free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්දත් පරිස්සම් කරගන්න හිතාගෙන ඔබත් මේ වැරදි 08 සිදු...

දත් පරිස්සම් කරගන්න හිතාගෙන ඔබත් මේ වැරදි 08 සිදු කරනවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

අපි හැමෝම අඩුම තරමින් දවසට එක පාරක් දෙකක් දත් මදිනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ දත් මදින්න උදේ සහ සවස පමණක් පරිපූර්ණ සිනහවක් සඳහා ප්රමාණවත් නොවේ. I Love You අපි දත් මැදීමේදී කරන ප්‍රධාන වැරදි 8 ක් සොයාබැලුවා. ඉදිරි වසර ගනනාවක් සඳහා ඔබගේ සිනහව නිරෝගීව හා අලංකාරව තබා ගැනීමට මේ කාරණා ඔබට වැදගත් වේවි යැයි අපි සිතන නිසා ඔබ සමග ඒවා බෙදාගැනීමට තීරණය කළා.

8. අපි දත් මදින අතරතුර දත් බුරුසුව තදින් තද කරයි.


අපි දත් බුරුසුව තදින් තද කළ විට එහි ඇති කූරු නැමෙන අතර දත් වල රැදී ඇති දේවල් නිසි ලෙස ඉවත් නොකරයි. ඊට අමතරව එය මගින් විදුරුමස් වලට හානි වීමට හේතු විය හැක. නිවැරදි දත් බුරුසුවක් සහ දන්තාලේපයක් තෝරා ගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ උපදෙස් කිහිපයක් ඔබට මෙහි සොයාගත හැකිවෙයි.

7. අපි කන කෑම ගැන අවධානය යොමු කරන්නේ නැහැ


පැණි රස දේවල් වැඩිපුර ආහාරයට ගැනීමෙන් කුහර ඇති විය හැකි බව අපි කවුරුත් දන්නා කාරණාවකි. කෙසේ වෙතත් අපගේ දත් නිරෝගීව තබා ගැනීමට නම් අපි කැල්සියම්, පොස්පරස් සහ ෆ්ලෝරීන් අඩංගු ආහාර අනුභව කළ යුතුය. මෙන්න ඔබට උපදෙස් කිහිපයක්. කැල්සියම් අඩංගු ආහාර: කිරි ආශ්රිත නිෂ්පාදන \ පළතුරු සහ එළවළු \ මාළු \ බෝංචි. පොස්පරස් අඩංගු ආහාර: මාළු \ ධාන්ය වර්ග \ ඇට වර්ග \ පරිප්පු. අපට සාමාන්‍යයෙන් අවශ්‍ය දෛනික ෆ්ලෝරීන් මාත්‍රාව ජලය සමඟ ලැබේ. කෙසේ වෙතත් ඔබ ජීවත් වන්නේ ජලයේ ෆ්ලෝරීන් සාන්ද්‍රණය අඩු ප්‍රදේශයක නම් ඔබ කිරි, ලුණු වැනි ෆ්ලෝරීන් අඩංගු ආහාර වැඩිපුර අනුභව කළ යුතුයි.

6. අපි අතිරේක දත් පිරිසිදු කිරීමේ උපකරණ භාවිතා නොකරයි.


ඔබේ දත් බුරුසු කෙදි කොතරම් අමාරු වුවත් කමක් නැහැ ඒවාට තවමත් දත් වල තැන්පත් දේවල් සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත් කිරීමට නොහැකී. ඔබේ දත් අතර ඇති හිඩැස් දන්ත ෆ්ලෝස් වලින් පිරිසිදු කිරීම වැදගත් වන්නේ එබැවිනි. හිඩැස් තරමක් පුළුල් නම් ඔබට අන්තර් දන්ත බුරුසුවක් භාවිතා කළ හැකිය. බැක්ටීරියා විනාශ කිරීම සඳහා මුඛ සේදීමේ ද්‍රව්‍යකින් ඔබේ මුඛය සේදීම. ඔබට වාචික වාරිමාර්ගයක් ද ලබා ගත හැකිය. එය ඔබේ දත් සහ විදුරුමස් සේදීම හා සමාන වන අතර එය එක් එක් දත්මැදීම සැසියෙන් පසුව භාවිතා කළ හැකිය. තුනී ජල ධාරාවක් සහ එකිනෙකට හුවමාරු කළ හැකි තුණ්ඩ මගින් ඔබේ දිව සහ ඔබේ දත් අතර හිඩැස් පිරිසිදු කර ඔබේ විදුරුමස් සම්බාහනය කළ හැකිය.

5. අපි අපේ විදුරුමස් ගැන සැලකිලිමත් වෙන්නේ නැහැ.


ඔබේ විදුරුමස් දුර්වල නම් සහ ප්‍රමාණවත් තරම් රුධිර සැපයුමක් නොමැති නම් එය ආවර්තිතා රෝගයට හේතු විය හැක. මෙම රෝගය සමඟ ඔබේ විදුරුමස් ලේ ගැලීම, දැවිල්ල සහ මෘදු වීම ඇති කරයි. තවද ඔබට අවසානයේ ඔබේ දත් නැති විය හැක. ඔබේ විදුරුමස් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා ඔබ ඒවා ඔබේ දත් බුරුසුවෙන් හෝ ඇඟිල්ලෙන් රවුම් චලනයන් සමඟ සම්බාහනය කළ යුතුය. ඝන ආහාර අනුභව කරන්නට එය හොඳින් හපන්න. ඔබේ විදුරුමස් ලේ ගැලීමට නැඹුරු නම් දන්ත සෞඛ්‍ය වෛද්‍යවරයකු හමුවන්න. ඔහු හෝ ඇය ඔබේ විදුරුමස් ශක්තිමත් කිරීම සඳහා නිශ්චිත ඖෂධ නියම කරනු ඇත.

4. අපි අපේ දත්වල ඇති ටාටාර් ඉවත් කරන්නේ නැහැ.


දත් ටාටාර් යනු ලවණවල ඛනිජ ලවණ සහ දත් වටා ඇති සමරු ඵලකයේ එකතු වන ආහාරවල දෘඪ නිෂ්පාදනයකි. එය කහ-දුඹුරු පැහැයක් ඇති අතර එය දත් බුරුසුවකින් ඉවත් කළ නොහැක. දන්ත සමරු ඵලකය සහ ටාටාර් දත් අවට අස්ථිවල දැවිල්ල ඇතුළුව දන්ත රෝග ඇති කරයි. ටාටාර් පාෂාණ මෙන් දැඩි විය හැකි අතර විශේෂ මෙවලම් සහිත දන්ත වෛද්යවරයෙකු හෝ දන්ත සෞඛ්යාරක්ෂකයෙකු විසින් පමණක් ඉවත් කළ හැකිය. අවම වශයෙන් වසරකට වරක්වත් සනීපාරක්ෂක පිරිසිදු කිරීමේ ක්රියා පටිපාටියක් කරන්න. ඔබේ දන්ත වෛද්‍යවරයාට ඔබේ දත් තත්ත්වය සඳහා නියමිත සංඛ්‍යාතය පිළිබඳව ඔබට උපදෙස් දිය හැකිය.

3. අපි හිතන්නේ අපි දන්ත වරහන් සඳහා වයස වැඩියි බවයි.


ගොඩක් අය හිතන්නේ තමන්ගේ දත් කෙලින් කරගන්න පුළුවන් වෙන්නේ යොවුන් වියේදී පමණක් කියායි. ඒවා වැඩිහිටියන් වූ විට ඔවුන් සිතන්නේ දන්ත වරහන් පැළඳීම ප්‍රමාද වැඩි බවයි. නමුත් එය වැරදි නිගමනයකි. ලස්සන සිනහවක් ප්‍රතිකාර කිරීමට ප්‍රධාන හේතුව පමාව නොවේ. ඔබට දත් ගැලවී යාමේ ගැටලුවක් තිබේ නම් එය කුහර හා දිරාපත් වීමට හේතු විය හැක. සාමාන්‍ය වරහන් පැළඳීමට ඔබට අපහසුතාවයක් දැනේ නම් ඔබට සෑම විටම දත්වල පිටුපස පැත්තේ තබා ඇති නොපෙනෙන වරහන් තෝරා ගත හැකිය. විකලාංග විශේෂඥයෙකු සමඟ හමුවීමක් කිරීමට පසුබට නොවන්න.

2. අපි අපේ මුඛයේ එක් පැත්තකින් පමණක් හපයි.


ඔබ ඔබේ මුඛයේ එක් පැත්තක පමණක් ආහාර හපන්නේ නම් එය ඔබ සාමාන්‍යයෙන් භාවිතා නොකරන පැත්තේ කුහර හා දිරාපත් වීමට හේතු විය හැක. ඒ හැරුණු විට මුඛයේ එක් පැත්තකින් ආහාර හපන විට එම පැත්තේ ඝන සහ ශක්තිමත් මාංශ පේශි ඇතිවේ. මුහුණේ සෑම පැත්තකින්ම පේශීන් අසමමිතික වනු ඇත. අවසානයේදී එය වේදනාව හා ශ්රවණාබාධ පවා ඇති විය හැක. ආහාර ගැනීමේදී අවධානය යොමු කරන්න. ඔබේ මුඛය දෙපස ඔබේ ආහාර හපන්න. පළතුරු සහ එළවළු වැනි ඝන ආහාර අනුභව කිරීමට අමතක නොකරන්න. එය ඔබේ දත් ශක්තිමත් කරයි.

1. අපි අපේ දරුවන්ට ඔවුන්ගේ දත් නිසි ලෙස රැකබලා ගැනීමට උගන්වන්නේ නැහැ.


සමහර දෙමාපියන් සිතන්නේ කිරි දත් තාවකාලික බැවින් ඒවා නිසි ලෙස රැකබලා ගැනීම අවශ්ය නොවේ කියායි. නමුත් දත් වෙනස් වන නමුත් පුරුද්ද පවතින ඇති නිසා හරි දේ සහ වැරදි දේ ගැන දරුවෙකු දැන සිටිය යුතුයි. දත් මැදීමේ ක්රියාවලිය අවම වශයෙන් විනාඩි 3 ක් පැවතිය යුතු අතර බුරුසුව ඉහළට සහ පහළට ගෙන යා යුතුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you