free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නිතිපතා වැළඳගැනීමෙන් ඔබට ලබාගත හැකි සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ 7ක්

නිතිපතා වැළඳගැනීමෙන් ඔබට ලබාගත හැකි සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ 7ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඇමරිකානු පවුල් චිකිත්සකවරියක් වන Virginia Satir කියා තිබෙන ආකාරයට අපට පැවැත්ම සඳහා දිනකට වැළඳගැනීම් 4ක්, නඩත්තුව සඳහා දිනකට වැළඳගැනීම් 8ක් සහ වර්ධනය සඳහා දිනකට වැළඳගැනීම් 12ක් අවශ්‍ය බවයි. හුරතල් කිරීම කෙනෙකුගේ උද්යෝගය, ආදරය, සතුට සහ දුක පවා පෙන්වන විශ්වීය මාර්ගයක් බව පෙනීයන දෙයකි. යමෙකු අපගේ දෑතින් අල්ලාගෙන සිටින විට අපට එම උණුසුම් හැඟීම ගෙන ඒම ගැන පමණක් නොවේ අපගේ ශාරීරික හා මානසික සෞඛ්‍යයට අදාළ ප්‍රතිලාභ සමූහයක් සඳහාද අපි වැළඳගැනීම්වලට ස්තූතිවන්ත විය යුතු බව පෙනේ. I Love You හි සිටින අපි වැළඳගැනීම් වලින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ ගැන සොයා බැලූ අතර එබැවින් අපි හුරතල් වීමෙන් අපගේ ශරීරයට ප්‍රයෝජන ගත හැකි ආකාරය සොයා ගැනීමට වෛද්‍ය අධ්‍යයන හරහා සොයාබලා මෙම ලිපිය එකතු කරගන්නා ලදි.

1. වැළඳගැනීම් වඩා හොඳ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියකට දායක වේ.


වැළඳගැනීම් ආතතියට එරෙහිව සටන් කිරීමට හොඳ පිළියමක් ලෙස හැඳින්වෙනවා. කෙසේ නමුත් හුරතල් කිරීම අපට ගෙන එන එකම භෞතික ප්‍රතිලාභය එයම නොවේ. පිට්ස්බර්ග් විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලය හා එක්ව Carnegie Mellon විශ්ව විද්‍යාලයේ පවත්වා ඇති අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කළේ වෙනත් පුද්ගලයින් හුරතල් කිරීමට සහාය වීම ඔවුන්ගේ අසනීප වීමේ සම්භාවිතාව අඩු කරන බවයි. සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව ඇති කරන වෛරසයකට නිරාවරණය වූ වැඩිහිටියන් 404 දෙනෙකු අතර මෙම අත්හදා බැලීම පැවැත්විණි. සහභාගිවන්නන් කණ්ඩායම් 2 කට බෙදා ඇති අතර වැඩිහිටියන්ගේ පළමු කණ්ඩායමට වැඩි සහයෝගයක් සහ හුරතල් කිරීම් සිදු කල අතර අනෙක් අයට ඔවුන් නොමැතිව ඉතිරි විය. ප්‍රතිඵලය පෙන්නුම් කළේ හුරතල් කිරීම නිතිපතා වැළඳගැනීම්වලට නිරාවරණය වූ අය කෙරෙහි දුර්වල බලපෑමක් ඇති කරන බවයි. එපමනක් නොව තවමත් අසනීප වූ අයට රෝගයේ බරපතල රෝග ලක්ෂණ අඩු වී ඇත.

2. වැළඳගැනීම් ඔබේ ස්නායු පද්ධතිය වැඩි දියුණු කරයි.


හුදකලාව දැනීම අඩු කිරීමෙන් අභ්‍යන්තර භීතීන්ට එරෙහිව සටන් කිරීමෙන් සහ ආත්ම විශ්වාසය වැඩි කිරීමෙන් ස්නායු පද්ධතිය උත්තේජනය කරයි. එපමනක් නොවේ ස්පර්ශය හරහා වෙනත් පුද්ගලයින්ට සහය වීම ඔවුන්ට ඔබේ අගය සහ සහයෝගය දැනීමට උපකාර කරයි. එමගින් කෙනෙකුගේ සමස්ත ශරීර සෞඛ්‍යයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කල හැකිය.

3. වැළඳගැනීම් වඩා හොඳ රුධිර පීඩනය ප්රවර්ධනය කරයි.


විද්‍යාඥයින්ට අනුව මිනිසුන් වැළඳ ගැනීම විශාල ලෙස ආතතිය දුරු කරන්නක් වන අතරම ඔබේ ආතති මට්ටම් අඩු කිරීමෙන් ඔබ ඔබේ රුධිර පීඩනය ටොන් ගණනින් යහපත්වෙයි. මෙම ප්රතිලාභය කාන්තාවන් තුළ වඩාත් පැහැදිලිව පෙනෙන නමුත් එය ස්ත්රී පුරුෂ දෙපාර්ශවයටම බලපායි.

4. වැළඳගැනීම් ඔබට සතුටක් දැනේ.


Oxytocin යනු ඔබව සතුටු කිරීමට සහ අන් අය සමඟ සම්බන්ධ වීමට වගකිව යුතු හෝමෝනයයි. බොහෝ විට එය කැඩල් හෝමෝනය ලෙස ද හදුන්වයි. අප අන් අයව හුරතල් කරන විට සහ ස්පර්ශ කරන විට එහි මට්ටම වැඩි වේ. විශේෂයෙන්ම නිතිපතා වැළඳ ගන්නා කාන්තාවන්ට මෙම හෝමෝනය දැඩි බලපෑමක් ඇති කරයි.

5. වැළඳගැනීම් වේදනාව අඩු කරයි.


නිව් යෝර්ක් විශ්ව විද්‍යාලය විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කළේ සමහර ස්පර්ශයන් වේදනාව අඩු කිරීමට උපකාරී වන බවයි. අත්හදා බැලීමේදී ඊනියා “චිකිත්සක ස්පර්ශය” ෆයිබ්‍රොමියල්ජියා සින්ඩ්‍රෝමය ඇති පුද්ගලයින්ට අඩු වේදනාවක් දැනීමට වැළදගැනීම් උපකාරී විය. ස්පර්ශ ප්‍රතිකාරයේ සැසි 6ක් ඇතුළත ඔවුන්ගේ ජීවන තත්ත්වය වැඩිදියුණු වූ බව ද සහභාගිවන්නන් ප්‍රකාශ කළහ. වැළඳ ගැනීම ස්පර්ශ කිරීමේ එක් ආකාරයක් වන බැවින් එය වේදනාව අඩු කිරීමට ද දායක විය හැකිය.

6. වැළඳගැනීම් තෙහෙට්ටුවේ හැඟීම් සමනය කරයි.


බදාගෙන සිටීමේ අර්ථයන් ආචාර කිරීමේ හැසිරීමේ සිට ස්පර්ශ කිරීමේ ඇඟවීම් දක්වා නම් වූ අධ්‍යයනයක දී Lena Forsell සහ Jan Åström යන දෙදෙනා තත්පර 10 ක කෙටි වැළඳගැනීමක් අපට ලබා දෙන විශාල ප්‍රතිලාභ කිහිපයක් හඳුනාගෙන ඇත. තවත් බොහෝ අය අතර වැළඳගැනීම් විඩාව පිළිබඳ හැඟීමට එරෙහිව සටන් කිරීමට මෙන්ම කෙනෙකුගේ මනෝවිද්‍යාත්මක යහපැවැත්මට දායක වන බව ඔවුහු පෙන්වා දී තිබේ.

7. වැළඳගැනීම් සමාජ කනස්සල්ල අඩු කරයි.


අප දැනටමත් සඳහන් කර ඇති පරිදි සමාජ සාංකාවේ හැඟීම් සමඟ සටන් කිරීමට හුරතල් කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබ නව සාදයකට පැමිණෙන විට ඔබ දන්නා පුද්ගලයෙකු වැළඳ ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. එවිට ඔබ කෙතරම් විශ්වාසදායක, පහසු සහ සමාජශීලී වනු ඇත්දැයි ඔබට පෙනෙනු ඇත. මේ සියල්ලට හේතුව ඔක්සිටොසින් ධනාත්මකව සිතීමට සහ ලෝකය කෙරෙහි වඩාත් ධනාත්මක දෘෂ්ටියක් ඇති කර ගැනීමට අපව පොළඹවීමයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you