free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්සනීපාරක්ෂාව නිසාම අපේ සෞඛ්‍ය පිරිහෙන කරුණු 09 ක්

සනීපාරක්ෂාව නිසාම අපේ සෞඛ්‍ය පිරිහෙන කරුණු 09 ක්

-

- Advertisment -spot_img

අපෙන් බොහෝ දෙනෙක් සාමාන්‍යයෙන් සෑම දෙයක්ම නිවැරදිව කරන බව විශ්වාසයි. අපි අපේ අත් වියලීම සඳහා වාතය වියළන යන්ත්රයක් භාවිතා කරනු ලබයි. අපි පිඟන් කෝප්ප සින්ක් තුළ පොඟවා සොදා ගනී. අඩුම තරමින් කෝපි කෝප්පයක්වත් නොමැතිව වැඩ කරන දිනයක් ගත කිරීමට අපිට නොහැකියි. සමහර පොදු පුරුදු වල හානිය පිළිබඳ විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කර ඇති කරුණු 10 ක් අද මෙහි ඇතුලත් කර ඇත‍. මෙම තොරතුරු ඔබේ සෞඛ්‍යය ආරක්ෂා කර ගැනීමට උපකාරී වේ යැයි අපි සිතනා අතර I love You හි අපි විසින් සම්පූර්ණයෙන්ම නිර්දෝෂී ලෙස පෙනෙන පුරුදු කිහිපයක් එකතු කර ඇතත් ඒවා විද්‍යාත්මක දෘෂ්ටි කෝණයකින් අතිශයින්ම අපිරිසිදු වන අතර මෙය පර්යේෂණ මගින් ඔප්පු කර ඇත.

1. සින්ක් එකක පිඟන් පොඟවා ගැනීම


සින්ක් යනු බැක්ටීරියා සඳහා පරිපූර්ණ පරිසරයකි. එහිදී ඔබට සැල්මොනෙල්ලා, මහා බඩවැලේ හෝ ස්ටැෆිලොකොකස් සොයාගත හැකිය. ආමාශයේ සහ බඩවැල්වල ආබාධ වළක්වා ගැනීම සඳහා පිඟන් සේදීමෙන් පසුව පමණක් නොව මාළු, අමු මස්, කිරි නිෂ්පාදන සහ එළවළු වැනි ආහාර සමඟ සම්බන්ධ වූ පසු බේසම සේදීම අවශ්ය වේ. පොඟවා ගත් පිඟන් ගොඩක් සේදීමට පහසු නමුත් අනාරක්ෂිත විසඳුමකි.

2. උණු වතුරෙන් අත් සේදීම


සමහර පර්යේෂකයන් පවසන්නේ ජල උෂ්ණත්වය විෂබීජ විනාශ කිරීමට බලපාන්නේ නැති බවයි. මෙම අවස්ථාවේ දී අත් සේදීමට ගත කරන කාලය වඩාත් වැදගත් වේ. තත්පර 5 කින් ඔබ කිසිවක් පිරිසිදු නොකරන නමුත් තත්පර 30 කින් ඔබේ අත්වල ඇති සියලුම බැක්ටීරියා විනාශ කළ හැකිය. නිතරම උණු වතුරෙන් අත් සේදීමෙන් ඔබේ සමේ ආරක්ෂිත ක්‍රියාකාරිත්වය අඩු වන අතර කෝපයක් හෝ සමේ රෝග ඇති විය හැක.

3. වේශ නිරූපණය සමඟ වැඩ කිරීම


සමහර විට අපි කාර්යාලයේ සිට ව්‍යායාම් ශාලාවට දිව යන අතර කෙසේ හෝ ව්‍යායාමයෙන් පසු අපි ස්නානය කිරීමට පටන් ගන්නා බැවින් මේකප් ඉවත් කිරීමට කාලය ගත කිරීම තේරුමක් නැති දෙයක් යැයි අපි සිතයි. කෙසේ වෙතත් ව්යායාම අතරතුර අපගේ සමට හුස්ම ගැනීමට එය පිරිසිදු කිරීම අවශ්ය වේ. ඔබ වේශ නිරූපණය කරන්නේ නම් එය මගින් සමේ සිදුරු අවහිර විය හැකිය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ඔබට සමේ ගැටළු ඇති විය හැකි අතර ව්‍යායාමයකට පෙර ඔබේ වේශ නිරූපණය ඉවත් කරන්න.

4. අත් වියළන යන්ත්රයක් භාවිතා කිරීම


අපේ අතින් වියළන යන්ත්‍රයක් ස්පර්ශ නොකිරීම පිරිසිදුකම පිළිබඳ මායාවක් පමණි. ඇත්ත වශයෙන්ම විදුලි වියළුම් ඉතා අපිරිසිදු ඒවායි. ඒවා බැක්ටීරියා විශාල ප්‍රමාණයක් අල්ලාගෙන ඒවා වාතය ප්‍රවාහයකින් පැතිරෙන අතර ඒවා කෙනෙකුගේ පෙණහලුවලට, සමට හෝ ශරීරයට ඇතුළු විය හැකිය. කඩදාසි තුවා විදුලි අත් වියළන යන්ත්‍රවලට වඩා කාර්යක්ෂම සහ පිරිසිදු බව සිහිතබාගන්න.

5. ආහාර මල්ලක් එක් වරකට වඩා භාවිතා කිරීම


එක් වරකට වඩා භාවිතා කරන බෑගයක 99.9% ක් තුළ විෂබීජ විශාල ප්‍රමාණයක් ඇත. ඔබ අමු මස් බෑගයක (ඇසුරුම් කර තිබුණත්) මිල දී ගත්තා නම් වෙනත් නිෂ්පාදන විශේෂයෙන් පලතුරු සහ එළවළු මත බැක්ටීරියා පැතිරීමට ඉඩ ඇත. විසඳුම වන්නේ ඔබ සෑම විටම සේදිය යුතු ඉවත දැමිය හැකි බෑගයක් හෝ ටෝට් බෑගයක් භාවිතා කිරීමයි.

6. එකම පුවරුවක මස් සහ එළවළු කැපීම


ක්ෂුද්‍ර ජීව විද්‍යාඥ වෛද්‍ය චාල්ස් ගර්බා කියා සිටින්නේ කැපුම් පුවරුවක වැසිකිළි ආසනයකට වඩා 200 ගුණයක් බැක්ටීරියා ඇති බවත් ඒ නිසා සලාද කැපීම ආරක්ෂිත නොවන බවත්ය. අමු මස් කැපීමෙන් පසු පුවරුවක් සැල්මොනෙල්ලා සහ කැම්පිලොබැක්ටර් වලින් දූෂිත වේ. ආහාර විෂ වීමට වඩාත් හොඳින් පැතිරී ඇති හේතු දෙකක් ඇත. විසඳුම වන්නේ මස් සහ එළවළු සඳහා විවිධ කැපුම් පුවරු 2 ක් භාවිතා කිරීම සහ ලී ඒවාට වඩා වීදුරු පුවරු තෝරා ගැනීමයි.

7. ඔබගේ දුරකථනය මුදල් පසුම්බියේ තබා ගැනීම


ඔබේ මුදල් පසුම්බිය හෝ බෑගය අවට පරිසරයෙන් ඔබේ ගැජටය සම්පූර්ණයෙන්ම ආරක්ෂා කර ඇති ලස්සන හා පිරිසිදු ස්ථානයක් බව පෙනෙන නමුත් මෙය සත්‍යක් නොවේ. ඔබේ දුරකථනය සාක්කුවක තබා එය කේස් එකක තැබීම වඩා හොඳයි. එය විෂබීජ වලින් දූෂිත වීම අඩු වන්නේ එලෙස ය. සාමාන්‍ය දුරකථනයක් වැසිකිළි ආසනයකට වඩා 10 ගුණයක් අපිරිසිදුයි. සෑම දිනකම ඔබේ දුරකථනය තෙත් පිසදැමීමකින් පිස දැමීම වඩා හොඳයි.

8. වසන්තයේ දී ශීත ඇඳුම් පිරිසිදු කිරීම


අත්වැසුම් සහ ස්කාෆ් රෙදි සෝදන කූඩයකට දැමීමට ඔබ කොපමණ වාරයක් තීරණය කරනවාද? විශේෂඥයන් සති 1-2 කට වරක් තොප්පි, ස්කාෆ් සහ අත්වැසුම් සේදීම නිර්දේශ කරයි. මෙම ඇඳුම් ආයිත්තම් අපගේ මුඛයට සහ නාසයට නිතර සම්බන්ධ වෙන ඒවා වේ. ඒවායේ විෂබීජ සමුච්චය කරන අතර නිරන්තර සම්බන්ධතා තිබේ නම් අපගේ ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දුර්වල විය හැකිය.

9. කාමර උෂ්ණත්වයේ දී ආහාර ඉවත් කිරීම


අපගේ පරිසරයේ උෂ්ණත්වය සහ ශීත කිරීමේ වේගය ආහාරවල ගුණාත්මක භාවයට බලපාන ආකාරය ගැන අප සිතන්නේ කලාතුරකිනි. මස් සහ මාළු බඳුනක කෙලින්ම මේසයක් මත තැබීම හානිකර යි. විෂබීජ වර්ධනය වීම වැළැක්වීම සඳහා ශීතකරණය තුළ මස් සහ මාළු ඉවත් කිරීම වඩා සුදුසුයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you