free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නින්දට යාමට පෙර අප කිරි පානය කළ යුත්තේ ඇයි?

නින්දට යාමට පෙර අප කිරි පානය කළ යුත්තේ ඇයි?

-

- Advertisment -spot_img

කිරි යනු පෝෂ්‍ය පදාර්ථවල විශිෂ්ට ප්‍රභවයකි, එය ඔබේ අස්ථි සඳහා සෞඛ්‍ය සම්පන්න වන අතර ඔබ නින්දට යාමට පෙර එය පානය කළහොත් ඊටත් වඩා ප්‍රතිලාභ ඇත. නිදසුනක් වශයෙන්, එය ඔබට ඉක්මනින් නින්දට යාමට, මධ්‍යම රාත්‍රියේ අවදි නොවී හොඳින් නිදා ගැනීමට සහ බර අඩු කර ගැනීමට පවා උපකාරී වේ!

  1. කිරිවල ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක බව වැඩි දියුණු කළ හැකි සංයෝග තිබේ.

මිනිසුන් සහ සතුන් පිළිබඳ අධ්‍යයනයන් කිහිපයක් පෙන්වා දී ඇත්තේ කිරි පානය කිරීමෙන් හොඳ නින්දක් ලබා ගත හැකි බවයි. කිරිවල ට්‍රිප්ටෝෆාන් සහ මෙලටොනින් අඩංගු වන අතර එය ඔබට පහසු සහ වේගවත් නින්දකට යාමට උපකාරී වේ. ට්‍රිප්ටෝෆාන් සෙරොටොනින් නිපදවීමේදී වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි, එමඟින් ඔබේ මනෝභාවය ඉහළ නංවයි, ඔබට විවේක ගැනීමට සහ මෙලටොනින් සඳහා පූර්වගාමියා ලෙසද ක්‍රියා කරයි. මෙලටොනින් ඔබේ සර්කැඩියානු රිද්මය නියාමනය කිරීමට සහ ඔබව නින්දට සූදානම් කිරීමට උපකාරී වේ. මෙලටොනින් සහ ට්‍රිප්ටෝෆාන් අතිරේක ගැනීමෙන් නින්දේ වේලාවේදී නරක අතට හැරිය හැකි කාංසාව සහ මානසික අවපීඩනය අඩු කළ හැකි බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබේ.

  1. කිරි යනු ප්‍රෝටීන් ප්‍රභවයකි.

ඔබ නින්දට යාමට පෙර ඉතා ඉක්මනින් රාත්‍රී ආහාරය ගන්නේ නම්, ඔබට රාත්‍රිය පුරාම නිදාගැනීමේ ගැටළු ඇති විය හැක. ඔබේ බඩ බඩගින්නෙන් ගොරවන නිසා ඔබට මධ්‍යම රාත්‍රියේ අවදි වීම වළක්වා ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, නින්දට පෙර කිරි පානය කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

  1. නින්දට පෙර කිරි පානය කිරීමේ මනෝවිද්‍යාත්මක පැතිකඩක් තිබේ.

යම් දුරකට, නින්දට පෙර කිරි පානය කිරීම ඔබට නින්දට යාමට උපකාරී වේ, මන්ද එය රාත්‍රී කාලයේ චාරිත්‍රයක් වන බැවින් එය ඔබට විවේකීව සහ නින්දට යාමට සූදානම් වීමට උපකාරී වේ. තවත් න්‍යායක් නම් උණුසුම් කිරි කුඩා කාලයේ නින්දට පෙර කිරි පානය කිරීම ඔබට මතක් කර දෙන අතර එය හොඳ මතකයන් නැවත ගෙන ඒමට සහ සන්සුන් බලපෑමක් ඇති කළ හැකි බවයි.

  1. එය ඔබට බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ.

ඔබ නිදා ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා කිරි පානය කිරීම ඔබේ චාරිත්‍රය බවට පත් කර එය ක්‍රියාත්මක කරන්නේ නම්, එය බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේ. දුර්වල නින්දේ ගුණාත්මක භාවය ඔබට අතිරේක රාත්තල් මත පැටවීමට හේතු විය හැක, එබැවින් එය වැඩිදියුණු කිරීම ඔබේ සාමාන්ය බරට නැවත පැමිණීමට උපකාරී වේ. කිරිවල පෝෂ්‍යදායී ප්‍රෝටීන් ද පිරී ඇති නිසා, එය රාත්‍රී ආහාර සඳහා හොඳ ආදේශකයක් වන අතර, එය ඔබේ බර වැඩිවීමට ද හේතු විය හැක.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you