free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඇවිදීමෙන් ඔබට ලැබෙන ඔබ නොසිතූ සැබෑ ප්‍රයෝජන 08 ක්...

ඇවිදීමෙන් ඔබට ලැබෙන ඔබ නොසිතූ සැබෑ ප්‍රයෝජන 08 ක් ගැන සත්‍ය තොරතුරු කිහිපයක්.

-

- Advertisment -spot_img

Medicine and Science in Sports and Exercise සඟරාවට අනුව ඇවිදීම යනු සියලුම නිදන්ගත රෝග වල අවදානම අවම කිරීමට උපකාරී වන අතර බොහෝ වෛද්‍යවරුන් සහ වෛද්‍යවරුන් විසින් එය පුදුම සහගත ඖෂධයක් ලෙස සලකනු ලැබෙන දෙකි. ඇවිදීම ඔබේ සෞඛ්‍යය සඳහා හොඳම ව්‍යායාමය බවට පත් කරන්නේ එය ඔබේ හදවතට සහ සන්ධිවලට පහසු වන අතර එම නිසා ඔබේ සමස්ත සෞඛ්‍යයට විශාල බලපෑමක් ඇති කරයි. දැඩි ව්‍යායාම ඔබේ ශරීරයට විශාල හා වේගවත් බලපෑමක් ඇති කළ හැකි නමුත් එය ඔබේ සන්ධි සහ අස්ථිවලට ද හානි සිදු කළ හැකිය. I Love You හි අප විසින් දිනපතා ඇවිදීමෙන් ඔබේ ශරීරයට සහ මනසට ගෙන ආ හැකි සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ කිහිපයක් මෙම ලිපියෙහි එකතු කර ඇත.

1. ඇවිදීම රුධිර පීඩනය නියාමනය කරයි.


සෝල් හි කොරියානු ක්‍රීඩා විද්‍යා ආයතනය විසින් සිදු කරන ලද කොරියානු අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ දිනපතා මිනිත්තු 40 ක් ඇවිදීමෙන් අධි රුධිර පීඩනය ඇති පුද්ගලයින්ගේ රුධිර පීඩනය අඩු වන බවයි. මෙම මිනිත්තු 40 එකවර ඇවිදීමට තෝරා ගත් අයගේ රුධිර පීඩනයේ ලකුණු 5 ක අඩුවීමක් දක්නට ලැබුණු අතර වෙන වෙනම විනාඩි 10 ක ඇවිදීම 4 ක් තෝරා ගත් අයගේ ලකුණු 3 ක අඩුවීමක් දක්නට ලැබුණි. අධ්‍යයනය සිදු කළ වෛද්‍යවරු පවසන්නේ සෑම කෙනෙකුම තමන්ට අවශ්‍ය ප්‍රතිඵල එක් ආකාරයකින් හෝ වෙනත් ආකාරයකින් ලබා ගැනීම සඳහා වඩාත් සුදුසු ක්‍රමයක් තොරාගත යුතු බවයි.

2. ඇවිදීම කාන්තාවන්ගේ පියයුරු පිළිකාවට එරෙහිව සටන් කරයි.


ඇමරිකානු පිළිකා සංගමය සෑම වැඩිහිටියෙකුටම සතියකට මිනිත්තු 150 ක මධ්‍යස්ථ හෝ විනාඩි 75 ක දැඩි ව්‍යායාමයක් කිරීමට නිර්දේශ කරයි. වඩාත් නිශ්චිතවම එහි පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ සතියකට පැය 7 ක් ඇවිදීමෙන් ආර්තවහරණයෙන් පසු පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම 14% කින් අඩු කරන බවයි. සතියකට පැය 7 කට වඩා ඇවිදීමට සහ වේගවත් ලෙස ඇවිදීමට තෝරා ගත් කාන්තාවන්ට පියයුරු පිළිකා හඳුනා ගැනීමේ අවස්ථාව 25% කින් අඩු විය. ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් විශේෂයෙන්ම ඇවිදීම සහ පියයුරු පිළිකාවෙන් ඈත්වීම අතර ප්‍රබල සම්බන්ධයක් ඇති බව අධ්‍යයනය තරයේ යෝජනා කරයි.

3. ඇවිදීම දියවැඩියාව වැළඳීමේ අවදානම අඩු කරයි.


2012 දී ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් පෙනී යන්නේ දිනකට පියවර 3,000-7,500 ක් ඇවිදීම දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාවට ප්‍රතිකාර කිරීම හෝ වැළැක්වීම සඳහා ඵලදායී විය හැකි බවයි. එසේම අධ්‍යයනය මිනිසුන්ට උපදෙස් දෙන්නේ දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටීම අතර විවේකයක් ගැනීමට සහ කුඩා ඇවිදීමට හෝ තම ශරීරයට ගැලපෙන ව්‍යායාම කිහිපයක් කිරීමට ය. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත් ඇවිදීම රුධිර සීනි මට්ටම අඩු කරයි. එය දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව ඇති කරයි.

4. ඇවිදීම විටමින් D නිපදවීමට උපකාරී වේ.


බටහිර ඔන්ටාරියෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ විද්‍යාඥයින් වසර 30 ක කාලයක් පුරා අධ්‍යයනයක් සිදු කිරීමෙන් පසු නිගමනය කළේ විටමින් ඩී අස්ථි බිඳීම්, අස්ථි බිඳීම් සහ ඇවිදීමේ අපහසුතා සමඟ බෙහෙවින් සම්බන්ධ වන බවයි. ප්‍රමාණවත් විටමින් ඩී ලබා ගැනීම සඳහා එක් ඵලදායී ක්‍රමයක් නම් දිනකට මිනිත්තු 15-30 අතර කාලයක් හිරු බැස යන අතරතුර ඇවිදීමයි. මේ ආකාරයෙන් ඔබ පිළිකා, බහු ස්ක්ලේරෝසිස් සහ දියවැඩියාවට එරෙහිව ශක්තිමත් පලිහක් නිර්මාණය කරයි – හිරු ආවරණ පැළඳීමට අමතක නොකරන්න.

5. ඇවිදීම නිර්මාණශීලීත්වය වැඩි කරයි.


ස්ටැන්ෆර්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ පුද්ගලයෙකු ඇවිදීමේදී සහ එය අවසන් වූ පසු කෙටි කාලයකදී ඔහුගේ නිර්මාණශීලීත්වය ඉහළ යන බවයි. ගෘහස්ථව සහ එළිමහනේ ඇවිදීම නිර්මාණශීලීත්වය ඉහළ නංවන බැවින් පරිසරය විසින්ම භූමිකාවක් ඉටු නොකළේය. බොහෝ අය පැවසුවේ ඔවුන් එළිමහනේ ඇවිදින විට ඔවුන්ගේ හොඳම අදහස් සියල්ලම පැමිණෙන බවයි. මාර්ක් සකර්බර්ග් සහ අභාවප්‍රාප්ත ස්ටීව් ජොබ්ස් පවා එළිමහනේ ඇවිදින අතරතුර ඔවුන්ගේ සගයන් සමඟ රැස්වීම් ද පැවැත්වීය.

6. ඇවිදීම ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වැඩි කරයි.


උතුරු කැරොලිනාවේ Appalachian ප්‍රාන්ත විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් විසින් සොයාගෙන ඇත්තේ දිනපතා මිනිත්තු 30-45 අතර ප්‍රමාණයක ඇවිදීම සාමාන්‍ය සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවෙන් ඔබේ ශරීරය ආරක්ෂා කර ගැනීමට හොඳම ක්‍රමය බවයි. ව්යායාම අවසන් වූ පසු පැය කිහිපයක් සඳහා ප්රතිශක්තිකරණ බූස්ටර මට්ටම ඉහළ මට්ටමක තබා ඇත. මෙම බලපෑම කාලයාගේ ඇවෑමෙන් සහ පුනරාවර්තනයෙන් මිනිස් සෞඛ්‍යය ආරක්ෂා කරයි.

7. ඇවිදීමෙන් සීනි තෘෂ්ණාව මැඩලිය හැක.


Exeter විශ්ව විද්‍යාලය විසින් සිදු කරන ලද සහ Appetite සඟරාවේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කළේ කෙටි ඇවිදීමෙන් ඔබේ චොකලට් ආශාවන් මැඩපැවැත්විය හැකි අතර ආතති සහගත අවස්ථාවන්හිදී ඔබ පරිභෝජනය කරන රසකැවිලි ප්‍රමාණය පවා අඩු කළ හැකි බවයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, අධ්‍යයනයෙන් පෙන්නුම් කළේ ව්‍යායාම වර්ගය කුමක් වුවත් ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් මිහිරි ආශාවන් කළමනාකරණය කිරීමට උපකාරී වේ

8. ඇවිදීම වයසට යාමේ ක්‍රියාවලිය මන්දගාමී කරයි.


ඇවිදීම සහ වයසට යාම අතර සම්බන්ධය පිළිබඳ දීර්ඝතම සායනික පරීක්ෂණයෙන් සොයාගැනීම් පෙන්නුම් කළේ ඇවිදීම බොහෝ විට වයසට යාමෙන් සිදුවන සංචලනය නැතිවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා වඩාත් ඵලදායී ක්රමයක් බවයි. එසේම ඔන්ටාරියෝ හි මැක්මාස්ටර් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ ව්‍යායාම මගින් සම තදින් තබා ගැනීම පමණක් නොව වයසට යාමේ ක්‍රියාවලිය ආපසු හරවන බවයි. වඩාත් ප්‍රයෝජනවත් බව ඔප්පු වූ ව්‍යායාම වර්ග වූයේ ඇවිදීයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you