free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබට සමීපතම අය සමඟ පවා බෙදා ගැනීමට ආරක්ෂිත නොවන...

ඔබට සමීපතම අය සමඟ පවා බෙදා ගැනීමට ආරක්ෂිත නොවන පුද්ගලික දේවල් 11ක්

-

- Advertisment -spot_img

මෙම අධ්‍යයනයට අනුව නිතර ඉයර්ෆෝන් භාවිතය කනෙහි බැක්ටීරියා වර්ධනය වැඩි කරයි. ඉයර්ෆෝන් බෙදාගැනීම නරක බැක්ටීරියා ලබා ගැනීමේ අවදානම වැඩි කරන අතර විවිධ කන් ආසාදනවලට තුඩු දිය හැකි බව සඳහන් කරයි. ඔබේ සෞඛ්‍යය ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා ඇතැම් භාණ්ඩ තනි පුද්ගල භාවිතය සඳහා පමණක් තබා ගැනීම වඩා සුදුසුයි. I Love You හි අපි කිසිදා බෙදාගත නොයුතු දේවල් 11ක ලැයිස්තුවක් ඔබ වෙනුවෙන් ගෙන එනු ලැබුවා.

1. නියපොතු කපනයන්


අපට එය නොපෙනෙන නමුත් මිනිස් ඇඟිලි සහ නියපොතු මත බැක්ටීරියා, වෛරස් සහ දිලීර ක්ෂුද්ර ජීවීන් විශාල ප්රමාණයක් පවතී. එමනිසා සාමාන්ය නියපොතු කපනයන් ආසාදන දෛශිකයක් බවට පත්විය හැකිය. මේ අනුව වෙනත් පුද්ගලයෙකුගේ නියපොතු කපනය භාවිතා කිරීම දිලීර රෝග සහ HPV (මානව පැපිලෝමා වයිරසය) අවදානම වැඩි කරයි.

2. කරාබු


කන් වල රුධිර වාහිනී බොහොමයක් තිබේ. මිතුරෙකුගේ කරාබු පැළඳීමෙන් රුධිරයෙන් බෝවන රෝග ආසාදනය වීම ඉතා පහසු වන්නේ එබැවිනි. ඊළඟ වතාවේ ඔබට කරාබු ණයට ගැනීමට අවශ්‍ය වූ විට පළමුව ඒවා ඇල්කොහොල්වලින් පිස දමන්න.

3. තොල් ආලේපන


තොල්වල මතුපිටට යටින් රුධිර වාහිනී ද ඇත. ඔබ මුහුණේ මෙම කොටස මත තබන සෑම දෙයක්ම රුධිරයට ගෙන යාමට ඔවුන් සූදානම්ය. ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් පවා. හර්පීස් වෛරසය වාහකයාට රෝගයේ දෘශ්‍ය රෝග ලක්ෂණ නොමැති වුවද බාම් හෝ ලිප්ස්ටික් බෙදා ගැනීමේදී එක් අයෙකුගෙන් තවත් කෙනෙකුට සම්ප්‍රේෂණය විය හැක.

4. ඇහි බැම tweezers


ඔබ අමතර හිසකෙස් කිහිපයක් කරකැවීම සඳහා වෙනත් කෙනෙකුගේ tweezers භාවිතා කරන්නේ නම් එය එතරම් බියජනක නොවේ. නමුත් අධික ලෙස වැඩුණු හිසකෙස් ඉවත් කිරීම සඳහා ඔබ ඒවා භාවිතා කරන්නේ නම් සහ රුධිරය දිස්වන්නේ නම් මෙම මෙවලම අනාගතයේදී බරපතල රෝග ඇති කළ හැකිය. tweezers බෙදා ගැනීම හැර වෙනත් විකල්පයක් නොමැති නම් ඒවා ඇල්කොහොල් සමඟ හොඳින් පිරිසිදු කරගන්න.

5. බෝල ඩියෝඩ්රන්ට්


විශේෂයෙන් රැවුල බෑමෙන් පසු බැක්ටීරියා කුඩා තුවාල වලට ඇතුල් වුවහොත් බෝල ඩියෝඩ්රන්ට් බරපතල ආසාදන ගෙන යා හැක. සුවඳැති ඩියෝඩ්‍රන්ට් සුවඳ වසං කරන අතර බැක්ටීරියා ගුණ කිරීම වළක්වන්නේ නැත. එමනිසා සෑම විටම ප්‍රතිබැක්ටීරීය අමුද්‍රව්‍ය සහිත ඩියෝඩ්‍රන්ට් තෝරාගෙන ඒවා ඔබේ පවුලේ අය සමඟ පවා බෙදා නොගන්න.

6. සබන්


ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් එක් එක් භාවිතයෙන් පසු සබන් කැටයක් ආවරණය කරයි. හානිකර ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් පමණක් නොව භයානක වෛරස් ද මේ තුල වේ. නරකම දෙය නම් සබන් තෙත් සබන් බඳුනක ඇති විටයි. එයට හේතුව තෙතමනය බැක්ටීරියා, දිලීර සහ වෛරස් වර්ධනය සඳහා කදිම පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීමයි. ආසාදන අවදානම අඩු කිරීම සඳහා, ඩිස්පෙන්සර් සිට දියර සබන් භාවිතා කරන්න.

7. පණාව


කිසිවිටෙක ඔබේ පණාව කිසිවකුට ලබා නොදෙන අතර වෙනත් කෙනෙකුගේ හිසකෙස් සදහා භාවිතා නොකරන්න. එය උකුණන්, ස්කැබීස් සහ ස්ටැප් ආසාදන වැනි පරපෝෂිතයන් අල්ලා ගැනීමේ අවදානම වැඩි කරයි. ඔබ පණාව බෙදා ගන්නේ නම් එය වහාම සනීපාරක්ෂක යන්ත්‍රයකින් පිරිසිදු කරන්න. ඔබව ආරක්ෂා කර ගැනීමට හොඳම ක්‍රමය නම් පණාව බෙදා නොගැනීමයි.

8. තුවා


විශේෂයෙන්ම අධික ආර්ද්රතාවය සහිත නාන කාමරයක එල්ලෙන විට තුවාය විෂබීජ සඳහා අභිජනන භූමියකි. ඔබේ තුවායෙන් අපිරිසිදු සුවඳක් ඇත්නම් එයින් අදහස් වන්නේ පුස් සහ බැක්ටීරියා වර්ධනයක් ඇති බවයි. එවැනි තුවායක් කුෂ්ඨ, කුරුලෑ සහ කොන්ජන්ටිවිටිස් ඇති කරන දිලීර ආසාදන හා බැක්ටීරියා සමඟ එහි අයිතිකරුට ආසාදනය කළ හැකිය. මෙම අන්තරාය තුරන් කිරීම සඳහා භාවිතයෙන් 4-5 වාරයකට පසු ඔබේ තුවාය සෝදා සෑම විටම සම්පූර්ණයෙන්ම වියළීමට ඉඩ දෙන්න.

9. ලූෆා


භාවිතය අතර සම්පූර්ණයෙන්ම වියළීමට loofah කාලයක් නොමැත. එමනිසා එය තුවා වල ඇති එකම බැක්ටීරියා සඳහා විශිෂ්ට විෂබීජ කර්මාන්තශාලාවකි. ඔබේ ලූෆා හොඳින් වියළන්න. එය කිසිවෙකු සමඟ බෙදා නොගෙන සෑම දිනකම නාන කාමරය වාතාශ්රය කරන්න.

10. මේකප් බුරුසු


කඳුළු, නාසික ශ්ලේෂ්මල, කෙල, රුධිරය හෝ කුරුලෑ වලින් සැරව වැනි ශරීර තරල සමඟ ස්පර්ශ වන වේශ නිපැයුම් බෙදා ගැනීමෙන් වළකින්න. මෙයින් අදහස් කරන්නේ අයිලයිනර්, අයි ෂැඩෝ, මස්කාරා, කොන්සීලර්, ෆවුන්ඩේෂන්, ලිප්ස්ටික් සහ රූජ් බෙදා නොගැනීම වඩා හොඳ බවයි. එසේම කිසිවෙකුට ඔබේ වේශ නිරූපණ බුරුසු ලබා නොදෙන්න. එසේම රූපලාවණ්‍ය වෙළඳසැල් වල සාම්පල භාවිතා නොකරන්න.

11. ඉයර්ෆෝන්


වෙනත් අයගේ ඉයර්ෆෝන් කන් වල බැක්ටීරියා වර්ධනයට හේතු විය හැක. ඔබ ව්යායාම අතරතුර ඒවා භාවිතා කරන්නේ නම් අවදානම වැඩි වේ. අතිරේක තාපය සහ තෙතමනය බැක්ටීර්යා සංවර්ධනය සඳහා දායක වේ. මීට අමතරව ඔබ හෙඩ්ෆෝන් බෙදාහදා ගන්නේ නම් ස්ට්‍රෙප්ටොකොකස් සහ ස්ටැෆිලොකොකස් වැනි බැක්ටීරියා කනට ඇතුළු වී ආසාදන, තැම්බීම් සහ පැල්ලම් ඇති කිරීමට සූදානම් වන්න. ඔබට තවමත් මෙම උපාංගය යමෙකු සමඟ බෙදා ගැනීමට හෝ එය ණයට ගැනීමට අවශ්‍ය නම් ඇල්කොහොල්වල ගිල්වූ කපු පුළුන් කැබැල්ලකින් හෙඩ්ෆෝන් එක පිස දමන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you