free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ විසින් සිදු කරන නමුත් සිදු නොකළ යුතු සනීපාරක්ෂාව...

ඔබ විසින් සිදු කරන නමුත් සිදු නොකළ යුතු සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ වැරදි 6 ක්

-

- Advertisment -spot_img

සෞඛ්ය සම්පන්නව සිටීම සඳහා අපි සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ නීති රීති අනුගමනය කිරීම පමණක් නොව එය නියත වශයෙන්ම නිශ්චිත ආකාරයකින් කළ යුතුයි. එසේ නොමැති නම් අපට අත්විදීමට සිදුවන ප්රතිවිපාක සමාන නොවේ. බොහෝ මිනිසුන්ට ඔවුන් තම මුළු ජීවිතයටම වැරදි දේ කරමින් සිටීම පුදුමයට කරුණක් විය හැකිය. වඩාත්ම හුරුපුරුදු අයට පවා එය එසේමයි. සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙක් සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ නීති රීති අනුගමනය කරන්නේ කෙසේද යන්න අපි හොඳින් අධ්‍යයනය කර වඩාත් පොදු වැරදි කිහිපයක් සොයා ගත්තා. මේ ඒවායෙන් කිහිපයක්

1. දවසට කිහිප වරක් ස්නානය කරයි.


එය අමුතු දෙයක් විය හැකි නමුත් බොහෝ විට ස්නානය කිසිසේත්ම ස්නානය නොකිරීම තරමටම නරක දෙයකි. කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ බෝවන රෝග විශේෂඥයින් කණ්ඩායමකට අනුව අධික ලෙස ස්නානය කිරීමෙන් ඔබේ සම වියලි සහ ඉරිතැලීම් ඇති වන අතර එමඟින් මෙම තුවාල හරහා ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් ඔබේ ශරීරයට පහසුවෙන් විනිවිද යාමට හේතු වේ. විශේෂඥයන් දිනකට එක් වරක් වඩා ස්නානය නිර්දේශ කරනු ලබයි. ඔබට වැඩි විස්තර දැන ගැනීමට අවශ්‍ය නම් ඔබ කොපමණ වාරයක් ස්නානය කළ යුතුද යන්න පිළිබඳ සොයා බලන්න.

2. අපි වැසිකිළියට යාමට පෙර අත් සෝදන්නේ නැත.


ඔබට වැසිකිළියේ පමණක් නොව මුළු නිවස වටා බැක්ටීරියා සොයා ගත හැකිය. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ දිගු කලක් ඔබේ දෑත් සෝදා නොමැති නම් බැක්ටීරියා ද ඔවුන් මත ඇති බවයි. වොෂ්රූම් එකකට යන විට ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් විශේෂයෙන් භයානක වන පුද්ගලික කොටස් ස්පර්ශ කරනු ලබයි. මේ අනුව වැසිකිළියට යාමට පෙර ඔබේ අත් සේදීම වඩා වැදගත් වේ.

3. අපි අපේ ඇඟිලි තුඩුවලින් වැසිකිළිය ෆ්ලෂ් කරන්න.


මහල් නිවාසයේ අපිරිසිදුම ස්ථානය වැසිකිළිය විය හැකිය. නිරීක්ෂණවලින් පෙනී යන්නේ ෆ්ලෂ් එකකින් මිනිත්තු 90 කට පසුව පවා බැක්ටීරියා සහිත ජල බිඳිති දුසිම් ගනනක් තවමත් මතුපිට පවතින බවයි. එමනිසා ඔබේ ඇඟිලි තුඩුවලින් නැතිව ඔබේ ඇඟිල්ලේ පිටුපසින් වැසිකිළිය ෆ්ලෂ් කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබේ අත් සේදීමට පෙර ඔබට යමක් අමතක වී ස්පර්ශ කළහොත් මෙය බොහෝ උපකාර කළ හැකිය.

4. අපි දිගු වේලාවක් එකම කොට්ටයක් මත නිදාගන්නෙමු.


පිහාටු සහ පහළ කොට්ට දූවිලි සහ විවිධ සතුන් සඳහා පාරාදීසයකි. කාලයත් සමඟම ඔවුන් පුද්ගලයෙකුගේ මුහුණට ගමන් කළ හැකි අතර demodicosis වැනි ගැටළු අවුස්සයි. මෙය සමේ ගැටළු සඳහා තවත් පොදු හේතුවකි. අධ්‍යයනයකින් කියැවෙන්නේ දූවිලි මයිටාවන් අසාත්මිකතා ඇති කළ හැකි අතර එමඟින් නාසයේ තදබදය, ඉදිමීම සහ ඉහළ ශ්වසන මාර්ගවල කෝපයක් ඇති කළ හැකි බවයි. සෑම සතියකම ඔබේ කොට්ටය අවම වශයෙන් 130 ° ජලයෙන් සෝදාගත යුතු බවයි.

5. අපි අපේ සුරතල් සතුන් අප සමඟ නිදා ගනී.


රාත්රියේදී පවා අපි සනීපාරක්ෂක නීති අනුගමනය කළ යුතු බව පෙනී යයි. බළලුන්ට සහ බල්ලන්ට ඔබ සමඟ එකම ඇඳේ නිදා ගැනීම නිර්දේශ නොකරයි. ඉතා හොඳින් මනරම් වූ සතුන් පවා ඔවුන්ගේ ලොම් මත බොහෝ බැක්ටීරියා රැගෙන යයි. එය විශ්වාස කිරීමට අපහසු නමුත් ඒවායින් සමහරක් බුබොනික් වසංගතයට පවා හේතු විය හැකිය.

6. අපි සබන් යොදා අපේ මුහුණ සෝදයි.


දවසට දෙපාරක් සබන් ගාලා මූණ හෝදනවා නම් ගොඩක් පිරිසුදුයි කියලා සමහර අය වැරදියට හිතනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම සබන් සිදුරු වැසීයාම සහ බිඳීම් අවුස්සයි. චර්ම රෝග විශේෂඥයින් අවධාරණය කරන්නේ සබන් මුහුණ සඳහා නිතරම නොසුදුසු බවයි. එය භාවිතා කරන විට ඔබ ආරක්ෂිත බාධකය විනාශ කර ඔබේ සමේ pH මට්ටම කඩාකප්පල් කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you