමට නොහැකි වනු ඇත. දිවේ ඇත්ත වශයෙන්ම සිසිල් ගති ලක්ෂණයක් වන්නේ එය මාංශ පේශි සමූහයකින් සමන්විත වන නිසා එය චලනය කිරීමට සහ ස්වරූප වෙනස් කිරීමට හැකි වීමයි. ඔබේ දිව ටැකෝ එකක් මෙන් පෙරළීමට හේතුව එයයි. අපගේ දිව අපට ඉතා වැදගත් සහ ප්‍රයෝජනවත් වන බැවින්ය. අපි එය පිරිසිදුව හා නැවුම්ව තබා ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකිය. එබැවින් ඊළඟට අපි එය සාක්ෂාත් කර ගැනීමට ඔබට කළ හැකි දේවල් කිහිපයක් ඔබ සමග බෙදාගැනීමට කැමතියි.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

ඔබට අඩු කාලයකින් හොද නින්දක් ලබා ගැනීමට උපකාර වන සාක්ෂි සහිත උපදෙස් 6ක්

මෙ පසුගිය මාස 6 තුළ පැය 03 කට වඩැ අඩු කාලයක් නිදාගත් කෙනෙකුන් විසින් කළ ප්‍රකාශයකි. ඔහුගේ අම කාලය...

අපි අපේ දරුවන්ට නිතර දෙන ඒ අයට අහිතකර ආහාර වර්ග 7ක්

බොහෝ දරුවන් ඉතා කුඩා අවධියේදී සීනි ගොඩක් අඩංගු ආහාර අනුභව කිරීමට පටන් ගනී. මෙය දරුවාගේ රස අංකුර ඔවුන්ගේ සංවේදීතාව...

ඔබේ ඇස් කොතරම් හොඳදැයි පරීක්ෂා කරන්න දෘෂ්ටි පරීක්ෂණ කිහිපයක්.

වර්තමානයේ අප අවට ගැජට් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. අපි දවස පුරා සෑම දිනකම අපගේ පරිගණක සහ ජංගම දුරකථන දෙස බලා...

හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට හේතු 07 ක්

ආචාර්ය ජෝස් කොලොන්ට අනුව සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට නිශාචර අවදිවීම් 4-6ක් පමණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. මෙය අපගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම...
- Advertisement -spot_imgspot_img

ඔබේ මුහුණ ටෝනර් කිරීම පිළිබද සියලු දේ දැන ගමු.

සෑම කාන්තාවක්ම කැමැතියි තවත් කෙනෙක් තමන්ව වර්ණනා කරනවා නම්. එහෙම වර්ණනා කරන තත්ත්වයට ලස්සන වෙන්න තමයි හැම කෙනෙක්ම උත්සාහ...

ඔබගේ සමට සුදුසු රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදන තෝරාගනිමු.

අපි ලස්සන වෙන්න කියලා බලාපොරොත්තුවෙන් විවිධ රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදනයන් එදිනෙදා ජීවිතේ දී භාවිතා කරනවා. අද අප මෙම ලිපියෙන් ඔබ වෙත...

Must read

- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you