free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ හිසරදයට හේතුවන හිස්සොරි වලට තිත.

ඔබේ හිසරදයට හේතුවන හිස්සොරි වලට තිත.

-

- Advertisment -spot_img

ජනගහනයෙන් 50% කට වඩා වැඩි පිරිසක් හිසේ කැක්කුමෙන් පීඩා විඳියි. හිස්සොරි ඕනෑම වයසක දී පෙනෙන්නට පුළුවන් දෙයකි. කෙසේ වෙතත් පුද්ගලයෙකු වයස අවුරුදු 20-30 අතර වන විට එය ඇතිවීමට වැඩි ඉඩක් ඇත. එවැනි අපහසු තත්වයක් සාමාන්යයෙන් වියළි හිස්කබලක්, හිසකෙස් අහිමි වීම, ඔබේ ආත්ම විශ්වාසය කෙරෙහි ඍණාත්මක බලපෑමක් ඇති කරයි. I Love You හි අපි මේවා ඉවත් කිරීම සඳහා ඵලදායී ස්වභාවික ක්රම කිහිපයක් අද ඔබ වෙත එකතු කර ඇත.

1. තේ ගස් තෙල්


ඔබේ ෂැම්පූවල තේ ගස් තෙල් 5% ක් වැනි සුළු ප්‍රමාණයක් තිබීම පවා ඔබේ හිස්කබලේ තත්ත්වය සැලකිය යුතු ලෙස වැඩිදියුණු කළ හැකිය. හිසේ කැක්කුම සම්බන්ධයෙන් ගත් කල තේ ගස් තෙල් එහි ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රති-දිලීර ගුණාංගවලට ස්තූතිවන්ත වන බැවින් එය ක්ෂණික ප්‍රතිඵල ලබා දෙන බැවින් එය ජීවිතාරක්ෂකයක් විය හැකිය. භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: එක් ක්‍රමයක් නම් ෂැම්පු මිලි ලීටර් 200 බෝතලයකට තේ ගස් තෙල් බින්දු 8-10 ක් එකතු කිරීමයි. ඔබ සාමාන්‍යයෙන් කරන ආකාරයට ඔබේ හිසකෙස් සෝදන්න. නමුත් තේ ගස් තෙල්වල ප්‍රතිලාභ අවශෝෂණය කර ගැනීමට ෂැම්පූ වලට ඔබේ හිස්කබලේ ටිකක් වාඩි වීමට ඉඩ දෙන්න. ඉන්පසු හොඳින් සෝදා හරින්න. එය භාවිතා කිරීමේ තවත් ක්රමයක් ඔබේ දෛනික තෙල් විය හැකිය. අපි ආමන්ඩ් තෙල් හෝ පොල් තෙල් වැනි ස්වභාවික දෙයක් ඒ සදහා යෝජනා කරමු. සාමාන්‍ය තෙල්වලින් හතරෙන් තුනකට තේ ගස් තෙල් බින්දු 15 ක් අවශ්‍ය වේ. මිශ්‍රණය ඔබේ හිසකෙස් වලට දමා හිසේ සම්බාහනය කර රැයක් තබා පසුදා උදෑසන සෝදා හරින්න.

2. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි


පෙරීම නොකළ සහ සම්පූර්ණයෙන්ම කාබනික ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි වල ඇති දිලීර නාශක ගුණයන් හිසේ කැක්කුම ඇති කරන කැසීම සහ වියළි සමට ප්‍රතිකාර කිරීමට භාවිතා කළ හැකිය. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි වල ඇති අම්ල අන්තර්ගතය හිස්කබලේ pH අගය වෙනස් කරයි. යීස්ට් වර්ධනය වීමට අපහසු වේ. භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි සමාන අනුපාතයකින් ජලය සමග මිශ්ර කරන්න. ඔබේ හිසකෙස් සෝදා ගැනීමෙන් පසු එය තෙත් වන විට මිශ්රණය යොදන්න. මෙම මිශ්‍රණය හිස්කබලේ සම්බාහනය කර විනාඩි 15ක් තබා සෝදා හරින්න.

3. පොල් තෙල්


පොල්තෙල් බොහෝ විට හිසකෙස් සඳහා ආශිර්වාදයක් ලෙස හැඳින්වේ. මන්ද එයින් සුව කළ නොහැකි හිසකෙස් සම්බන්ධ එකදු ගැටලුවක් හෝ නොමැති බැවිනි. පොල්තෙල් වල දිලීර නාශක ගුණ ඇති අතර එය හිසේ කැක්කුම සුව කිරීමට උපකාරී වේ. හානියට පත් හිසකෙස් පෝෂණය කිරීමට ඉඩ සලසන ලෝරික්, කැප්රිලික් සහ කැප්රික් අම්ලය ද එහි අඩංගු වේ.භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: බඳුනක පොල්තෙල් සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයක් (ඔබේ කොණ්ඩයේ දිග අනුව) රත් කරන්න. ඔබේ හිස්කබලේ සහ හිසකෙස්වල තෙල් විනාඩි 5 ක් අතුල්ලන්න. එක රැයක් එය හිසේ තබන්න. උදෑසන ඔබේ සුපුරුදු ෂැම්පු සමග එය සෝදා හරින්න.

4. අමු මී පැණි


මී පැණි එහි අමු ආකාරයෙන් භාවිතා කරන විට විස්මිත ප්‍රතිලාභ රාශියක් ලබා දෙයි. මීපැණි යනු ස්වභාවික humectant එකක් වන අතර එයින් අදහස් වන්නේ එය හිසකෙස් වල තෙතමනය රඳවා තබා ගන්නා අතර එය මිය යාම වළක්වයි. ඊට අමතරව, එය විටමින් A, B, C, D, E, සහ B-complex වැනි විටමින් වර්ග කිහිපයක් හිසකෙස් පුරවයි. ඒ සමඟම කැල්සියම්, මැග්නීසියම්, පොටෑසියම් වැනි අත්‍යවශ්‍ය ඛනිජ ලවණ කිහිපයක්ද සපයයි.අමු මී පැණි හිසේ කැක්කුම සහ සෙබෝර්හයික් ඩර්මැටිටිස් වලට එරෙහිවද ඉතා ඵලදායී වේ. කෙලී ඔස්බෝර්න් ඇය කවදා හෝ මවක් වේදැයි දැන සිටියේ නැති නමුත් දැන් සිඩ්නි විල්සන් සමඟ ඇගේ පළමු දරුවා අපේක්ෂා කරයි . භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: ඔබේ හිසකෙස් තෙත් කරන්න. මී පැණි තනුක කරන්න (මී පැණි 90% සහ ජලය 10%). මිනිත්තු 3-5 ක් ඔබේ හිස්කබලේ අතුල්ලන්න. ඉන්පසු පැය කිහිපයක් ඔබේ හිස්කබලේ සිටීමට ඉඩ දෙන්න.

5. කොහොඹ කොළ සාරය


Azadirachta indica ලෙසද හැඳින්වෙන Neem. වසර සිය ගණනක් තිස්සේ ඉන්දියාවේ අවසාන ප්‍රතිබැක්ටීරීය, දිලීර නාශක සහ ස්වභාවික පවිත්‍රකාරකය ලෙස සැලකේ. මිනිස් සිරුරේ ඇති සියලුම අනවශ්‍ය රෝග කාරක සහ ඩර්මෝෆයිට් ඉවත් කිරීමට නීම් සාරය ප්‍රබලයි. භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: කොහොඹ කොළ කිහිපයක් වතුරේ විනාඩි කිහිපයක් තම්බා ගන්න. ඔබේ ඇඟිලිවලින් ඔබේ හිස්කබල සෙමෙන් සම්බාහනය කරන අතරම නිස්සාරණයෙන් ඔබේ හිසකෙස් සෝදන්න. ඔබේ හිස්කබලේ සාන්ද්‍ර කොහොඹ සාරය භාවිතා නොකරන්න. එය හිස්කබලේ කෝපයට හේතු විය හැකිය.

6. ලෙමන්


ලෙමන් යනු හිසේ කැක්කුම සඳහා වඩාත් ප්‍රසිද්ධ වඩාත් සුලභ සහ වඩාත් ප්‍රවේශ විය හැකි ප්‍රතිකාරයයි. එය හිස්කබලේ pH අගය සමතුලිත කරන අතර ක්‍රියාවලියේදී කැසීම සුව කරයි. ලෙමන් ද හිස්කබලේ ඇති අතිරික්ත මේදය සහ තෙල් ඉවත් කිරීමට උපකාරී වන අතර එමඟින් හිසේ කැක්කුම ඇති කරන යීස්ට් පැතිරීම අඩු කරයි. භාවිතා කරන්නේ කෙසේද: ලෙමන් යුෂ හිස්කබලට යොදන්න. එය විනාඩි 35-40 අතර කාලයක් තබා ගන්න. එය වතුරෙන් සෝදා හරින්න. ඔබට ලෙමන්-මී පැණි, ලෙමන්-වතුර සංයෝජනය ද භාවිතා කළ හැකිය.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

ඔබට අඩු කාලයකින් හොද නින්දක් ලබා ගැනීමට උපකාර වන සාක්ෂි සහිත උපදෙස් 6ක්

මෙ පසුගිය මාස 6 තුළ පැය 03 කට වඩැ අඩු කාලයක් නිදාගත් කෙනෙකුන් විසින් කළ ප්‍රකාශයකි. ඔහුගේ අම කාලය...

අපි අපේ දරුවන්ට නිතර දෙන ඒ අයට අහිතකර ආහාර වර්ග 7ක්

බොහෝ දරුවන් ඉතා කුඩා අවධියේදී සීනි ගොඩක් අඩංගු ආහාර අනුභව කිරීමට පටන් ගනී. මෙය දරුවාගේ රස අංකුර ඔවුන්ගේ සංවේදීතාව...

ඔබේ ඇස් කොතරම් හොඳදැයි පරීක්ෂා කරන්න දෘෂ්ටි පරීක්ෂණ කිහිපයක්.

වර්තමානයේ අප අවට ගැජට් විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. අපි දවස පුරා සෑම දිනකම අපගේ පරිගණක සහ ජංගම දුරකථන දෙස බලා...

හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට හේතු 07 ක්

ආචාර්ය ජෝස් කොලොන්ට අනුව සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට නිශාචර අවදිවීම් 4-6ක් පමණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. මෙය අපගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම...
- Advertisement -spot_imgspot_img

ඔබේ මුහුණ ටෝනර් කිරීම පිළිබද සියලු දේ දැන ගමු.

සෑම කාන්තාවක්ම කැමැතියි තවත් කෙනෙක් තමන්ව වර්ණනා කරනවා නම්. එහෙම වර්ණනා කරන තත්ත්වයට ලස්සන වෙන්න තමයි හැම කෙනෙක්ම උත්සාහ...

ඔබගේ සමට සුදුසු රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදන තෝරාගනිමු.

අපි ලස්සන වෙන්න කියලා බලාපොරොත්තුවෙන් විවිධ රූපලාවණ්‍ය නිශ්පාදනයන් එදිනෙදා ජීවිතේ දී භාවිතා කරනවා. අද අප මෙම ලිපියෙන් ඔබ වෙත...

Must read

- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you