free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ සිරුරේ ඇතිවෙන අළුත් තුවාල වලට නිවෙස්දී සිදුකළ හැකි...

ඔබේ සිරුරේ ඇතිවෙන අළුත් තුවාල වලට නිවෙස්දී සිදුකළ හැකි ක්ෂණික ප්‍රතිකාර 10ක්

-

- Advertisment -spot_img

සිරුරේ සීරීමක් හෝ තුවාලයක් ඇති වූ පසු වෛද්‍යවරයා වෙත දිව යාමට කිසිවෙකු කැමති නැත. නමුත් එසේ තුවාලයක් සිදුවුවහොත් ඕනෑම ආසාදනයක් වළක්වා ගැනීමට සහ වේදනාව සමනය කිරීම සඳහා ඔබ එය ඉක්මනින් ප්‍රතිකාර කළ යුතුයි. වාසනාවකට මෙන් ඔබට ප්‍රථමාධාර සැපයීම සඳහා උසස් තාක්ෂණික ක්‍රම කිසිවක් දැන ගැනීමට හෝ ඇතැම් වෛද්‍ය සැපයුම් අතේ තබා ගැනීමට අවශ්‍ය නොවේ. ඔබගේ පැන්ට්‍රියේ ඇති ක්ෂණික උපකාර ලබා දිය හැකි අතර එය ඵලදායී ප්‍රතිකාරයක් විය හැකි දේවල් එහි ඇති අතර ඒවායින් සමහරක් දැනටමත් ඔබගේ නිවසේ තිබෙන්නට පුළුවන්. I Love You හි අපි හොඳම පිළියම් කිහිපයක් එකතු කර තිබේ. එය ඔබේ තුවාල වලට ප්‍රතිකාර කිරීමට සහ එදිනෙදා නිෂ්පාදන සමඟ ඉක්මනින් වේදනාවෙන් මිදීමට උපකාරී වේ.

1. කැපුම් සඳහා කෝමාරිකා


එය උදව් කරන්නේ කෙසේද: එහි ප්රති-ගිනි අවුලුවන ගුණාංග ඇති අතර විවෘත තුවාල සමනය කිරීම සඳහා කෝමාරිකා පරිපූර්ණයි. එය පිළිකුල් සහගත අව් රශ්මිය සමනය කිරීමට ද උපකාරී වේ. එය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය: ඔබේ නිවසේ කෝමාරිකා පැළයක් තිබේ නම් ඔබට එහි කොළ කපා උල් පැති ඉවත් කර යුෂ මිරිකා ගත හැකිය. විවෘත තුවාලයක් මත නැවුම් කෝමාරිකා යුෂ යෙදීම සම්පූර්ණයෙන්ම ආරක්ෂිතයි. නැතහොත් ඔබට කෝමාරිකා ජෙල් අන්තර්ජාලයෙන් හෝ ෆාමසියකින් මිලදී ගැනීමට පුළුවන්.

2. තුවාලය සේදීම සඳහා හයිඩ්‍රජන් පෙරොක්සයිඩ් වෙනුවට සේලයින් ද්‍රාවණය භාවිතා කරන්න.


එය උදව් කරන්නේ කෙසේද: ඔබ කැපුමක් ලබා ගත් පසු කළ යුතු පළමු දෙය නම් එය හොඳින් සේදීමයි. පැරණි වැරදි මතයක් වන්නේ හයිඩ්‍රජන් පෙරොක්සයිඩ් භාවිතා කිරීමට හොඳම දෙය වන නමුත් එය සමට හානි කළ හැකි අතර බැක්ටීරියා වලට එරෙහිව 100% ඵලදායී නොවේ. අනෙක් අතට සේලයින් ද්‍රාවණය සම්පූර්ණයෙන්ම ආරක්ෂිත වන අතර හොඳම ක්‍රමය ලෙස සැලකේ. එය ක්‍රියා කරන ආකාරය: උතුරන වතුර අවුන්ස 8 ක ලුණු තේ හැඳි ½ ක් මිශ්‍ර කර එය සිසිල් වීමට ඉඩ හරින්න. ඉන්පසු ගෝස් කෑල්ලක් සමග තුවාලයේ මෘදු ලෙස යොදන්න.

3. විවෘත තුවාල සඳහා මී පැණි


එය උපකාරී වන්නේ කෙසේද: මී පැණි බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමට සහ තුවාල ඉක්මනින් සුව කිරීමට උපකාරී වේ. මී පැණි ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය උත්තේජනය කරන අතර එය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම වේගවත් කරන අතර සමේ දැවිල්ල පාලනය කරන බව ඔප්පු වී ඇති කරුණකි. එය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය: කැපුන කොටස මත මී පැණි තුනී ස්ථරයක් යොදන්න සහ පිරිසිදු වෙළුම් පටියකින් එය ආවරණය කරන්න.

4. පිළිස්සුම් සඳහා අයිස්


එය උපකාරී වන්නේ කෙසේද: ඔබේ දිව හෝ ඔබේ ශරීරයේ වෙනත් කොටසක් පිළිස්සී ඇත්නම් අයිස් හොඳම විසඳුමයි. එය ඉදිමීමේ ක්‍රියාවලිය නැවැත්වීමට ක්ෂණිකව උපකාරී වන අතර වේදනාව සමනය කරයි. එය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය: පිළිස්සීමට ඉක්මනින් ප්‍රතිකාර කිරීමට අවශ්‍ය නම් ඔබට අයිස් කැටයක් ඔබේ දිවට හෝ බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශයට ආලේප කර මිනිත්තු කිහිපයක් තබා ගත හැකිය. ඔබට අවශ්‍ය නම් අයිස් පිළිස්සීමක් වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබට මුලින්ම තුවායක් තුළ අයිස් ඔතා ගත හැකිය.

5. ඉදිමීම සඳහා අයිස් පැකට්ටුව (ප්රවේශම් වන්න!)


එය උපකාරී වන්නේ කෙසේද: අයිස් කැට හෝ සීතල සම්පීඩනය පිළිස්සුම් සඳහා උපකාර කළ හැකි අතර අයිස් පැකට් තැලීම් සහ උළුක්කු සඳහා සුදුසු යැයි අදහස් කෙරේ. අයිස් පැකට්ටුවක් මාංශ පේශි ලිහිල් කරන අතර පටක තුළ ලේ ගැලීම නතර කරයි (අපට තැලීම් ඇති වන්නේ එලෙසයි) වේදනාව අඩු කරයි. එය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය: ඔබට අයිස් පැකට්ටුවක් ඔබේ සමට කෙලින්ම යෙදිය නොහැක. අයිස් පිළිස්සීමෙන් ඔබේ සම ආරක්ෂා කිරීමට ප්ලාස්ටික් ප්‍රමාණවත් නොවේ. එබැවින් එය ආලේප කිරීමට පෙර හානියට පත් ප්‍රදේශය සහ අයිස් පැකට්ටුව අතර රෙදි කඩක් හෝ තුවායක් තැබීමට නිර්මිත කරයි. මිනිත්තු 30 කට වඩා වැඩි කාලයක් එය තබන්නට එපා.

6. බැක්ටීරියා පැතිරීම නැවැත්වීමට ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි


එය උපකාරී වන්නේ කෙසේද: විශේෂයෙන් ඔබට කැපුම් සහ සීරීම් ගොඩක් තිබේ නම් ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි ආසාදනය තුරන් කිරීම සඳහා තවත් හොඳ විකල්පයකි. එක් අධ්‍යයනයකින් ඔප්පු වූයේ එය E. coli විනාශ කළ හැකි බවයි. එය ක්රියා කරන ආකාරය: ඔබේ සමට ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි යෙදීමට පෙර ඔබ එය ජලය සමග තනුක කළ යුතුයි. එවිට ඔබට විනාඩි 30 ක් සඳහා බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශයට ගෝස් සමග දියර යෙදිය හැකිය. තවත් විකල්පයක් වන්නේ උණුසුම් ජලයෙන් සෝදා එයට ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි කෝප්පයක් එකතු කිරීමයි. ඔබට බොහෝ කැපුම් ඇති විට සහ ඒවා සියල්ලම එකවර ඉලක්ක කිරීමට අවශ්‍ය නම් එය ඉතා ප්‍රයෝජනවත් විය හැකී.

7. වේදනාව සමනය කිරීම සඳහා තේ ගස සහ පෙපරමින්ට් තෙල්


එය උපකාරී වන්නේ කෙසේද: මෙම තෙල් දෙකම දැවිල්ල සහ වේදනාව සඳහා උපකාරී වේ. ආසාදනය තවදුරටත් පැතිර නොයන ලෙස ඒවා විෂබීජ නාශක ලෙසද ක්‍රියා කරයි. එය ක්රියා කරන ආකාරය: තේ ගස සහ පෙපරමින්ට් තෙල් සමාන ගුණ ඇති වුවද ඒවා වෙනස් ලෙස යෙදිය යුතුයි. තේ ගස් තෙල් සමඟ එය තුවාලය මත කෙලින්ම තබා පටියකින් ආවරණය කිරීම සුදුසුයි. Peppermint තෙල් විවෘත කැපුම් වලට යෙදිය යුතු නොවේ. කුපිත වීමේ අවදානම වළක්වා ගැනීම සඳහා ප්රදේශය වටා බිංදු කිහිපයක් තැවරීම අවශ්ය සහන ලබා දෙනු ඇත.

8. කෘමි දෂ්ට කිරීම් සඳහා බේකිං සෝඩා


එය උදව් කරන්නේ කෙසේද: කෘමීන් දෂ්ට කිරීම් සමහර විට කැපුම් තරම් වේදනාකාරී විය හැකී. මදුරුවෙකු හෝ මී මැස්සෙකු ඔබට ලැබුනේ නම් බේකිං සෝඩා රතු පැහැය, ඉදිමීම සහ සාමාන්ය අපහසුතාවයන් අඩු කිරීමට විශිෂ්ට ක්රමයකි. එය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය: තලපයක් සෑදෙන තෙක් ජලය ස්වල්පයක් සමඟ බේකිං සෝඩා මිශ්‍ර කර විනාඩි 15 ක් හානියට පත් ප්‍රදේශයට යොදන්න.

9. ලේ ගැලීම නැවැත්වීමට සුදුළූණු


එය උදව් කරන්නේ කෙසේද: සුදුළූණු යනු විවෘත තුවාල වලට එරෙහි සටනේ විශ්වීය සොල්දාදුවෙකි. එය ලේ ගැලීම නැවැත්වීමට, වේදනාව තුරන් කිරීමට සහ ඉක්මනින් සුව කිරීමට උපකාරී වේ. එය ක්‍රියා කරන ආකාරය: සුදුළූනු පේස්ට් එකක් සාදා එහි ගුණාංග වලින් උපරිම ප්‍රයෝජන ලබාගෙන එය ඔබේ තුවාලයට කෙලින්ම යොදන්න. වෙළුම් පටියකින් ආවරණය කර දින 2 ක් දක්වා එය පැළඳ ගන්න.

10. බිබිලි සඳහා Chamomile


එය උදව් කරන්නේ කෙසේද: අපහසු සපත්තු ජීවිතයට අවශ්‍යම දෙයක් බවට පත් කිරීමෙන් පසු Chamomile ඒ සදහා විශිෂ්ට වේදනා සහනයක් ලබා දීමේ හැකියාව ඇත. එය ස්වාභාවික විෂබීජ නාශකයක් වන අතර බිබිලි ඉක්මනින් ඉවත් වීමට උපකාරී වේ. එය ක්‍රියා කරන ආකාරය: මිනිත්තු 15 ක් උණුසුම් වතුර කෝප්පයක චමමයිල් මල් හෝ තේ බෑග් දමා තබන්න. ඉන්පසු දියර (හෝ පොඟවා ගත් තේ බෑග්) විෂබීජහරණය කළ ගෝස් වලින් ආරක්ෂා කර බිබිලි මත යොදන්න. එක රැයක් එය එසේ තබා ගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you