free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්සැල්දිරි ඔබේ ආහාරයට සතියක් එකතු කරගත්විට ඔබේ ශරීරයට සිදුවෙන...

සැල්දිරි ඔබේ ආහාරයට සතියක් එකතු කරගත්විට ඔබේ ශරීරයට සිදුවෙන අරුම පුදුම දේවල් ගැන ඔබ මින් පෙර කිසිදිනක අසා නොතිබෙන්නට ඇත.

-

- Advertisment -spot_img

නැවුම් හැපෙනසුළු සැල්දිරි කූරු 95% ක් පමණ ජලයෙන් සමන්විත වන නමුත් ශරීරයට එහි බලපෑම සම්බන්ධයෙන් ගත් කල එය ජීවිතය වෙනස් කළ හැකිය. සමහර විට මෙම එළවළු ඔබේ ආහාර වේලට හඳුන්වා දීමට කාලයයි. I Love You හි අපි සැමවිටම සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් පවත්වා ගැනීම ප්‍රවර්ධනය කරන අතර සැල්දිරි වැනි ආහාරවල සෞඛ්‍ය ගුණාංග පිළිබඳව ඔබට ගැඹුරු අධ්‍යයනයක් ලබාදීමට මෙම ලිපිය එකතු කරගත්තා.

01.බර පාලනය පහසු වනු ඇත.


අප සඳහන් කර ඇති පරිදි සැල්දිරි ප්‍රධාන වශයෙන් ජලයෙන් සමන්විත වන නමුත් එය විටමින් K සහ තවත් විශාල ඛනිජ වර්ග කිහිපයකින් පොහොසත් ය. කෙසේ වෙතත් බර පාලනය කිරීම සඳහා සැල්දිරි ගැන මතක තබා ගත යුතු ප්රධානතම දෙය වන්නේ එහි ඍණ කැලරි ප්රමාණයක් ඇති බවයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ සැල්දිරිවල ඇත්ත වශයෙන්ම ඇති කැලරි ප්‍රමාණයට වඩා සැල්දිරි දිරවීමට ඔබේ ශරීරයට වැඩි කැලරි ප්‍රමාණයක් අවශ්‍ය බවයි. බර අඩු කර ගැනීම සඳහා සැල්දිරි යුෂ කෝප්ප 1.5 කට කැලරි 16 ක් පමණක් ඇති බැවින් සැල්දිරි කෙළින්ම හෝ යුෂ ආකාරයෙන් අනුභව කළ හැකිය.

02.හදවතේ දැවිල්ලට සමුදෙන්න.


ඇසිඩ් පරාවර්තනය හෝ අජීර්ණ යනු දුර්වල ආහාර තෝරා ගැනීමක් හෝ නරක ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියක් ඇති පුද්ගලයින්ට ඇති තත්වයකි. නමුත් අපගේ කුඩා හරිත මිතුරාට මේ සඳහා ඔබට උදව් කළ හැකිය. සැල්දිරි යුෂ ඔබේ බඩේ ආම්ලිකතාවය නියාමනය කරමින් අජීර්ණ වහාම සමනය කරයි. නමුත් අපට කියන්න තියෙන්නේ එය තරමක් තාවකාලික විසඳුමක් බවයි. අජීර්ණ දිගටම පවතින්නේ නම් ඔබ ඔබේ ආහාර වේල වෙනස් කිරීමට හෝ වෛද්යවරයෙකු හමුවිය යුතුයි.

03.වණ නැති කරන්න.


ඖෂධ ජීව විද්‍යාව පිළිබඳ ජර්නලය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද 2010 දී කරන ලද අධ්‍යයනයක දී සැල්දිරි වල ආහාර දිරවීමේ පත්‍රිකාවේ ශ්ලේෂ්මල පටලය වණ වලින් ආරක්ෂා කරන නිශ්චිත එතනෝල් සාරය අඩංගු බව තීරණය විය. සැල්දිරි වල අඩංගු අනෙකුත් දේ නම් ෆ්ලේවනොයිඩ්, ටැනින්, වාෂ්පශීලී තෙල් සහ ඇල්කලෝයිඩ්, ඔබේ බඩවැල් තුළ ආරක්ෂිත ශ්ලේෂ්මල නිෂ්පාදනය ඉහළ නංවයි.

04.ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ගුණාංග ක්රියාත්මක වනු ඇත.


ශරීරයේ දැවිල්ල ආසාදනයකට හෝ කෝපයකට ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ ප්‍රතිචාරයක් වන අතර එය අනිවාර්යයෙන්ම නරක දෙයක් නොවේ. මන්ද ඔබේ ශරීරය ආසාදනය පැතිරීමෙන් ඔබව ආරක්ෂා කරන්නේ එලෙස යි. එහෙත් සමහර විට ඔබ ඉදිමීම සහ එහි අනෙකුත් බලපෑම් නියාමනය කිරීමට අවශ්ය වන අතර සැල්දිරි ඔබට ප්රතිඔක්සිකාරක සහ ප්රති-ගිනි අවුලුවන හැකියාවන් ඇති බැවින් එය ඔබට උපකාර කළ හැකිය. එය ඔබේ සම, විදුරුමස් සහ ඇස් මත ඉතා පැහැදිලිව පෙනෙනු ඇත. එසේම කැල්සියම් වැඩි වීම නිසා ඔබේ දත් දීප්තිමත් වීමට එය උපකාර විය හැකිය.

05.විජලනය වළක්වනු ඇත.


ජල අන්තර්ගතයෙන් ඉහළ නිෂ්පාදන ඔබේ ශරීරය ජලය සමඟ පවත්වා ගෙන යන අතර එමඟින් විජලනය වළක්වන බව නොකියයි. ජල අන්තර්ගතයෙන් පොහොසත් ආහාර නිෂ්පාදන වන්නේ පිපිඤ්ඤා (98%) සහ සැල්දිරි (95%) ය.

06.ආහාර දිරවීමේ පද්ධතියට උපකාර ලැබෙනු ඇත.


ඉහළ ජල අන්තර්ගතයක් සමඟ සැල්දිරි තන්තු වලින් පොහොසත් ය. ස්වාභාවික තන්තු සහ ෆයිටොකෙමිකල් ආමාශයේ සහ කුඩා අන්ත්‍රයේ බිත්ති උත්තේජනය කරයි. පෙරිස්ටල්සිස් ක්‍රියාවලියට උපකාර කිරීමෙන් මලබද්ධය වළක්වයි. මේ නිසා මහ බඩවැලට එන ආහාර මිශ්‍ර වී හොඳින් කැළඹෙයි. එය එන්සයිම වලට පෝෂ්‍ය පදාර්ථ බිඳ දැමීමට සහ ඒවා රුධිරයට අවශෝෂණය කිරීමට උපකාරී වේ.

07.රුධිර පීඩනය සහ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම පහත වැටෙනු ඇත.


අවසාන වශයෙන් නොව අවම වශයෙන් සැල්දිරි වල කොලෙස්ටරෝල් විරෝධී ගුණ ඇති අතර එය මූලික වශයෙන් ඔබේ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම පිරිසිදු කිරීමෙන් අධි රුධිර පීඩනය වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ. සැල්දිරි වල සිනිඳු මාංශ පේශි ලිහිල් කිරීමේ ගුණ ඇත. සෛල තුළ සහ පිටත කැල්සියම් සහ පොටෑසියම් ගලායාම වැඩි දියුණු කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you