free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ නින්ද විනාශ කරගැනීමට ඔබ නොදැනුවත්වම කරන දේවල් 09ක්

ඔබේ නින්ද විනාශ කරගැනීමට ඔබ නොදැනුවත්වම කරන දේවල් 09ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඔබ මුළු දවසම වෙහෙසට පත් වූවාට ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබෙනවාද? ඔබේ නිදාගැනීමේ කාලසටහන වෙනස් කිරීමෙන් ඉක්මනින් ගැටලුව විසඳිය හැකි බව සත්‍යයකි. කෙසේ වෙතත් අපගේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවයට බලපාන සාධක තිබේ. ඒවා අපගේ නිදි නැති රාත්‍රීන් සඳහා වැරදිකරු යැයි අප කිසි විටෙකත් නොසිතන අතර ඒවා සෑම දිනකම නරක අතට හැරේ. නමුත් අපි මෙම හානිකාරක පුරුදුවලට දිගටම පුරුදු වී සිටියි. I Love You හි අපි ඔබව සැලකිලිමත් කිරීමට හදන්නේ ඔබේ නින්ද අඩාල කරන ඔබ විසින් සිදු කරනු ලබන වැරදි දේවල් 10 ක් පිළිබදවයි.

1. ඔබ බඩගිනි නින්දට යයි.


සමහර විට ඔබ විශේෂ ආහාර වේලක් මත සිටින අතර ඔබ සවස 6 ට පසු කන්නේ නැතිවන්නට පුළුවනි. නැතහොත් නින්දට පෙර හැසිරවීමට ඔබේ ශරීරයට වැඩි බරක් ලබා දීමට ඔබට අවශ්ය නැතිවන්නටත් හැකී. ඇත්ත වශයෙන්ම අධික ලෙස ආහාර ගැනීම හොඳින් නිදා ගැනීමට ගැටළුවක් වන නමුත් කුසගින්න ඔබට වඩා හොඳ නින්දක් ලබා නොදේ. ඔබ කුසගින්නෙන් සිටින විට ඔබ ආහාර ගැන සිහින දකිමින් අඩ නින්දකට යනු ඇත. නින්දට යාමට පැයකට පෙර කුඩා කෙටි ආහාරයක් (කැලරි 150 ක් පමණ) හොඳ අදහසක් වන්නේ එබැවිනි. මෙය කෙතරම් අමුතු ශබ්දයක් වුව, ඔබට නිදා ගැනීමට උපකාර කිරීමට එය ඔබේ ශරීරයට ප්‍රමාණවත් ශක්තියක් ලබා දෙනු ඇත. නින්දට පෙර ආහාරයට ගත හැකි හොඳම ආහාර වන්නේ ඇට වර්ග නැතිනම් පැණිරස නොවන පලතුරු ය.

2. ඔබ දිවා කාලයේ නිදාගනී.


නිරෝගී වැඩිහිටි පුද්ගලයෙකුට දිවා කාලයේ නිදා ගැනීමට අවශ්‍ය නැත. නමුත් මිනිසුන් තවමත් බොහෝ විට රූපවාහිනිය ඉදිරිපිට, බස් රථයක හෝ වෙනත් ඕනෑම තැනක හාන්සි පුටුවක පවා නිදා ගනී. ඔබ දිවා කාලයේ කෙටි නින්දක් ගන්නේ නම් රාත්‍රියේ ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය නරක අතට හැරෙනු ඇත. එසේම සති අන්තයේ පමණක් ඇති වන නින්ද නොයාමක් තිබේ. පුද්ගලයෙකු සති අන්තයේ උදෑසන වැඩිපුර නිදාගත් විට සවස් වරුවේ නිදා ගැනීමට නොහැකි වන අතර සඳුදා උදෑසන සම්පූර්ණයෙන්ම භයානක බවක් දැනේ. ඔබට දිවා කාලයේදී නිදිමත දැනෙනවා නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ ඔබේ ශරීරය මදක් කිසියම් කාර්යක නිරත කරයුතු බවයි. මේ මගින් ඔක්සිජන් ප්රවාහය වැඩි වනු ඇ, රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු වනු ඇත.

3. ඔබ බොහෝ විට උදේ ආහාරය මඟහරී.


උදේ ආහාරය රාත්‍රියේ නිදා ගැනීම සමඟ කිසිදු සම්බන්ධයක් නැති බව පෙනේ. කෙසේ වෙතත් උදෑසන ආහාරය ඔබගේ ජීව විද්‍යාත්මක ඔරලෝසුව ක්‍රියාත්මක කරවයි. අවදි වීමෙන් පසු පැයක් ඇතුළත ශරීරයට යම් ශක්තියක් ලැබුණු පසු එය රාත්රී නින්දට පෙර කාලය ගණනය කිරීමට පටන් ගනී. එසේම උදෑසන ආහාරය පරිවෘත්තීය නියාමනය කරයි. ඔබ ආහාර වේල් අතර ඉතා දිගු විවේකයක් ගන්නා විට හෝ ඔබේ උදෑසන ආහාරය මඟහරින විට මොළයට බඩගිනි ඇති විය හැකි බව සිතයි.

4. ඔබේ නිදන කාමරය පිරිසිදු කිරීමට ඔබට අමතකයි.


ඔබ අවට ඇති අවුල ගැන ඔබ තැකීමක් නොකරන බව ඔබට පෙනුනද ඔබේ මොළය මේ ආකාරයෙන් සිතන්නේ නැත. අවුල උපවිඥානයට බලපායි. අපගේ මොළය අප වටා ඇති සියල්ල කටපාඩම් කරන බව විශ්වාස කරන අතර නින්දට පෙර ඔබ අවසන් වරට දුටු දෙය අවුල් සහගත නම් ඔබේ නින්දද අවුල් සහගත වනු ඇත. ඒ වගේම දූවිල්ලේ නිදාගැනීම කිසිවිටකත් කිසිවකුට හොඳක් දැනෙන්නෙ නැත. අපි නිතරම අමතක කරන දූවිලි වලින් එකක් තමයි තිර රෙදි. ඔබේ නිදන කාමරයේ ඇති දේවල් සීමා කිරීමට උත්සාහ කරන්න සහ හුස්ම ගැනීම පහසු කිරීම සඳහා හැකි සෑම විටම පිරිසිදු කරන්න.

5. කාමරය ඉතා උණුසුම්.


ඔබ සීතලට අකමැති නම් උණුසුම් නිදන කාමරයක් නොකියන්න ඉතා අපහසුයි. නමුත් ඔබට උණුසුම් කාමරයක නිදාගැනීම වඩාත් පහසු යැයි ඔබ සිතුවද රාත්‍රියේදී අධික උෂ්ණත්වය ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය අඩු කරයි. ශීත ඍතුවේ දී විවෘත කවුළුවක් සමඟ නිදාගැනීම ඔබට අපහසු නම් නින්දට යාමට පෙර විනාඩි 10 ක් සඳහා කවුළුව විවෘත කරන්න. නිදා ගැනීම සඳහා හොඳම කාමර උෂ්ණත්වය 65 ° F සිට 75 ° F පමණ වේ.

6. ඔබ ඔබේ බඩ මත වැතිර නිදාගන්න.


සෑම පුද්ගලයෙකුටම ඔවුන්ගේ ප්රියතම නිදාගැනීමේ ඉරියව්වක් ඇති අතර මනෝවිද්යාත්මක පරීක්ෂණ පවා බොහෝ විට මිනිසුන් නිදාගන්නා ආකාරය අනුව ඔවුන්ගේ චරිත ලක්ෂණ අර්ථකථනය කිරීමට උත්සාහ කරයි. කෙසේ වෙතත් නිදාගැනීමේ හොඳ සහ නරක ස්ථාන තිබේ. ඔබේ බඩ මත නිදාගැනීම නරක බව විශ්වාස කරන්නේ මන්ද මෙම ස්ථානයේ කොඳු ඇට පෙළ සහ මාංශ පේශි ලිහිල් නොවේ. පපුව තද වී ඇති අතර හුස්ම ගැනීම අපහසුතාවයක් ඇතිවේ. හෘද වාහිනී රෝග, පෙනහළු රෝග හෝ ධමනි සිහින් වීම ඇති පුද්ගලයින්ට මෙම පිහිටීම විශේෂයෙන් නරක ය. ඔබේ ප්‍රියතම ස්ථානයේ නිදා ගැනීම නැවැත්වීම තරමක් ආතතියට කරුණකි. එබැවින් ඔබ මාරුවීම සියුම් ලෙස සිදුකළ යුතුය.

7. ඔබේ සුරතලා ඔබ අසල නිදා ගනී.


සතෙකු මුළු රාත්‍රිය පුරාම නිදා ගැනීම ඉතා කලාතුරකිනි. පුද්ගලික අවකාශය යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ කුමක්ද යන්න තේරුම් නොගන්නා බළලුන් සඳහා එය විශේෂයෙන්ම සත්ය වේ. එමනිසා ඔබේ සුරතලා ඔබ සමඟ එකට නිදා ගන්නේ නම් ඔබේ නින්ද බොහෝ විට නරක එකක් වනු ඇත. ඔබේ බළලා ඔබේ හිස මත තබාගෙන අවදි වන විට හෝ ඔබේ සුරතලා ඇඳේ වැඩි කොටසක් අල්ලා ගත් නිසා ඔබ ඇඳේ කෙළවරේ නිදා සිටින විට ඔබට ඇත්තෙන්ම සතුටක් දැනෙනවාද? බොහෝ සුරතල් හිමිකරුවන් ඔවුන්ගේ නින්ද ගැන පැමිණිලි කරන්නේ ඔවුන්ගේ සුරතල් සතුන් සිතන නිසා නිදන කාමරය ඔවුන් සතු බවයි.

8. ඔබ නින්දට යාමට පෙර රසකැවිලි අනුභව කරයි.


මිහිරි ආහාර ගැන නොවේ නම් නින්දට පෙර කුඩා සුලු කෑමක් ගැනීම හොඳ තීරණයක් බව අපි දැනටමත් සොයාගෙන ඇත. සීනි මොළයට ආහාරයක් වැනි වන අතර රාත්‍රියේදී ඔබේ මොළය ක්‍රියාශීලී නම් එය හොඳ දෙයක් නොවේ. එය ඇත්ත වශයෙන්ම බියකරු සිහින වලට තුඩු දිය හැකිය. ඔබ නින්දට පෙර චොකලට් අනුභව කරන්නේ නම් එහි කැෆේන් අඩංගු බැවින් එය නින්ද නොයාමට හේතු විය හැක. එය කුමන ආකාරයේ චෝ වර්ගයක්ද යන්න ගැටළුවක් නොවේ.

අමතර: නිදා ගැනීමට චෙරි යුෂ බොන්න


චෙරි යනු ඔබේ ශරීරයේ අභ්‍යන්තර ඔරලෝසුව භාරව සිටින මෙලටොනින් සහිත ස්වභාවික ප්‍රභවයකි. චෙරි රසවත් වන අතර නින්දට යාමට පෙර ඔබට ලබා ගත හැකි සැහැල්ලු ආහාරයක් ලෙස සැලකේ. ඔබ චෙරි නොමැති නම් ඒ වෙනුවට ඔබට උසස් තත්ත්වයේ චෙරි යුෂ පානය කළ හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you