free page hit counter
කියවන්නස්වභාවධර්මය අපට සඟවපු රහස් සතුන් 8 දෙනෙක් මෙන්න.

ස්වභාවධර්මය අපට සඟවපු රහස් සතුන් 8 දෙනෙක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

මොහොතක් ගත කර ස්වභාවධර්මයේ අමුතුම ජීවීන් ගැන මෙනෙහි කිරීම සැමවිටම හොඳ අදහසකි. කුඩා හා ලොම් සහිත, ඇල්පකා වැනි විශාල හා භයානක, මහා සුදු මෝරා වැනි බොහෝ දේ එහි තිබේ. ලෝකය අද්භූත සතුන්ගෙන් සහ ශාක වලින් පිරී ඇති අතර ඒවා අපගේ රේඩාර් වලින් බොහෝ දුරින් හෝ අපට පහසුවෙන් ප්‍රවේශ විය නොහැකි ස්ථානවල නිසා වැඩි අවධානයක් නොලැබේ. කෙසේ වෙතත්, ඒවා නිසැකවම දැන ගැනීම වටී.

  1. ඇමරිකන් කූටෝ.

ඇමරිකන් කූටියා (Fulica americana) යනු වෙනත් කිසිම කූට විශේෂයක් නොමැති ආකාරයට තම පරිසරයට අනුගත වූ ඉතා සුවිශේෂී පක්ෂියෙකි. කූට්ස් හට විශේෂිත වූ පාද ඇති අතර එමඟින් පොකුණු ලිලී මල් මත ඇවිදීමට මෙන්ම පහසුවෙන් පිහිනීමට සහ කිමිදීමටද හැකියාව ලැබේ. ඔවුන්ගේ අත්ල නිර්මාණය ඔවුන්ට ඇවිදීමට, පිහිනීමට සහ කිමිදීමට ඉඩ සලසයි.

  1. චීන ජල මුවා.

චීන ජල මුවා ආසියාවට ආවේණික කුඩා මුවෙකු වේ. පිරිමි සතුන්ට අං නොමැති එකම මුවන් විශේෂය එයයි. ඒ වෙනුවට, ඔවුන් සතුව ඇත්තේ දිගු හා වක්‍රාකාර ඇත් දත් සහ මුඛයෙන් නෙරා එන තියුණු ඉහළ සුනඛ දත් ය.

  1. පහතරට ඉරි සහිත ටෙන්රෙක්.

මෙම කුඩා ක්ෂීරපායි සත්වයාගේ නිජබිම මැඩගස්කරයයි. ඔවුන්ගේ කබාය දිගු හා උල් වූ අතර ඔවුන්ගේ කබාය කරකැවී ඇත. ඔවුන්ගේ සමාජ හැසිරීම ඔවුන්ව කණ්ඩායම් කරන එකම ටෙන්රෙක් විශේෂය බවට පත් කරයි. එපමණක් නොව, සාමාන්‍යයෙන් කෘමීන් සහ සර්පයන් පමණක් කරන ස්ට්‍රයිඩියුලේෂන් භාවිතා කරන එකම ක්ෂීරපායි සත්වයා එයයි (සතෙකු තම ශරීරයේ කොටස් එකට අතුල්ලමින් ශබ්දයක් නිකුත් කරන විට).

  1. උපහාසාත්මක fringehead මාළුවා.

මෙම විශේෂය කැලිෆෝනියාවේ සහ මෙක්සිකෝවේ බජා කැලිෆෝනියාවේ වෙරළබඩ ජලයේ දක්නට ලැබෙන විශාල මුඛය සහිත බ්ලෙනී වර්ගයකි. ඔවුන්ගේ වාටිය සහිත ඇස් නිසා ඔවුන් “fringeheads” ලෙස හඳුන්වනු ලබන අතර, ඔවුන්ගේ නමින් ඇති “sarcastic” යන්නෙන් ඔවුන්ගේ සරදම් සහිත වසා ඇති මුඛය ගැන සඳහන් කළ හැකිය. ඔවුන්ගේ සාගර පතුලේ ගුහා ගුහා, ෂෙල් වෙඩි හෝ ප්ලාස්ටික් බෝතල් විය හැකිය. පිරිමි මසුන් දෙදෙනෙකු ආධිපත්‍යය තහවුරු කිරීමට උත්සාහ කරන විට, විශාලතම මාළුවා කවුරුන්ද යන්න තීරණය කිරීම සඳහා ඔවුන් එකිනෙකාට පුළුල් ලෙස මුඛය විවෘත කරති. ඔවුන් දුර සිට අමුතු ලෙස සිප ගන්නා බවක් පෙනේ.

  1. හිසකෙස් ඇති ගෙම්බා.

බොහෝ මත්ස්‍යයන් ඔවුන්ගේ සිනිඳු, ක්‍රමවත් පෙනුම සඳහා ප්‍රසිද්ධ වුවද, හිසකෙස් ඇති ගෙඹි මාළු හෝ ඇන්ටෙනරියස් ස්ට්‍රයිටස් දුර්ලභ ව්‍යතිරේකයකි. එකම පෙරළිය නම්, එය හිසකෙස් නොව, කොරල්පර සහ මුහුදු පැලෑටි වලට එරෙහිව මෙම මාළුවා සැඟවීමට උපකාරී වන ස්පිනියුල්ස් ලෙසද හැඳින්වෙන කුඩා සමේ දිගුවකි.

  1. ජපන් මුද්දරප්පලම් ගස.

එහි විද්‍යාත්මක නාමය Hovenia dulcis වන අතර එය නැගෙනහිර ආසියානු සාම්ප්‍රදායික වෛද්‍ය විද්‍යාවේ වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ භාවිතා කර ඇත. ජපන් මුද්දරප්පලම් ගස එහි අමු සහ පිසූ ආකාරයෙන් ආහාරයට ගත හැකි පල දරයි: නැවුම් අනුභව කරන විට මස් පෙයාර්ස් මෙන් රස වන අතර වියළන විට එය මුද්දරප්පලම් මෙන් වියැකී ගොස් රැළි වැටේ.

  1. හග්ෆිෂ්.

ඔවුන් ලෝකයේ වඩාත්ම උද්යෝගිමත් ජීවීන් ලෙස නොපෙනුණත්, මෙම සතුන්ට ඔවුන්ගේ වඩාත්ම අද්විතීය හැකියාවන් ඇත: ඔවුන්ට සෙවල නිපදවිය හැකිය. විලෝපිකයාගේ ප්‍රහාර අතරතුර, ඔවුන් මුඛය මුද්‍රා කරන සෙම සහිත ද්‍රව්‍යයක් වෙඩි තබයි, විලෝපිකයාගේ කරපටි අවහිර කරයි, ඔවුන්ට පැන යාමට ඉඩ සලසයි.

  1. ආමඩිලෝ.

ආමඩිලෝ හෑරීමේ හා ආරක්ෂිත බෝලවලට පෙරළීමේ අමුතු ක්‍රමයක් සඳහා ප්‍රසිද්ධය. එය දුර්වල ඇස් පෙනීම සහ සුවිශේෂී විශාල ඉදිරිපස නියපොතු සඳහා ද ප්‍රසිද්ධය. ඔබ මෙතෙක් දැක ඇති අමුතුම පෙනුමැති ශාක හෝ සත්වයා කුමක්ද? ඔබ සුරතල් සතෙකු ලෙස ඇති කිරීමට කැමති මෙම අමුතු සතුන්ගෙන් කුමන සත්වයාද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you