free page hit counter
කියවන්නඔබේ නිවසේ විදුලි ගැටළු ඇති බව ඔබට ඉක්මනින් හඳුනා...

ඔබේ නිවසේ විදුලි ගැටළු ඇති බව ඔබට ඉක්මනින් හඳුනා ගත හැකි ක්‍රම මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

බොහෝ නිවාස විදුලි කම්පන සහ ගිනි අනතුරු වැළැක්වීම සඳහා නිර්දේශිත ආරක්ෂක පියවරයන් අනුගමනය නොකරන බව පර්යේෂණවලින් පෙන්වා දී ඇත. සොයාගත් ගැටළු සාමාන්‍යයෙන් දුර්වල විදුලි ස්ථාපනයන් සහ අධීක්ෂණය නොමැතිකම සම්බන්ධ වේ. වාසනාවකට මෙන්, සමහර දෘශ්‍ය සංඥා අපට දේවල් අතපසු වීමට පෙර ගැටලුව හඳුනා ගැනීමට උපකාරී වේ.

  1. විදුලි අලෙවිසැල් ස්පර්ශයට උණුසුම් වේ.

සමහර උපාංග භාවිතා කරන අතරතුර උණුසුම් වීම සාමාන්‍ය දෙයකි, නමුත් අලෙවිසැල ද රත් වුවහොත් එය හොඳ සලකුණක් නොවේ. ප්ලග් එකක් හෝ අලෙවිසැලක් බුරුල් වූ විට, වැඩි බලයක් ප්ලග් එක හරහා උපකරණය වෙත ගමන් කළ යුතු අතර, එම ඉහළ බලය අපතේ යන තාපය බවට පත් වී පිටවන ස්ථානය උණුසුම් කරයි. ඔබට එය කවදා හෝ සිදු වුවහොත්, වහාම අලෙවිසැලෙන් වයර් ඉවත් කර පිටවන ස්ථානය සවි කරන තුරු ඒවා නැවත දමන්න එපා.

  1. පැහැදිලි හේතුවක් නොමැතිව ඔබේ විදුලි පහන් දැල්වෙයි.

නැත, ඔබ ජීවත් වන්නේ හොල්මන් නිවසක නොවේ. දැල්වෙන විදුලි පහන් ලිහිල් විදුලි සම්බන්ධතාවයක ලකුණක් විය හැකිය. ගැටලුව සොයා ගැනීමට, එම ගැටලුවෙන් පහන් කීයක් දුක් විඳිනවාද යන්න පරීක්ෂා කරන්න. ඔබ එක් නරක ආලෝකයක් සොයා ගන්නේ නම්, ගැටළුව ඔබේ රැහැන්වල තිබිය යුතුය. නමුත් වැඩිපුර දැල්වෙන විදුලි පහන් දිස්වන්නේ නම්, ගැටළුව පරිපථයේ දුරස්ථ විය හැකි අතර, ඔබ ඔබේ නිවසෙන් පිටත බ්‍රේකර් පෙට්ටිය හෝ සේවා පහත වැටීම පරීක්ෂා කළ යුතුය.

  1. විදුලි අලෙවිසැල් බිත්තියට සවි කර නැත.

කුණු කසළ පෙනුම හැරුණු විට, ලිහිල් පිටවීමක් ඉතා භයානක විය හැක. ඒවා ප්‍රමාණවත් තරම් තද නොවන්නේ නම්, ඔවුන්ට එහි වයර් පිටතට ඇද දැමිය හැකි අතර, එය ගිනි පුපුරු, කෙටි පරිපථවලට තුඩු දිය හැකි අතර ගිනි අවදානමක් පවා ඇති කළ හැකිය.

  1. ගේ වටේ මීයෝ ඉන්නවා.

ඔවුන්ගේ කුඩා ප්රමාණය තිබියදීත්, මීයන් බොහෝ මිනිසුන්ට බිය විය හැක. ඔබ ඔබේ විදුලි රැහැන් ගැන සැලකිලිමත් වන්නේ නම්, ඔබට බිය වීමට සෑම හේතුවක්ම තිබේ. මෙම කුඩා මීයන් ඔබේ පරිපථ මත හපමින් කම්පනයක හෝ ගිනි පුපුරක අනතුරක් ඉතිරි කළ හැකිය.

  1. රැහැන් ඇලුමිනියම් වලින් සාදා ඇත.

60 ගණන්වල මැද භාගයේ තඹ හිඟයක් නිසා ඇලුමිනියම් අතීතයේ බොහෝ විදුලි රැහැන් සඳහා භාවිතා කරන ලදී. නමුත් එක්සත් ජනපදයේ සිදු කරන ලද ජාතික සමීක්ෂණයකින් පෙන්නුම් කළේ මෙවැනි ස්ථාපනයක් බොහෝ නිවාසවලට ගිනි උවදුරක් ඇති කරන බවයි. ඇලුමිනියම් ඔක්සිකරණය වයර් ස්පයිස්, අලෙවිසැල් සහ ආලෝක සවිකිරීම් වලට සම්බන්ධ වන විට අධික ලෙස රත් විය හැක. එම නිසා, ඕනෑම අතිරික්ත ධාරාවක් ගින්නක් ඇති විය හැක.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you