free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබගේ නින්ද සදහා පරිපූර්ණ මෙට්ටයක් තෝරා ගැනීම ඉතා වැදගත්...

ඔබගේ නින්ද සදහා පරිපූර්ණ මෙට්ටයක් තෝරා ගැනීම ඉතා වැදගත් වන්නේ ඇයි ?  

-

- Advertisment -spot_img

මුල් කාලයේ මෙට්ට පිදුරු හෝ කඩලවලින් පුරවා වෙල්වට් හෝ සිල්ක් වලින් ආවරණය කර ඇත. මධ්යකාලීන යුගයෙන් පසුව ඇති එකම මෙට්ට විකල්පයන් ඒවා විය. කෙසේ වෙතත් අද තෝරා ගැනීමට තවත් බොහෝ වර්ග තිබෙන නමුත් එය පහසු කාර්යයක් ද නොවෙයි. මන්ද අපගේ නින්දට සහ පිටුපස වේදාන්වන් වලට නිවැරදි මෙට්ටය තෝරා ගැනීමට අප මත තීරණය වන බැවින්ය. I Love You හි අපට එය එතරම් වැදගත් වන්නේ ඇයි සහ ඔබට ගැලපෙන මෙට්ටය සොයා ගන්නේ කෙසේද යන්න ඉගෙන ගැනීමට ඔබට උදවු කිරීමට අද මෙම ලිපිය ඔබ වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් කරමු.

මෙට්ට එතරම් වැදගත් වන්නේ ඇයි?


හොඳ මෙට්ටයක් ඔබට වසර ගණනාවක් භාවිතා කළ හැකියි. නිවැරදි මෙට්ටය ඔබට නිරෝගීමත් කොඳු ඇට පෙළක් ලබා දෙයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ ඔබේ අවශ්‍යතා සඳහා හොඳම සහාය ලබා දෙන මෙට්ටයක් සොයා ගත යුතු බවයි. එබැවින් ඔබ වැතිර සිටින විට ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ වක්‍රවී හෝ ඇඹරෙන්නේ නැති මෙට්ටයක් තෝරාගත යුතුයි. සාමාන්‍යයෙන් කෙනෙකුන් ගොරවන්නේ උඩුබැලි අතට නිදාගැනීම නිසාය. නමුත් ඔබේ මෙට්ටය ඔබේ සිරුරේ බර නිසි ලෙස බෙදා නොහරින්නේ නම් සහ ඔබේ බෙල්ලට සහ හිසට නිසි ලෙස සහාය නොදක්වන්නේ නම් මෙය ඔබේ උගුර හැකිලීමට හේතු වන අතර එය ගෙරවීමට හේතු විය හැක. නිවැරදි මෙට්ටය ඔබට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කළ හැකි අතර ඔබේ ආතතිය අඩු කරයි. ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය විශිෂ්ට නොවන විට ඔබේ ශරීරය වැඩිපුර ආතති හෝමෝන නිපදවයි. හොඳ මෙට්ටයක් ඔබට එය වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

නිවැරදි මෙට්ට ප්රමාණය තෝරා ගන්නේ කෙසේද


52″ දිග සහ 28″ පළල මිණුම් සහිත මෙට්ට ළදරුවන් සඳහා පරිපූර්ණයි. 75″ දිග සහ 38″ පළලින් යුත් ද්විත්ව මෙට්ට කුඩාම සහ මිලෙන් අඩු සම්මත මෙට්ට වන අතර වැඩි ඉඩක් නොගන්නා ළමුන් හෝ වැඩිහිටියන් සඳහා පරිපූර්ණ වේ.

Twin XL ද්විත්ව මෙට්ට වලට වඩා අඟල් 5ක් දිගයි. එයින් අදහස් කරන්නේ ඒවා වැඩි ඉඩක් නොගන්නා උස පුද්ගලයින් සඳහා සුදුසු බවයි. සම්පූර්ණ ද්විත්ව ප්‍රමාණයේ මෙට්ට ලෙසද හඳුන්වනු ලබන්නේ එකකට වඩා වැඩි ඉඩක් ඇති තනිව නිදාගන්නන් සඳහායි. මෙම මෙට්ට දරුවන් 2 දෙනෙකුට ද ඔවුන්ගේ සංක්‍රාන්ති කාලය තුළද ගැලපේ.

සම්පූර්ණ/ද්විත්ව XL ප්‍රමාණයේ මෙට්ට සාමාන්‍ය සම්පූර්ණ ප්‍රමාණයේ මෙට්ටයට වඩා අඟල් 5ක් දිගයි. ඒවා තනි පුද්ගලයෙකු සඳහා සුදුසු වියහැකි විශාලතම ඉඩ අවශ්‍යතාවයන් ඇති වගේම උස ඇති නිදාගන්නන් සඳහා ක්‍රියා කරයි. නමුත් මෙම මෙට්ට වැඩි ඉඩක් නොගන්නා පුද්ගලයන් 2 දෙනෙකුට ද සෑහේ. ක්වීන් ප්‍රමාණයේ මෙට්ට වඩාත් ජනප්‍රිය මෙට්ට වර්ගයක් වේ. මන්ද ඒවා පුද්ගලයන් 2 දෙනෙකුට සුදුසු වන අතර දිග 80″ සහ පළල 60″ වේ.

කිං ප්‍රමාණයේ මෙට්ට 80″ දිග සහ 76″ පළලක් ගනී. ඒවා යම් ඉඩක් ලබා ගැනීමට ප්‍රිය කරන ජෝඩු සඳහා පරිපූර්ණ මෙට්ට ලෙස සදහන් කළ හැකී. විශේෂයෙන් පුද්ගලයන් දෙදෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු වැඩිපුර චලනය වන ක්‍රියාශීලී නිදාගන්නෙකු නම් මෙය වඩාත් සුදුසුයි. කැලිෆෝනියා කිං ප්‍රමාණයේ මෙට්ට සාමාන්‍ය රජුගේ ප්‍රමාණයට වඩා අඟල් 4ක් පටු නමුත් ඒවා අඟල් 4 ක් දිග යි. ඒවා විශේෂයෙන් නිර්මාණය කර ඇත්තේ උස පුද්ගලයින් සහ ජෝඩු සඳහා යි.

වයෝමිං කිං ප්‍රමාණයේ මෙට්ට 84″ දිග සහ 84″ පළල ගනී. ඒවා වෙළඳසැල්වල එතරම් සුලභ නොවෙන නමුත් එම මෙට්ට වල ජෝඩු වලට, ඔවුන්ගේ කුඩා දරුවන්ට සහ ඔවුන්ගේ සුරතලාට පවා හිදීමට විශාල ඉඩක් ඇත. ඇලස්කා කිංග් ප්‍රමාණයේ මෙට්ට 108″ දිග සහ 108″ පළලින් ඊටත් වඩා ඉඩක් ලබා දෙයි. ඔවුන් වැඩිහිටියන් 4 දෙනෙකුට පහසුවෙන් ගැලපෙන ඊනියා පවුලේ මෙට්ට වේ.

ඇත්ත වශයෙන්ම මෙට්ටයක් මිලදී ගැනීමේදී ඔබ එය මිලදී ගන්නේ කවුරුන්ද යන්න සලකා බැලිය යුතුයි. එය ඔබට, ඔබේ සහකරුට, ඔබේ දරුවාට හෝ ඔබේ බල්ලාට පමණක්හෝ නැතහොත් ඔවුන් සියල්ලන්ම එකක් වෙන්නටද පුළුවන්.

නිවැරදි මෙට්ටය තෝරා ගන්නේ කෙසේද

නිවැරදි වර්ගය තෝරා ගැනීම බොහෝ දුරට පුද්ගලික මනාපයන් මත රඳා පවතී. නමුත් ඒවා සියල්ලම ඔවුන්ගේ ප්රතිලාභ සහ අරමුණු තිබේ. වඩාත්ම ජනප්රිය මෙට්ට වර්ග 6 වන්නේ:

මෙමරි ෆෝම්: ඒවා විශාල සහයෝගයක්, පීඩන සහනයක් සහ සමෝච්ඡයක් ලබා දෙන බව දන්නා කරුණකි. මෙම මෙට්ට ඔබට වැළදගැනීමක් ලබාදෙන නමුත් එය ටිකක් උණුසුම් විය හැකිය. Latex: රබර් කිරි මෙට්ට ඒවාගේ සුවපහසුව සහ සිසිලන ගුණාංග සඳහා ප්රසිද්ධයි. දඟර (ඉනර්ස්ප්‍රින්ග්): මෙම වර්ගයේ මෙට්ට එහි ස්ප්‍රින්න් ස්ථර නිසා සුවපහසුවක් ලබාදෙයි. පිලෝ ටොප්: මෙම මෙට්ට වර්ගය ආවරණය තුළට මැසූ හෝ පිරවූ තවත් තට්ටුවක් ලබා දෙයි. එය ඔබේ මෙට්ටයට තවත් සැනසීමක් එක් කරයි. ඔබ වලාකුළක් මත නිදාගෙන සිටින බවක් ඔබට මේ තුලින් දැනේ. හයිබ්‍රිඩ්: නමට අනුව ඒවා රබර් කිරි, මෙමරි ෆෝම්, ස්ප්‍රීන් සහවෙනත් ද්‍රව්‍යවල එකතුවකි. විවිධ වර්ගවල ඇති හොඳම ප්‍රතිලාභ උපරිම කර ගැනීමට සහ සෘණාත්මක ලක්ෂණ අවම කිරීමට මෙය ඉලක්ක කරයි. ඔබට ලෝකයේ හොඳම දේ අවශ්‍ය නම් මෙම මෙට්ටය ඔබ සඳහාමයි. ඇජෙස්ටබල්: මෙම මෙට්ට වර්ගය ඔබට නිදාගැනීමේ ස්ථානය ඔබේ කැමැත්ත පරිදි වෙනස් කිරීමට හැකියාව ලබා දෙයි. ඔබේ පාද සහ පිටුපසට ඉහළට ඔසවා තැබිය හැකි අතර සමහර මෙට්ට වලට ඔබව උණුසුම් කිරීමට හෝ සම්බාහනය කිරීමට පවා හැකියාව ඇත. පහළ පිටුපස වේදනාව, ගොරවීම සහ වෙනත් ගැටළු වැනි වෛද්‍ය තත්වයන්ගෙන් පැන නගින ඇතැම් අවශ්‍යතා ඇති පුද්ගලයින් සඳහා ඒවා පරිපූර්ණයි.

ඔබ නිදා සිටින ස්ථානය අනුව මෙට්ටයක් තෝරා ගන්නේ කෙසේද?

පැත්තට නිදාගැනීම: පැති නිදාගන්නන් සඳහා මෘදු හා මධ්‍යම තද බවක් ඇති මෙට්ට හොඳම තේරීමකි. 1 සිට 10 දක්වා පරිමාණයෙන්, 10 වඩාත්ම ස්ථීර වීම සහ 3 සහ 6 අතර ස්ථීර මට්ටම අතර ඇති මෙට්ටයක් සෙවිය යුතුයි. ඔබේ මෙට්ටය ඔබේ ශරීරයේ වක්‍ර සමෝච්ඡය කිරීමට හැකි විය යුතුයි. මන්ද එය එසේ නොවේ නම් පැත්තට නිදා ගැනීමෙන් ඔබට පහළ පිටුපස වේදනාව, බෙල්ලේ වේදනාව සහ/හෝ උරහිස් වේදනාව ඇති විය හැකිය. උඩු අතට නිදාගැනීම: පිටමත නිදාගන්නන් සඳහා ස්ථීර සහ සහාය ලබා දෙන මෙට්ට හොඳම තේරීම වේ. 1 සිට 10 දක්වා පරිමාණයකින් (10 වඩාත්ම ස්ථීර වීම) ඔබ 4 සහ 7 අතර වැටෙන ස්ථීර මට්ටමක් සෙවිය යුතුය. එයින් අදහස් වන්නේ එය ප්රමාණවත් තරම් මෘදු බවක් ලබා දෙන නමුත් තවමත් බොහෝ ආධාරකයක් ඇති බවයි. මුනින් අතට නිදාගැනීම: ඔබ ඔබේ බඩේ යටකොට නිදාගන්නේනම් ඔබට හොඳ ආධාරකයක් ලබා දෙන මෙට්ට අංක එකේ ප්රමුඛත්වය විය යුතුයි. කඳ එය මත වැතිර සිටින බරම කොටස වන අතර එය ගිලී ගියහොත් එය කොඳු ඇට පෙළ වක්‍රවන අතර පහළ පිටුපස වේදනාව සහ වෙනත් ගැටළු ඇති කරයි. එබැවින් ඔබේ මෙට්ටය ඔබේ ශරීරය සඳහා පූර්ණ සහය ලබා දීමට හැකි විය යුතුයි. බොහෝ විට මෙලෙස නිදාගන්නා අයට ස්ථීර පරිමාණයෙන් 5 සහ 8 අතර මෙට්ටයක් අවශ්‍ය විය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you