free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්උණු වතුර හෝ සීතල ජලය මගින් ඔබේ තේරීම අනුව...

උණු වතුර හෝ සීතල ජලය මගින් ඔබේ තේරීම අනුව ඔබේ ශරීරයට සිදු වන දේ මේ දේවල් ගැන ඔබ කිසිවිටකත් දැන උන්නාද?

-

- Advertisment -spot_img

වැඩිහිටි ශරීරයක් ජලයෙන් 50% සිට 60% දක්වා සමන්විත වේ. මෙම දියර අපගේ සෞඛ්‍යයට අත්‍යවශ්‍ය වන අතර අපගේ ශරීරය නිසි ලෙස ක්‍රියාත්මක වීමට ඉතා වැදගත් වේ. නමුත් ඔබ එය පානය කළ යුත්තේ කෙසේද? සීතල හෝ උණුසුම් වශයෙන්ද? වඩා හොඳ කුමක්ද? අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සීතල වතුර වීදුරුවක් තෝරා ගැනීමට නැඹුරු වෙයි. විශේෂයෙන් උණුසුම් කාලගුණය තුළ එය වඩා හොඳ රසයක් සහ වඩා ප්රබෝධමත් වේ. එහෙත් ඇත්ත වශයෙන්ම එය අපගේ සෞඛ්යයට වඩා ප්රයෝජනවත් බව ඔප්පු වී ඇත්තේ උණුසුම් ජලය පානය කිරීමෙන්වේ. I Love You හි අපි උණුසුම් හා සිසිල් ජලය පානය කිරීමේ සියලු වාසි සහ අවාසි මෙම ලිපියෙහි ඔබ වෙනුවෙන් එකතු කර ඇත.

සීතල වතුර


සීතල ජලය 45°F සිට 70°F පමණ වේ. විශේෂයෙන් උණුසුම් ගිම්හාන දිනයක එය හොඳින් එය දැනේ. අපි සීතල වතුර වීදුරුවක් පානය කරන විට එයට අයිස් ටිකක් එකතු කළ පසු අපට ප්‍රබෝධයක් දැනේ. කෙසේ වෙතත් මිනිසුන් සීතල වතුර පානය කරන විට අතුරු ආබාධ රැසක් අත්විඳින බව අනාවරණය වී තිබේ.

1. එය ඔබගේ ආහාර දිරවීම අවුල් විය හැක.


ඔබ සීතල වතුර පානය කරන විට ඔබේ රුධිර වාහිනී හැකිලීම සහ ඔබේ ආහාර දිරවීමේ හැකියාවට බාධා කරයි. එමගින් බඩේ කැක්කුම උදර වේදනාව සහ මලබද්ධය ඇති විය හැක.

2. එය ශක්තිය හීන කරයි.


ඔබේ ශරීරය සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වයට ගෙන ඒම සඳහා සීතල ජලය උණුසුම් කිරීමට අමතර ශක්තියක් භාවිතා කරයි. ඔබට වෙහෙස දැනීමට සහ ඔබේ දෛනික කාර්යයන් සම්පූර්ණ කිරීමට නොහැකි වීමට අවශ්‍ය නම් මිස ඔබ අයිස් වතුර පානය නොකළ යුත්තේ එබැවිනි.

3. එය ඔබගේ හෘද ස්පන්දන වේගය අඩු කරයි.


සීතල වතුර පානය කිරීමෙන් ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය අඩු විය හැක. එය ශරීරයේ ස්වයංක්‍රීය ස්නායු පද්ධතියේ වැදගත් අංගයක් වන ස්නායු උත්තේජනය කරයි. ජලයේ අඩු උෂ්ණත්වය හෘද ස්පන්දන වේගය අඩු කිරීම සඳහා vagus ස්නායු සඳහා උත්තේජනයක් ලෙස ක්රියා කරයි.

4. එය ඔබගේ ශරීරයේ ශ්ලේෂ්මල ඇති කරයි.


සීතල වතුර පානය කිරීමෙන් ඔබේ සිරුරේ ඇති ශ්ලේෂ්මල ප්‍රසාරණය වේ. ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය නරක අතට හැරෙන අතර එය බොහෝ අප්‍රසන්න තත්වයන්ට මෙන්ම නාසයෙන් දියර ගැලීමේ සිට බරපතල රෝග දක්වා හේතු විය හැකිය.

උණු වතුර

උණුසුම් ජලය 80°F සිට 106°F වේ. සාමාන්‍යයෙන් අපි එය මේ ආකාරයෙන් පානය කිරීමට නැඹුරු නොවෙයි. නමත් අපි මෙම උෂ්ණත්වයේ දී කෝපි හෝ තේ පානය කිරීමට කැමැත්ති නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම උණුසුම් ජලය පානය කිරීමෙන් බොහෝ වාසි සිදුවෙනු ඇත.

1. එය ඔබේ සිරුරේ විෂ ඉවත් කරයි.

විශේෂයෙන් උදෑසන උණුසුම් ජලය පානය කිරීම බොහෝ රෝග වලට දායක විය හැකි ඔබේ ශරීරයේ විෂ ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. ශක්තිමත් බලපෑමක් සඳහා උණුසුම් ජලය සඳහා ලෙමන් පෙත්තක් එකතු කරන්න. විටමින් C සෛල පුනර්ජීවනය කරන අතර උණුසුම් ජලය ඔබේ ශරීරය විෂ ඉවත් කරයි.

2. එය වේදනාව සමඟ සටන් කරයි.


උණුසුම් ජලය ඔසප් වීම සහ හිසේ කැක්කුම නිසා ඇතිවන වේදනාව සමනය කරන බව ඔප්පු වී ඇත. එය රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරන අතර රුධිර ප්රවාහය වැඩි දියුණු කරයි. ඔබට කැක්කුම ඇති වුවහොත් ඔබ උණුසුම් ජලය පානය කළ යුතුය. එය අවහිර වූ මාංශ පේශි ලිහිල් කිරීමට උපකාරී වේ.

3. එය ආතතියේ මට්ටම අඩු කරයි.


එය උණුසුම් ස්නානයකින් පමණක් මානසික ආතතිය දුරු කළ හැකි නොවේ. ඔබට ආතතියක් දැනෙන විට උණුසුම් ජලය වීදුරුවක් පානය කිරීමට උත්සාහ කරන්න. එය මධ්යම ස්නායු පද්ධතිය නිසි ලෙස ක්රියා කිරීමට උපකාර වනු ඇත. කෝටිසෝල් ආතති හෝමෝන වලින් එකක් වන අතර විජලනය වීම එහි මට්ටම වැඩි කරයි. සජලනය වීම ඔබව වඩාත් ආතතියට ඔරොත්තු දෙනවා.

4. එය බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ.


ඕනෑම ජලය පානය කිරීමෙන් ඔබට බර අඩු කර ගත හැකි නමුත් ඔබ උණුසුම් ජලය පානය කරන්නේ නම් ඔබේ පරිවෘත්තීය සම්පූර්ණයෙන්ම සක්රිය වනු ඇත. උණුසුම් ජලය ශරීර උෂ්ණත්වය වැඩි කරන අතර ඔබේ ශරීරය උෂ්ණත්ව වෙනස සඳහා වන්දි ගෙවීමට උත්සාහ කරන විට කැලරි දහනය වීමට පටන් ගනී.

5. රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරයි.


සීතල වතුර ඔබේ නහර වැසීමට දන්නා අතර උණුසුම් ජලය රුධිරය නිදහසේ ගලා යාමට උපකාරී වේ. සෞඛ්‍ය සම්පන්න රුධිර ප්‍රවාහය රුධිර පීඩනයේ සිට හෘද වාහිනී රෝග අවදානම දක්වා ඔබේ ශරීරයේ බොහෝ අංශවලට බලපාන බව දන්නා කරුණකි.

6. එය ආහාර දිරවීමට උපකාරී වේ.


අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට මලපහ පිටවීමක් නොමැති විට හෝ වැසිකිළියට යාමේදී ගැටලු ඇති වේ. විජලනය මල බද්ධයට වඩාත් පොදු හේතුවකි. එබැවින් ජලය සාමාන්යයෙන් බඩවැල් උත්තේජනය කරයි. බඩවැල් මොහොත වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා උණුසුම් ජලය වඩාත් ඵලදායී බව ඔප්පු වී ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you