free page hit counter
කියවන්නඔබේ ගෙවත්ත රැකබලා ගැනීමට භාවිතා කළ හැකි බේකිං සෝඩා...

ඔබේ ගෙවත්ත රැකබලා ගැනීමට භාවිතා කළ හැකි බේකිං සෝඩා උපක්‍රම 5ක්.

-

- Advertisment -spot_img

බේකිං සෝඩා යනු සෑම කෙනෙකුම නිවසේ ඇති බොහෝ විට නොසලකා හරින ලද බලවත් සගයන්ගෙන් එකකි: අපි එය පිරිසිදු කිරීමට, ආහාර විෂබීජහරණය කිරීමට සහ සෞන්දර්යාත්මක අරමුණු සඳහා පවා භාවිතා කරමු, නමුත් අපට එය අපගේ වත්ත රැකබලා ගැනීමට ද භාවිතා කළ හැකිය.

  1. එය පාරිසරික ආකාරයෙන් දිලීර සමඟ සටන් කරයි.

සබන් සහ ජලය සමඟ ඒකාබද්ධව, ෙබ්කිං සෝඩා ඇතැම් වර්ගවල ශාක, පඳුරු සහ පලතුරු ගස්වල දිලීර ආසාදන වැලැක්වීමට උපකාරී වේ. විසඳුම සමඟ ශාකය ඉසීමෙන් පැතිරීම නැවැත්විය හැකිය. නමුත් අප කතා කරන්නේ ස්වාභාවික නිෂ්පාදනයක් ගැන බැවින්, ඔබ රසායනික ද්‍රව්‍ය භාවිතා කරනවාට වඩා එහි ප්‍රතිඵල දැකීමට වැඩි කාලයක් ගත විය හැකි බව ඔබ මතක තබා ගත යුතුය. තවත් නිර්දේශයක්: එක් එක් ශාකයේ ප්‍රතික්‍රියාව හොඳින් නිරීක්ෂණය කරන්න, මන්ද අධික ලෙස ඉසීමෙන් ඒවාට හානි කළ හැකිය.

  1. එය කරදරකාරී කුඩිත්තන්ගේ පැවැත්ම අඩු කරයි.

කුඩිත්තන් යනු අපගේ ගෙවත්තේ අපට අනිවාර්යයෙන්ම අවශ්‍ය නොවන කුඩා සතුන්ගෙන් එකකි. කුඩිත්තන් ශාකවල මෘදු කඳන් අනුභව කිරීමට ප්‍රිය කරන අතර, ක්‍රියාවලියේදී ඔවුන් පැණිරස ඇලෙන සුළු ද්‍රව්‍යයක් බැහැර කරන අතර එය කුහුඹුවන් ආකර්ෂණය කර කළු දිලීරයක් ඇති කරයි. මෙම දිලීර ප්‍රභාසංශ්ලේෂණ ක්‍රියාවලියට බලපායි, එබැවින් එය ඔබේ ශාකයට යම් ආකාරයක රෝගයකි. මෙය සිදු වූ විට, නව පැළ විකෘති වී ශාකයේ ශක්තිය නැති වී යයි. ඔබේ වත්තට හෝ ගෙවත්තට ෙබ්කිං සෝඩා සහ සබන් ඉසීමෙන් හෝ ධූමායනය කිරීමෙන්, අපි මෙම කෘමීන් වළක්වන අතර අපගේ ශාක දුක් විඳීම දැකීමෙන් ඇති වන වේදනාව වළක්වා ගැනීමට වැඩි ඉඩක් ඇත.

  1. එය කුහුඹුවන් පලවා හරියි.

අප කලින් සඳහන් කර ඇති පරිදි, සබන් සමඟ මිශ්‍ර කරන ලද ෙබ්කිං සෝඩා කුඩිත්තන් වළක්වා ගැනීමට සහ ඇතැම් දිලීර වර්ග ඔබේ ශාක විනාශ කිරීම වැළැක්වීමට උපකාරී වේ. අපි මෙම ප්‍රතිකාරයට Viçosa මිශ්‍රණය (මූලික වශයෙන් ජලය, තඹ සල්ෆේට්, සින්ක් සල්ෆේට්, මැග්නීසියම් සල්ෆේට්, බෝරික් අම්ලය සහ හයිඩ්‍රේටඩ් දෙහි මිශ්‍රණයක්) හෝ බෝඩෝ මිශ්‍රණය (ජලය, තඹ සල්ෆේට්, වැනි වෙනත් ශක්තිමත් ඛනිජ පොහොර එකතු කළහොත්. සහ හයිඩ්රේටඩ් දෙහි), අපට කුහුඹුවන් සිටීම අඩු කළ හැකිය. ඒ කුහුඹුවන් එතරම් ප්‍රිය කරන කුඩිත්තන් විසින් නිපදවන මොලැසස් සොයා ගැනීමට ඔවුන්ට නොහැකි වන බැවින් අපගේ වත්ත හෝ වත්ත ආක්‍රමණය කිරීම ඔවුන්ට තවදුරටත් ආකර්ශනීය නොවන බැවිනි.

  1. පසෙහි ගුණාත්මකභාවය මැනීමේදී එය ප්රයෝජනවත් විය හැකිය.

සෞඛ්‍ය සම්පන්න පස යනු අධික ආම්ලික හෝ ක්ෂාරීය නොවන එකක් බව විශේෂඥයින් දනිති, මන්ද පසෙහි pH අගය උදාසීන වන තරමට ශාක ශක්තිමත් සහ පළිබෝධ රහිත ශාක වර්ධනය වනු ඇත. ඔබේ ගෙවත්තේ ඇති පස කුමක්දැයි සොයා ගැනීමට, ඔබ පහත පියවර අනුගමනය කළ යුතුය: රතු / දම් පැහැති ගෝවා ලබා ගන්න, එය කපා, එය උතුරන ආස්රැත ජලය වත් කරන්න. එය විනාඩි 10 ක් පෙරීමට ඉඩ දෙන්න. එහි ප්රතිඵලයක් වශයෙන් දම් පැහැති ජලය pH අගය උදාසීන වේ. ගෝවා වතුර ටිකක් වෙන වෙනම කෝප්ප 2කට දමන්න: එක් කෝප්පයකට විනාකිරි එක් කරන්න (ජලය ආම්ලිකතාවය නිසා තද රෝස පැහැයක් ගනී) සහ අනෙක් එක බේකින් සෝඩා (ක්ෂාරීය බව නිසා නිල් හෝ කොළ පැහැයට හැරේ) . මේවා “පාලන” වර්ණ වේ. වෙනම බහාලුම්වල, ගෝවා වතුර ටිකක් සහ ඔබට පරීක්ෂා කිරීමට අවශ්‍ය පසෙන් එකක් හෝ 2 ක් දමන්න. විනාඩි 30 ක් ඉන්න. ජලය රෝස පැහැයක් ගනී නම් පස ආම්ලික වේ. එය නිල් හෝ කොළ පැහැයට හැරේ නම්, එය ක්ෂාරීය වේ. එය දම් පාට නම්, ඔබට පරිපූර්ණ පස තිබේ!

  1. එය ඔබට වඩා හොඳ කොම්පෝස්ට් ලබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ශාක සඳහා උදාසීන pH අගය වඩාත් සුදුසු බව ඔබ දැන් දන්නවා, එබැවින් අපි ඔබේ කොම්පෝස්ට් මත වැඩ කරමු! ඔබේ කුස්සියේ ඇති සියලුම කාබනික අපද්‍රව්‍යවලින් එය පුරවන්න: කාඩ්බෝඩ්, තලා දැමූ ගල්, ඇටකටු, ඉරා දැමූ කප්පාදු ඉතිරි … තවද ඔබ එය හොඳින් වාතාශ්‍රය තබා ගැනීමට වග බලා ගන්න. ප්රතිඵලයක් වශයෙන් පසෙහි තත්ත්වය පවසන ආකාරය ගැන අපි පෙර කරුණේදී පැහැදිලි කළ දේ මතකද? සෞඛ්‍ය සම්පන්න වත්තක් හෝ පළතුරු වතු ආරම්භ කිරීමට නිසැකවම ඔබට උපකාර වන මෙම මෙවලම. ගෙවත්තේ ඇති ෙබ්කිං සෝඩා සඳහා වෙනත් භාවිතයක් ගැන ඔබ දන්නවාද? අපි ඒ ගැන අහන්න කැමතියි!

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you