free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට...

හැමදාම රෑට එකම වෙලාවට ඔබ නින්දෙන් ඇහැරෙනවනම් මෙන්න එයට හේතු 07 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ආචාර්ය ජෝස් කොලොන්ට අනුව සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට නිශාචර අවදිවීම් 4-6ක් පමණ සාමාන්‍ය දෙයක් ලෙස සැලකේ. මෙය අපගේ ආරක්ෂාව සහතික කිරීම සඳහා අවදි වීමකි. කෙසේ වෙතත් මෙම කෙටි කාලය අවදියෙන් පසුව අපට පහසුවෙන් නින්දට යාමට හැකි විය යුතුයි. ඔබට වහාම නින්දට යෑමට අපහසුනම් ඔබට හොඳ රාත්‍රී විවේකයක් ලබා ගැනීමට බාධා කරන සමහර දේවල් තිබෙන්නට පුළුවන්. I Love You හි අප විසින් ඔබට මධ්‍යම රාත්‍රියේ අවදි වීමට සහ නැවත නිදා ගැනීමට අපහසු වීමට ඇති වඩාත් පොදු හේතු ලැයිස්තුවක් මෙම ලිපිය මගින් එකතු කර ඇත.

7. වැරදි නිදාගැනීමේ ඉරියව්ව


නිදන්ගත තෙහෙට්ටුව, හිසරදය, අජීර්ණ සහ බෙල්ල හෝ පිටුපස වේදනාව වැනි රෝග ලක්ෂණ ඔබ නිදා සිටියදී නුසුදුසු ඉරියව්ව නිසා ඇති විය හැකිය. ඔබ ඔබේ ඇඳ කෙරෙහි ද අවධානය යොමු කළ යුතුයි. ඔබේ මෙට්ටය ඉතා දැඩි නොවිය යුතු නමුත් එය ඉතා මෘදු ද නොවිය යුතුයි. ඔබේ කොට්ටය ඔබේ බෙල්ලට සහ ඔබේ හිසට ආධාර කරන බවට වග බලා ගන්න. කළ යුතු දේ: ඔබ වම් පැත්තට හැරී නිදාගැනීමෙන් ඔබේ ආහාර දිරවීම සහ රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කිරීමට, චිත්තවේගීය සෞඛ්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට, ඔබේ වසා පද්ධතිය නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීමට සහ හෘද රෝග වළක්වා ගැනීමට හැකි වේ. ඔබට ඔබේ නිදාගැනීමේ පුරුදු සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් කළ නොහැකි නම් සරල උපදෙස් කිහිපයක් අනුගමනය කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබ උඩු අතට නිදාගන්නේ නම් ඔබේ පහළ පිටුපස පීඩනය ඉවත් කිරීමට ඔබේ දණහිසට යටින් කොට්ටයක් තබන්න. ඔබ යටි අතට නිදාගන්නේ නම් ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ සමතලා කර තබා ගැනීම සඳහා ඔබේ අතට ආධාර කිරීම සඳහා එක් කොට්ටයක් ඔබේ කිහිල්ලට යටින් තබා ඔබේ කකුල් අතර තවත් කොට්ටයක් තබන්න. ඔබ බඩ මත වැතිරි නිදා ගන්නේ නම් සිහින් කොට්ටයක් හෝ කොට්ටයක් භාවිතා නොකරන්න. ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මකභාවය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා පරිපූර්ණ කොට්ටයක් සහ මෙට්ටයක් තෝරා ගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ සම්පූර්ණ මාර්ගෝපදේශයක් ඔබට සොයාගත යුතුවනවා.

6. පාරිසරික ශබ්දය


ඔබ ජීවත් වන්නේ විශාල නගරයක නම් දිවා රෑ නොයෙකුත් ශබ්දවලට නිරාවරණය වීම කෙබඳුදැයි ඔබ දන්නවා. ඔබේ ඇඳ සහකරුගේ එලාම් නාද වීම, අසල්වැසියෙකු සෑම උදෑසනකම රේඩියෝව ක්‍රියාත්මක කිරීම, බස් රථයක් හෝ දුම්රියක් ඒ අසලින් ගමන් කිරීම, ළමයින් හෝ සුරතල් සතුන් සෙල්ලම් කිරීම වැනි මේ සියලු ශබ්ද ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය සැලකිය යුතු ලෙස විනාශ කළ හැකිය. කළ යුතු දේ: ඔබ නිදා සිටියදී කන් ප්ලග් භාවිතා කරන්න. නමුත් ෆෝම් ඉයර්ප්ලග් වලට ඇත්තේ ඉතා කෙටි ආයු කාලයක් බව අමතක නොකරන්න. තවද ඔබ ඒවා නිතිපතා පිරිසිදු කළ යුතු වෙනවා. ඔබේ අසල්වාසීන්ගෙන් හෝ පිටතින් කරදරකාරී ශබ්ද එනවා නම් ඔබට සුවපහසු ලෙස නිදා ගැනීමට ඔබේ කාමරයේ බිත්ති ශබ්ද විකාශනය කළ හැකිය.

5. Sleep apnea


Sleep apnea යන්නෙන් අදහස් වන්නේ ශ්වසන මාර්ගය අර්ධ වශයෙන් හෝ සම්පූර්ණයෙන් අවහිර වන අතර මෙය රාත්‍රියේදී හුස්ම ගැනීම නැවත නැවතත් නතර කිරීමට හේතු විය හැකිය. මෙම අවස්ථාවේ දී ඔබේ පිබිදීම සිදුවන්නේ රුධිරයේ ඔක්සිජන් මට්ටම පහත වැටීමෙනි. apnea හි අනෙකුත් රෝග ලක්ෂණ අතර ඔබට හිසරදය, වියළි මුඛය, පපුවේ වේදනාව, අධික නිදිමත සහ මනෝභාවය වෙනස් විය හැකිවේ. කළ යුතු දේ: රෝග විනිශ්චය තහවුරු වුවහොත්, ඔබ නිදා සිටින විට ඔබේ ශ්වසන මාර්ගය විවෘතව තබා ගැනීම සඳහා අඛණ්ඩ ධනාත්මක වායු පීඩන උපකරණයක් භාවිතා කිරීමට වෛද්‍යවරුන් ඔබට උපදෙස් දෙනු ඇත.

4. නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමය


ඔබ ඔබේ කකුල් චලනය කිරීමට දැඩි ආශාවකින් අවදි වුවහොත් ඔබට බොහෝ විට නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමය (RLS) ඇත. මෙම ස්නායු ආබාධය නිසා ඔබේ කකුල් වල කැසීම, බඩගා යාම හෝ බඩගා යන හැඟීම ඇති විය හැක. සමහර විට ඔබට ඔබේ යටි පාදවල කැක්කුම හෝ ස්පන්දන වේදනාව පවා දැනෙන්නට පුළුවන්. කළ යුතු දේ: කකුල් සම්බාහනයයි. මධ්‍යස්ථ ව්‍යායාම සහ උණුසුම් ස්නානය RLS හි රෝග ලක්ෂණ සමනය කළ හැකිය. ඔබ සැලකිය යුතු නින්දක් අහිමි වීමෙන් පීඩා විඳින්නේ නම් දිවා කාලයේ නිදා ගැනීමෙන් ඔබේ නින්දේ රටාව වෙනස් කළ හැකිය.

3. වැරදි කාමර උෂ්ණත්වය


ඔබ අධික ශීතල හෝ අධික උණුසුම නිසා මධ්‍යම රාත්‍රියේ අවදි වන බව ඔබට පෙනේ නම් ප්‍රශ්නය වනුයේ ඔබේ කාමරයේ උෂ්ණත්වයයි. රීතියක් ලෙස ඔබව නින්දේ ප්‍රකාරයට ගෙන ඒම සඳහා ඔබේ ශරීර උෂ්ණත්වය මඳක් අඩු කළ යුතු නමුත් එයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ කාමරය ශීත කළ යුතු බව නොවේ. කළ යුතු දේ: හොඳ රාත්‍රියක නින්දක් සඳහා සුදුසුම කාමර උෂ්ණත්වය 60° F සිට 67° F දක්වා පරාසයක පවතී. ළදරුවන් හෝ කුඩා දරුවන් සඳහා, එය 65° F සහ 70° F අතර වේ. නින්දට පෙර උණුසුම් ස්නානයක් සිදුකිරීම ඔබට ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇත. පළමුව එය ඔබේ ශරීර උෂ්ණත්වය ඉහළ නංවනු ඇති අතරඅ ඔබ ටබ් එකෙන් එළියට ගිය පසු ඔබට උෂ්ණත්වයේ සුළු අඩුවීමක් අත්විඳිය හැකි අතර එය ඔබේ මොළයට නිදා ගැනීමට සංඥාවක් නිකුත් කරනු ඇත.

2. මත්පැන් පානය කිරීම


ඇල්කොහොල් ඔබට ඉතා පහසුවෙන් නිදා ගත හැකි අවසාදිත බලපෑමක් ඇතත් එය ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ නොසන්සුන් රාත්‍රියට හේතුවක් විය හැකිය. ඔබේ ශරීරය ඔබේ පද්ධතියේ ඇල්කොහොල් පරිවෘත්තීය කරන විට ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය නරක අතට හැරිය හැකිවේ. ඔබ නිතර ඇවිස්සීම ආරම්භ කළ හැකී සහ ඔබ මධ්‍යම රාත්‍රියේ පවා අවදි විය හැක. කළ යුතු දේ: ඔබ නින්දට යාමට පැයකට පෙර පානය කිරීමෙන් වළකින්න. ඒ වෙනුවට camomile තේ කෝප්පයක් බොන්න. එය ඔබට වඩා හොඳින් නිදා ගැනීමට උපකාර වනු ඇත.

1. අන්තර්ජාලයෙන් කාලය ගත කිරීම

ට්විටර් හරහා අනුචලනය කිරීම හෝ ෆේස්බුක් හි කතාබස් කිරීම ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවයට හානි කළ හැකිය. සමහර අධ්‍යයනවලින් පෙන්නුම් කරන පරිදි සවස් වරුවේ ඇස් නිල් ආලෝකයට නිරාවරණය කිරීමෙන් ඔබේ ශරීරය නිදාගන්නා මෙලටොනින් හෝමෝනය නිපදවීම වළක්වයි. කළ යුතු දේ: ඔබ නින්දට යාමට පැයකට හෝ 2කට පෙර සියලුම ඉලෙක්ට්‍රොනික උපාංග ක්‍රියා විරහිත කරන්න. ඔබගේ විද්‍යුත් තැපෑල පරීක්ෂා නොකර ඔබට කළ නොහැකි නම් ඔබගේ දුරකථනය හෝ ටැබ්ලටයේ ආලෝකය අඩු කර ගැජට් එක ඔබේ මුහුණෙන් අඩි එක සිට 2 දක්වා දුරින් තබා ගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you