free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්සීනි නිසා ඔබේ සෞඛ්‍යයට වන හානි සහ ඒවා නැවැත්වීමට...

සීනි නිසා ඔබේ සෞඛ්‍යයට වන හානි සහ ඒවා නැවැත්වීමට ඔබට කළ හැකි දේ.?

-

- Advertisment -spot_img

අපි හිතන තරම් සීනි අපේ සෞඛ්‍යයට භයානක නොවන බව ඇමරිකානු විද්‍යාඥයන් සොයාගෙන ඇත. ඊටත් වඩා අපගේ ශරීරය නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීමට සීනි කුඩා ප්‍රමාණයක් අවශ්‍ය වේ. නමුත් අපි බොහෝ විට අයිස්ක්‍රීම්, චොකලට්, චීස්කේක් සහ වෙනත් රසවත් ආහාර ඕනෑවට වඩා ආහාරයට ගනී. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් අමතර බරක් ලැබීම, ඉක්මනින් සම රැලි වැටීම, කුරුලෑ ඇති වීම සහ ඊටත් වඩා බරපතල සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති වේ. ඔබට ඇත්තටම සීනි අඩු කිරීමට අවශ්‍ය නම් එය කරන්නේ කෙසේදැයි I Love You හි අපි ඔබට බැවසීමට කරුණු කිහිපයක් සොයා බැලුවා. නමුත් පළමුව ඔබ බොහෝ විට අපව ව්‍යාකූල කරන සීනි සම්බන්ධ මිථ්‍යාවන් 3 ක් ගැන ඉගෙන ගත යුතුයි.

මිථ්‍යාව අංක 1: සීනි දියවැඩියාව ඇති කරයි


ඇත්ත වශයෙන්ම සීනි ආහාරයට ගැනීමෙන් දියවැඩියාව ඇති නොවේ. මෙම රෝගය ජානමය වශයෙන් උරුම වූවක් හා අග්න්‍යාශයේ ගැටළු නිසා ඇතිවේ. සීනි සෞඛ්‍යයට භයානක යැයි කියන කතාව සත්‍ය නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම පුද්ගලයෙකුට ඍණාත්මක ප්රතිවිපාක නොමැතිව දිනකට සීනි හැදි 12 ආහාරයට ගැනීඹට පුළුවන්.

මිථ්‍යාව අංක 2: සීනි වලට ඇබ්බැහි වීම.


සීනි කොකේන් වලට වඩා බොහෝ ගුණයකින් ඇබ්බැහි වන බවට ඇති මෙම ජනප්‍රිය මතය විකාරයක් වන්නේ විද්‍යාඥයන් සොයා ගත්තේ පුද්ගලයෙකු රසකැවිලි අනුභවය නතර කළහොත් මත්ද්‍රව්‍යවලට ඇබ්බැහි වූවෙකුට ඇති වන රෝග ලක්ෂණ ඔවුන්ට නොමැති බවයි. ඇත්ත වශයෙන්ම මිනිසුන්ට සීනි නොමැතිව සම්පූර්ණයෙන්ම ජීවත් විය නොහැකී. මන්ද මෙම කාබෝහයිඩ්‍රේට් ජීවිතය පවත්වා ගැනීමට අවශ්‍ය නිසායි.

මිථ්‍යාව අංක 3: තරුණව සිටීමට ඔබ සීනි ආහාරයට ගැනීම නැවැත්විය යුතුයි.


ඔබ වැඩිපුර සීනි අනුභව කරන්නේ නම් ඔබේ සමේ ඇති කොලජන් අණු බිඳෙනසුලු හා දැඩි වන අතර එමඟින් සම ප්‍රත්‍යාස්ථතාවය අඩු කරයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ සීනි අනුභව කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම නතර කළහොත් ඔබේ සම වියළි වනු ඇත. එකම වයසේ සිටින ජනප්‍රිය පුද්ගලයින් දෙදෙනෙකුගේ ඉහත ඡායාරූප බලන්න. Gwyneth Paltrow සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර අනුභව කරන අතර ඇගේ සීනි පරිභෝජනය සීමා කරන අතර Sofía Vergara බොහෝ වාරයක් පවසා ඇත්තේ ඇය පැණිරස ආහාර වලට ප්‍රිය කරන බවයි. නිළියන් දෙදෙනාම වයස අවුරුදු 46 පසුවෙයි. ඡායාරූපය රැගෙන ඇත්තේ 2018 දී ය. ඔවුන්ගෙන් එක් කෙනෙක් අනෙකාට වඩා වයසින් වැඩි බව ඔබට පැවසිය හැකිද? වැදගත්ම දෙය නම් ඔබේ ශරීරයට ඇහුම්කන් දීම සහ එයට අවශ්‍ය සීනි ප්‍රමාණය අනුභව කිරීමයි.

ඔබ සීනි අඩු කිරීමට අවශ්ය වන්නේ කවදාද?


මිනිසුන් ඇත්තටම සීනි ආහාරයට ගැනීම අඩු කළ යුතු අවස්ථා තිබේ. දියවැඩියාව සහ ඉන්සියුලින් නිෂ්පාදනයට සම්බන්ධ වෙනත් තත්වයන් හැරුණු විට පහත සඳහන් අවස්ථා වලදී එය සීමා කළ යුතුයි. 1.දරුවෙකු පිළිසිඳ ගැනීමේ ගැටළු ඇතිවිට. හාවඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ විද්‍යාඥයින් සොයාගෙන ඇත්තේ පැණිරස ආහාර ඩිම්බයේ බිත්තරවල ගුණාත්මක භාවය සහ පිළිසිඳ ගැනීමේ අවස්ථාව අඩු කරන බවයි. 2. ගැබ් ගැනීම. මෑත අධ්යයනයන් පෙන්වා දී ඇත්තේ ගර්භණී සමයේදී සීනි ගොඩක් අනුභව කරන මව්වරුන් අසාත්මික ඇදුම වර්ධනය වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇති බවයි. 3.විභව ගැටළු. රුධිරයේ ග්ලූකෝස් මට්ටම ඉහළ මට්ටමක පැවතීම ටෙස්ටොස්ටෙරෝන් නිෂ්පාදනය අඩු කරයි. 4. පැහැදිලි සාන්ද්රණය. UCLA ට අනුව රුධිරයේ සීනි විශාල ප්‍රමාණයක් ස්ථිර මොළයට හානි කළ හැකිය. 5. නිතර පිපාසය දැනේ. නිතර ජලය පානය කිරීම අධික සීනි පරිභෝජනයේ එක් ලකුණකි. 6. කැසීම් සහිත වියළි සම. අධික රුධිර සීනි සම වියළි හා කැසීම ඇති කරයි.

1. ඔබේ ප්‍රීතියේ මූලාශ්‍රය ප්‍රතිස්ථාපනය කරන්න.

මිහිරි ආහාර අනුභව කිරීම එන්ඩොර්ෆින් නිෂ්පාදනය ප්‍රීතියේ හෝමෝන උත්තේජනය කරයි. කෙසේ වෙතත් එය වෙනත් ක්‍රියාකාරකම් හරහා ලබා ගත හැකිය. උදාහරණයක් ලෙස ව්‍යායාම් ශාලාවට ගොස් ව්‍යායාම කිරීම මගින්. වෛද්ය Komarovskiy දරුවන් සඳහා සමාන ප්රවේශයක් නිර්දේශ කරයි. මිහිරි ආහාරවලින් වෙනත් දෙයකට දරුවාගේ අවධානය යොමු කිරීම සඳහා ඔබ ඔවුන්ට මසුන් ඇල්ලීම, පොළකට යාම වැනි රසවත් යමක් ඉදිරිපත් කළ යුතුය. දරුවා ගෙදර එන විට වෙහෙසට පත් වන තරමට පැණිරස කෑමට ඇති අවස්ථාව අඩු වේ.

2. ප්රෝටීන් ගැන අමතක කරන්න එපා.


වැඩිපුර ප්‍රෝටීන් අනුභව කරන්න. මෙම ආහාරය ඔබට ඉක්මනින් හා දිගු කාලයක් පූර්ණ බවක් දැනෙනු ඇත. උදේ ආහාරය සහ දිවා ආහාරය සඳහා මස්, මාළු සහ මුහුදු ආහාර අනුභව කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

3. පැණි රස වෙනුවට ආදේශ තොරාගන්න.


මිහිරි රසයට වෙනස් වෙනත් වඩා බලවත් රසයක් සමඟ ප්රතිස්ථාපනය කරන්න. මෙය සිදු කිරීම සඳහා ඔබට කුරුඳු භාවිතා කළ හැකිය. එහි ප්‍රයෝජනවත් මූලද්‍රව්‍ය රාශියක් අඩංගු වන අතර රුධිරයේ සීනි මට්ටම නියාමනය කිරීමටද හැකිය.

4. කලබල වෙන්න එපා.


මානසික ආතතිය බොහෝ විට අපි පැණිරස කෑමට අවශ්ය හේතුව බවට පත් වේ. සෙරොටොනින්, මැග්නීසියම් සහ විටමින් බී ආතතිය සමඟ කටයුතු කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබට ආතතියක් දැනෙන විට ඔබ ආහාර ගැනීම ආරම්භ කරන බව ඔබට වැටහෙන්නේ නම් ඔබේ ශරීරයට අවශ්‍ය මූලද්‍රව්‍ය මොනවාද යන්න පැහැදිලි කරන සහ අවශ්‍ය සියලුම අතිරේක නිර්දේශ කරන වෛද්‍යවරයකු හමුවිය යුතුයි. බෝංචි සහ රනිල කුලයට අයත් බෝග වල මැග්නීසියම් (විශේෂයෙන් රටකජු සහ සෝයා) අඩංගු වේ. විටමින් B ගෙඩි (hazelnuts සහ pine nuts), මුහුදු ආහාර සහ ගවයින්ගේ අක්මාව තුළ සොයාගත හැකිය. ඔබට හැකි සෑම විටම ලිහිල් කිරීමටද උත්සාහ කළ හැකිය.

5. රතු මාළු ටිකක් කන්න.


ප්‍රමුඛ පෙළේ පෝෂණවේදිනියක වන වෛද්‍ය මර්ලින් ග්ලෙන්විල් පැහැදිලි කරන්නේ ඔබට ඇත්තටම චොකලට් අනුභව කිරීමට අවශ්‍ය නම් ඔබේ ශරීරයේ ක්‍රෝමියම් නොමැති බව පැවසීමේ ක්‍රමය මෙය විය හැකි බවයි. මෙය සත්‍ය දැයි පරීක්ෂා කිරීම සඳහා මෙම මූලද්‍රව්‍යය අඩංගු සෞඛ්‍ය සම්පන්න දෙයක් අනුභව කිරීමට උත්සාහ කරන්න’ උදාහරණයක් ලෙස බ්‍රොකොලි හෝ රතු මාළු.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you