free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ සෞඛ්‍යයට හානිකර විය හැකි විෂ සහිත රෙදිපිළි සහ...

ඔබේ සෞඛ්‍යයට හානිකර විය හැකි විෂ සහිත රෙදිපිළි සහ ඒ වෙනුවට ඔබට පැළඳිය හැකි දේවල් ගැන දැනුවත් වෙමු

-

- Advertisment -spot_img

උණුසුම් ස්වෙටර් හෝ සැහැල්ලු ඇඳුම්, අපගේ ප්‍රයතම මලල ක්රීඩා ලෙගින් හෝ හැඩගැන්වීමේ යට ඇඳුම් අප වටා ඇති බොහෝ දේ කෘතිම ද්රව්ය වලින් සාදා ඇත. ඒවායේ හොඳ සහ සුවපහසු පෙනුමක් තිබුණද ඒවා ඔබේ සමට සහ ඔබේ සාමාන්‍ය සෞඛ්‍යයට අනතුරුදායක විය හැකි බව ඔබ සිතුවාද. අප්‍රසන්න සුවදේ සිට සම, කුෂ්ඨ, ඔක්කාරය හෝ ඊටත් වඩා නරක දෙයක් මේ නිසා ඇතිවිය හැකිය. කෘතිම රෙදි වල රසායනික ද්රව්ය අපගේ සම සඳහා හොද නොවේ. අපි අද මෙම මාතෘකාව ගැඹුරින් හාරා පොලියෙස්ටර්, රේයෝන් හෝ ස්පෙන්ඩෙක්ස් වැනි රෙදි ඇඳීමෙන් අපගේ සෞඛ්‍යයට කළ හැකි දේ සොයා ඔබ වෙත ගෙන ඒමට තීරණය කළා.

1. පොලියෙස්ටර්


පොලියෙස්ටර් යනු වඩාත් ජනප්‍රිය හා බහුලව භාවිතා වන කෘතිම රෙදි වලින් එකකි. රැලි සහ කඳුළු වැලැක්වීම සඳහා කපු වැනි ස්වභාවික සංරචක මිශ්‍රණයකින් එය නිෂ්පාදනය කළ හැකි වුවද අපගේ සෞඛ්‍යයට එහි බලපෑම තවමත් හානිකර විය හැකිය. පොලියෙස්ටර් පැළඳ සිටින විට ඔබේ සමට වාතය ලගාගැනීමට අපහසු වේ. එපමණක් නොව ශරීර උෂ්ණත්වය ඉහළ යාම මෙම රෙදි වලින් රසායනික ද්‍රව්‍ය මුදා හැරීමට උපකාරී වන අතර ඒවා පසුව ඔබේ සමට අවශෝෂණය වේ. මෙය කුෂ්ඨ, කැසීම, රතු පැහැය, දද සහ සමේ රෝග වැනි විවිධ ගැටළු සහ කෝපයන් ඇති කළ හැකිය. එමනිසා ඔබේ ඇඳුම්වල සහ ඔබේ ලිනන් වල පොලියෙස්ටර් වළක්වා ගැනීම වඩා හොඳයි.

2. රේයන් (විස්කෝස්)


රේයෝන් යනු සෙලියුලෝස් වලින් සාදන ලද තන්තු වන අතර එය ලී පල්ප් වලින් රසායනිකව පරිවර්තනය වේ. මෙම ද්රව්ය නිෂ්පාදනය භයානක පමණක් නොව එය පැළඳීම සෞඛ්යයට අහිතකර විය හැක. Rayon රෙදි මගින් ඔක්කාරය, හිසරදය, වමනය, පපුව සහ මාංශ පේශි වේදනාව සහ නින්ද නොයාම ඇති කළ හැකි විෂ සහිත ද්රව්ය විමෝචනය කළ හැකිය. ඒ සියල්ලට අමතරව එහි නිෂ්පාදනය දැඩි ලෙස පරිසරය දූෂණය කරයි.

3. නයිලෝන්


මේස්, යට ඇඳුම්, පෑන්ටිහෝස් සහ එදිනෙදා අදින පළදින විවිධ ඇඳුම් නයිලෝන් වලින් සාදා ඇත. එය කල් පවතින හා නිෂ්පාදනය සඳහා ඉතා මිල අධික නොවේ. එය ජනප්රිය වන්නේ එබැවිනුයි. ඒ අතරම නයිලෝන් ඔබේ හිස් සම මත ඇඳීමට හොඳම තේරීමක් නොවේ. නයිලෝන් වලින් සාදන ලද ඇඳුම් සමෙහි ඇති දහඩිය අවශෝෂණය නොකරන අතර එමඟින් නරක සුවඳක් සහ සමේ ආසාදන ඇති විය හැක. එහි නිෂ්පාදනය අතරතුර රෙදි විරංජනය කර හෝ විවිධ රසායනික ද්රව්ය සමඟ සායම් කර ඇත. ඔබේ සමට එය පැළඳීමෙන් විවිධ කෝපයන් ද ඇති විය හැක.

4. ඇක්රිලික්


ඇක්‍රිලික් රෙදි සාදා ඇත්තේ ඇක්‍රිලෝනිට්‍රයිල් වලින් වන අතර එය පිළිකා කාරකයක් සහ විකෘති කාරකයකි. මෙම ද්රව්යයට නිරාවරණය වීමෙන් ඔබේ සෞඛ්යයට විවිධ ගැටළු ඇති විය හැක. ඒවා අතර හිසරදය, ඔක්කාරය, ක්ලාන්තය, හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතාව, අත් පා දුර්වලතා සහ තවත් බොහෝ දේ වේ. ඇක්‍රිලික් රෙදි ඇඳීමෙන් ඔබේ සමට ඇක්‍රිලෝනිට්‍රයිල් අවශෝෂණය වීමේ අවදානමක් ඇත.

5. Spandex/Lycra/Elastane


මෙම රෙදි වර්ග අතිශයින් දිගු වන අතර ක්‍රීඩා බ්‍රා, ලෙගිං, ටී-ෂර්ට්, හැඩගැන්වීම් යට ඇඳුම්, ටයිට්ස්, බිකිනි වැනි තද ඇඳුම් රාශියක් සාදා ඇත. අනෙකුත් කෘතිම රෙදි මෙන් මේවා පොලියුරේටීන් වැනි හානිකර රසායනික ද්‍රව්‍ය වලින් සාදා ඇත. එය පිළිකා කාරකයක් ලෙස ද සැලකේ. මෙම රෙදිපිළි සමඟ දිගුකාලීනව සම්බන්ධ වීමෙන් ඩර්මැටිටිස් වැනි සමේ කෝපයක් ඇති විය හැක.

පැළඳීමට ආරක්ෂිත කුමන රෙදිපිළි ද?


කපු: එය වාතය ලබාගත හැකි ය. සමෙන් දියර අවශෝෂණය කරයි. ගිම්හානයේදී තාපය හා ශීත ඍතුවේ දී සීතලෙන් ආරක්ෂා කරයි. එය හයිපෝඇලර්ජෙනික් සහ කල් පවතී. ඔබේ සමට වඩාත් සුවපහසු ලෙස සැලකීම සඳහා ඔබට පැළඳිය හැකි හොඳම රෙදි වලින් එකකි.
මෙරිනෝ ලොම්: එය සම්පූර්ණයෙන්ම ස්වාභාවික, උෂ්ණත්වය සහ තෙතමනය නියාමනය කරන ද්‍රව්‍යයක් වන අතර එය කාලයත් සමඟ හැඩය නැති නොවන හෝ එල්ලා වැටෙන්නේ නැත. ඒ වෙනුවට එය මෘදු, සැහැල්ලු සහ ස්වභාවිකව UV ආරක්ෂාවක් ද සපයයි. ඇල්පකා ලොම් ද හොඳ විකල්පයක් විය හැකිය.
කැෂ්මියර්: මෙය ඉතා වටිනා සහ වටිනා ද්රව්යයකි. කැස්මියර් හි සිනිඳු සේද හැඟීමක් ඇති කිරීම සඳහා බර රසායනික ද්‍රව්‍ය භාවිතා නොකරන අතර එය තනිවම සමට දැනීම පුදුම සහගතය.


කංසා: මෙම රෙදිපිළි වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ මිනිසුන්ට සේවය කරයි. එය එහි ශක්තිය සහ කල්පැවැත්ම සඳහා ප්‍රසිද්ධය. හැඩය රඳවා තබා ගැනීම සහ දිගු නොකිරීම සම්බන්ධයෙන් එය හොඳම ස්වභාවික ද්‍රව්‍යය වේ. එස ඔබ එය පැළඳ සිටින තරමට එය මෘදු වේ.
සේද: මෙම මෘදු රෙදිපිළි සුඛෝපභෝගී වයනය පමණක් නොව එය සෞඛ්ය ප්රතිලාභ රාශියක් ඇත. එය වයසට යාම මන්දගාමී කරයි. දද සහ ඇදුම සමඟ උදව් කරයි. දිලීර නාශක බලපෑමක් ඇති කරයි. අසාත්මිකතා වළක්වා ගැනීමට සහ නින්ද වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරීවෙයි.
ලිනන්: එය ඉතා සුවපහසු සහ කල් පවතින ද්රව්යයකි. එය රැකබලා ගැනීම පහසු වන අතර සෑම කන්නයකටම සුදුසු වේ. වෙනත් සමහර ස්වභාවික රෙදිපිළි මෙන් එය හයිපෝඇලර්ජෙනික් ගුණ ඇත. අමතර සුවපහසුවක් දැනෙන සහ ඔබේ සමට වාතය ලැබීමට ඉඩ සලසයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you