free page hit counter
කියවන්නඔබේ කාලය ඉතිරි කළ හැකි මුළුතැන්ගෙයි පිරිසිදු කිරීමේ ක්‍රම...

ඔබේ කාලය ඉතිරි කළ හැකි මුළුතැන්ගෙයි පිරිසිදු කිරීමේ ක්‍රම කිහිපයක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

මුළුතැන්ගෙය යනු සෑම නිවසකම, මුළු නිවසම විෂබීජ වලින් පිරුණු වඩාත්ම කාමරයයි. එම විෂබීජ මගින් උණ සහ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව සමඟ ආරම්භ වන නමුත් අවසන් නොවන විවිධ රෝගාබාධ ඇති කළ හැකිය. එබැවින් සම්පූර්ණ පිරිසිදු කිරීම ඔබේ සෞඛ්‍යයට සහ ඔබේ පවුලේ සෞඛ්‍යයට ඉතා වැදගත් වේ.

  1. එම තෙල් සහිත උදුන වාතාශ්රය පිරිසිදු කරන්න.

ඔබේ මුළුතැන්ගෙයෙහි වැඩිපුරම ග්‍රීස් එකතු කරන ස්ථානය බැලීමට – ඉහළට බලන්න. ඔබේ උදුනට ඉහළින් ඇති වාතාශ්රය අපිරිසිදු විය හැකිය. ඒවා පිරිසිදු කිරීම සඳහා, මෙම ක්රියා පටිපාටිය අනුගමනය කරන්න: වාතාශ්රය පිටතට ගන්න. විශාල මල නොබැඳෙන වානේ බඳුනක ජලය උනු. උතුරන වතුර ෆිස් එකක් වන තෙක් වරකට ෙබ්කිං සෝඩා කෝප්ප 1/4 ක් පමණ එකතු කරන්න – ප්‍රවේශම් වන්න, වරකට වැඩිපුර එකතු නොකරන්න! මෙම මිශ්‍රණයේ ඔබේ වාතාශ්රය උනු වීමට ඉඩ දෙන්න. ඔබට කුඩා භාජනයක් තිබේ නම්, ඔබට වාතාශ්රය කිහිප වතාවක් පෙරලීමට අවශ්ය වනු ඇත – සෑම අවස්ථාවකදීම තත්පර 60 ක් පමණ වාඩි වීමට ඉඩ දෙන්න. ග්‍රීස් ගැලවී යන ආකාරය බලන්න. මෙම ක්‍රියාවලියෙන් පසු ඔබේ වාතාශ්‍රය අලුත්ම ලෙස පෙනෙනු ඇත!

  1. මුළුතැන්ගෙයි ටයිල් අලුත්ම පෙනුමක් ඇති කරන්න.

විශාල හෝ කුඩා – ඕනෑම වර්ගයක උළු ගොඩක් අපිරිසිදු වේ. අපි ඔවුන්ට රසායන විද්‍යා පාඩම් කිහිපයක් යොදමු! ටයිල් මත ෙබ්කිං සෝඩා ඉසිය යුතු ය. පිරිසිදු කිරීමේ විනාකිරි (හෝ බ්ලීච් කෝප්ප 1/4) පිරවූ ඉසින බෝතලයක් භාවිතා කර එය ෙබ්කිං සෝඩා මත ඉසින්න. මිනිත්තු කිහිපයක් එය පිසදැමීමට ඉඩ දෙන්න. කුණු ඉවත් කරන්න. වැඩි වේලාවක් බලා නොසිටින්න – ටික වේලාවකට පසු, අපිරිසිදුකම නැවත තැන්පත් වනු ඇත.

  1. විනාශ වූ භාජන අලුත් කරන්න.

ඔබ මෙම උපක්‍රමය දන්නේ නම්, ඔබේ භාජන සහ භාජන අලුත්ම ඒවා ලෙස පෙනෙන පරිදි සකස් කිරීම ඉතා පහසු කාර්යයකි. පෑන් තුළ ජලය තුනී ස්ථරයක් වත් කරන්න. විනාකිරි ඉසින කිහිපයක් එකතු කරන්න. එය මධ්‍යම හා අධික තාපයක් මත උදුන මත තබා ජලය නභිගත කරන්න. පෑන් ලිපෙන් ඉවතට ගෙන ක්‍රමයෙන් ෙබ්කිං සෝඩා අතලොස්සක් එකතු කරන්න – එවිට විසඳුම පෙරළෙන්නේ නැත. පෑන් එකෙන් විසඳුම වත් කර පිරිසිදු කිරීම ආරම්භ කරන්න. අවශ්ය නම්, ඔබට සෝඩා පේස්ට් ස්වල්පයක් (සෝඩා සහ ජලය, පේස්ට් අනුකූලතාවයක් ඇති කිරීම) සමග මුරණ්ඩු පැල්ලම් ස්ක්රබ් කළ හැකිය.

  1. ඔබේ මුළුතැන්ගෙයි ස්පොන්ජ් පිරිසිදු කරන්න.

ස්පොන්ජ් වලට බැක්ටීරියා ටොන් ගණනක් එක් තහඩුවක සිට තවත් තහඩුවකට මාරු කළ හැකිය, එබැවින් ඔබ අවම වශයෙන් සෑම දින දෙකකට වරක් ඒවා පිරිසිදු කළ යුතුය. ඔබට එය කළ හැකි නිශ්චිත ක්රමයක් තිබේ: ස්පොන්ජිය මෘදු කිරීමට සහ එහි ඇති අපිරිසිදු හා තෙල් නොගැලපෙන බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමට – මිනිත්තු කිහිපයක් වතුර වීදුරුවක් සමඟ ස්පොන්ජිය මයික්‍රෝවේව් කරන්න. වෙනත් කෑම වර්ග සමඟ දිගු චක්රයක් මත පිඟන් සෝදන යන්ත්රයේ තබන්න? මෙය අප්රසන්න සුවඳ විනාශ කරයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, නව එකක් මිලදී ගැනීම හැර, ඔබ සතුව ඇති පිරිසිදුම ස්පොන්ජිය ඔබට ලැබෙනු ඇත.

  1. එතරම් මල නොබැඳෙන වානේ සින්ක් එකකින් ලප පිරිසිදු කරන්න.

සින්ක් මගින් නරක දේවල් රාශියක් එකතු කරන අතර ඔබේ මල නොබැඳෙන (ha!) වානේ බේසමෙන් පැල්ලම් පිරිසිදු කිරීමට ක්‍රම තිබේ. මේ සඳහා පහත කරුණු 4 ඔබට උපකාරී වනු ඇත. මැජික් මකනය ෙබ්කිං සෝඩා පේස්ට් (ජලය හෝ විනාකිරි කුඩා ප්රමාණයක් සමග තනුක) ඩෝන් ඩිෂ් සබන් සහ පෙරොක්සයිඩ් (ප්‍රවේශමෙන් මිශ්‍ර කරන්න) විනාකිරි සහ පිඟන් සබන් ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබට මල නොබැඳෙන වානේ ස්පොන්ජ් භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කළ හැකිය, නමුත් ඔබට ඒවා නොමැති නම් හෝ ඒවා මිලදී ගැනීමට අවශ්ය නොවේ නම් – ඔබේ කැබිනට් මණ්ඩලයේ මෙම අමුද්රව්ය සමහරක් ඇති බව අපට විශ්වාසයි.

  1. බේක් කරන ලද ග්‍රීස් ඉවත් කරන්න.

බේකිං පිඟන් සාමාන්යයෙන් “නොකැඩෙන” ලප වලට ගොදුරු වේ. ඒවා නැවුම් සහ නව පෙනුමක් ඇති කිරීමට: පිරිසිදු කිරීමට අවශ්‍ය කොටස පිඟන් සබන් සහ ෙබ්කිං සෝඩා මිශ්‍රණයකින් ආවරණය කරන්න. එය මත උණු වතුර වත් කර විනාඩි 15 ක් සිටීමට ඉඩ දෙන්න. ඇලුමිනියම් තීරු කැබැල්ලක් ගෙන එය පොඩි කරන්න. ඇලුමිනියම් බෝලයකින් පිඟාන අතුල්ලන්න.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...
- Advertisement -spot_imgspot_img

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

සම්පූර්ණයෙන්ම නව තලයකට ගෙන ගිය නිර්මාණාත්මක දේවල් 8ක් මෙන්න.

නිර්මාණකරුවෙකුගේ කාර්යය පහසු නැත. සාමාන්‍ය යැයි පෙනෙන වස්තූන් තුළට නව ජීවයක් ලබා දී “මට මෙය ඉක්මනින් මිලදී ගැනීමට අවශ්‍යයි!”...

Must read

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත්...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you