free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්උණු වතුර බෝතල් භාවිතා කළ හැකි කුඩා ප්‍රසිද්ධ ක්‍රම...

උණු වතුර බෝතල් භාවිතා කළ හැකි කුඩා ප්‍රසිද්ධ ක්‍රම 9ක්

-

- Advertisment -spot_img

සරල උණු වතුර බෝතලයක් ළදරුවෙකුට ඉක්මනින් නිදා ගැනීමට උපකාර කරයි. ඔසප් කැක්කුම ලිහිල් කළ හැකී සහ බෙල්ලේ වේදනාව සමනය කළ හැකි. පෙනෙන විදිහට බොහෝ ප්‍රශ්න සඳහා මෙම ප්‍රධාන දේ ගැන අප දැන සිටියාට වඩා සාංකාව අඩු කිරීමේ සිට ඔබේ ශරීරයේ විවිධ ආකාරයේ අපහසුතාවයන් සුව කිරීම දක්වා බොහෝ ප්‍රයෝජන තිබේ. I Love You අපි අපගේ පාඨකයන්ගේ සෞඛ්යය ගැන සැලකිලිමත් වෙන බැවින් උණු වතුර බෝතල්වල ඇති මේ අපූරු ගුණාංග ගැන ඔබව දැනුවත් කිරීමට මෙම ලිපිය එකතු කරගන්තා.

1. ඔබේ දරුවා ඉක්මනින් නිදා ගැනීමට උදව්කරයි.


ළදරුවන් උෂ්ණත්ව වෙනස්වීම් වලට සංවේදී වන අතර ඔවුන් උණුසුම් කාමරයක නිදා ගැනීමට කැමතියි. මේ නිසා ඔවුන් තම මවගේ අතේ නැති විට සීතල ඇඳක අඬන්නට පටන් ගනී. සරල කුඩා උපක්‍රමයක් ඔබේ දරුවාට සුවපහසුවෙන් නිදා ගැනීමට සහ ඔබේ ස්නායු හා ඔබේ කාලය ඉතිරි කර ගැනීමට උපකාරී වේ. උණු වතුර බෝතලයක් මද උණුසුම් ජලයෙන් පුරවා දරුවාගේ කකුල් අසල තබන්න. විකල්පයක් ලෙස ඔබට ඇඳ උණුසුම් කිරීමට බෝතලය භාවිතා කළ හැකි අතර දරුවාට වැළඳ ගැනීම සඳහා එය තබන්න.

2. ඔබේ බඩවැලේ සමනය කර ඔසප් කැක්කුම සමනය කරයි.


උදර වේදනාව විවිධ ගැටළු නිසා ඇති විය හැකිය. ඒවායින් එකක් වන්නේ කෝපයට පත් බඩවැල් සින්ඩ්‍රෝමය (IBS) ය. මෙම සින්ඩ්‍රෝමය ඇති වන්නේ ශරීරයෙන් මළපහ පිට කිරීමට උත්සාහ කරන විට මහා බඩවැලේ මාංශ පේශිවල අක්‍රමවත් සංකෝචනය වීමෙනි. මෙය වේදනාව හා ඉදිමීම ඇති කළ හැකිය. මහා බඩවැලේ අපද්‍රව්‍ය නිසා ඇති වන මෙම වේදනාව තාපන පෑඩ් එකකින් සමනය කළ හැකිය. ඔබට එය ඔබේ උදර ප්‍රදේශය මත තබා ඇඳේ වැතිරීමට සහ විවේක ගැනීමට අවශ්‍ය වේ. තාපය මාංශ පේශිවල වේදනාව සමනය කිරීමට උපකාරී වන බැවින් ඔසප් කැක්කුම සමනය කිරීම සඳහා උණු වතුර බෝතලයක් ද භාවිතා කළ හැකිය. වේදනාව නැවැත්වීමට කිසිදු ඖෂධයක් ගැනීම අවශ්ය නොවේ එය ස්වභාවිකව සිදු කළ හැකි විට!

3. කඳවුරු බැඳීමේදී එය භාවිතා කරන්න.


කඳවුරු බැඳීම බොහෝ විට ගිම්හාන ක්රියාකාරකම් වේ. සමහර විට එය දිවා කාලයේදී උණුසුම් වන අතර රාත්‍රියේදී තරමක් සීතල විය හැකිය. එබැවින් කඳවුරු බැඳීමට යන විට සහ රාත්‍රියේ අවදිව සිටින විට ඔබේ උණු වතුර බෝතලය අමතක නොකරන්න. ඔබට කඳවුරේ උදුන මත හෝ විවෘත ගින්නක් මත වතුර ටිකක් උණුකර එය ආරක්ෂිත උෂ්ණත්වයකට සිසිල් කර ඔබේ බෝතලය පුරවා ගත හැකිය. එවිට ඔබේ නිදන බෑගය උණුසුම් කිරීමට එය භාවිතා කරන්නට පුළුවන්.

4. ගර්භණී වේදනාව සමනය කරයි.


ගැබ්ගැනීමේ වේදනාව බොහෝ අපහසුතාවන්ට හේතු විය හැක. සමහරුන්ට එය හැසිරවිය හැකි අතර අනෙක් අයට ඔවුන්ගේ සියලු ක්රියාකාරකම් නතර කර එය නැති වන තුරු බලා සිටීමට සිදු වේ. මෙම වේදනාව ආමාශයේ හෝ ශ්‍රෝණිය වැනි විවිධ ස්ථානවල ඇති විය හැක. උණු වතුර බෝතලයක් මෙම අපහසුතාවය ලිහිල් කර අනාගත මව්වරුන් සහන පුරවනු ඇත. එය ඕනෑවට වඩා රිදෙනවා නම් ඔබට උණුසුම් ජලයෙන් ස්නානය කිරීමට උත්සාහ කර එහි විවේක ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකිය.

5. බෙල්ලේ වේදනාව අමතක කරන්න.


පරිගණකයක් ඉදිරිපිට දිගු වේලාවක් වැඩ කිරීමෙන්, පොත් කියවීමෙන් හෝ අමුතු ඉරියව්වෙන් නිදා ගැනීමෙන් පසු බෙල්ලේ වේදනාව ඇති විය හැකිය. අපෙන් බොහෝ දෙනෙක් කරන පළමු දෙය නම් වේදනාව ඇති ස්ථානය දිගු කර සම්බාහනය කිරීමට උත්සාහ කිරීමයි. ඔබ එයට සීතල සහ තාපය ද යෙදුවහොත් එය වඩාත් හොඳ බලපෑමක් ඇති කරයි. සීතල මුලින්ම යොදන විට ලැක්ටික් අම්ලය සෑදීම අඩු කිරීමෙන් බෙල්ලේ වේදනාව මුදා හරිනු ඇත. මාංශ පේශි ලිහිල් කිරීමෙන් පසු රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඔබට තාපය යෙදිය හැකිය.

6. ආතතිය සහ කාංසාව සමනය කරන්න.


ආතතිය අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට සාමාන්‍ය දෙයක් බවට පත්ව ඇති අතර සමහර විට අපට කරදර කරන දේවලින් ලිහිල් කිරීමට සහ සන්සුන් වීමට අපට අමතර උපකාර අවශ්‍ය වේ. ඊළඟ වතාවේ ඔබට දුකක් හෝ මානසික අවපීඩනයක් දැනෙන විට උණුසුම් වතුර බෝතලයක් වැළඳ ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. එය ඔබේ රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කළ හැකි අතර එය ඔබට ලිහිල් කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබට සුවද තෙල් කිහිපයක් ඇතුළත එකතු කළ හැකිය.

7. පිටුපස වේදනාව සමනය කරන්න.


උණුසුම් හා සීතල වතුර සම්පීඩනය මාරු කිරීමෙන් පිටුපස වේදනාව අඩු කර ගත හැකිය. පළමුව බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශය මත උණු වතුර බෝතලයක් තබන්න. එය වේදනාව සමනය කිරීමට උපකාරී වේ. එවිට අයිස් තට්ටුවක් තබන්න. ඔබට ශීත කළ කඩල මල්ලක් හෝ සීතල වතුරේ පොඟවා ඇති රෙදි ද මේ සදහා භාවිතා කළ හැකිය. මෙහි ඇති වැදගත්ම දෙය නම් සීතල පිළිස්සීමක් ඇති කළ හැකි බැවින් ඔබේ හිස් සමට ඉහළින් සීතල සම්පීඩනයක් නොතැබීමයි. ඒ වෙනුවට ඔබට එය ඔබේ කමිසය මත ඔතා තැබිය හැකිය.

8. ශාරීරික යෝග්‍යතාවයෙන් පසු මාංශ පේශි කැක්කුම අඩු කරන්න.


දැඩි පුහුණුවක් හා ශාරීරික ක්රියාකාරකම් වලින් පසු මාංශ පේශි කැක්කුම පෙනෙන්නට පුළුවන්. තවද උණු වතුර බෝතල් මගින් මෙම තත්ත්වය යහපත් අතට වෙනස් කළ හැකිය. රිදුම්දෙන මාංශ පේශිවලට තාපය යෙදීමෙන් මෙම වේදනාව පහසුවෙන් සමනය වේ. කෙසේ වෙතත් සමහර විට ව්‍යායාම් ශාලාවේ දැඩි පුහුණු සැසියකින් පසු මුළු ශරීරයටම වේදනාවක් දැනේ. මෙම අවස්ථාවේ දී ඔබේ මාංශ පේශිවලට එකවර ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා ඔබට උණුසුම් ජලයෙන් ස්නානයක් ද ගත හැකිය.

9. සුසුම් කැස්ස සුව කරන්න.


ශීත ඍතුවේ නත්තල් සහ නිවාඩු දින විනෝදය පමණක් නොව නාසයෙන් දියර ගැලීම, කැස්ස සහ සෙම්ප්රතිශ්යාව ද ඇතුළත් වේ. රාත්‍රියේදී අසනීප වීම වඩාත් කරදරකාරී වේ. උණුසුම් සම්පීඩනය ඔබේ පපුවේ තදබදය සමනය කර ඔබට වඩාත් නිදහසේ හුස්ම ගැනීමට උපකාර කරයි. ඔබ කළ යුත්තේ උණුසුම් බෝතලයක් ඔබේ පපුව මත තැබීමයි. ඔබට එය සමඟ නිදා ගැනීමට පවා හැකිය. නමුත් ඔබ එය නිවැරදිව ඔබේ හදවත ඇති ස්ථානයේ තබා නොගන්නා බවට වග බලා ගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you