free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනඔබේ දරුවා හුස්ම හිරවී ඇතිනම් ඔබට ක්ෂණිකව කුමක් කළ...

ඔබේ දරුවා හුස්ම හිරවී ඇතිනම් ඔබට ක්ෂණිකව කුමක් කළ හැකිද?

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ දරුවාට හුස්ම හිරවීමට පටන් ගෙන තිබේ නම් කුමක් කළ යුතුද? ඔබට ඔවුන්ට උපකාර කළ හැක්කේ කෙසේද කියා ඔබ හිතුවාද? ප්‍රථමාධාර කුසලතා පිළිබඳ පළමු පන්ති 19 වන සියවසේදී සිදු වූ නමුත් මෙම ශිල්පීය ක්‍රම ඵලදායි ලෙස සිදු කරන්නේ කෙසේදැයි අප දන්නා බව අපෙන් කිහිප දෙනෙකුට නිශ්චිතවම පැවසිය නොහැක. ළමයින් බොහෝ විට වැඩිහිටියන්ගේ අධීක්ෂණය යටතේ සිටියද විශේෂිත වස්තුවක් උගුර හරහා පහසුවෙන් ඇතුළු විය හැකිය. ප්‍රථමාධාර සැපයීම සෑම කෙනෙකුටම ඉගෙන ගත හැකි සහ කළ යුතු විශේෂ කුසලතාවකි. I Love you හි අපට ඔබට කියන්නට අවශ්‍ය වන්නේ මෙවැනි අවස්ථාවක හැසිරිය යුතු ආකාරය සහ කුමක් කළ යුතුද යන්නයි.

දරුවෙකු හුස්ම හිරවීමට පටන් ගෙන තිබේද යන්න තීරණය කරන්නේ කෙසේද?
හුස්ම හිරවීමේ විවිධ සලකුණු තිබේ.


දරුවා හුස්ම ගන්නවා පමණක් නොව කැස්සක් ද තිබේ නම් මෙයින් අදහස් කරන්නේ ශ්වසන මාර්ගයේ අර්ධ වශයෙන් අතිච්ඡාදනය වී ඇති බවයි. සිරවී ඇති වස්තුව ඉවත් කිරීම සඳහා ඔහු හෝ ඇය දිගටම කැස්ස ඇති කළ යුතුය. ස්වරාලය තුළ ඇති ආගන්තුක වස්තුවක් නිසා ඇතිවන ශරීරයේ ප්‍රත්‍යාවර්ත නිසාද වමනය ඇතිවිය හැක. ශරීරයේ මෙම ස්වාභාවික ප්රතික්රියා මැදිහත්වීම් හෝ විශේෂ තාක්ෂණික ක්රම නොමැතිව දරුවාගේ උගුර ඉවත් කිරීමට උපකාර වනු ඇත.

හුස්ම හිරවීමේ දුෂ්කර අවධිය සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනත් දෙයකි. දරුවෙකු හදිසියේ කැස්ස, කෑගැසීම හෝ වෙනත් ශබ්දයක් නැවැත්වුවහොත් එයින් අදහස් වන්නේ යමක් ශ්වසන මාර්ගය අවහිර වී ඇති බවයි. නොපැහැදිලි ශබ්ද හෝ කටහඬකින් තොරව විවෘත වීම ද හුස්ම හිරවීම පෙන්නුම් කරයි.

සමේ හදිසියේ නිල් හෝ දීප්තිමත් රතු පැහැයට වෙනස් වීම, ආශ්වාස කිරීමට නොහැකි වීම සහ සක්‍රීයව ලවණ පිටවීම පුද්ගලයා හුස්ම හිරවී ඇති බවට පැහැදිලි සලකුණු වේ. සමහර අවස්ථාවලදී සිහිය නැතිවීම සිදුවිය හැක.

දරුවාට උපකාර කිරීම සඳහා ඔබ සන්සුන් විය යුතු අතර වහාම ගිලන් රථයක් අමතන්න. වෛද්යවරයා පැමිණීමට පෙර ගලවා ගැනීමේ ක්රියා පටිපාටිය ක්රියාත්මක කිරීමට පටන් ගන්න.

ඔබේ දෑතින් ඔබම සිරවී ඇති වස්තුව වෙත ළඟා වීමට උත්සාහ නොකරන්න. මෙය විදේශීය වස්තුවක් ශ්වසන පත්රිකාවට ගැඹුරට විනිවිද යාමට දායක විය හැක. ඔබට පෙනෙන්නේ නම් පමණක් මුඛයෙන් වස්තුව ඉවත් කරන්න.

අවුරුදු 1 දක්වා ළමුන් සදහා


බොහෝ විට ළදරු වියේදී ළදරුවන් ආහාර ගැනීමෙන් හෝ නැවත නැඟිටින විට හුස්ම හිර කරයි. දරුවාගේ හුස්ම හිරවීමට පටන් ගැනීමේ අවදානම සිදුවන්නේ දිගු කලක් ආහාර සැපයීමේ බාධා කිරීම් නිසා ඔවුන් ඉතා කුසගින්නෙන් පෙළෙන විට, ඔවුන් වැරදි ස්ථානයේ සිටීම හෝ මවට කිරි විශාල ප්‍රමාණයක් ඇති බැවින් දරුවාට ප්‍රමාණවත් තරම් වේගයෙන් ගිල දැමිය නොහැක. ආහාර දුර්වල ලෙස පොඩි කර විශාල කෑලි අඩංගු වන විටද මෙය සිදු විය හැක.

මෙවැනි අවස්ථාවක ඔබේ දරුවාගේ ජීවිතය බේරා ගැනීමට උපකාර වන ක්‍රම කිහිපයක් තිබේ. දරුවාගේ බඩ පහළට මුහුණලා ඔබේ අත මත තබා දරුවාගේ හිස පහළට ඇල කරන්න. ඔබේ අනෙක් අතින් උරහිස් බ්ලේඩ් අතර 5 වතාවක් අතුල්ලන්න. ඔබ හිර වූ වස්තුවක් මුඛයට ගෙන යාමට උත්සාහ කරනවාක් මෙන් එය කරන්න. හිස මුළු ශරීරයටම පහළින් වන පරිදි දරුවා පිටුපස තබන්න. ඉළ ඇටයට යටින් ඔබේ මැද ඇගිල්ල සහ දර්ශක ඇඟිල්ල තබා 5 වතාවක් තද කරන්න.

අවුරුදු 1 ට වැඩි දරුවන්


වැඩිහිටි දරුවන් සඳහා ඔබට විවිධ ගලවා ගැනීමේ ක්‍රියා පටිපාටි සිදු කිරීමට අවශ්‍ය වනු ඇත. දරුවා ඉදිරියට එල්ලෙන පරිදි ඔබේ අත ආධාරකයක් ලෙස භාවිතා කරන්න. හත්ල මගින් දරුවාගේ උරහිස් බ්ලේඩ් අතරට පහර දෙන්න. තදින් හා තියුණු ලෙස 5 වතාවක් පහර දෙන්න. දරුවා කුඩා නම් දරුවා පිටුපසට හරවා දණ ගසන්න. අත් දෙකෙන්ම ඔවුන්ගේ ඉණ අල්ලා ගන්න. එක් අතක් මිටකට මිරිකා අනෙක් අත එය මත තබන්න. පපුව යට (ඉළ ඇට සහ නහය අතර) පිහිටා ඇති ස්ථානයට පහළින් 5 වතාවක් තියුණු ලෙස තද කරන්න. සිරවී ඇති වස්තුව පිටතට එන තෙක් නැවත නැවත කරන්න.

දරුවා වැතිර සිටින්නේ නම් සහ ඔවුන්ව හත්ලට ගැනීමට අවස්ථාවක් නොමැති නම් ඔබ වෙනස් ලෙස ක්රියා කළ යුතුය. දරුවා උඩුබැලි අතටතබා ඔහුගේ හිසට මුහුණ ලා ඔහුගේ ඉණට ඉහළින් දණින් හිඳගන්න. ඔබේ අත් එකිනෙක තබා හිස දෙසට ලිස්සා යාමේ දී පහළ අත්ල මගින් පපුව යට තියුණු ලෙස තද කරන්න. වස්තුව උගුරෙන් පිටවන තුරු නැවත නැවත කරන්න. දරුවාගේ හුස්ම ගැනීම යථා තත්ත්වයට පත් වී නොමැති නම් හෝ සිරවී ඇති වස්තුව ඉවත් කිරීමෙන් පසු ඔහුට සිහිය නැති වී ඇත්නම් ඔබ ඔවුන්ට කෘතිම ශ්වසනය සහ වක්‍ර හෘද සම්බාහනය ලබා දිය යුතුය. ළදරුවන් සහ වැඩිහිටි දරුවන් සඳහා මෙම ශිල්පීය ක්රම වෙනස් බව මතක තබා ගන්න.

දරුවෙකුගේ හුස්ම හිරවීම වළක්වා ගන්නේ කෙසේද?

ඔබේ දරුවාට හුස්ම හිරවීමේ අවදානම අවම කිරීම සඳහා ඔබට සරල ක්රියාවන් සිදු කළ හැකිය. ඔබේ දරුවා සියලු ආකාරයේ කුඩා දේවල් ඔවුන්ගේ මුඛයට නොදැමීමට වග බලා ගන්න. කුඩා කෑලි අඩංගු සෙල්ලම් බඩු සමඟ සෙල්ලම් කිරීමට ඔවුන්ට ඉඩ නොදෙන්න. ඔවුන්ට බීජ රහිත පලතුරු සහ බෙරි දෙන්න. ආහාර හොඳින් අඹරන්න. ආහාර ගැනීමේදී සිනහවෙන් හා කතා නොකළ යුතු බව දරුවාට පැහැදිලි කරන්න. ඔබේ දරුවාට එකවර ආහාර විශාල ප්‍රමාණයක් මුඛයට නොගන්නා ලෙසට උගන්වන්න.

බලෙන් උන්ට කන්න දෙන්න එපා. ඔවුන් කැඩී බිඳී යාමට පටන් ගන්නා අතර මෙය හුස්ම හිරවීමේ අවදානම වැඩි කරයි. ඇවිදින විට හෝ වාහනවල ගමන් කරන විට ඔබේ දරුවාට කන්න බොන්න දෙන්න එපා. ආහාර ගන්නා අතරතුර දරුවාගේ අවධානය වෙනතකට යොමු නොකරන්න. චිත්‍ර අඳින විට ඔවුන් මාර්කර් සහ පෑන් වල කොපු කටේ දමා නොගන්නා බවට වග බලා ගන්න.

වැඩිහිටියන් පවා හුස්ම හිරවීමෙන් ආරක්ෂා නොවේ. නමුත් මෙම සරල නීති අනුගමනය කිරීමෙන් ඔබ ඔබේ දරුවා ඵලදායී ලෙස ආරක්ෂා කරනු ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you