free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ අදික ලෙස සීනි අනුභව කරන බවට පෙන්වන ලක්ෂණ...

ඔබ අදික ලෙස සීනි අනුභව කරන බවට පෙන්වන ලක්ෂණ 9ක්

-

- Advertisment -spot_img

සීනි කියන්නෙම පැණි රසයටයි. එය අඩංගු සෑම දෙයක්ම ඊටත් වඩා රසයි. මිහිරි ස්ඵටික කාබෝහයිඩ්රේට සෑම තැනකම ඇති බව පෙනේ. අපෙන් බොහෝ දෙනෙක් බඩගිනි වූ විට අපගේ ප්රියතම අතුරුපසවල අමතක නොවන රසය මත සිටීමට කැමතියි. කෙසේ වෙතත් අහිංසක සතුටක් ලෙස පෙනෙන දෙය ඇත්ත වශයෙන්ම අප එය විශාල වශයෙන් පරිභෝජනය කරන විට බොහෝ සංකීර්ණ සෞඛ්‍ය ගැටලුවලට හේතුවයි. අද සීනි වළක්වා ගැනීම දුෂ්කර නමුත් අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් එයට ඇබ්බැහි වී ඇති ආකාරය පවා නොදනිති. I Love You හි අපි ඔබේ ශරීරය ඔබට ලබා දෙන අනතුරු ඇඟවීමේ සංඥා කිහිපයක් එකතු කර ඇති අතර එයින් පෙන්නුම් කරන්නේ මිහිරි දේවලින් ඉවත් වීමට ඔබට මේ සුදුසු කාලය බවයි.

9. මාංශ පේශි සහ සන්ධි වේදනාව


ඔබ වේදනාවෙන් පෙළෙන නිසා ඔබ නිතිපතා ඇවිදීම, ගෙවතු වගාව හෝ ගොල්ෆ් ක්‍රීඩා කිරීම මඟහරින බව ඔබට හැඟෙනවාද? එය ඇතුළත සිදුවන ගිනි අවුලුවන ක්‍රියාවලීන් ගැන ඔබට අනතුරු ඇඟවීමට ඔබේ ශරීරය භාවිතා කරන බොහෝ සංඥා වලින් එකක් විය හැකියි. ඔබේ ආහාර වේලෙහි ඇති අධික සීනි ප්‍රමාණය නිසා ප්‍රතිශක්තිකරණ සෛල මගින් ගිනි අවුලුවන පණිවිඩකරුවන් ඔබේ රුධිරයට ස්‍රාවය කරන අතර එමඟින් උසස් ග්ලයිකේෂන් අවසාන නිෂ්පාදන හෝ ග්ලූකෝස් අණුවකට බැඳී ඇති ප්‍රෝටීන් බිඳ දැමීමට උත්සාහ කරයි. ඔබ වැඩිපුර සීනි අනුභව කරන තරමට වඩාත් දියුණු ග්ලයිකේෂන් අවසාන නිෂ්පාදන දිස්වන අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස චක්‍රය බිඳ දැමීම සඳහා වැඩි ගිනි අවුලුවන පණිවිඩකරුවන් යවනු ලැබේ. එවැනි ජෛව රසායනික ප්‍රතික්‍රියා කඳුරැල්ලක් අවසානයේ ආතරයිටිස්, ඇසේ සුද, හෘද රෝග, දුර්වල මතකය හෝ සම රැලි වැටීමට හේතු විය හැක.

8. රසකැවිලි සහ අනෙකුත් සීනි සහිත ආහාර සඳහා ආශාව


ඔබ පැයකට පමණ පෙර මෆින් ස්කාෆ් කර තිබියදීත් සීනි ඉතා වේගයෙන් සැකසෙන අතර ඔබට කුසගින්න දැනේ. ඇත්ත වශයෙන්ම සීනි ඩොපමයින් මුදා හැරීම සඳහා ප්‍රසිද්ධයි. ඇබ්බැහි වූ ඖෂධ භාවිතා කරන විට ඔබට දැනෙන දේට සමානයි. ප්‍රතිලාභදායක සිදුවීමකට ප්‍රතිචාර වශයෙන් මෙම පද්ධතියේ නියුරෝන මගින් ස්නායු සම්ප්‍රේෂක ඩොපමයින් මුදා හරිනු ලැබේ. මෙම විශේෂිත රසායනිකය අපව හොඳ මනෝභාවයකින් තබා ගැනීම සඳහා වඩාත් ප්‍රසිද්ධයි. මොළය සීනි සලකන්නේ විපාකයක් හෝ සංග්‍රහයක් ලෙස වන අතර ඔබ වැඩිපුර සීනි අනුභව කරන තරමට ඔබේ ශරීරය එයට ආශා කරයි. එය විෂම සහ ඇබ්බැහි චක්රයකි. ඊට අමතරව සීනිවල අධික ආහාර, ප්රයෝජනවත් පෝෂ්ය පදාර්ථ අඩංගු නොවන නිසා ඔබට පූර්ණ බවක් දැනෙන්නේ නැත.

7. බලශක්ති ඉහල සහ පහල


ඔබේ ශරීරයේ බලශක්ති සැපයුම සඳහා ග්ලූකෝස් වගකිව යුතු අතර ඔබේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම නිසි මට්ටමක තබා ගැනීම ඉතා වැදගත් වන්නේ එබැවිනි. ඔබ රසකැවිලි අනුභව කරන විට අග්න්‍යාශය සෛල වලට ග්ලූකෝස් ගෙන ඒම සඳහා ඉන්සියුලින් මුදා හරින අතර එමඟින් ඔබට ශක්තියක් ලැබෙනු ඇත. චක්‍රය අවසන් වූ පසු ඔබේ ශරීරයට වැඩිපුර සීනි අවශ්‍ය නිසා ශක්ති මට්ටම පහත වැටෙන බව ඔබට දැනේ. ඔබේ ශක්ති මට්ටම පවත්වා ගැනීම සඳහා රසකැවිලි සහ සෞඛ්‍යයට අහිතකර කෙටි ආහාර ගැනීමෙන් වළකින්න. ඒ වෙනුවට කෙට්ටු ප්‍රෝටීන සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න මේද තෝරා ගන්න. සෞඛ්ය සම්පන්න ආහාර වලින් ඔබේ ශරීරය සඳහා සැබෑ ශක්තිය ලබා ගන්න. ඔබේ රුධිරයේ ඇති මෙම සීනි මට්ටම ඊටත් වඩා වැඩි ශක්ති ප්‍රමාණයක් සහ අඩුවීමක් ඇති නොකරයි.

6. නිරන්තර සම කැඩී යාම


එකතු කළ සීනි අඩංගු ආහාර ඉන්සියුලින් මට්ටම ඉහළ යාමට හේතු වන අතර ග්ලයිකේෂන් ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කරයි. නැතහොත් ප්‍රෝටීන් අණු සමඟ සීනි බන්ධනය වේ. ග්ලූකෝස් ඔබේ රුධිරයට ඇතුළු වූ වහාම එය සංකීර්ණ කායික ක්‍රියාවලීන් මාලාවක් දියත් කරන අතර එය අවසානයේ දැවිල්ල සහ සමේ ගැටළු ඇති කළ හැකිය. මෙම ඉන්සියුලින් වැඩි කිරීම අවසානයේ ඔබේ සමේ තෙල් ග්‍රන්ථි වල ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි කර ගිනි අවුලුවන ක්‍රියාවලීන් සක්‍රීය කරයි. එයින් අදහස් කරන්නේ අධික සීනි සහිත ආහාර කුරුලෑ ඇතිවීමේ වැඩි අවදානමක් සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බවයි. ඔබේ නොහික්මුණු සම ඔබට කරදර කරන්නේ නම් සහ වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර කිසිවක් උදව් නොකරන බව පෙනේ නම් ඔබේ ආහාර පුරුදු වෙනස් කිරීමට උත්සාහ කරන්න. අපි ඔබේ ජීවිතයෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම සීනි කපා හැරීමට අවධාරනය නොකර නමුත් ඔබට එකතු කළ සීනි අඩංගු ආහාර අඩුවෙන් පරිභෝජනය කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකිය.

5. බර වැඩිවීම


ඔබේ ජීන්ස් එක ඉණ වටා තදින් හිරවෙන බවක් දැන ගැනීම කිසි විටෙක ප්රසන්න පුදුමයක් නොවේ. සතියකට පෙර ඔබ අනුභව කළ චොකලට් කේක් එකක් මෙතරම් නරක ආකාරයකින් ආපසු හැරවිය හැකි යැයි ඔබ කිසි විටෙකත් බලාපොරොත්තු නොවෙනු ඇත‍. කෙසේ වෙතත් සීනි සමඟ අධික ලෙස පානය කිරීම පිළිබඳ වඩාත් පැහැදිලි සංඥාවක් වන්නේ යම් බරක් පැටවීමයි. කෙටි කෑම සහ රසකැවිලි සාමාන්යයෙන් ඔබේ මැද කොටසෙහි රාත්තල් ගබඩා කරයි. ඉහළ සීනි මට්ටමක් වෙනත් ස්ථානයකට වඩා ඔබේ බඩේ අතිරික්ත මේදය ගබඩා කරන ඉන්සියුලින් නිෂ්පාදනය වැඩි කරයි.

4. දත් දිරායාම


පැණිරස ආහාර නිසැකවම දත් කුහර සෑදීමට සහ දත් දිරායාමට ප්‍රවර්ධනය කරයි. කෙසේ වෙතත් ඔබේ දත් දිරාපත් වන්නේ සීනි නොවේ. නමුත් ඔබ ආහාරයට ගැනීමෙන් පසු දත් මත ඉතිරි වන ආහාරවල සුන්බුන් ද එයට හේතුවයි. නිසි ලෙස ජීර්ණය නොකළහොත් හෝ දත් මදින්නේ නැතිනම් නම් ආහාර සුන්බුන් ඔබේ දත් මත සමරු ඵලකයක් ඇති කරයි. එය දතක දෘඩ පෘෂ්ඨය ඛාදනය කර කුඩා සිදුරු ඇති කරයි. රසකැවිලි, වියළි ධාන්‍ය වර්ග සහ හුස්ම මින්ට් වැනි විවිධ සීනි සහිත ආහාර ඔබේ දත් අතරට ළඟා වීමට අපහසු ස්ථානවල සිරවී දිරාපත් වීමේ ක්‍රියාවලිය වේගවත් කරයි. නිසි මුඛ සනීපාරක්ෂාව පවත්වා ගැනීමෙන් නිතිපතා දන්ත වෛද්‍යවරුන් හමුවීමෙන් ඔබව ගලවා ගත හැකිය.

3. ඉහළ සීනි ඉවසීමක්


ඔබ දිනපතා රසකැවිලි විශාල ප්‍රමාණයක් අනුභව කරන විට ඔබේ රස අංකුර එකම පැණි රස මට්ටමකට හුරු වන අතර පෙර මෙන් එයට ප්‍රතිචාර නොදක්වයි. අතිරික්ත සීනි ඔබේ රසය අඳුරු කරන අතර මිහිරි පලතුරු සහ බෙරි ඔබට අවශ්‍ය තරම් මිහිරි රසයක් නොදක්වයි. ඉස්ම සහිත ඇපල් ගෙඩියක් අනුභව කර එහි රසය භුක්ති විඳීමට වඩා හොඳ දෙයක් නැත. කිසිවක් ඔබට මිහිරි රසයක් නොවේ නම් පිරිපහදු කළ සීනි සහ පැණිරස සිරප් වැනි අතිරේක සීනි ආකලන පරිභෝජනය අඩු කර හොඳින් සමබර ආහාර වේලකට මාරු වන්න.

2. නිතර සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව සහ උණ


අධික ලෙස සීනි අනුභව කිරීම හෝ පානය කිරීම ඔබ අසනීප වූ විට බැක්ටීරියා වලට පහර දීමෙන් ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ සෛල අවහිර කරයි. උණ සමඟ සටන් කිරීමට ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය විටමින් C එහි රසායනික ව්‍යුහය ග්ලූකෝස් වලට බෙහෙවින් සමාන යි. විටමින් C සෙවීම සහ වැඩ කිරීම වෙනුවට ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය උණ බැක්ටීරියා වලට එරෙහිව ශුන්‍ය බලයක් ඇති ග්ලූකෝස් ලබා ගනී. එමනිසා රෝගයකට එරෙහිව සටන් කරනවා වෙනුවට ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය එයින් පීඩා විඳියි. එවැනි තත්වයක් වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබට සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව හෝ උණ වැළඳීමේ අවදානමක් ඇති විට රසකැවිලි අඩු කර පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහ විටමින් C සහ E මෙන්ම බීටා-කැරොටින් සහ සින්ක් පොහොසත් පලතුරු සහ එළවළු වැඩිපුර අනුභව කරන්න.

1. බඩ පිපීම දැනීම


බඩ පිපීම සහ වේදනාකාරී වායුව මෙන්ම අනෙකුත් ආහාර ජීර්ණ අපහසුතා ද විවිධ ආහාර නිසා ඇති විය හැක. ඒවගේම වැඩිපුර සීනි ආහාරයට ගැනීම ඉන් එකකි. බඩ පිපීම ඔබ කන දේ හා දිරවීමට උත්සාහ කරන දේ සමඟ කෙලින්ම සම්බන්ධ වන නිසා සීනි එහි විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. කුඩා අන්ත්රය තුළ සීනි නරක ලෙස අවශෝෂණය කර ඇත්නම් සීනි සාමාන්යයෙන් වායුව නිපදවන බැක්ටීරියාවක් ලෙස ක්රියා කරන විශාල අන්ත්රය තුළට ඇතුල් වේ. අධික සීනි ඔබේ බඩට විනාශයක් විය හැකිය. එබැවින් රසකාරක, ඩයට් කෝක් සහ ස්නැක් බාර් ආහාරයට ගැනීමෙන් වළකින්න. සීනි රහිත ආහාර පැණි රසැති අජීර්ණ සංයෝග අඩංගු සීනි ඇල්කොහොල් වලින් පිරී ඇති බව සැලකිල්ලට ගැනීම සිත්ගන්නා කරුණකි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you